DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cocluzii accident Logan, cel cu fuzeta ruptă....

n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 15:23
Post #121


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(G.R. @ 16 Feb 2005, 15:20)
Sau vrei sa ne testezi increderea in Logan?



Crede-ma ca nu sunt aici sa testez pe nimeni... numai ca nu mai am liniste... si incerc sa ma lamuresc si linistesc cu ajutorul unor oameni care stiu ceva, care sunt NOTISTI, nu URECHISTI.


P.S. Imi cer scuze moderatorilor ca-mi spun tocmai aici oful... sad.gif


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 16 Feb 2005, 15:27
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Scuze pt. off topic, dar mi-am amintit ceva ce se potriveste aici:
Esti destept daca crezi numai jumatate din ceea ce se spune, si esti genial daca stii care este jumatatea pe care trebuie sa o crezi.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 15:30
Post #123


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Pentru a sti care jumatate s-o cred trebuie sa am mai multe cunostinte tehnice... Si de-aia va intreb pe voi. Care jumatate sa o cred? Care o credeti voi?


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 16 Feb 2005, 15:33
Post #124


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




omule mai bine te gandesti cum umpli rezervoru biggrin.gif
si cum faci ca jumatatea de sus sa fie plina tot timpu' smile.gif
iti vine masina, bagi tare cu ea, n-are nimic masina si te bucuri si de excursie biggrin.gif
asa ca : GO GO GO !!!


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 15:35
Post #125


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Trebuie sa recunosc ca l-am urmarit pe maxx pe-aici si este de un optimism neintalnit. Nu sunt genul de om care sa ma infig in ea, poate doar de doua trei ori sa vad cum si cat merge, dar in rest conduc super-calm... si mi-e ca nu rezista nici la mersul asta calm.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Feb 2005, 15:50
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@n.vasiliu, mai este si drobul de sare! biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 15:56
Post #127


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Adica?


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Feb 2005, 16:21
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu stii povestea drobului de sare care putea sa cada in orice moment?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 16:25
Post #129


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 16 Feb 2005, 16:21)
Nu stii povestea drobului de sare care putea sa cada in orice moment?
*





Ba da dar nu stiu exact ce vrei tu sa zici


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deceneus
post 16 Feb 2005, 16:25
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 18 January 05
From: Timisoara




QUOTE(Sony @ 16 Feb 2005, 18:21)
Nu stii povestea drobului de sare care putea sa cada in orice moment?
*



Nu, Sony, tocmai ca nu era gata sa cada, era doar pe o polita sus iar dedesubtul politei era leaganul cu copilul. Si asa mai departe... laugh.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Feb 2005, 16:27
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Daca stai cu teama ca ar putea sa cada drobul sau sa se rupa o fuzeta mai bine nu iti iei Logan. Ia-ti o masina care sa iti dea un confort psihic sau mai bine, mergi ca RATB-ul!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 16:30
Post #132


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Prea tarziu. Am comandat, am dat avansul, il astept... speram totusi sa zica cineva ceva mai... tehnic... smile.gif... nu povesti ca si-asa sunt suficient de suparat.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 16 Feb 2005, 16:33
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




citeste cu atentie tot ce se scrie despre logan!!!


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 16:35
Post #134


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Am citit si ceata persista. Tu ce concluzii ai tras?


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 16 Feb 2005, 16:38
Post #135


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Concluzia ca e o problema izolata, un defect de fabricatie care nu apare in serie. La ala cu fuzeta. La ala cu caseta, e o potentiala problema la toate, dar probabilitatea sa ai probleme e foarte mica. Nu se stie inca daca Dacia a reparat problema sau nu, dar se pare ca a identificat-o. Multumit?
Daca vrei detalii, mergi la intalnire joia asta si intreaba-i pe cei care stiu smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 16 Feb 2005, 16:41
Post #136


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Singura "consolare" pe care o am este ca se pare ca problema a aparut numai la primele masini facute... pana pe 15 noiembrie (asa am eu impresia). Oare gresesc?
Mai nou nu am mai auzit nici o plangere.

This post has been edited by n.vasiliu: 16 Feb 2005, 16:44


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deceneus
post 16 Feb 2005, 16:48
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 18 January 05
From: Timisoara




QUOTE(n.vasiliu @ 16 Feb 2005, 18:30)
Prea tarziu. Am comandat, am dat avansul, il astept... speram totusi sa zica cineva ceva mai... tehnic... smile.gif... nu povesti ca si-asa sunt suficient de suparat.
*



Uite, atata timp cat nu stim niciunul materialul din care este facuta fuzeta sau bieleta si nici metoda (unii zic ca ar fi turnate, altii ca ar fi forjate) nu ne putem da cu parerea asa, pe nimica.

Eu pot sa iti spun ca in momentul in care o sa vad piesa pot sa spun mai multe, adica atunci cand o sa imi ajunga si mie masinuta.
In mod normal aceste piese NU SE RUP ASA DIN SENIN. Parearea mea, pe care o sustin pana la proba contrarie este ca in cazul cunoscut cu bieleta rupta a fost vorba de un defect ascuns, o neomogenitate in material, fapt ce statistic nu inseamna nimic pentru determinarea fiabilitatii.
Inclin sa cred ca atat bieleta cat si fuzeta sunt din otel. Zicea un coleg aici pe forum ca piesele prezinta caracteristici de prelucrare prin asachiere, ceea ce ma duce cu gandul din nou la otel. Mai ales daca sunt rectificate.
In legatura cu sistemul de directie din nou cazurile cu probleme sunt cazuri izolate. Defectele respective nu sunt repetate si nu s-a constatat o problema de conceptie (subdimensionare sau alegerea unui material gresit). Problema poate aparea in anumite conditii extreme, dupa parerea mea. Exista o posibila veriga slaba in sistemul de directie. Sunt convins ca in timpul dezvoltarii proiectului cei de la Renault s-au ocupat de aceasta chestiune cu directia si cred ca solutia este una care prezinta siguranta.
Toate masinile au puncte vulnerabile, asta nu inseamna ca sigur se va intampla ceva cu masina respectiva candva. Inseamna doar ca pe modelul ala se pot face imbunatatiri. Solutiile tehnice care se aleg se aleg in asa fel incat sa indeplineasca anumite conditii. Mai ales in industria auto sunt standarde de calitate care trebuiesc respectate.
Concluzia mea: stai linistit ca nu vei pati minuni in Logan. Sansele de a pati ceva sunt egale practic cu sansele de a castiga la concursuri din alea promitionale de la TV.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 16 Feb 2005, 17:45
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




daca era intr-adevar o problema care persista, trebuia sa apara la mai multe masini. rata de defectare si accidente din cauza directiei trebuia sa creasca, la fel ca si vanzarile. la cate zeci de mii de Loganuri circula acum pe drumuri, trebuia sa nu treaca zi sa nu vedem o fuzeta rupta "din senin".
ca asta nu se intampla, inseamna ca ce s-a intamplat au fost cazuri izolate. asa se si defineste ghinionul de al carui pericol nu vei scapa niciodata pe toata perioada vietii tale (ia sa ne uitam la televizor cati pietoni loviti pe trecere se produc anual si sa vezi acolo probabilitate care sa te faca sa nu mai traversezi strada niciodata)



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_99_HIG
post 21 Feb 2005, 01:30
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Oameni buni de supoziti si dat cu parerea sunt satul de exemplele aratate pe aici la fel.....nici unul din noi nu stim circumstantele in care s-au produs accidentele cu loganuri decat cei care au suportat accidentul si chiar de vor veni sa posteze pe aici cu "reusitele lor" tot nu reflecta realitatea 100%...de ce e simplu....nu suntem in masura sa ne dam cu parerea despre cat de buna sau de slaba este aceasta masina...de ce ?...e simplu...multi dintre cei care le-au lovit nu au fost in stare sa tina masina intreaga nici 2 luni de la momentul achizitionarii si apoi vin si dau cu parerea pe aici ce prost e loganul...etc.....nu vreau sa supar pe nimeni Doamne fereste de accident ca nu-i placut de loc....da hai sa nu mai dam cu bata in balta.... in orice accident fiecare dintre noi vinovat sau nu de accident are o parte din vina...neatentia te costa la buzunar in functie de situatie....sa ne aducem aminte de faptul ca berlina este ce mai nesigura masina produsa de dacia....iar acum ne plangem de logan....sa fim seriosi !! ....si eu am logan da nu ma lang de el....aste e masina pe care am vrut-o, asta-i masina de care am avut bani...cui nu-i convine de logan sa cumpere altceva....ceva ce crede el ca-l satisface la banii echivaleti cu un logan....si mai stam de vorba despre costuri garantie si post garantie etc....preturi consumabile....sa nu-mi veniti cu faze am opel din 1995 si piesel sunt mai ieftine...ca va dau la gard pe toti....de ce ?....e simplu....model an de fabricatie etc...nu va invat eu...mai cititi si voi.....in fine...m-am aprins nitel....dar poate va prinde bine va mai reveniti nitel wink.gif .... si inca ceva loganul are o platforma tehnica de invidiat...multe autoturisme din clasa ei ar vrea sa aiba confortul interior, volumul portbagaj, siguranta pasiva si activa...etc...cititi si veti afla si apoi postati pareri....nu asa din auzite pe la colt de bloc strada sau mai stiu eu pe unde....hehe... smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 99 HIG
F F IMPORTANT: DECAT CU MERCEDENZA MAI BINE LOGAN...LOGANISTII STIU DE CE.....TATA IAR AI TRECUT DE SCOALA...HMMM BA BOULE NU VEZI CA NU TIN FRANELE HEHE :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 21 Feb 2005, 11:18
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




Si mie mi-a fost frica, dar mi-a trecut. 5-6 cazuri la aprope 30k de masini facute e extrem de putin. Acum dorm linistit (FNI vegheaza la.....smile.gif).


QUOTE(B_99_HIG @ 21 Feb 2005, 01:30)
...aste e masina pe care am vrut-o, asta-i masina de care am avut bani...cui nu-i convine de logan sa cumpere altceva....ceva ce crede el ca-l satisface la banii echivaleti cu un logan....
*



Si dupa aia sa se mute pe alte forumuri!


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 25 Feb 2005, 13:49
Post #141


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Nu stiu daca e elocvent faptul ca acum, dupa ce am mers cu ea aproape 800km de pe 21 dec and am luat-o pana pe 25 (azi), nu mi se pare o masina fragila care sa nu poata trece fara probleme pete conditii mai grele de drum (gropi etc). Insa studiam pozele de la accidentul acela cu loganul ambition rosu passion (cel care a mers cu 120 pe gheata) si mi s-a parut ceva ciudat: cel care a deschis acel topic a zis ca masina a alunecat si s-ar fi rasturnat... tind sa nu cred chestia asta, dat fiind ca plafonul este perfect intreg. In schimb am observat ca roata din dreapta fata avea o poitie tare ciudata.... fiind evident RUPTA... de ce la toate accidentele roata dreapta fata e rupta? Atasez inca odata pozele pe care le-a pus colegul nostru forumist (nu am gasit topicul respectiv).

Attached thumbnail(s)
IMAG0002.JPG ( Size: 64.65k ) Number of downloads: 1002
IMAG0019.JPG ( Size: 53.89k ) Number of downloads: 527


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinTSI
post 25 Feb 2005, 13:52
Post #142


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 17 November 04
From: Bucuresti




Daca avea 120 km/k masina era zdrente,si nici un pasager nu ar fi trait.Nici masiniile de 5 stele nu ar rezista prea bine la asa ceva.


--------------------
BMW 530D 2006 E60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 25 Feb 2005, 13:57
Post #143


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




@n.vasiliu

Tie nu ti se pare destul de infundat portbagajul primind o lovitura de sus in jos si putin catre interior....chiar asa greu e de observat. Daca o masina se rastoarana se poate rasturana dea binelea si plafonul nici sa nu fie atins. Mai rar...dar se poate.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Feb 2005, 14:01
Post #144


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai baieti, iar o luam de la capat cu acidentul asta? mai fusera vreo trei topicuri cu el...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loki
post 25 Feb 2005, 14:22
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 23 September 04




QUOTE(n.vasiliu @ 25 Feb 2005, 14:49)
Nu stiu daca e elocvent faptul ca acum, dupa ce am mers cu ea aproape 800km de pe 21 dec and am luat-o pana pe 25 (azi), nu mi se pare o masina fragila care sa nu poata trece fara probleme pete conditii mai grele de drum (gropi etc). Insa studiam pozele de la accidentul acela cu loganul ambition rosu passion (cel care a mers cu 120 pe gheata) si mi s-a parut ceva ciudat: cel care a deschis acel topic a zis ca masina a alunecat si s-ar fi rasturnat... tind sa nu cred chestia asta, dat fiind ca plafonul este perfect intreg. In schimb am observat ca roata din dreapta fata avea o poitie tare ciudata.... fiind evident RUPTA... de ce la toate accidentele roata dreapta fata e rupta? Atasez inca odata pozele pe care le-a pus colegul nostru forumist (nu am gasit topicul respectiv).
*




Eu cred ca este posibil sa fie vorba de o rasturnare (chiar daca plafonul este intreg) pe gheata - contact cu zapada (care se observa este destul de mare)
Nu cred insa ca avea 120Km/h - am vazut un Mercedes C-Klasse rasturnat la 120km/h, tot cu plafonul intreg, dar restul....
daca a fost intr-adevar o rasturnare, este posibil sa fi lovit cu partea din dreapta fata la aterizare si de aici roata aia asa stramba...(se observa ca si partea din dreapta spate este afectata mai mult)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 25 Feb 2005, 14:26
Post #146


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Ca sa nu mai deranjez pe nimeni, da-mi tu klaus te rog frumos un link unde as putea continua aceasta discutie. Sorry daca deranjez.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 12 Apr 2005, 04:41
Post #147


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




omul se intreba de ce arata roata asa.
puntea fata permite o astfel de deformare.

la cum arata cauciucul ma intreb ce a luat in roti.
referitor la directie(servo) si roverul si dacia au servodirectie dar la lgn imi e frica sa fac manevre bruste la 120 in schimb pe rover NP.asa ca un sambure de adevar e si in treaba cu acomodatul cu servo


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 12 Apr 2005, 12:11
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(dydycom @ 12 Apr 2005, 06:41)
referitor la directie(servo) si roverul si dacia au servodirectie dar la lgn imi e frica sa fac manevre bruste la 120 in schimb pe rover NP.asa ca un sambure de adevar e si in treaba cu acomodatul cu servo
*



Deci Rover-ul face oamenii mai curajosi? Ca legile fizicii nu cred ca se suspenda.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Apr 2005, 13:57
Post #149


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(klaus @ 25 Feb 2005, 13:01)
Mai baieti, iar o luam de la capat cu acidentul asta?

Chiar asa! mad.gif Voi chiar nu aveti altceva mai bun de facut? blink.gif tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:06
Forum Renault