DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!

DFA
post 24 Feb 2012, 09:35
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Toți știm de mașinile electrice, cu baterii, care fie se încarcă prin recuperarea energiei de frânare, printr-un mic generator la bord sau de la o priză electrică.

Dar dacă în loc să încărcăm bateria de la priză am putea ca la "benzinărie" să schimbăm electrolitul bateriei cu unul deja încărcat și să-l scoatem simultan pe cel uzat din baterie?
Și asta în același interval de timp în care am fi umplut un rezervor de benzină la o mașină clasică?

E posibil?

Da, cu ajutorul bateriilor de tip Redox Flow, care se comportă ca o celulă de combustibl, dar una în care nu se consumă ci se reciclează "combustibilul".

Redox_Flow_battery.png ( Size: 288.05k ) Number of downloads: 2505


Electrolitul "consumat" din baterie ar fi preluat de "benzinărie" și reîncărcat fie din rețeaua electrică, fie cu turbine de vânt sau panouri solare.

Iată și câteva articole despre proiecte și mașini electrice construite în jurul acestor baterii:

A new way to charge electric cars: Fill ‘er up with electrolytes

Fraunhofer-Institut Research News October 2009 - Improved redox flow batteries for electric cars [ PDF 0.57MB ]

Redox Flow Batteries for Hybrid Electric Vehicles: Progress and Challenges [PDF]

QUOTE
CONCLUSION
Current redox flow batteries can match lead-acid in terms of
energy density but significantly lower than Li-ion systems.
But they have the advantage of rapid charging by electrolyte
replacement which makes them attractive for use on electric
vehicle or hybrid electric vehicles. Golf-cart, forklift truck,
and in-town-short distance family car could find this
beneficial. If infrastructure is in place, long journey distance
would be possible. Another feature of RFBs that makes them
attractive for EV and HEV applications is the separation in
terms of physical location and sizing, of the energy and power
components. This adds a degree of flexibility that allows the
optimization of the power and energy components for specific
vehicle configuration and performance. Further research is
needed to improve the performance and engineering of RFB
system.


MIT Figures Out a Way to Refuel Electric Cars With Liquid Fuel

Poate va mai dura ani mulți până vom încărca bateriile la pompă, dar este foarte posibil ca acest tip de baterii să devină într-o zi o soluție pentru mașina electrică.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 24 Feb 2012, 10:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Asta da, suna a solutie.

Ramane de vazut doar cum vor fi manipulate acele substante destul de periculoase, dar nu cred ca e insurmontabila problema. Ar trebui totusi ca "regenerarea" electrolititlor uzati sa se faca direct la pompa (cu curent electric din retea), pt a evita transportul lor.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 24 Feb 2012, 10:49
Post #3


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nu cred că un sistem etanș cu care să scoți și să bagi electrolitul în baterie e greu de făcut sau de implementat la o benzinărie.

Și da, electrolitul consumat ar trebui încărcat local (în benzinărie) și repus în circuit.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 24 Feb 2012, 10:52
Post #4


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Posibil ca asa sa arate viitorul, masini electrice, celule de combustie cu hidrogen sau cu alt electrolit. Dar pentru asta (presupunand ca se perfectioneaza bateriile astea) mai raman de rezolvat cateva probleme mari:
-sa se gaseasca o modalitate de producere a unor mari cantitati de energie electrica;
-sa se construiasca retelele de distributie (cele existente sunt insuficiente);
-sa se construiasca 'fabricile' care sa produca sau sa 'reincarce' electrolitii din celule, fie ele centralizate, fie distribuite, precum actualele benzinarii.
Orice ar spune partizanii teoriei conspiratiei, eu nu cred ca tehnologiile exista. Cursa e stransa si o sa vedem daca intai se termina petrolul sau intai se gaseste alternativa. Iar de la gasirea solutiei pana la implementare trec multi ani.

This post has been edited by LuluMOB: 24 Feb 2012, 10:53


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Feb 2012, 11:06
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Sincer, ideea pare ok, dar m-as mira foarte tare sa se intample asta.

Vad doua probleme.
1. Bataia pe standarde. Cum ziceam prin alt topic "electric" de-abia s-au inteles asupra unui format de priza, iar intelegerea au facut-o marii producatori auto (care au produs masini electrice cat sa le numeri pe degetele de la o mana) fara sa invite si firme care chiar produc masini electrice.

2. Dupa ce s-ar intelege pe un standard ajungem la problema a doua. Amestecarea continua a electrolitului nou cu unul imbatranit (nu prea vad cum ar putea filtra un electrolit care n-ar mai trebui sa se intoarca in circuit), si diferenta de calitate intre electrolitii produsi de diverse firme.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 24 Feb 2012, 11:12
Post #6


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 10:52)
Dar pentru asta (presupunand ca se perfectioneaza bateriile astea) mai raman de rezolvat cateva probleme mari:
-sa se gaseasca o modalitate de producere a unor mari cantitati de energie electrica;
*


Când o să ne "ardă buza" că am rămas fără petrol or să se găsească rapid soluții...
Să vezi ce repede evoluează tehnologia când începi să arunci bani în ea ca să înlocuiești o sursă de energie pe terminate...

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 10:52)
-sa se construiasca retelele de distributie (cele existente sunt insuficiente);
*


Când a apărut automobilul cu motor termic nu cred că erau țările împânzite de benzinării...
Nevoia va aduce și infrastructura necesară pe toate drumurile...


QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 10:52)
-sa se construiasca 'fabricile' care sa produca sau sa 'reincarce' electrolitii din celule, fie ele centralizate, fie distribuite, precum actualele benzinarii.
*


Idem ca mai sus, nevoia va face și aceste schimbări, în mod natural.


QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 10:52)
Orice ar spune partizanii teoriei conspiratiei, eu nu cred ca tehnologiile exista.
*


Deloc?
Măcar în laborator, și tot există...
Chiar și așa, nu e puțin!

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 10:52)
Cursa e stransa si o sa vedem daca intai se termina petrolul sau intai se gaseste alternativa. Iar de la gasirea solutiei pana la implementare trec multi ani.
*


După cum vezi, soluții se caută mereu, doar că până acum nu a existat acel impuls, acea "urgență", necesitatea absolută de a veni în față cu o alternativă viabilă și economică.
Încă suntem "în căutări"...
Cu cât o să fie petrolul din ce în ce mai scump și cu cât o să-l găsim din ce în ce mai rar și mai puțin, cu atât aceste soluții or să fie acceptate și produse în masă mai ușor și mai ieftin.

24 Feb 2012, 11:17:
QUOTE(bucatzel @ 24 Feb 2012, 11:06)
2. Dupa ce s-ar intelege pe un standard ajungem la problema a doua. Amestecarea continua a electrolitului nou cu unul imbatranit (nu prea vad cum ar putea filtra un electrolit care n-ar mai trebui sa se intoarca in circuit), si diferenta de calitate intre electrolitii produsi de diverse firme.
*


Electrolitul consumat nu se amestecă cu cel încărcat.
Mai întâi este pompat din baterie electrolitul consumat și trimis către instalația de încărcare, apoi este pompat în bateria golită electrolitul deja încărcat.
Dacă stația de încărcare observă că electrolitul nu mai asigură o încărcare corespunzătoare probabil că va fi depozitat pentru reciclare sau distrugere, urmând a fi înlocuit cu unul proaspăt fabricat.

This post has been edited by DFA: 24 Feb 2012, 11:17


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Feb 2012, 11:27
Post #7


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(DFA @ 24 Feb 2012, 11:12)
Electrolitul consumat nu se amestecă cu cel încărcat.
*



Atata ma duce capu' si pe mine tongue.gif

Sa reformulez.

In pompa, vin pe rand masinile A, B si C.

A, are electrolit nou-nout, e la prima incarcare.
B, vine zilnic in pompa si are un electrolit re-re(-re)schimbat.
C e o masina de 5 ani, si vine pentru prima oara in pompa, pana acum si-a incarcat bateria doar in parcare.

Toti cei 3 electroliti scosi din masina sunt mai mult ca sigur aruncati in aceeasi "oala" de reincarcare ,ca asa e normal sa functioneze o statie de genul asta. Asta in conditiile in care electrolitul din masina C poate n-ar trebui sa se reintoarca in circuit dupa reincarcare. Pentru ca desi poate ar mai fi bun un an sau doi, odata amestecat cu ceilalti electroliti, tare mi-e va reduce si durata totala de viata a electrolitului scos din masina A. Si odata amestecat, chiar nu vad cum il mai filtreaza cineva.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 24 Feb 2012, 11:38
Post #8


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(bucatzel @ 24 Feb 2012, 11:27)
A, are electrolit nou-nout, e la prima incarcare.
B, vine zilnic in pompa si are un electrolit re-re(-re)schimbat.
C e o masina de 5 ani, si vine pentru prima oara in pompa, pana acum si-a incarcat bateria doar in parcare.
*


Tu te bazezi cumva pe ideea că electrolitul "îmbătrânește", lucru care ar fi posibil, nu cunosc, nu am studiat.
Chiar și pentru această problemă, cred că s-ar putea face ceva, în sensul în care, după extracția electrolitului din baterie, să fie supus la niște teste (automate), prin care să-i fie determinați mai mulți parametrii: puritate, compoziție, capacitate, etc., asta înainte de a-l amesteca cu electrolitul preluat de la alte mașini.
Astfel încât electrolitul să fie amestecat doar dacă este între niște limite calitative, dacă nu, se depozitează în alt rezervor și procesat/reciclat/distrus mai departe.

Cam așa cred eu că s-ar putea rezolva problema unui electrolit non-standard (îmbătrânit) amestecat cu unul standard.

În ceea ce privește exemplul tău cu mașina C, ea nici măcar nu ar avea cum să-i fie schimbat electrolitul, pentru că ea are alt gen de baterii, baterii care se încarcă direct la curent și nu prin schimbarea electrolitului, deci mașina C nu are avea ce să caute într-o benzinărie unde "să pui" electrolit în baterie.

This post has been edited by DFA: 24 Feb 2012, 11:39


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 24 Feb 2012, 11:41
Post #9


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(DFA @ 24 Feb 2012, 12:12)
Când o să ne "ardă buza" că am rămas fără petrol or să se găsească rapid soluții...
Să vezi ce repede evoluează tehnologia când începi să arunci bani în ea ca să înlocuiești o sursă de energie pe terminate...
*

Petrolul nu o sa se termine asa, intr-o dupa-amiaza, pe la trei jumate. El deja se termina acum, cand vorbim, cererea creste mult prea repede fata de productie si de rezerve, ceea ce se reflecta in pret, asa ca argumente economice pentru alternative pe scara larga deja exista.

QUOTE(DFA @ 24 Feb 2012, 12:12)
Când a apărut automobilul cu motor termic nu cred că erau țările împânzite de benzinării...
Nevoia va aduce și infrastructura necesară pe toate drumurile...
*

In mare asa e, dar sunt niste diferente:
-cand a aparut automobilul, nu exista o dependenta de el, se mergea cu caruta, cu trenul, cu vaporul si cu piciorul.
-populatia pamantului era mult mai mica, industrializarea si urbanizarea de asemenea; sa zicem ca ai o bagheta magica si elimini petrolul in 1900, nu se intampla mare lucru; daca-l elimini acum, e moartea la propriu;
-daca toata energia obtinuta azi prin arderi de carbune/gaz/petrol s-ar obtine sub forma electrica (nuclear sa zicem), inchipuieste-ti ce efort ar reprezenta construirea retelelor de distributie: cat cupru, otel, aluminiu ar trebui sa gasesti...

QUOTE(DFA @ 24 Feb 2012, 12:12)
Deloc?
Măcar în laborator, și tot există...
Chiar și așa, nu e puțin!
După cum vezi, soluții se caută mereu, doar că până acum nu a existat acel impuls, acea "urgență", necesitatea absolută de a veni în față cu o alternativă viabilă și economică.
Încă suntem "în căutări"...
Cu cât o să fie petrolul din ce în ce mai scump și cu cât o să-l găsim din ce în ce mai rar și mai puțin, cu atât aceste soluții or să fie acceptate și produse în masă mai ușor și mai ieftin.
*


Nu stiu sa existe in nici un laborator solutii de producere a energiei in cantitati mari. Se lucreaza la fuziune de ceva vreme si cred ca va mai dura. Solutii de tip chimic (arderi de carburi fosile) sunt doar o amanare scurta a problemei, energiile regenerabile (eoliana, solara, hidro, a valurilor si toate asemenea) sunt limitate si nu acopera consumul nostru, fara sa mai vorbim ca necesita investitii enorme ca valoare si timp. Doar energia de tip nuclear ne va salva, sau daca nu o reducere drastica a consumului: adica sa fim iarasi un miliard si sa aram cu calul.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Feb 2012, 11:57
Post #10


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(DFA @ 24 Feb 2012, 11:38)
În ceea ce privește exemplul tău cu mașina C, ea nici măcar nu ar avea cum să-i fie schimbat electrolitul, pentru că ea are alt gen de baterii, baterii care se încarcă direct la curent și nu prin schimbarea electrolitului, deci mașina C nu are avea ce să caute într-o benzinărie unde "să pui" electrolit în baterie.
*



Citez fix dintr-unul din articolele postate mai sus ( http://www.brammo.com/blogs/general/mit-fi...th-liquid-fuel/ )

QUOTE
Another potential advantage is that in vehicle applications, such a system would permit the possibility of simply “refueling” the battery by pumping out the liquid slurry and pumping in a fresh, fully charged replacement, or by swapping out the tanks like tires at a pit stop, while still preserving the option of simply recharging the existing material when time permits.


E electrolit. Cata vreme esti aproape de-o priza, nu te opreste nimeni sa-l reincarci singur.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 24 Feb 2012, 12:03
Post #11


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 11:41)
Petrolul nu o sa se termine asa, intr-o dupa-amiaza, pe la trei jumate. El deja se termina acum, cand vorbim, cererea creste mult prea repede fata de productie si de rezerve, ceea ce se reflecta in pret, asa ca argumente economice pentru alternative pe scara larga deja exista.
*


Eu mă refeream la faptul că ÎNCĂ avem petrol și ÎNCĂ avem de unde să-l scoatem. Peste X ani situația o să fie dramatică, prețul petrolului va crește exponențial.
La momentul acela mă refeream eu, când petrolul, deși o să mai fie pe piață o să fie atât de scump încât orice alternativă o să fie luată în seamă.
Da, știu, ar putea fi prea târziu, dar cam așa e firea umană, nu face ceva decât când nu se mai poate...

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 11:41)
-cand a aparut automobilul, nu exista o dependenta de el, se mergea cu caruta, cu trenul, cu vaporul si cu piciorul.
*


Cam la fel e și acum cu mașina electrică.
De ce mi-aș lua ACUM o electrică când am una clasică (căruță, atunci), care e mai ieftină și mă duce la fel de bine din A în B.

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 11:41)
-populatia pamantului era mult mai mica, industrializarea si urbanizarea de asemenea; sa zicem ca ai o bagheta magica si elimini petrolul in 1900, nu se intampla mare lucru; daca-l elimini acum, e moartea la propriu;
*


Așa cum ne-am obișnuit cu petrolul, tot așa ne putem și obișnui cu o industrie (și mașini) bazată doar pe curent electric sau mai știu ce ce alte substanțe.

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 11:41)
-daca toata energia obtinuta azi prin arderi de carbune/gaz/petrol s-ar obtine sub forma electrica (nuclear sa zicem), inchipuieste-ti ce efort ar reprezenta construirea retelelor de distributie: cat cupru, otel, aluminiu ar trebui sa gasesti...
*


Rețelele există, ele trebuie doar extinse și redimensionate. Nu e imposibil. Oamenii au cheltuit imens de mulți bani pe alte prostii, deci se pot cheltui și pe lucruri bune și utile.

QUOTE(LuluMOB @ 24 Feb 2012, 11:41)
Nu stiu sa existe in nici un laborator solutii de producere a energiei in cantitati mari.
*


Când am spus că "Măcar în laborator, și tot există..." mă refeream la aceste tipuri de baterii - Redox Flow, nu la altceva!


24 Feb 2012, 12:05:
QUOTE(bucatzel @ 24 Feb 2012, 11:57)
E electrolit. Cata vreme esti aproape de-o priza, nu te opreste nimeni sa-l reincarci singur.
*


OK, chiar și așa, un sistem de testare în prealabil a electrolitului ar rezolva și problema ridicată de tine, indiferent de vârsta lui.

This post has been edited by DFA: 24 Feb 2012, 12:05


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Feb 2012, 17:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ei, așa da, acum putem începe să vorbim de mașini electrice utilizabile.
Asta chiar pare o soluție reală. aplauze.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Feb 2012, 17:39
Post #13


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




eu sincer tot la ideea mea raman, cea mai sigura masina electrica e aia care are si un motor pe benzina sau diesel ,care sa proneasca cand se descarca bateriile si sa invarta un generator,nu rotile.
Motoru ala diesel sa fie ptr actionarea generatorului electric. smile.gif
Consum mic, autonomie fara numar .Si polutie foarte mica.Neavand control asupra motorului sal turezi tu ,la itp nustu ce noxe ar putea lua baietii laugh.gif



--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 25 Feb 2012, 17:56
Post #14


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(C@talin @ 25 Feb 2012, 17:39)
Si polutie foarte mica.
*


Adevar graiesti.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 25 Feb 2012, 19:13
Post #15


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Curentul electric se poate produce si descentralizat. Pe toate cladirile exista suprafete imense nefolosite. Toata treaba e sa scoata pe piata niste panouri fotovoltaice cu eficienta de captare ridicata. Probabil ca le-au facut deja dar patentele de inventie sunt cumparate de buna voie sau silit tot de catre multimiliardarii petrolisti. Un lucru este sigur chiar daca se va trece la masinile electrice vor gasi ei o solutie ca profitul lor raportat la km efectuati de o masina sa ramana la fel. Vor pune chirie pe baterie, vor calcula pretul de vanzare al tehnologiilor si durata lor de exploatare astfel incat sa iasa tot acolo. Nu va faceti sperante, nimeni din cei care au putere nu ne vrea binele. Credeti ca vor face panouri fotovoltaice care sa tina 100 de ani? nu vor face si asta nu pentru ca nu pot ci pentru ca nu vor. La fel ca la imprimante daca o tehnologie va fi prea durabila vor pune un chip ascuns care cand va veni timpul (durata de viata, kw produsi, etc) va strica instalatia.
Cine crede ca asta e teoria conspiratiei sa priveasca la ce se intampla in lume.
MAI TREBUIE SA PUNA CIPUL IN NOI SI SA TERMINAT TOTUL.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 25 Feb 2012, 19:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(asgard1955 @ 25 Feb 2012, 20:13)
Un lucru este sigur chiar daca se va trece la masinile electrice vor gasi ei o solutie ca profitul lor raportat la km efectuati de o masina sa ramana la fel.
*


Aici ai nimerit-o. Toate statele din lume isi bazeaza o buna parte din buget pe accizele incasate din combustibili. Daca nu se va mai vinde benzina ci se va vinde altceva, vor gasi probabil o cale sa taxeze acel altceva la fel de tare cum taxeaza combustibilii actuali.
Asa cum s-a intamplat cu biodieselul. La inceput, cand ponderea lui era mica, nu i se aplica nicio acciza. Cum a inceput sa-i creasca ponderea, cum au inceput sa-l accizeze.

QUOTE(asgard1955 @ 25 Feb 2012, 20:13)
Toata treaba e sa scoata pe piata niste panouri fotovoltaice cu eficienta de captare ridicata.
*


Asta e tare. Toata treaba e sa faca ce nu pot sa faca smile.gif. Cresterea randamentului e usor de facut din vorbe. Mai greu e de facut si in realitate.

QUOTE(asgard1955 @ 25 Feb 2012, 20:13)
Credeti ca vor face panouri fotovoltaice care sa tina 100 de ani? nu vor face si asta nu pentru ca nu pot ci pentru ca nu vor.
*


Deocamdata nu se fac pentru ca nu se poate.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Feb 2012, 22:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(C@talin @ 25 Feb 2012, 17:39)
eu sincer tot la ideea mea raman, cea mai sigura masina electrica e aia care are si un motor pe benzina sau diesel ,care sa proneasca cand se descarca bateriile si sa invarta un generator,nu rotile.
Motoru ala diesel sa fie ptr actionarea generatorului electric. smile.gif
Consum mic, autonomie fara numar .Si polutie foarte mica.Neavand control asupra motorului sal turezi tu ,la itp nustu ce noxe ar putea lua baietii laugh.gif
*


De ce ar fi mai mic consumul? Energia pentru mișcarea mașinii ar veni tot din benzină, fără să mai luăm în calcul pierderile aferente transformării.
În al doilea rînd, motorul ăla ar trebui să-ți dea suficientă energie la turația lui de mers în gol. Motoarele actuale, la ralanti abia dacă reușesc să încarce o baterie de 60-70 Ah; ba dacă aprinzi farurile nu ți-o mai încarcă nici pe-aia. Ți-ar trebui un alternator foarte puternic, care ar necesita o putere foarte mare, pe care motorul ți-ar da-o doar la o turație mare. Și atunci ai două variante: fie un motor normal, care să meargă permanent la cinci mii de ture, fie unul imens, care să dea multă putere la ralanti (pe principiul motoarelor diesel de la locomotive). Poluarea și consumul n-ar fi mai mici decît azi, în nici unul dintre cazuri.
N-ai avea nici un avantaj de pe urma acestei soluții.

This post has been edited by VladSoare: 25 Feb 2012, 22:44


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Feb 2012, 22:52
Post #18


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




uite aici prima masina cu gemul asta de motorizare si e doar un amarat de 2 litri ,care face fata foarte bine tongue.gif sa incarce bateriile cand e nevoie, pe urma se opreste.
A fost prezentat si in topgear s18e04 .

http://www.fiskerautomotive.com/en-us/karma/overview

This post has been edited by C@talin: 25 Feb 2012, 22:53


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Feb 2012, 10:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu înțeleg mare lucru din saitul ăla. E plin numai cu gargară laudativă, în limba de lemn corporatistă.
Atît cît pot să-mi dau seama, îmi pare a fi un hibrid cu motor de doi litri turbo. Așa e?
Dacă-i un hibrid obișnuit, atunci nu-i chiar același lucru cu principiul pe care-l propui tu.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Feb 2012, 10:23
Post #20


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Avantajul in detinerea unei masini cu motor electric este ca poti sa-ti produci singur energia electrica.
Cu o eoliana/panouri solare/micro-centrala cu apa...chiar atomic daca mai evolueaza tehnologia.
Fata de momentul actual cand esti dependent de resursele fosile....atat de limitate ca rezerva.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Feb 2012, 10:33
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, asta sună bine în teorie. În practică, însă, nu știu să existe vreo soluție viabilă de produs energie acasă. Nu mă refer la un ajutor suplimentar, care să mai micșoreze factura de la Enel, ci la o soluție totală, care să-mi asigure toată energia necesară pentru întreaga casă și să mă scape pentru totdeauna de mizeria asta nenorocită numită Enel. Există o astfel de soluție? Una pe care să mă pot baza permanent, fie noapte, fie zi, fie vară, fie iarnă? Eu nu cunosc nici una. unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 26 Feb 2012, 10:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 26 Feb 2012, 11:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Vad ca faceti o dezbatere despre un domeniu pe care nu o sa il puteti influenta nici in 20 ani. Degeaba va contraziceti, faceti afirmatii si le sustineti cu argumente...e nefolositor. marii producatori de autovehicule investesc multi bani in cercetare(solutiile propuse de multi dintre voi mai mult ca sigur au fost testate), si marii magnati ai petrolului nu au nici-un interes sa se introduca pe piata combustibili alternativi cand ei au atat de multi bani si pot castiga mult si bine de acum inainte de pe urma motoarelor cu ardere interna.
Ideea e ca motoarele actuale(in care s-au investit multi bani pentru dezvoltare) nu or sa dispara peste noapte. nici o conversie la electric a masinilor actuale nu e relevanta. Solutia exista, poate fi implementata, dar nu are nimeni nici-un interes sa investeasca pentru a inlocui ceva care "produce"(mult si sigur).
Probabil ca in domeniul electric s-au lovit de un prag pe care,momentan, nu il pot trece din punct de vedere tehnologic. Ca la microprocesoare, au aparut cu 2 4 6 pastile dar frecventa de lucru nu a crescut semnificativ pentru ca momentan nu exista cunostinte pentru micsorarea tranzistorului(mai mult decat acum).

This post has been edited by andishors: 26 Feb 2012, 11:03


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Feb 2012, 11:29
Post #23


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(VladSoare @ 26 Feb 2012, 10:33)
Da, asta sună bine în teorie. În practică, însă, nu știu să existe vreo soluție viabilă de produs energie acasă. Nu mă refer la un ajutor suplimentar, care să mai micșoreze factura de la Enel, ci la o soluție totală, care să-mi asigure toată energia necesară pentru întreaga casă
&feature=player_embedded


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Feb 2012, 11:31
Post #24


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(VladSoare @ 26 Feb 2012, 11:14)
Nu înțeleg mare lucru din saitul ăla. E plin numai cu gargară laudativă, în limba de lemn corporatistă.
Atît cît pot să-mi dau seama, îmi pare a fi un hibrid cu motor de doi litri turbo. Așa e?
Dacă-i un hibrid obișnuit, atunci nu-i chiar același lucru cu principiul pe care-l propui tu.
*


Am gasit smile.gif

QUOTE
The Karma is technically a series hybrid, driven by a pair of electric motors totaling 403hp that get their power from a 22 kWh lithium ion battery supplied by A123 Systems, or a 175 kW[3] generator spun by an efficient, 2.0L[17] gasoline engine. The engine is mated with a generator to provide an electrical connection to the motors and also recharge the batteries and as such the electric motors are the only mechanical driving force connected to the wheels. The proprietary Q-Drive hybrid drive train is supplied by Quantum Technologies, which operates in a joint venture with Fisker Coachbuild known as Fisker Automotive.[18]
The Karma includes as standard[19] a solar paneled roof manufactured by Asola Advanced and Automotive Solar Systems GmbH, a Quantum Technologies affiliate,[20] not only to aid in the recharging of its Lithium-Ion batteries but also to aid the cabin climate control system. The solar roof is capable of generating a half kilowatt-hour a day[21] and is estimated to provide up to 4 to 5 miles (6.4–8.0 km) of additional range a week assuming continuously sunny days.[22] Additionally, the car will offer a set of solar panels for the garage/house which may charge the Karma entirely 'off the grid'.
The Karma's two 201 brake horsepower (204 PS) motors produce 1,300 newton metres (960 ft·lbf) of torque, more than the Bugatti Veyron at 1,250 N·m (920 ft·lbf).[23][24] The Karma features a 125 mph (201 km/h) top speed and is capable of reaching 60 mph (97 km/h) from a standstill in 6.3 seconds[25].
The base model features an "eco-friendly interior", including salvaged lumber from fires or even from lake bottoms. Optional leather seating is available, but it will use much more of the cow hide than would customarily be found on luxury models—hides with scratches and other mars (which should not affect functionality) will be used.[26]


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 26 Feb 2012, 12:35
Post #25


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(asgard1955 @ 25 Feb 2012, 20:13)
Curentul electric se poate produce si descentralizat. Pe toate cladirile exista suprafete imense nefolosite. Toata treaba e sa scoata pe piata niste panouri fotovoltaice cu eficienta de captare ridicata. Probabil ca le-au facut deja dar patentele de inventie sunt cumparate de buna voie sau silit tot de catre multimiliardarii petrolisti. Un lucru este sigur chiar daca se va trece la masinile electrice vor gasi ei o solutie ca profitul lor raportat la km efectuati de o masina sa ramana la fel. Vor pune chirie pe baterie, vor calcula pretul de vanzare al tehnologiilor si durata lor de exploatare astfel incat sa iasa tot acolo. Nu va faceti sperante, nimeni din cei care au putere nu ne vrea binele. Credeti ca vor face panouri fotovoltaice care sa tina 100 de ani? nu vor face si asta nu pentru ca nu pot ci pentru ca nu vor. La fel ca la imprimante daca o tehnologie va fi prea durabila vor pune un chip ascuns care cand va veni timpul (durata de viata, kw produsi, etc) va strica instalatia.
Cine crede ca asta e teoria conspiratiei sa priveasca la ce se intampla in lume.
MAI TREBUIE SA PUNA CIPUL IN NOI SI SA TERMINAT TOTUL.
*




Inainte de toate:
-cata energie solara primeste un metru patrat de pamant?
-cu ce randament se poate capta?
-cati metri patrati avem la dispozitie pentru asa ceva?
-cata energie ne trebuie?
-cat costa instalatiile pe care ar trebui sa le facem?

Eu cred ca daca adunam toate necesitatile (hrana, incalzire, industrie, transporturi si cate or mai fi) o sa vedem ca ne da cu minus.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 26 Feb 2012, 13:07
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(VladSoare @ 26 Feb 2012, 10:33)
Da, asta sună bine în teorie. În practică, însă, nu știu să existe vreo soluție viabilă de produs energie acasă. Nu mă refer la un ajutor suplimentar, care să mai micșoreze factura de la Enel, ci la o soluție totală, care să-mi asigure toată energia necesară pentru întreaga casă și să mă scape pentru totdeauna de mizeria asta nenorocită numită Enel. Există o astfel de soluție? Una pe care să mă pot baza permanent, fie noapte, fie zi, fie vară, fie iarnă? Eu nu cunosc nici una. unsure.gif
*


exista a fost expusa mai sus

QUOTE(espacern @ 26 Feb 2012, 10:23)
...chiar atomic daca mai evolueaza tehnologia.
*




This post has been edited by bygy007: 26 Feb 2012, 13:08


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Feb 2012, 14:32
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Acesta este viitorul!

http://automobiles.honda.com/fcx-clarity/

si asta nu e gargara deloc!
&feature=related

This post has been edited by meganus_bicorpus: 26 Feb 2012, 14:36


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 26 Feb 2012, 15:39
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Parerea mea personala e ca viitorul vor fi masinile electrice. Pana la urma si masinile ce folosesc hidrogen tot masini cu motoare electrice sunt, dar in 10-20 de ani cred ca masinile care se vor vinde cel mai mult vor fi 100% electrice (nu hibride, cu hidrogen, etc.).
Momentan au mai multe probleme si nu sunt o alternativa eficienta din punct de vedere economic, decat poate in anumite cazuri(ex. firma de curierat in interiorul unui oras mare, etc).
Dar masinile 100% au si niste mari avantaje pe care le pot exploata imediat:
- costuri reduse cu comustibilul ( ganditi-va la niste masini de firma folosite 100-140km/zi doar in oras)
- nu poleaza in interiorul oraselor
- dupa ce producatorii auto vor avea un minim de experienta in producerea masinilor electrice( 3-7 ani) cred ca acestea ar trebui sa fie mult mai fiabile, fiindca motoarele electrice sunt mult mai simple

Normal ca momentan au si o multime de dezavantaje de genul:
- pret ridicat de achizitionare (asta se va rezolva treptat in cativa ani buni cand marii producatori vor reusi sa vanda macar 5-10% din total, masini electrice)
- timp foarte mare de incarcare a bateriilor
- lipsa unei infrastructuri de incarcare a bateriilor (desi in strainatate am vazut chiar si in parcari statii de incarcare)
- Si cea mai mare problema - autonomia redusa.

Personal cred ca se vor gasi si niste solutii pentru a dubla/tripla capacitatea bateriilor actuale, pentru ca sunt prea multe firme mari interesate de domeniul asta(Nissan-Renault, Toyota, Apple, Samsung,...). Si aici nu ma refer doar la industria auto ci si la Smartphone-uri, tablete, si multe alte produse electronice a caror dezvotare e limitata partial de lipsa unor baterii cu o capacitate mult mai mare/kg.







--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 26 Feb 2012, 19:10
Post #29


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Exista cumva vreo sursa de hidrogen pe Pamant si nu stiu eu?
Avem noi un asemenea excedent de energie electrica incat singura problema sa fi ramas o modalitate de a o baga intr-un rezervor de masina (hidrogen, baterii, etc.)?


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Feb 2012, 22:27
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




pilele de combustie si hidrogenul, cei mai buni prieteni ai omului intr-un viitor nu prea indepartat.Desi poate parea absud ceea ce zic, cu cat vom termina mai repede petrolul cu atat mai repede vom trece la energia curata (nu neaparat verde).
Interesant ca trecerea se face deja in mai multe etape, prin mai multe tipuri de combustibili.Acum tragem tare de Litiu si de tot felul de metale pana la epuizarea lor, dezvoltand industrii si hranind oamenii ce le sustin dar se intarzie mai tare viitorul energiei adevarate, ieftine, curate.


This post has been edited by meganus_bicorpus: 26 Feb 2012, 22:29


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:47
Forum Renault