DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema cutie viteza

r3d
post 16 May 2012, 13:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




am o problema cu dacioara mea se manifesta astefel.
dupa ce am facut o reparatie capitala la motor am zis sa mai iau si din scurgerile de la cutie.la aceasta i-am schimbat simerigurile,priza,planetare si in spate la cautator.
toate bune si frumoase motoru merge ceas doar ca acum nu mai imi fuge cum trebuiem,adica inaite la 3000rot/min aveam aproape 120km/h.acum am la 3000 deabear ating 100km/h.tin sa precizez ca vitezometru l-am verificat cu GPS.
ceva sfaturi ca ma gandesc ca din motor nare cum sa fie am iesit din rodaj de mult cu el.
poate sa fie vreun reglaj ceva de la acea piulita de la planetare.
unde sau dus cei 20km/h
tin sa precizez motoru trage bine.


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 16 May 2012, 16:29
Post #2


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Zii un lucru, dupa ce ai facut motorul ai schimbat cumva cauciucurile ? Stiu ca par nebun dar se poate manifesta de la rotile mai mari in diamentre. Oricum nu ai nici un reglaj doar poate scapa cablul ceea ce ma insel sau ai schimbat piesele din cutie...


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 16 May 2012, 17:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




stiu faza cu cauciucurile mai mari sau mai mici,rotile sunt aceleasi.pai problema e in felu urmator cat am pa gps am si in bord.deci ma baga la banuieli cutia.


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanutza_77
post 16 May 2012, 17:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 19 December 10
From: Bucuresti-Pitesti-Campulung




Poate nu mai e cutia ta sau ti-a schimbat cineva pinioanele de a 5-a. Kilometrii nu dispar asa doar din schimbat garnituri...smile.gif


--------------------
dacia 1310 Break 1993 - Ag 01 Jxg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 16 May 2012, 20:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




nu are cine sa schimbe pentru ca munutele mele au montat demontat cutie motor tot. deci pica si varianta asta.


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 16 May 2012, 21:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ca ti-au disparut vre-o 20 de km, te inseli. Ca merge mai greu, se poate, datorita faptului ca nu ai tinut cont de modul cum trebuie schimbate simeringurile de la planetare. Daca le-ai desfacut pe amandoua in acelasi timp si la fel si la montare, ai deplasat grupul diferential si i-ai luat jocul de flanc la pinioane (coroana si cel de atac), ducand la ingreunarea rotirii, incalzirea si uzarea prematura, dac nu, si decalirea danturii. Corect era, sa demontezi un simering, montezi pe cel nou si stransa piulita de reglare, la acelasi cuplu, aproximativ cu aceeasi forta, care era inainte. Altfel, stransa prea tare, rulmentul conic are de suferit (la fel ca cei de la roata de spate). Apoi mergi la celalalt, si faci acelasi lucru. Asa, grupul va ramane pe aceeasi pozitie. Daca ai strans prea tare rulmentii, iar jocul intre cele doua pinioane, lipseste, transmisia merge greu, motorul trage in greu, si-ti da impresia de de reducere a vitezei (dar si a indicatiei turometrului). E imposibil ca, dupa o interventie la cutie, la aceeasi turatie a motorului si in aceeasi treapta, viteza sa fie alta. Daca transmisia era prin curea, puteai sa spui asta, ca patineaza cureaua. Da, se poate si la pinioane, atunci cand patineaza ambreiajul. Poti avea 3000 de ture, si in a 5-a sa ai doar ...60/h.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 16 May 2012, 21:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




cand le-am schimbat le-am schimbat pa rand.am dat niste semne am tinut cont cate ture era am desfiletat si am infiletat la loc tot atatea ture pana mi-a venit la semn.acum vine si beleaua cum prin zona a venit un prineten de a lu taicamiu cica "mecanic" si mia zis sa strang mai tare aceea piulitata mare ca daca o so pun tot in acelasi loc acolo s-a facut un sant si imi va curge ulei.si cum eram la inceput m-am lasat usor influentat.
acum daca dau iar semn spre exemplusa mai desfiletez pa rand acea piulita 360grade.adica sa mai slabesc un pic rezolv ceva.???
ambreaju nu are cum sa patineze ca e nou.
nu dar io am simtit ca motoru nu mai acelereaza asa de lin (parca ar fi ceva infrant de il tine pa loc).

This post has been edited by r3d: 16 May 2012, 21:36


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 16 May 2012, 21:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Poate fi ambreiajul nou, dar daca e prea strans cablul, patineaza. Strangand piulita dupa mintea aluia, ai facut ce am spus eu mai sus.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 16 May 2012, 21:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




offf si ambreaju cred ca nu am cursa reglata bine.nu ma lasat a zis ca stie el sa regleze bine.dupa mine cred ca nu imi decupleaza tot cand baga in marșarier sa aude un zgomot ciudat un zgmotot cum sar misca un pic pinionele si imi intra un pic fortat.nu stiu as mai strage un pic ambreju dar cica trebuie sa aive tragand de camasa de la sufa de la ambreaj cica trebuie sa aive un joc,intre suportu dupa cutia di viteze si acele cauciucuri.
maine ma ocup de ea am sa incerc sa mai strang ambreaju pana imi va intra in marșarier fara sa depun nici un pic de forta.dupa am sa incerc sa mai slabesc acele piulite.sper sa nu fac vreo prostie.bine am o cutie de rezerva care nu are nici un fel de fluierat nimic dar si asta e desfacuta si montat in servici deci tare imi e ca daca o pun si pa asta sa fie ca asta dupa masina mea sad.gif


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 16 May 2012, 22:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Pai, solutia in cazul in care ar patina ambreiajul, nu e sa strangi, ci sa slabesti cablul. Asa e, trebuie sa fie un joc mic cand tragi de camasa cablului, dar nu mare incat sa nu-ti permita sa bagi in viteze. Daca jocul e mic, si tot nu intra bine in viteze, ori ai pres gros sub pedala de ambreiaj si nu-ti permite cursa totala, ori cauciucul de la capatul cablului, e asa de moale, incat in loc sa traga de parghie cat mai sus, se compima el, si se pierde din cursa.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 17 May 2012, 11:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




cu ambreajul am rezolvato.am umblat si la cutia de viteza am mai slabit puiulitele de la diferential cate o tura fiecare.acum la 2100 ture am 80 inainte aveam 80 la 2000 ture.tin sa precizez aceeasi presiune in roti si fara vant in fata.
din cate am vazut in carte aceea piulita regleza jocul din rulmeti de la diferential.acum piulitele mele sunt la razant cu carcasa cutie.pot sa incerc sa mai slabesc???.sau nu rezolv pana nu dau capacu jos sa vad ce si cum,am trecut pe la un servici de am intrebat si ma indrumau sa imi dea o cutie:)))


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 19 May 2012, 21:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu te mai juca, ca nu se face orbeste , jocul la pinion si coroana. Faptul ca in carte ai gasit, ca se regleaza doar rulmentii, ar trebui pusa direct pe foc, acea carte. E mult mai eficienta , la incalzit.
Urmareste acest desen:
-daca desfaci o piulita, apoi o montezi, n-o vei putea strange mai mult, decat pana ajunge la rulment.
-daca le desfaci p-amandoua, grupul ramane doar in rulmenti, putandu-se deplasa stanga -dreapta la miscare, apoi cand strangi prima piulita pe care o montezi, nu sti pana cand s-o infiletezi, ca nu are cine sa se opuna din cealalta parte. Asa se poate deplasa grupul, pana iti aduci aminte sa te opresti, daca e vorba de departarea coroanei de pinion, iar daca o strangi (pe cea de jos, in desen), o poti fileta pana coroana intra total in pinion de-i ia jocul de flanc, ba chiar o s-o fortezi putin, ca asa esti tentat s-o strangi (ca asa scrie in carte). Jocul intre pinioane, daca nu ai alta solutie, se face cu hartia de ziar. Acum, ca e montata, pe unde bagi hartia intre coroana si pinion, sa vezi daca o taie? N-ai decat sa deduci pe care parte e coroana, slabesti mai mult piulita de pe partea opusa (cea de sus, in desen) strangi piulita de jos pana intra total coroana in pinion, apoi slabesti ca sa aiba jocul apreciabil (sa zicem o jumatate de tura), dupa care o strangi pe cea de sus(din desen), pana cand permite rulmentul (asemanator cu cei ai rotii de spate.

This post has been edited by PH-06-BOA: 19 May 2012, 21:26

Attached thumbnail(s)
5.JPG ( Size: 36.69k ) Number of downloads: 469


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 19 May 2012, 22:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




multumesc de raspuns domnule nelu,am inteleses in mare parte cum sa face.acum mai am cateva nelamuriri,odata slabita piulita opusa coroanei urmeaza strangerea piulitei de langa corona.aceasta e stransa maxim atunci cand nu mai permite strangerea acesteia,la simtu maini ma refer???
iar dupa ce am rezolvato cu piulita dupa partea cu coroana urmeaza sa strang si piulita opusa coroanei aplic aceeasi metoda adica strans maxim si desfacut o jumate de tura.
si mai e o problema coroana este pusa in partea cu volanu???


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli
post 20 May 2012, 17:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 15 November 08




Ce faci tu faci buleala, ca sa reglezi grupu trebue data cutia jos ,carcasa de ambreiaj sa ai acces la grup si apoi se regleaza grupu ,ar fi bine sa dai si capacul la a 5 sa verifici piulitele daca sunt stranse ca trenul mobil sa nu aiba joc axial in rulmenti ca sa nu te pacaleasca la reglaj


--------------------
dacia dacia 88/1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 27 Dec 2012, 09:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




Salut,


de cateva zile am observat ca vitezele se schimba mai greu, e ceva de genul de parca uleiul din cutie ar fi ca marmelada, foarte gros. m-am gandit ca datorita temperaturilor scazute, dar si in mers dupa cativa km se intampla la fel.

intrebarea este: nu mai am ulei in cutie? este de la altceva?

Multumesc,


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli
post 27 Dec 2012, 18:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 15 November 08




Verifica uleiul in cutie si inlocuestel cu ELF75-80 e net superior t90-ului


--------------------
dacia dacia 88/1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 27 Dec 2012, 19:30
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




ma duc maine la un service sa vad daca mai am ulei in cutie. Ideea este ca intra foarte greu in viteze, asa se intampla cand nu mai are ulei sau poate fi de la altceva? mentionez ca mi s-a intamplat de acum 2 zile nefacand nimic special la cutie, nu am intervenit la ea cu nimic


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 27 Dec 2012, 20:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




poate si de la placa de presiune,te anunta ca trebuie sa o schimbi


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 27 Dec 2012, 21:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




cu motorul oprit face la fel, se exclud elemente de ambreiaj? placa, rulment, disc?

This post has been edited by bashtalu: 28 Dec 2012, 00:21


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 27 Dec 2012, 21:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Daca tot te duci la servis, de ce ne mai intrebi pe noi? Cine are de invatat? Vrei sa le spui alora, ce sa faca? Fi sigur ca te vor "imbrobodi" asa fel, de-ti vei lua alta.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 28 Dec 2012, 00:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




eu cer sfaturi aici ca sa stiu ce are tocmai ca sa nu fiu imbrobodit de cei din service. nu ma bag singur sa repar, nu am unelte si nici pricepere. Sa-mi fie cu iertare dar in loc sa scrii 3 intrebari mai bine spuneai ce are ca am "citit" ca te pricepi.

deci, reiau pentru cei care nu ma cearta ca ma duc cu dacia in service, ce ar putea fi?


danke,

28 Dec 2012, 15:44:
salutare,

am rezolvat problema expusa mai sus si anume maneta de sub masina era gripata/ruginita la bucsele de bronz. Mecanicul a mesterit pe acolo si acum intra in viteze mai usor ca nicioadata. pe langa treaba asta mai aveam o problema cu pompa de frana, cam de o saptamana nu mai aveam frane, a schimbat garniturile si tot ce mai era pe acolo. timp de lucru aproximativ 2 ore, cost 53 de lei.

numai bine!

This post has been edited by bashtalu: 28 Dec 2012, 14:44


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:49
Forum Renault