DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cat valoreaza masina asta in starea in care este ?, Opel Corsa C cu ceva avarii

Corbu'
post 5 Oct 2008, 07:57
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Ma intereseaza cam cat ar valora masina in starea in care este acum:

Opel Corsa C 2003 motor 1.2 16V 75CP Elegance (la noi nu se importa Elegance, ar fi pozitionata a 5 a ca dotari dupa Essentia, NJoy, Sport Cosmo; practic dotarea de varf la Corsa C, dar in Europa de Vest, nu si in Rromanica), ~34.000 cu carte de service (revizie facuta la fiecare an, ultima in Romania). Dotari > ABS, 4 airbaguri (2 ramase tongue.gif), clima autoamata (aka climatronic), servodirectie electrica, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice fata, volan & scaun sofer reglabile in inaltime, volan imbracat in piele, proiectoare ceata, CD player, comenzi audio pe volan, tapiterie velur, jenti aliaj pe 15", cauciucuri Pirelli P6000, etc, posibil sa mai fie dar nu imi vin acum.

Avarii din avion > parbriz fata, usa sofer, aripa stanga fata, radiator apa spart, 2 airbaguri sarite, oglinda sofer, spoiler fata rupt, pe dedesubt scutul metalic a limit lovitura.

Masina a rulat in Romania doar 2000 KM, o luasem pentru mama mea, din pacate a intrat unu' cu duba in ea si rezultatul este cel din poze sad.gif . Masina a fost boboc, tocmai ce ii pusesem scut motor metalic si aparatori noroi. Nu vreau sa o repar si sa o foloseasca din nou, vreau sa o vand asa cum este. Cat as putea sa iau pe ea, cam cat ar valora masina / epava, vreau sa o vand si sa imi recuperez cat pot din bani? Motorul nu are nimic, la motor nu pare a fi rupt nimic, doar radiatorul este spart.

picture004ee7.th.jpgthpix.gif picture005gw0.th.jpgthpix.gifpicture006hi3.th.jpgthpix.gifpicture007oe0.th.jpgthpix.gifpicture008ex8.th.jpgthpix.gifpicture009gy2.th.jpgthpix.gifpicture010hf9.th.jpgthpix.gifpicture013no0.th.jpgthpix.gifpicture018rb7.th.jpgthpix.gifpicture027ay1.th.jpgthpix.gif

Si cum a ajuns masina asa. Impactul cu zidul a fost la viteza mica (din fericire), aprox 15 KM, pun si 2 poze de la locul faptei.

This post has been edited by Corbu': 5 Oct 2008, 08:39


Attached thumbnail(s)
Imagine001.jpg ( Size: 338.47k ) Number of downloads: 276
Imagine003.jpg ( Size: 319.64k ) Number of downloads: 371


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 5 Oct 2008, 09:48
Post #2


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Vezi la sectiunea asigurari si daune, sunt acolo sfaturi cum sa valorifici epava.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Oct 2008, 18:51
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Duba lu' driverx a fost?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 5 Oct 2008, 20:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Nu stiu daca a fost Duba lui driverx dar e de speriat cu ei, sunt noii regi ai soselelor. Bine ca nu am fost prezent cand a avut loc accidentul, as fi sarit probabil la bataie cu dubarul, ma controlez mai greu in situatii de genul.

Nimeni nu se ocupa cu asa ceva, un pret aprox? Cat sa cer pe ea?


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 5 Oct 2008, 21:52
Post #5


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




Un pret nu stiu sa-ti dau, dar pot sa-ti zic ca e mai rentabil sa o vinzi asa decat sa o repari (asta daca vrei sa o faci boboc). La un service de cartier cu ceva piese after-market iesi la un pret acceptabil. Dar la cate sunt avariate ( desi nu pare ), "amenda" s-ar ridica destul de sus. Radiatorul sare de 10 mil lejer unu original, oglinda tot cam pe acolo cred, capota....., cel mai bine intra pe forumul opel si fa niste intrebari pe acolo, eventual cauta ceva magazine de piese on-line si afla pretul la ce iti trebuie.

L.E.: Acum am vazut si pozele de locul incidentului. La cum arata e foarte posibil sa fie afectat si cadrul motor wink.gif

This post has been edited by disaster: 5 Oct 2008, 21:53


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 6 Oct 2008, 00:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




eu nu prea am inteles... vina a cui a fost? ca daca a fost a celui cu duba nu inteleg de ce nu ai face-o pe asigurarea aluia si dupa aia sa o vinzi...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 6 Oct 2008, 18:08
Post #7


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Eu as zice ca poti lua vreo 4000 in starea actuala. Daca decizi sa o dezmembrezi, da-mi te rog un pret pt jante+cauciucuri.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 6 Oct 2008, 18:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Ar fi bine daca se poate lua pe ea 4000 asa cum este, dar greu de gasit cineva sa dea banii astia. De dezmembrat nu o dezmembrez, arata prea bine sa o dau pe bucati, valoreaza mult mai mult intreaga.

sorin1983 vina a fost a dubarului. Nu vreau sa o repar si sa o vand pentru ca nu vreau sa ma complic, in plus nu are cine sta cu ea in piata. Iar banii raman blocati in ea pana se vinde, trebuie alta masina cat mai repede (una intreaga).

This post has been edited by Corbu': 6 Oct 2008, 18:44


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Oct 2008, 18:51
Post #9


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dubarul nu a oprit ? Ca logic trebuie s-o repari pe RCA-ul lui !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 6 Oct 2008, 19:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Ba da, dar nu e musai pe RCA. Merge implicat CASCO si isi recupereaza banii de la asiguratorul RCA. Astept un deviz estimativ de reparatii sa vad in ce ape ma scald, poate ajunge la dauna totala. DAR, tot imi trebuie o valoare pentru epava sa stiu cum tratez cu cei de la CASCO.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Oct 2008, 19:11
Post #11


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Ca "sa-nteleaga si io" ... tu vrei sa iei banii de la CASCO si apoi sa vinzi epava ?


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 6 Oct 2008, 19:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Pai daca se ajunge la dauna totala si din cat mi-a fost comunicat este foarte aproape, cei de la CASCO o sa imi dea probabil o parte din suma asigurata ramanand ca eu sa vand epava pentru a-mi recupera restul de bani. In cazul in care sa ajunge aici, vreau sa stiu CAT valoreaza epava, sa stiu cum ma tocmesc cu cei de la CASCO.
Prin zona nu sunt amatori se pare, in service nu prea se inghesuie la epava si se feresc sa imi dea o suma pe cat valoreaza, sunt un pic in pom si pomu'n aer in privinta valorii pe piata a cea a mai ramas din masina.

Daca e sa nu fie insa de dauna totala, se va face reparatia pe CASCO cu regres in RCA si cu asta basta.

This post has been edited by Corbu': 6 Oct 2008, 19:45


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Oct 2008, 19:46
Post #13


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Daca e dauna totala iti da toti banii specificati in contract si epava , NU iti scade pretul epavei !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 6 Oct 2008, 20:30
Post #14


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




2600EUR


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 6 Oct 2008, 20:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(cosmin_2300 @ 6 Oct 2008, 19:46)
Daca e dauna totala iti da toti banii specificati in contract si epava , NU iti scade pretul epavei !
*



As vrea eu sa imi dea banii specificati in contract + epava. Mi-ar conveni chiar sa imi dea inapoi banii din contract si sa le dau lor epava, dar nici asa nu merge. Se da inapoi epava sa o valorific eu + diferenta in bani pana la suma asigurata.
Daca ar fi sa fie cum zici tu pai as recupera suma asigurata si as face chiar profit prin vanzarea epavei, evident e nefiresc si nerealizabil.

This post has been edited by Corbu': 6 Oct 2008, 20:54


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Oct 2008, 21:01
Post #16


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




2000e, daca gasesti un fraier. Daca nu o sa ti se ofere 1000.

This post has been edited by SilviuB: 6 Oct 2008, 21:01


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 6 Oct 2008, 21:10
Post #17


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




eu cred ca faci o afacere mai buna daca il dai pt piese, daca nu , nu cred ca iei mai mault de 2000 , hai daca ai noroc scoti 2500 euro( asta ar fi un zac fericit ), samsari o sa-ti ofere 900-1200 de euro


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Oct 2008, 15:52
Post #18


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(Corbu' @ 6 Oct 2008, 21:52)
As vrea eu sa imi dea banii specificati in contract + epava. Mi-ar conveni chiar sa imi dea inapoi banii din contract si sa le dau lor epava, dar nici asa nu merge. Se da inapoi epava sa o valorific eu + diferenta in bani pana la suma asigurata.
Daca ar fi sa fie cum zici tu pai as recupera suma asigurata si as face chiar profit prin vanzarea epavei, evident e nefiresc si nerealizabil.
*


Ai dreptate ... am recitit contractul !


"Valoarea ramasa , in nici un caz , nu va fi mai mica de 15% din valoarea reala a vehiculului" - deci ... scade 15 % si atata este pierderea MINIMA pe care o vei suporta smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:13
Forum Renault