DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Parcare laterala Logan, Pentru cei mai putini experimentati...

Twinsen
post 4 Apr 2005, 19:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Nu radeti ! Unii chiar au probleme cu parcarea laterala pe Logan! biggrin.gif

Poate unii considera ca nu isi are rostul un astfel de subiect vreau sa spun ca eu am o reala problema cu parcarea Loganului... si am permis de 8 ani.
De fiecare data cand fac parcarea am impresia ca mai am putin si-l lovesc pe cel din spate. Ca sa-l citez pe bunicu care spunea in topicul despre senzori de parcare "de fiecare data cind ziceam ca m-am lipit de bara aluia din spate ma dadeam jos si vedeam ca mai era 1 metru" cam asa patesc si eu.

Fac un apel la cei care s-au obisnut deja cu astfel de manevre pe Logan poate ne spun cum se orienteaza si ce puncte de reper isi iau.

Sper ca acest totpic va fi considerat util si nu v-a fi sanctionat de moderatori smile.gif


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 4 Apr 2005, 19:38
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




in primul rand felicitari pentru curaj .

senzatia de "masina care nu se mai termina" se datoreaza acelui portbagaj gandit cu fundul .

mergi in poligon , lipeste-te de niste bete de cateva ori cu spatele pana inveti unde se termina masina , si cu asta basta .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Apr 2005, 19:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Te dai jos, te uiti si mai dai un pic in spate!
Dureaza putin pana te obisnuiesti sa apreciezi distanta din spate. Fiind portbagajul inalt trebuie sa estimezi distantele in functie de parbrizul aluia din spate, ceea ce este mai dificil.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 4 Apr 2005, 21:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Nu cred ca ideea cu parbrizul functioneaza. Una e sa ai in spate un TV si alta un Corvette. Puncte de reper nu prea exista, tine de obisnuinta. La parcarea in care o tin eu, e simpu: dau cu spatele pana ating bordura cu roata din spate cool.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 4 Apr 2005, 21:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Oglinda centrala arata cel mai bine distanta reala dar este greu de urmarit din cauza spatelui inalt al masinii in timp ce oglinzile laterale indeparteaza. Incearca sa opresti masina atunci cand consideri conform retrovizoarelor laterale ca mai ai circa un metru fata de cel din spate. Da totusi usor cu spatele sa nu percutezi pe cineva. Vezi ca mai exista si un topic cu senzori de parcare poate te ajuta cu ceva.
O alta solutie a fost deja expusa si anume sa incerci in poligon.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 4 Apr 2005, 21:37
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Auzi Manuel...lasa 'vett-ul...sa vezi ce nasol e sa parchezi cand ai in spate un bot de Matiz si la geamul de la etaj proprietarul Matizului..care sa fie si tac'tu...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 4 Apr 2005, 21:39
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




OFF-topic:
Asarban, iti este cunoscuta problema?? Acum vreo luna ai sarit in sus ca ce atatea probleme cum parcatu' loganului, ca e la fel ca la tico, etc...Uite ca totusi sunt oameni care au probleme si pe deasupra au si putere sa recunoasca si sa ceara ajutorul. Bravo!

Ontopic: incearca atunci cand faci parcarile laterale sa te uiti numai in laterale, dai incet cu spatele pana crezi ca este "safe", te dai jos eventual si vezi "ce-ai facut". Pana la urma te obisnuiesti cu oglinzile si va fi ok.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 4 Apr 2005, 21:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Taica-meu are Solenza tongue.gif
Las' ca-mi montez eu eleronul si sa vedeti ce parcari cu spatele si laterale execut...


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seeker
post 4 Apr 2005, 22:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 February 05
From: Iasi




Dureaza un timp pina te obisnuiesti dar trebuie sa folosesti doar oglinzile laterale , pentru ca oglinda centrala nu foloseste la aproape nimic in acest caz din cauza fundului inalt al masinii.
La mine lateralele sint reglate ca dintr-un anumit unghi sa vad roata spate in locul unde atinge solul si coltul barei spate a masinii.Si eu am avut la inceput aceeasi problema la parcarea laterala dar acu is mester. smile.gif

This post has been edited by Seeker: 4 Apr 2005, 22:16


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2005 - IS-XX-XXX
Ford Focus Ghia 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 4 Apr 2005, 22:16
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




off
am o sugestie:logan are oglinzi electrice??
daca da,electronisti,inventati ceva util!!
am mers cu un ,,seria 5,, care e o masina cat un autobuz tongue.gif iar la mers innapoi,oglinda dr se lasa in jos pt a vedea rotile..in acest fel se observa perfect si coltul barii spoiler spate,asa ca lovirea obstacolelor din spate nu mai avea scuze!cand scoteai schimbatorul din marsarier,oglinda isi revenea la pozitia memorata.nemtii astia!!


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 4 Apr 2005, 22:22
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Stiu ca in cartile mai vechi de circulatie era descrisa pe indelete manevra de parcare laterala.
Se aseaza masina paralel cu cea din fata. Se da in spate pan' nu stiu ce oglinda ajunge in dreptu a nu stiu ce....

Mai stie careva reguluile exact? Poate imi sunt de ajutor mie si altora care au aceiasi problema. wink.gif


Am gasit eu...

QUOTE
A. Opriti paralel cu masina parcata, la o distanta laterala de aproximativ un metru de acesta. Selectati 'Mers Inapoi'. Verificati oglinda retrovizoare! Miscati autovehiculul incet pana cand coltul masinii parcate sa apara in fereastra laterala;
B. Cand vedeti coltul autovehiculului parcat, rotiti volanul 360° spre dreapta. Continuati sa verificati traficul auto si pietonal! Daca totul este 'Ok', continuati manevra pana cand coltul masinii dumneavoastra va trece de coltul masinii parcate. In acest moment, virati stanga complet. Aceasta manevra va roti fata autovehiculului spre trotuar.
C. Aduceti volanul usor spre pozitia de centru, si miscati usor masina spre inapoi.
D. Daca este necesar, corectati pozitia masinii miscandu-va usor in fata sau in spate. Nu prea mult, deoarece riscati sa-l enervati pe examinator.


sau Parcare laterala


Maine chiar o sa incerc sa vad daca imi iese. wink.gif

This post has been edited by Twinsen: 4 Apr 2005, 22:44


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 4 Apr 2005, 23:12
Post #12


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Tactica de mai sus era un pic mai complexa la momentele punctelor de reper. Am invatat-o la scoala de soferi de la instructor. Dar nu mi-o mai aduc bine aminte!

Mai precis e vb tot de momentele cu colturile. Era compusa din fazele : dat inapoi pe langa masina din fata pana vedeai coltul ei in nu mai stiu care geam lateral, apoi invartit volan dreapta si dat in continuare inapoi pana ce coltul ajungea nu mai stiu unde, apoi indreptat si dat inapoi in continuare pana la urmatorul punct de reper, apoi invartit volanul in sens opus spre stanga si dat inapoi pana ce masina intra perfect (teoretic).

This post has been edited by Cornel001: 4 Apr 2005, 23:19


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 5 Apr 2005, 05:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




da, sunt bune manevrele astea cu colturile, geamurile, etc, dar problema este ca le-ati invatat pe masina de scoala, care, intimplator, putea fi de alta marca, cu alte dimensiuni, si atunci nu se mai potriveste! Desi am fost total impotriva senzorilor de parcare, pe care ii consideram un bricolaj, vad din ce in ce ca sunt foarte utili la masina asta.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin V
post 5 Apr 2005, 06:22
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




daca vezi jumatate din parbrizul celui din spate mai ai pana la bara lui
aproape 30 cm


--------------------
DACIA by Renault Logan 1.4 Preference - B 63 AIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 5 Apr 2005, 06:44
Post #15


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Trebuie sa gasesti si niste senzori buni , nu aia din Carrefour la 3 mil care sub 0,5m
nu mai indica nimic zice ca l-ai lovit, oricum eu zic ca e o chestie de obisnuinta pana te obisnuiesti cu gabaritul masinii.
Numa' bine.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Apr 2005, 06:53
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(collinro2 @ 5 Apr 2005, 05:56)
da, sunt bune manevrele astea cu colturile, geamurile, etc, dar problema este ca le-ati invatat pe masina de scoala, care, intimplator, putea fi de alta marca, cu alte dimensiuni, si atunci nu se mai potriveste! Desi am fost total impotriva senzorilor de parcare, pe care ii consideram un bricolaj, vad din ce in ce ca sunt foarte utili la masina asta.
*


Manevrele alea sunt valabile la dacii probabil...ca deh..ce masina gaseai pe atunci.
Daca aliniezi masina LA 1 M de ailalta....inseamna ca nu esti sofer in Buc..aici daca ar fi asa ar insemna ca 1 m + cat mai are masina ta latime...ahaaahaaa deja ai nevoie de spatiu nenica!
In buc te inveti sa parchezi aliniindu-te oglinda langa oglinda cu ala din fata....

PriesT...nu m-am plans de nimic era un "spirit de gluma" daca pricepi aluzia..nu vreau sa ma iau de nimeni...nu-mi aduc aminte posturi la SLZ sau DSN "cum parchez DSN/SLZ"..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pongo73
post 5 Apr 2005, 09:32
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 November 04
From: Cluj Napoca




Te vei obisnui (mai devreme sau mai tarziu) cu dimensiunile masinii. Pana atunci, iti iei inima in dinti, ii ignori pe vecini/trecatori/gura casca si te dai jos de 10 ori daca trebuie. Eu asa am procedat si acuma sunt obisnuit cu parcarea. Mai folosesc uneori si oglinda din partea dreapta pe care o pozitionez spre bordura, dar probabil ca nu iti este la indemana aceasta manevra daca nu ai oglinzi electrice. Unii abia asteapta sa plesnesti masina, deci ideea de BAZA "Nu te grabi!". Pana te obisnuiesti nu este obligatoriu sa o parchezi in locuri foarte stramte ca nu iti da nimeni premiu!


Regula de parcare invatata in poligon nu prea cred ca e valabila, avand in vedere ca in poligon jaloanele sunt puse la aceeasi distanta fata/spate, si evident tipul masinii e altul decat cel pa care am invatat sa conducem.

P.S. Am vazut ca ai ambition deci e valabila chestia cu oglinzile!!!

This post has been edited by pongo73: 5 Apr 2005, 09:34


--------------------
Dacia Sandero 2011 - Stepway - 1.5 dci - Visiniu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 5 Apr 2005, 09:36
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




eu deschid usa si scot un pic capul afara...se vede perfect coltul barii din spate precum si distanta care mai este pana la masina vecina...

manevra asta am intalnit-o si la alti soferi, inclusiv la soferii de camioane.


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 5 Apr 2005, 09:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




QUOTE(Bogdan_F @ 5 Apr 2005, 09:36)
eu deschid usa si scot un pic capul afara...se vede perfect coltul barii din spate precum si distanta care mai este pana la masina vecina...

manevra asta am intalnit-o si la alti soferi, inclusiv la soferii de camioane.
*



Valabila numai daca parchezi pe partea stanga wink.gif
laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 5 Apr 2005, 09:48
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Din ce-am retinut eu de pe vremea cand invatam parcarea respectiva (si pe care inca le mai aplic) sunt urmatoarele:
-pozitionarea paralela fata de masina 1
-dat in spate pana coltul acesteia este in dreptul stalpului din dreapta/spate al masinii mele
-virat total dreapta
-mers pana ce in oglinda laterala stanga se observa coltul din dreapta al masinii 2 (ala de langa bordura)
-indreptat volanul
-dat in spate pana ce botul masinii trece de coltul masinii 1
-virat stanga
-dat in spate pana se aliniaza masina (daca spatiul este la limita, folosesc varianta cu deschis usa sau las geamul jos si intorc capul)

Binenteles ca de cele mai multe ori fac parcarea asta fara sa opresc masina pe loc si incerc rotirera rotilor in mers. In 99% din cazuri imi iese. Ca sa nu mai zic ca am bagat-o de cateva ori in niste spatii unde nici eu nu credeam ca voi reusi. biggrin.gif

Asta e pentru parcarea laterala cea mai des intalnita. Adica pe dreapta.

This post has been edited by Marius: 5 Apr 2005, 09:49


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceacd
post 5 Apr 2005, 13:22
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




QUOTE(Bogdan_F @ 5 Apr 2005, 09:36)
eu deschid usa si scot un pic capul afara...se vede perfect coltul barii din spate precum si distanta care mai este pana la masina vecina...

manevra asta am intalnit-o si la alti soferi, inclusiv la soferii de camioane.
*



Asa parcam si eu Cielo si 1310-le dar la Logan daca esti putin in exterior fata de cel din spate poti scoate capul oricat ca nu se vede nimic. Si poate vine unu' din spate si-ti ia capu' ca la cat sunt de atenti unii te intrebi cine le da carnet. Exceptie cand facem si noi cate o greseala atunci spunem ca "se mai intampla".


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 5 Apr 2005, 13:48
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Cred ca informatiile postate aici sunt suficiente pentru ai ajuta pe cei mai putin experimentati in parcarea unui Logan.
Din punctul meu de vedere topicul poate fi inchis.


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:37
Forum Renault