DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dilema, Am primit Loganu' lovit

zarzavaturi
post 8 Apr 2005, 11:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 05




Dupa cateva saptamani de asteptare, mi-a venit Loganu'. Inainte de a pleca cu masina de la dealer, surpriza ... capota de la portbagaj era putin "infundata" (central la o palma sub incuietoare). Este adevarat ca la prima vedere nu se observa nimic, decat daca te uiti foarte atent. Dupa indelungi "tratative" cu dealeru am convenit sa-mi aduca o capota noua si sa mi-o vopseasca la ei (dar cu conditia sa imi monteze capota noua si sa o vopseasca, apoi sa-mi bage masina in cuptor). Aici am o intrebare, chiar e necesar sa bagi masina in cuptor, cand se poate vopsi capota separat si se prinde apoi in cele 4 suruburi ?
Dilema mea e urmatoarea: pe de o parte as lasa masina asa (am inceput sa ma obisnuiesc cu "cicatricea"), pe de alta parte mi-e ciuda ca am dat atatia bani pe ea si sa o iau lovita. Am niste retineri in a schimba capota. Capota noua vopsita s-ar putea sa nu iasa la fel ca cea din fabrica (vopseaua s-ar putea sa difere calitativ, capota ar putea sa nu "calce" bine pe cheder si sa ma pomenesc ca-mi ploua in portbagaj). Ce sfat imi dati ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Apr 2005, 11:14
Post #2


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Nimeni nu te putea obliga sa cumperi un produs defect sau neconform!

Acumm ca ai semnat de preluare, problema ta este una de garantie!

Sfatul meu e sa iti vopseasca capota dar sa o bage doar pe ea la cuptor inainte de a fi montata!... va trebui sa ai grija ca nou capota sa fie ok inainte de a fi vopsita (fara urme de zgarieturi sau rugina), sa foloseasca toata tehnologia de pregatire (decapare, spritzchit etc.) si sa fie ulterior introdusa substanta de protectie pe baza de parafina acolo unde e necesar!!!!... idem cordoane de mastic... idem astuparea unor gauri tehnologice etc. ... idem emblema Dacia...

Ar mai fi varianta revopsirii capotei originale...

Tu decizi ce accepti... orice idee o au sa ti-o dea in scris !


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarzavaturi
post 8 Apr 2005, 11:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 05




QUOTE(AL @ 8 Apr 2005, 11:14)
Nimeni nu te putea obliga sa cumperi un produs defect sau neconform!
*



Puteam sa refuz sa ridic masina de la dealer. In acest caz, baietii ar fi dat jos capota, ar fi dat cu ciocanu in ea, ar fi vopsit-o si m-ar fi chemat peste 2 zile sa ridic "alta" masina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 8 Apr 2005, 11:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Ii luai seria de caroserie si n-aveau cum sa-ti dea aceeasi masina. smile.gif


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarzavaturi
post 8 Apr 2005, 11:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 05




Eu am vorbit cu cineva de la dealer si mi-a zis ce s-ar fi intamplat daca refuzam masina. Chiar credeti ca ar fi trimis masina inapoi la Pitesti biggrin.gif ? Ar fi indreptat si ar fi vopsit capota originala. Eu zic ca am procedat bine, macar asa primesc o capota noua.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 8 Apr 2005, 12:15
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




nici eu nu prea cred ca iti dadeau alta masina desi asa ar fi fost corect...sa nu uitam ca suntem totusi in Romania si ei sunt inca Dacia...
...poate reuseai, insa cu un scandal imens si ff multi draci si timp pierdut...

in schimb acum poti sa accepti reparatia doar daca iti convine cum e facuta...daca nu e ok, stii ce ai de facut: VC, OPC & stuff


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Apr 2005, 21:50
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(zarzavaturi @ 8 Apr 2005, 10:41)
Eu zic ca am procedat bine

NU ai procedat bine! NU trebuia sa accepti masina lovita! Daca ai acceptat-o, e problema TA si NU a noastra. Orice sfaturi ai primi de aici, treaba e consumata si urmeaza sa iti rezolvi problema cu dealer-ul.

Discutia asta NU are sens, aici se inchide momentan, iar peste un timp se va sterge.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:36
Forum Renault