DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Comunicat de presa Logan in vest, cu dotarile si caracteristicile...

klaus
post 2 Mar 2005, 10:05
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




la
http://www.renault.com/presse/detail.cfm?id=9181&langue=1 se regaseste comunicatul de presa privind introducerea Loganului pe piata din vest...
( http://www.renault.com/presse/detail.cfm?id=9181&langue=2 pentru cel in engleza).

Acum sa vedem noutatile:
1. Doar 3 modele (Logan, Ambiance, Laureate)
2. Pe toate 3 ABS-ul este standard
3. Versiunea Logan nu are inchidere centralizata, nu are geamuri "teintes", nu are iluminare de protbagaj si nici de torpedou, nu are mocheta in portbagaj pe lateral etc.
4. Nici o versiune nu are radio sau CD, ci doar preechipare pentru radio/cd.
5. Toate variantele au in serie 2 airbag-uri
6. Rotile vor fi Kormoran (se mentioneaza ca e o subsidiara a lui Michelin...)


Bun. Acum sa citim comunicatul, ca aflam niste lucruri extrem de interesante...
1. Laude la adresa sigurantei pasive (tablou de bord cu structura fagure din polipropilena foarte absorbanta (?) cu forma rotunda in partea inferioara pentru a limita ranirile in caz de impact cu el, padding-uri in usi etc.
2. Puntea fata - derivata din clio II
3. Puntea spate - identica cu cea de la modus
4. La loc de cinste - faptul ca exista bara antiruliu (bai frate, da astia unde au vazut masini fara bara antiruliu pe fata?)
5. Turometru exista pe toate versiunile, inclusiv pe cea de baza
6. Numeroase calcule legate de acustica si de vibratii au condus la mentinerea unui nivel redus de zgomot in habitaclu (astia or sti ce insamna aia? oare?)
7. Sunetele de inalta frecventa au fost reduse la minimum prin o atenta conceptie a caroseriei si a trenului de rulare (adevarul adevarat este ca cele de frecventa inalta sunt cel mai usor de eliminat, asa ca...)
8. La inceputul lui 2006 se vor introduce 1.5dci 65 cp si 1.6 16v 107 cp.
9. motoarele existente cu 8 supape au un cuplu important la regimuri joase pe o plaja mare, intre 3000 si 4500 rot/min
10 "design to cost" - culbutorii cu patina (nu-i o noutate) si redesenarea profilului camelor (asta este o noutate, cel putin ca recunoastere) pentru ameliorarea cuplului la regimuri joase
11. primele rapoarte (ale cutiei de viteze) sunt scurte si privilegiaza demarajele si reprizele la viteze mici (mai sa fie...), iar ultimele doua rapoarte privilegiaza consumul si confortul acustic

Si acuma noutatile reale:
Conducte scurte in fata asigura o distributie excelenta la picioare a caldurii/aerului rece. In spate, logan este echipat cu o conducta cu iesire dubla ca la megane 2. I-auzi braul trece raul. Asta chiar e o noutate... Deci exista asa ceva, da la noi la romanasi nu ie fromos a se monta. Bravos natiune...


Attached File(s)
Attached File  9181_CP_logan_geneve_def_FR_logo.pdf ( 461.76k ) Number of downloads: 315


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 2 Mar 2005, 10:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Aaaaa sunt nesimtiti atunci....sau noi romanii nu avem nevoie de incalzire la locurile din spate... blink.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 2 Mar 2005, 10:24
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




ce mi se pare cel mai interesant e ca datele privind consumul sunt usor modificate!!de exemplu 1.4mpi este dat in oras cu un consum de 9.4!!!!!!!deci consuma mai mult...........nasol!!! sad.gif
sa fie o explicatie?poate ne lamureste cineva care se pricepe


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Mar 2005, 10:27
Post #4


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(klaus @ 2 Mar 2005, 10:05)
Deci exista asa ceva, da la noi la romanasi nu  ie fromos a se monta. Bravos natiune...
*


Klaus stai usor, ce noi suntem agricultori?
Ca asa spune in Evz de azi, ca un studiu facut in Germania, arata ca de Logan ar fi interesati agricultorii si familiile numeroase, dar fara bani.
Asa imi explic, lipsa cass-ului, a plafonierei, a mochetei etc. Ce aia se duc la distractie?

Iar treaba cu bara anti-ruliu, sincer n-o inteleg. Am vazut ca in Ungaria asta e in functie de model.
Oare ale care n-au, ce au?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 2 Mar 2005, 10:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Aia au si pe tractoare mocheta, Radio cass si alte alea... mad.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 2 Mar 2005, 10:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




interesant, iar o sa se dea "pe sub mana" loganuri "de export";)


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 2 Mar 2005, 10:52
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




QUOTE
In Western Europe, Logan will be sold with the Dacia badge by Renault dealers.


Nu era vorba sa fie cu sigla Renault ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 2 Mar 2005, 11:06
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




aceasta vorba care ne doare....
nu,pitestiul fabrica numai sub marca dacia si numai el vinde automobile logan in europa+turcia(+liban si siria-nu sunt sigur).restul:rusia,iran,maroc,india,columbia va produce renault logan!pt. zonele respective evident
ps:
cum e cu consumurile??vezi postul # 3


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 2 Mar 2005, 11:35
Post #9


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Eu cumpar cu regularitate mai multe reviste auto straine si am observat ca multe masini , in special cele ieftine, sunt propuse de dealeri fara prea multe optionale astfel incat cumparatorii din vest sunt nevoiti sa plateasca o gramada de bani pentru a avea casetofon, etc. Poate fi si asta o strategie ca sa atraga prin pret. Si aici nu e vorba numai de Renault. De exemplu un WV golf nodel nou de 1.4 mpi 90 cp, costa in Romania in jur de 14 - 15 mii (2 usi) in varianta de echipare destul de bogata. in Italia aceeasi masina nu o gasesti noua sub 16 - 17 mii. Care sa fie explicatia?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 2 Mar 2005, 11:44
Post #10


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




hai mocheta si RCS nu sunt neaparat necesare, ca doar nu mergi in portbagaj si un mp3 player e 100 de euros...insa asta cu lumina in portbagaj si bord...mare economie...Aferim taica!

eu zic sa nu fiti prosti...daca ati lua si protectiile de cauciuc de pe pedale, daca nu ati mai pune plastic pe scaune...va dati seama ce pret scoateti?

This post has been edited by mil: 2 Mar 2005, 11:46


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 2 Mar 2005, 11:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




eu cred ca au cam renuntat la ideea de vinde logan sub marca renault. ar fi total inutil, si poate neprofitabil, sau poate chiar rau pentru imaginea renault. asa e mai simplu e masina rea, are alta identitate decat renault, deci ei raman cu fata curata. daca e buna...scrie pe spate "by renault" deci renault e mare producator. daca in vest vor vinde cu marca dacia e clar ca si in est vor face la fel. la inceput erau speriati de identitatea daciei ca masina proasta, acum ca au castigat ceva credibilitate eu sunt 100% sigur ca logan se va vinde numai sub sigla dacia.

This post has been edited by johnsws: 2 Mar 2005, 11:56


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Mar 2005, 11:58
Post #12


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Da, asta explica si participarea la Geneva, sub numele Dacia si nu Renault. Cit si faptul ca standul Dacia, nu a fost la un loc cu Reno si a fost mai modest.
Deh, la prima participare mondiala, n-au vrut sa-si pateze blazonul. biggrin.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 2 Mar 2005, 12:18
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Din cate tin eu minte, au declarat de la inceput ca acolo unde Renault are deja un nume si o piata se va vinde sub numele Dacia si acolo unde vor sa-si creeze piata se va vinde sub numele Renault. Asa ca, din punct de vedere al numelui, sunt consecventi.

This post has been edited by Liviu M: 2 Mar 2005, 12:18


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omman
post 2 Mar 2005, 12:56
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 January 04
From: Bacau




QUOTE
Nici o versiune nu are radio sau CD, ci doar preechipare pentru radio/cd.

Oare de ce am impresia ca pe noi ne trateaza ca pe niste localnici POGO-POGO. Ne baga pe gat, fortat, stifturile astea, adica un fel de radiocas cu accesoriu masina.
QUOTE
Numeroase calcule legate de acustica si de vibratii au condus la mentinerea unui nivel redus de zgomot in habitaclu (astia or sti ce insamna aia? oare?)

Da, normal ca stiu ce inseamna zgomot, de la basi. biggrin.gif

This post has been edited by omman: 2 Mar 2005, 12:58


--------------------
Nissan Almera 2006
Drum bun!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 3 Mar 2005, 08:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(milgn @ 2 Mar 2005, 12:24)
ce mi se pare cel mai interesant e ca datele privind consumul sunt usor modificate!!de exemplu 1.4mpi este dat in oras cu un consum de 9.4!!!!!!!deci consuma mai mult...........nasol!!! sad.gif
sa fie o explicatie?poate ne lamureste cineva care se pricepe
*



Poate in tarile cu apa calda reclama mincinoasa se pedepseste?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:16
Forum Renault