DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ABS-ASR-EBV-EDS-ESP-MSR, Lamuriri cu privire la aceste sisteme

Danielle
post 20 Jan 2006, 12:36
Post #31


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




QUOTE(os @ 20 Jan 2006, 12:18)
Uite ca nici eu nu pot sa ma abtin  smile.gif si fac aici un comentariu ceva mai general (cu oarece directionare si catre topicul despre motoarele diesel).

Informatiile luate de pe Net-  sau din manuale mai trebuiesc si putintel digerate - adica, mai pe inteles, intelese. Abundenta de citate cu care userul Danielle bombardeaza topicurile arata ca este o persoana interesata; dar aplombul cu care prezinta ceea ce *i se pare* ca e corect face sa trebuiasca sa raspund aici: NU:  La un turbo-Diesel, turbina se roteste in permanenta; nu exista sistem de racire a motorinei pe retur (???) ; SRS nu  este o anumita generatie de air-bag ci o indicatie suplimentara catre ocupant si asa mai departe.

In acelasi timp trebuie sa spun ca activismul este indreptat carte o cauza buna (respect!) desi uneori cam... hmmm... prea iute.
*



1-Am rapuns in topicul respectiv ca a fost o scapare datorata avantului meu de a scrie informatiile pe forum (de altfel daca citeai tot topicul aflai lucrul acesta)
2-Eu le "diger" in masura in care pot intelege acele informatii (aici tu esti in avantaj,sau nu?)
3-Sistemul generatiei a3a de airbag S.R.S. te las pe tine sa-l aprofundezi (doar esti mai in avantaj decat mine.sau nu?)

L.E.
Asa este DFA dar eu nu faceam referire decat la capitolul "a-i raspunde omului civilizat la intrebarea (tehnica,dealtfel) pusa".De ce toti veniti sa-mi dati in cap (esti mascul/esti dealer PBN/esti prost informata/esti agent CIA) in loc sa purtati o discutie decenta si la obiect (nu pe langa)?
Voi nu faceti decat sa-mi vanati mie greselile (cu mici exceptii,printre care si tu),in loc sa puneti ceva date folositoare oamenilor.Cer prea mult?


This post has been edited by Danielle: 20 Jan 2006, 13:05


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Jan 2006, 12:56
Post #32


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




@Danielle: chill out my man..., chill out...., aici nu e concurs, care își etalează cunoștințele tehnice degrabă acumulate...
Nimeni nu le poate ști pe toate, cu grabă nu rezolvi nimic și nu faci altceva decât să-ți pui cenușă în cap.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 20 Jan 2006, 13:12
Post #33


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Deoarece nu doresc sa intretin o discutie care n-are nici o sansa sa te convinga, dau un singur raspuns: ai dreptate. Sunt in avantaj. Multumesc pentru compliment.

Ca sa nu las totusi ultima intrebare fara raspuns: nu, nu-i prea greu. E doar asa, ca nu poti convinge pe cineva care sustine ceva cu religiozitate - si prin urmare un raspuns ar fi lipsit de sanse.

Cu respect si cu rugamintea de a-ti reduce aplombul (care - trust me - nu inlocuieste argumentele solide; si nu, "esti macho" nu-i un argument solid; si nu, citatele din pliantele de marketing nu-s argumente solide; si nu, citatele de pe site-uri de tehnica popularizata nu-s nici ele intotdeauna argumente solide)
os

PS: desigur daca doresti putem face o discutie *lipsita de religiozitate* cu argumente tehnice - pe orice tema doresti. Iti promit ca acolo unde nu stiu, spun.


This post has been edited by os: 20 Jan 2006, 13:25


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Jan 2006, 13:33
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Da...am vazut si eu ca scrie in masina SRS...stiu ca-i ceva cu airbagu

Danielle esti dealer la Porsche Romania ?

This post has been edited by andu911: 20 Jan 2006, 13:34


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 20 Jan 2006, 13:39
Post #35


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Ca sa revenim la subiect (si la controversa initiala):

Extras din Wikipedia:
[...]On American vehicles airbags are often marked SRS, which stands for Supplemental Restraint System, suggesting it should only be used in conjunction with a seatbelt and never alone.[...]

Pentru doritori, link-ul spre articolul complet:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 20 Jan 2006, 13:42
Post #36


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




Gata,mi-ati inchis gura.
NU,nu sunt dealer la nici o Reprezentanta Auto (am spus unui moderator de pe acest forum ce meserie am si va asigur ca nu are nici o legatura cu domeniul auto).Cine vrea sa ia de bun ce am spus pana acum in posturile mele (nu zic ca tot ce am scris aici ar putea fi si corect),nu are decat s-o faca,cine nu sa fie sanatos si sa aplice ce i-au zis unul si altul.
Dar,sincer,m-am cam saturat de atacurile voastre,in loc sa dezbatem probleme adevarate stam sa ne intrebam ce sex si ce meserie are unul si altul.
Numai bine (tuturor).

L.E.- os mai sapa si vei gasi pana la urma ce inseamna S.R.S.

L.E.2-Welcome to Wikipedia, the free encyclopedia that anyone can edit.
Daca intelegi ce scrie poti sa-ti dai seama si singur ce reprezinta Wikipedia.
Alta data vino cu link-uri din surse mai sigure (gen producatori Airbgag).

L.E.3-
"dau un singur raspuns: ai dreptate. Sunt in avantaj. Multumesc pentru compliment."
Nu era un compliment,era o intrebare retorica.
P.S.-te las pe tine sa ghicesti.


This post has been edited by Danielle: 20 Jan 2006, 13:55


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NIN
post 20 Jan 2006, 15:46
Post #37


Membru de seara


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 September 04
From: Timisoara/Jimbolia




citez din tainningul de "Introduction to passive safety of vehicles"

"
...
Diferrent airbags requirements in the USA and Europe!

Europe:
Restraint systems consists of a combination belt AND airbag, energy distribution on airbag AND belt (Airbag = SRS/ supplemental restraint system!)

USA:
No obligation to apply seat belt (fine [fara amenda]), airbag is primary restraint system and must be able to absorb the whole energy!
...

pt sua avem FMVSS 208 ; reglementari pt crash frontal

This post has been edited by NIN: 20 Jan 2006, 15:47


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus 1.4MPI - TM-XX-T??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Jan 2006, 16:15
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




[quote=Danielle,19 Jan 2006, 11:27]
*

[/quote]

SRS este la a3a generatie de airbag-uri ce include senzori pentru pretensionare centura de siguranta in 3 stagii
*

[/quote]

Asta de unde ai scos-o ? blink.gif
Aveam eu la un Mercedes E din 99 SRS, iar la frana puternica iti rupea coastele centura.
La asta nou, care are si el SRS, nu mai imi rupe coastele.

Concluzie: nu asta inseamna SRS...mai cauta.

Acum sa nu-mi zici ca doar in caz de accident...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 20 Jan 2006, 16:20
Post #39


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Stimate user Danielle,

Cred ca sunt in asentimentul colegilor in a-ti ura bun venit; cred sincer ca era nevoie de o adiere de entuziasm. Trebuie sa insist insa in rugamintea de a-ti descarca frustrarile in alta parte si de a te informa inainte de a te pretinde... ma rog... in posesia mai multor informatii decit e cazul in fapt.

De asemenea, trebuie sa remarc agresivitatea din postarile Dumitale: daca nu stiai, afla ca viata e asa ca uneori n-ai dreptate. Shit happens. Apropos: da, viata e asa si pentru mine; uneori gresesc si atunci am taria s-o accept. De data asta insa, nu gresesc.

Aaa.. si nu, n-o sa "mai sap" - mai "sapa" Dumneata.

Cu respect.

PS: iar ca raspuns la ultimul Dumitale Edit - Dumneata ai socotit ca pui o intrebare retorica. De fapt insa ai afirmat o stare de fapt. Multumesc.

This post has been edited by os: 20 Jan 2006, 16:36


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Jan 2006, 16:32
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Numit si sistem de retinere suplimentara [SRS], acesta este un echipament de securitate pasiva. In caz de coliziune, airbag-ul se declanseaza in interval de milisecunde, fiind activat de senzori de coliziune si umflat de un generator de azot. Sansele de supravietuire ca urmare a unei coliziuni frontale cresc daca actiunea airbag-urilor este dublata de cea a centurilor de siguranta. Se estimeaza ca numai in SUA airbag-urile au redus gravitatea leziunilor in sute de mii de cazuri si au salvat vietile a peste 3600 de persoane pana in anul 2000.

Exista airbag-uri frontale pentru sofer si pasagerul din fata – cele mai utilizate – airbag-uri laterale pentru protectia toracelui si airbag-uri cortina pentru protectia capului pasagerilor de pe locurile laterale. Recent au aparut primele modele de airbag-uri pentru genunchii persoanelor care calatoresc in fata, si se studiaza posibilitatea introducerii de airbag-uri pentru protectia la coliziuni din spate precum si de airbag-uri frontale pentru pasagerii de pe bancheta. Cea mai recenta generatie de airbag-uri se activeaza in functie de gravitatea coliziunii. Daca deceleratia detectata este sub un anumit prag, atunci sacii sunt umflati partial. Daca e vorba de o coliziune violenta, umflarea se face la capacitatea maxima.

Pe de alta parte, exista si o latura negativa: pernele gonflabile au cauzat si accidente, chiar fatale, prin declansarea accidentala, in special daca pe scaunul pasagerului din fata a fost un copil cu varsta sub 12 ani. Declansarea se face cu viteze de cca. 300 km/h, astfel ca efectul este echivalent cu al unei lovituri brutale de pumn in plina figura.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 20 Jan 2006, 17:47
Post #41


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




QUOTE(os @ 20 Jan 2006, 16:20)
Stimate user Danielle,

Cred ca sunt in asentimentul colegilor in a-ti ura bun venit; cred sincer ca era nevoie de o adiere de entuziasm.

Multumesc de urare.

Trebuie sa insist insa in rugamintea de a-ti descarca frustrarile in alta parte si de a te informa inainte de a te pretinde... ma rog...  in posesia mai multor informatii decit e cazul in fapt.

Cand am inceput sa postez pe topicul "Turatii schimbat viteza dci" mai ca le venea unora sa ma stranga de gat (frustrari),nu mai zic de faptul ca 3 useri (printre care si un moderator) inaintea mea nu stiau ca Logan1.5dci are turbina (informatii)-imi pare rau ca au fost sterse post-urile cu pricina (dupa curatenie).

De asemenea, trebuie sa remarc agresivitatea din postarile Dumitale: daca nu stiai, afla ca viata e asa ca uneori n-ai dreptate. Shit happens. Apropos: da, viata e asa si pentru mine; uneori gresesc si atunci am taria s-o accept. De data asta insa, nu gresesc.

Si e frumos si normal sa recunosti cand ai gresit.

Aaa.. si nu, n-o sa "mai sap" - mai "sapa" Dumneata.
*



Si am sapat si uite ce am gasit :

A driver's advanced airbag Supplemental Restraint System (SRS) deploys in one of three speeds, depending on many factors including crash severity and driver's seat-track position. Similarly, the front passenger advanced airbag uses occupant weight and crash-severity sensors to monitor its deployment.

http://www.myautoworld.com/autos/lexus/lex...-rx_hybrid.html

A SRS airbag system provides driver and front passenger with supplemental protection in frontal and side crashes. And, for the first time, side airbags for rear passengers are standard on C, and available on A and B trim levels.

http://media.mitsubishi-motors.com/pressre.../detail522.html

Supplementary Restraint System. Another name for the airbags in a vehicle. So called as they are designed to be used in addition to seatbelts rather than to replace them.

http://www.rospa.com/roadsafety/vehiclesafety/

In concluzie am gresit cand v-am contrazis si recunosc.Si ca sa fiu in asentimentul tuturor pe viitor o sa ma abtin de la a mai posta...L.E....in contradictoriu.

This post has been edited by Danielle: 20 Jan 2006, 19:01


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2006, 17:53
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu e bine sa te abtii, ca abstinenta are efecte secundare...
Insa e bine sa te abtii acolo unde nu stii. Eu in genere asa fac.
Observ ca lumea s-a mai documentat intre timp, si a inteles cum sta treaba, ca srs nu e sistemul de airbag+pretensionare, sau vreun sistem de airbag cu deschidere in x faze (unde x >=2)
Ceea ce trebuie urmarit pe viitor la anagrame din astea (ca e clar ca in anumite cazuri in trecut nu s-a urmarit smile.gif ), este daca acele litere simbolizeaza ceva diferit la producatori diferiti.
Trebuie cautata definitia generala, nu faptul ca un producator anume zice SRS la un sistem care inseamna mai mult decat aibag simplu.
De asemnea, in situatii din astea eu m-as uita la organizatii nationale (preferabil cele care stabilesc standardele)
ca de ex:
http://www.fhp.state.fl.us/html/warnings/air_bags.html
sau
http://www.nhtsa.dot.gov/portal/site/nhtsa...iewName=Article
sau
http://www.raa.net/page.asp?TerID=299


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Jan 2006, 18:40
Post #43


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(Danielle @ 20 Jan 2006, 18:47)
.........
In concluzie am gresit cand v-am contrazis si recunosc.Si ca sa fiu in asentimentul tuturor pe viitor o sa ma abtin de la a mai posta.
*


Bravo! Sunt puțini membrii care fac asta (recunoaștere a greșelii) ca nu cumva să le scadă (ferească sfântul) imaginea...

Cât despre a nu mai posta, nu înțeleg de ce, că o discuție în contradictoriu nu a îmbolnăvit pe nimeni, trebuie doar făcută cu mai puțină grabă și înflăcărare. Graba strică treaba întotdeauna!

Așa că te așteptăm și în alte subiecte, cu mare plăcere! Mai învățăm noi, mai înveți tu, c-așa-i în viață...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 20 Jan 2006, 19:04
Post #44


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




Haideti mai baieti credeti ca asta am vrut sa zic?Am facut rectificarea de rigoare,mi-a scapat.Acum hai sa uitam faza cu "nu mai postez"..."in contradictoriu" (in L.E.) ce nu te omoara te intareste.
Vorba unor forumisti "mi-am furat-o asta e" biggrin.gif

This post has been edited by Danielle: 20 Jan 2006, 19:53


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Jan 2006, 19:15
Post #45


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Poți posta filmele sau alte materiale care depășesc limitele acestui forum la adresa http://daciaclub.tehnoplus.net, respectând instrucțiunile de postare și locația fișierelor (de exemplu, subiectul filmulețelor face ca locația corectă să fie în /Diverse).


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Jan 2006, 19:26
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Danielle explica-mi si mie ce reprezinta filmul ala...ca l-am luat si am intors monitorul pe toate partile...dar tot nu mi-am dat seama...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 20 Jan 2006, 19:31
Post #47


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




Unul Arderea in piston (motorina,da?) si celalalt Injectia motorinei in piston.


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 20 Jan 2006, 19:43
Post #48


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Va rog din suflet .. nu amestecati "arderea si injectia" cu "ABS-ASR-EBV-EDS-ESP-MSR" .... please ...

Credeti ca puteti sa discutati pe un topic separat despre asta ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Jan 2006, 19:44
Post #49


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




@Danielle, primul film (Injectia&Arderea) era postat corect pe forum, nu știu de ce l-ai șters din mesajul tău.

În fine, acum ambele sunt externe:

Injectia & Arderea

Pulverizatorul injectorului

L.E.: scuze Liviu!

This post has been edited by DFA: 20 Jan 2006, 19:46


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_22_ljn
post 28 Feb 2006, 20:23
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 February 06




<<Text inlaturat, vezi si postarea mea urmatoare>>

Rog mai multa decenta, ceea ce se vede aici este atac la persoana. Multumesc.


This post has been edited by os: 2 Mar 2006, 14:29


--------------------
Dacia 500 - B-22-LJN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Mar 2006, 14:31
Post #51


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Pentru viitor insist sa lasati sentimentele in afara Forumului, multumesc. Altfel se lasa cu.. stiti voi... din alea...

Multumesc.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
san
post 4 Dec 2006, 16:05
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 30 October 06
From: Braila




Am si eu o intrebare pentru cei ce cunosc mai in detaliu cum functioneaza un airbag.

Exista cumva conditia ca centura de siguranta sa fie pusa pentru ca airbagul sa functioneze sa se declanseze in cazul unui accident?

Pun aceasta intrebare pt ca am avut oarece contraziceri cu diverse persoane (la fel de specialisti ca si mine :-) ) care sustineau ca airbagul se declanseaza numai daca este purtata si centura de siguranta. Mie imi pare a fi total ilogic ca producatorul sa echipeze masina cu un sistem destul de scump de protectie si acesta sa nu functioneze daca uit sa imi pun centura de siguranta. Sunt de acord ca airbagul ar putea sa aiba senzori in scaun astfel incit sa nu se declanseze decit daca exista cineva in scaun, dar nu si daca nu are centura pusa.


--------------------
Dacia 1300 1978
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 4 Dec 2006, 16:36
Post #53


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Sunt și astfel de sisteme, dar sunt aplicate în special în țările anglofone (UK/USA/Australia/...), de obicei se numesc Airbag SRS.
În Europa de obicei airbag-urile nu sunt condiționate de închiderea centurii.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 4 Dec 2006, 17:00
Post #54


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Am citit topicul si nu am gasit link-ul urmator , poate o fi de folos celor care au nelamuriri !

http://www.auto-innovations.com/site/gloss...lossaire-a.html


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:53
Forum Renault