DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cit de des spalati caroseria masinii?

Cit de des va spalati masina?
 
saptaminal [ 176 ] ** [30.66%]
lunar [ 114 ] ** [19.86%]
aleator (cind imi vine) [ 214 ] ** [37.28%]
din an in paste [ 70 ] ** [12.20%]
Total Votes: 574
Guests cannot vote 
Flavian
post 22 Dec 2003, 16:06
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Io o spal cand e murdara. Alt motiv nu stiu. Voi? :wink:


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 22 Dec 2003, 16:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Flavian, nu stiu cum este in Cluj, dar Bucurestiul este un vesnic santier de vreo 30 de ani; miile de tone de praf combinate cu putina umezeala transforma in gri-pamintiu orice culoare ar fi masina. In aceste conditii, jegul se vede cam dupa 1 saptamina vara si dupa citeva ore pe vreme umeda, daca mergi mult.
Eu am renuntat sa ma lupt cu mizeria si o spal cind realmente nu mai suport cum arata ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Dec 2003, 16:41
Post #33


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Io o spal cand e murdara. Alt motiv nu stiu. Voi?

Aici ar fi un pic de filosofat!
Daca, de exemplu, sufrageria nu mi se pare niciodata murdara, iar balconul este impecabil, farmacie dupa parerea mea...nevasta-mea se isterizeaza!
Pe de alta parte, o simpla pata de noroi pe masina mi se pare cel putin periculos pentru sanatatea mea!
Nevasta-mea iar se isterizeaza, dar din alte motive!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 22 Dec 2003, 17:19
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Am vrut sa spun ca nu poti spala masina fix la x zile sau saptamani. Cel mai bun criteriu asta ar fi (cand e murdara). Daca te bagi prin santier....... sad.gif . Nu pot sa cred ca Bucurestiul e in intregime un santier. Cel putin nu era acu 2 ani cand am "trecut" prin zona.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Dec 2003, 17:20
Post #35


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




ba uite ca da!
Eu spal masina in fiecare joi!
Indiferent cat de curata sau jegoasa e!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 22 Dec 2003, 17:37
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Mai Asarbane tu o speli pentru intalnirea din Herastrau laugh.gif . Hai ca am glumit. Daca asa sta situatia, mare atentie la "locale". Poate ajunge si Bucurestiul o capitală.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 22 Dec 2003, 18:28
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Nu pot sa cred ca Bucurestiul e in intregime un santier.

Ba sa crezi! unde nu se mai construieste se sparge pentru intretinerea/schimbarea retelelor edilitare; de acolo de unde se construieste se cara mii de tone de namol pe rotile utilajelor de constructii care nu respecta legislatia din constructii conform careia utilajele trebuiesc spalate cu jet de apa pe roti si sasiu la parasirea santierului; mamutii astia intind pelteau peste tot, deoarece nu respecta nici restrictiile de circulatie, desfunda strazi sub greutatea lor si in gropile formate se mai naste o sursa de namol!
Scuze pentru offtopic, dar orasul asta asa il stiu de cind m-am nascut: murdar! si incep sa nu mai suport ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 17 Jul 2004, 23:37
Post #38


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE
io cam o data pe luna...

mah fratilor ma doare capu, zau! cum sa o lasati o luna? voi ati fost in occident mah? a-ti vazut cum arata masinile alea? si sa nu bagati p-aia cu :e praf domne', si oricum se murdareste! Apoi, si chilotii se murdaresc, da asta inseamna ca nu-i mai speli o luna? Eu o spal cand vad praf pa ea! Daca s-a 'varsat' o pasare pe geam, opresc, sterg cu piele de caprioara si plec! Personalitatea o arata masina! EU d-aia am luat masina, sa arate mereu ca-n prima zi! Nu sa stau cu ea plina de praf , ganiati etc. Cu totii vrem sa fim in Europa, da nimeni nu sta sa vada cum traiesc oamenii aia!
LUATI-VA PRELATA CAUCIUCATA, E 700.000 LEI IN VITAN, SPALATI MASINA, O PUNETI PE EA SI DACA PLOUA CU NOROI 10 LUNI, MASINA O SA FIE IMPECABILA (ma rog, va trebui spalata prelata) smile.gif

PS sa va zic una tare, ca mi-am adus aminte: am un prieten american; i-ati vazut p'aia in filme ce masini au!? Mi-a zis omu ca la el in Oklahoma ai amenda 100$ daca ai praf sau noroi pe masina. Ma rog la 4 galoane de benzina ti se ofera spalare gratis cu ceara... ideea e ca EXISTA EDUCATIE! daca ar fi la noi lege (exista una partiala, n-ai voie cu noroi..) ar opri Garcea pa unu cu Mertanu si ala s-ar pisa pa el la propriu! Deci atata timp cat vom fi o tara de manelisti fara cultura si fara respect pt lege nu vom face nimic... pacat de munca astora de la mioveni, ca maine poimaine o sa-i aprecieze mai mult strainii...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Jul 2004, 14:32
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




care e legatura dintre educatie si spalatul masinii? !?!?!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 19 Jul 2004, 15:10
Post #40


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
care e legatura dintre educatie si spalatul masinii? !?!?!

Pai cam asa:
daca presupunem (statistic) caun om mai educat =un om mai civilizat
rezulta :
un om civilizat asa cum din respect pentru el si pentru ceilalti isi face pantofii si se spala pe dinti tot asa merge si cu masina la spalat


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Jul 2004, 16:00
Post #41


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu am votat aleator. Totusi nu trece luna in care sa nu o spal de cateva ori. Pur si simplu nu imi place sa fie murdara. Dar nici nu sunt maniac daca vad un fir de praf, gata la spalatorie cu ea. Motorul nu l-am spalat niciodata, dar nici nu se va inampla asta vreodata.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 20 Jul 2004, 00:55
Post #42


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Nu vreau sa fiu luat in nume de rau... Mie imi place curatenia, asa m-am nascut, de la 10 ani spal masina (intre timp am luat alta smile.gif ), ca tata nu avea rabdare la geamuri si roti si ma stresa ca erau zoaie pe ea sad.gif . Am fost o data cand eram mai mic afara, in Europa, si nu mi-a venit sa cred: parca toate masinile mergea intr-un salon, la vreo prezentare auto, aratau impecabil.. La noi, sufletu'! Singuru lucru pt care imi plac taximetristii: au cele mai curate masini(nu zic ca toti...)!
Da, recunosc, sunt un pic maniac (si la tinuta, incaltaminte: la fel), dar mereu am fost remarcat pozitiv pe tema asta, si pot sa spun ca am avut numai de castigat, in primul rand sentimental 8)
Motoru nu l-am spalat niciodata, ca mi-a fost cam frica! Oricum spalatul masinii il fac la galeata, in fata blocului, o data pe saptamana sau mai repede, daca e nevoie! De banii economisiti ma plimb... :wink:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 20 Jul 2004, 10:03
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




eu incerc sa o spal o data pe saptamana...cateodata se poate,cateodata nu se poate...desi ar trebui spalata mai des,deoarece la bucale prafu e ca la el acasa..dupa 10 minute prin centru cu masina iesi de zici ca ai fost in desert cu ea


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 20 Jul 2004, 10:15
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
care e legatura dintre educatie si spalatul masinii? !?!?!

Pai cam asa:
daca presupunem (statistic) caun om mai educat =un om mai civilizat
rezulta :
un om civilizat asa cum din respect pentru el si pentru ceilalti isi face pantofii si se spala pe dinti tot asa merge si cu masina la spalat


teoretic dar in conditiile din buc., ar trebui la 3 zile sa-ti speli masina;
ce fac, o ridic la rang de printesa..hai mai nu mai exagerati..

in apartament, cat de des varuiti.. ca ar trebui o data pe an macar in baie si bucatarie, daca e sa vorbim teoretic;

geamurile de la casa? prosoapele din baie se asorteaza cu faianta? wc-ul cel putin zilnic, evident, nu?

cu zapada din fata blocului cum ramane?

ca sa nu mai zic, a propos de educatie de cei care spala masina in fata blocului si de cei care si-o repara, insirindu-si toate sculele, tot in fata blocului...

asadar, cred ca e cam mult sa discutam in romania anului de gratie 2004 de educatia raportata la spalatul masinii...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 20 Jul 2004, 11:29
Post #45


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




[quote="adrian_solenza"] Am fost o data cand eram mai mic afara, in Europa, si nu mi-a venit sa cred: parca toate masinile mergea intr-un salon, la vreo prezentare auto, aratau impecabil.. La noi, sufletu'! quote]

Corect! Dar aia nu le spala asa des cum crezi tu pentru simplul motiv ca NU AU PRAF!
Cind am fost eu pe acolo am mers cu pantofii nefacuti o saptamina, siu nu de lene ci pentru ca nu a fost nevoie! Ba chiar pot sa spun c-am ramas blocat cind am vazut prima oara covorul din camera de hotel. Era crem deschis, si asa a ramas desi nu am umblat cu papuci si nici nu cred ca-l bateau aia zilnic :shock:


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 20 Jul 2004, 21:17
Post #46


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Asta vroiam sa zic si io miki. La aia nu se pune prafu dupa 2 ore de la spalare. Aia n-aveau praf nici pe frunzele copacilor din parcuri, si in mod cert nu le spala cineva! Sa nu mai zic ca m-a prins o ploaie in centrul Frankfurtului si m-am stropit pe pantaloni la spate pana in dreptul genunchiului, m-amm facut varza. Credeam ca gata, trebuie pusi in bagaj la mudare si luat altii, da' de unde. Cand s-au uscat nu era nici macar un strop de mizerie pe ei, si erau pantaloni de culoare deschisa :!: Pe bune, nu inteleg cum se poate asa ceva.
Asa ca e normal ca masinile sa arate saptamani intregi curate.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 20 Jul 2004, 22:39
Post #47


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Aveti dreptate baieti, da daca stam asa cu mainile in san si ne complacem, nu facem nimic! Schimbarea pleaca din fiecare individ, iar daca sunt mai multi indivizi care isi doresc un oras mai curat ei vor putea face ceva... Nu stiu daca ma intelegeti. Apropos de Germania... Acolo oamenii respecta munca celuilalt si PASTREAZA CURETENIA! La noi: Lasa domne' ca oricum e jeg, mai conteaza ca arunc si io o tigara pe jos? Da-o-n p**a mea de tigara, ia uite mah!
La faza cu spalatu masinii in fata blocului, draga Bobo, o spal acolo sa fac economie de BANI, nu-mi sta calu'n drum sa-i dau pe ceva ce pot face si eu! Eu, te rog sa ma crezi ca am muncit 5 luni sa pot sa-l ajut pe tata la avansul Solenzei, iar acum il ajut la rate, mai sunt si student, tre sa dau si la facultate, mai am si prietena, mai ies si cu ea, etc... Si castig 100euro sad.gif . Tata a stat in Germania 3 ani, si , intr-adevar era o rusine sa speli masina in curte. DAR, la ORICE spalatorie cu o juma de marca aveai apa, aspirator etc. Si tata avea 2200 DM pe luna! Si inca ceva: majoritatea nemtilor prefera sa-si spele singuri masina( asa imi zicea tata, si asa se obisnuise si el) oricum o fac asa rar, ca este un fel de relaxare... Oameni cu BMW, erau la benzinarii si isi stergeau singuri masinile... UITE AICI exemplu de mentalitate, si RESPECTUL pt propria munca! D'aia au ajuns nemtii unde sunt... BRAVO LOR :!:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 21 Jul 2004, 09:20
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




adrian io m-am atacat cand ai legat spalatul masinii de edicatie.. ori scuza-ma, conform principiilor educatiei, ca sa ma exprim fortat, masina se spala la spalatorie, nu faci zoaie pe strada, ca dupa aia te plangi ca e murdar.. te contrazici singur; dupa cum nu iti repari masina in strada, murdarind cu uleiuri, etc, carosabilul.. etc, etc.. deci fii mai atent cu lectia despre "educatie" ...


ashu, problema la noi nu e numai mizeria care se formeaza datorita actiunii omului (nu exista protectie la imobilele care se construiesc, cand se darama ceva la fel, camioane cara moloz si pierd pe parcurs, sau au rotile pline de noroi -a propos am vazut prima data pe langa coltea, unde se construieste un minihotel, cum spalau rotile unui camion plin de noroi, e chiar eveniment- zoaie de la cei ce isi putuluiesc masinile in locuri publice, etc); problema e ca datorita asezarii in campie si datorita vantului din nord est se aduna praf iar datorita climei uscate vara si datorita lipsei pantelor tot praful nu se duce mai departe ci sta; daca mai punem la socoteala si canalizarile colmatate, ne dam seama de ce dezastru e;

in perioada interbelica se spalau strazile cu apa si sampon, si nu mai stiu ce cronica strain se plangea in continuare de praf; nu ai ce sa-i faci; la nemti ploua non stop, nu e relief de campie, si in plus sunt si mai curati ca noi; la fel la elvetieni, austrieci;
sunt curios cum e in sudul italiei; la greci de ex. praf gramada; la spanioli banuiesc ca e cam la fel;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 21 Jul 2004, 21:49
Post #49


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Omule, tu nu ai citit ultimul meu mesaj? Io cred ca nu... Nu mesteresc la masina in fata blocului, ci doar o spal, pt ca nu merita sa dau banii aiurea, la spalatorie.. INCA O DATA ITI ZIC sa citesti ce am scris ultima data, si te vei lamuri! :!:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Jul 2004, 22:56
Post #50


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Adrian, omu a inteles foarte bine ce ai zis, doar iti dadea un alt exemplu de ce sa nu faci. Reparatia masinii in fatza blocului arata tot atata educatie ca si spalatul ei in acelasi loc. Nu este civilizat sa-ti speli masina in fatza blocului, eu unu ca vecin de-al tau as prefera sa o vad prafuita decat sa calc saptamanal in zoaiele lasate de tine. Ca sa nu mai zic daca ai copii si se joaca pe aceeasi alee plina de apa inspumata si jegoasa, asa cum era cazul in fatza blocului unde am copilarit eu.
Uite, fac si io o comparatie, poate putin fortzata, cu ce ai zis tu: sa zicem ca as locui la curte si ar trebui sa platesc eu individual contractul cu REBU ca sa-mi ia gunoiul si as zice: mai bine duc io cu mana mea gunoiul pana la coltul strazii unde e un teren parasit si il vars acolo si de banii economisiti ma plimb. Pai e frumos asa?!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 21 Jul 2004, 23:24
Post #51


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Omule, parca aveti ceva cu mine, zau! Eu spal masina cu o galeata de apa! Una singura, pt ca nu se aduna jegu pa ea! Nu folosesc sampon, ca mi-ar trebui mai multa apa sa o limpezesc! Sa stii ca zoaie nu se fac din 10 litri de apa, mai ales cand e vara! Si asa zisele 'zoaie' se scurg drept in canalizare... Pe cuvantul meu, n-aveti de gand sa intelegeti un lucru si am impresia ca vinovat sunt eu, pt ca spal masina langa bloc! Mai bine acolo, decat sa ma arate lumea cu degetu si sa zica: "ia uite si pa jegosu ala, baiat tanar nu e in stare sa spele o masina!" Regretabil e ca majoritatea cetatenilor nu o spala deloc!
Si te rog, comparatia cu REBU e exagerata, nu compara 10 litri de apa, care nici macar nu lasa urme, cu o galeata de gunoaie urat mirositoare!
PS io cred ca Bobo a postat inainte sa scriu eu! Uita-te la data, ca eu am vazut dupa :!: cred ca s-au pus mesajele anapoda!
Acum va las, mentinandu-mi ideea ca masina trebuie spalata 1 data pe saptamana sau cand e nevoie,si acoperita cu o prelata buna (eficienta si impotriva zgarieturilor gen 'cheie in fuga" si privirilor indiscrete gen: 'ai casetofonu in masina?'
Promit sa nu va mai stresez in topicul asta! Drive with care...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 22 Jul 2004, 09:10
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




omule io nu am nimic cu nimeni, dar m-am sesizat cand ai adus vorba de cuvantul ala magic, educatie.. si mi s-a parut fortata comparatia..

deocamdata in tara asta fiecare o spala cand vrea, cum vrea, unde vrea, ...io nu ma apuc sa spun ca cei ce o spala in fata blocului sunt needucati.. poate necivilizati, dar asta vine din constrangere, si cum la noi deocamdata nu prea se aplica legile, nu avem ce face...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Jul 2004, 17:16
Post #53


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Si eu spal masina in fata blocului si chiar nu vad nimic rau in toata treaba asta. Decat sa dau 120 de mii la spalatorie, mai bine o spal singur si de banii aia bag benzina sau iau altceva. Ca se murdareste asfaltul, sa fim seriosi. Si la spalatorie zoaiele se duc tot pe asfalt, asa ca tot dracul ala e. Au ei scurgeri, dar cand treci prin fata majoritatii spalatoriilor imposibil sa nu observi siroaiele de apa care se scurg pe drum. In plus, nu merg cu masina la prasit porumb sa am noroiul de 3 degete pe ea. Parful care se pune pe masina e fix praful care e si pe asfalt in mod normal. Apa care rezulta in urma spalarii se duce pe drum, deci nu deranjeaza pietonii. Si atunci de ce nu. La fel cu reparatul masinii. E adevarat ca nu schimb uleiul in fata blocului, dar in rest fac cam totul. Asta e, nu stau la curte. Si nici nu vreau sa ma duc in service pentru ceva ce as putea face eu foarte usor.

Eu zic sa renuntam la a fi mai catolici decat papa. Inteleg sa nu arunci gunoiul din masina (indiferent ca e sticla sau tigara), sa nu arunci hartii sau altele pe strada, dar chiar sa facem atat caz de apa care rezulta in urma spalarii masinii, e deja prea mult.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 23 Jul 2004, 17:45
Post #54


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Teoretic, nu are nici o importanta unde speli masina - in fata blocului sau la spalatorie, atat timp cat pentru deversarea apei se foloseste sistemul orasenesc de canalizare > epurare.
A fost intr-adevar (inainte de apometre) o problema cu vecinii care te puneau sa platesti in plus la intretinere daca aveai masina considerand-o o persoana in plus.

Apropo de mizerie. Stiti de ce 99% din spalatoriile auto au 3 boxe? Pentru ca peste 3 boxe, e nevoie de autorizatie de constructie mai speciala, incluzand un memoriu pentru impact de mediu, si aprroape sigur se lasa cu obligativitatea construirii de statie proprie de epurare (bani grei...)


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 23 Jul 2004, 17:49
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




s-a bagat lege ca cica dak speli masina in fata blocului iei intre 5 si 10 bulioane amenda..parca...ideea e ca iei amenda.acu ce sa zic,poate unii chiar prefera sa bage 60-100 mii in rezervor decat sa-i dea la spalatorie


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Jul 2004, 18:11
Post #56


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Bogdan_o, io te inteleg ca vrei sa economisesti bani cu spalatul masinii, dar asta nu inseamna ca ce faci tu e normal. Nu e, d-aia au dat lege impotriva, d-aia nu am vazut in nici un oras din occident oameni care sa-si spele masina pe strada.
QUOTE
Apa care rezulta in urma spalarii se duce pe drum, deci nu deranjeaza pietonii.

He he, deci da, se duce pe drum, deci nu deranjeaza pietonii care merg pe langa drum. Tocma ca se duce pe drum si io n-am nici un chef sa calc in clabucii si zoaiele ce se scurg de la masina ta. Si paradoxal sau nu, eu merg pe drum, acolo unde se scurge apa. Pam-pam.
Mie nu mi se pare normal nici ca cineva sa-si bata covorul in fatza blocului. Face zgomot, daca trec pe langa batator ma umplu de praf, etc. Pentru asta in occident exista firme specializate care iti fac curatenie in casa.
Problema se trage iarasi de la cei 50 de ani de comunism in care societatea romaneasca nu s-a putut dezvolta normal. Servisurile auto erau putine si trebuia sa dai spagi, spalatorii auto nu existau, serviciile erau la pamant ce sa mai. Asa ca romanu s-a adaptat si a invatat sa-si repare el masina in fatza blocului, sa si-o spele, sa faca singur ce ar fi trebuit sa faca altii care cu asta se ocupa intr-un mediu organizat. Dar tu esti baiat tanar si nu trebuie sa iei drept normale si firesti toate aceste apucaturi.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Jul 2004, 20:40
Post #57


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cand am spus ca apa se duce pe drum, poate nu m-am exprimat tocmai corect. Apa se duce pe drumul pe unde circula masinile, nu pe trotuar pe unde merg in mod normal pietonii. Acum, daca un pieton vrea sa mearga el pe drum, e treaba lui. Nu au cum sa fie multumiti cu totii. Teoretic (si practic) trotuarul este destul de lat si nu se parcheaza pe el. Deci loc ar avea. In plus, folosesc doua galeti de 5 litri. Zece litri nu reprezinta foarte mult. Cat priveste impartirea cheltuielilor, am apometre, deci cat consum atat platesc. Iar daca se intampla sa calce cineva care merge pe strada in apa care se scurge de pe masina mea (care de fapt e apa cu sapun lichid) nu cred ca se topeste sau se murdareste. Doar nu e cianura sau acid. Si sa nu se uite faptul ca in fiecare zi cad mergi pe trotuar trebuie sa fii foarte vigilent sa nu calci in resturile lasate de caini.

Cat priveste motivele spalarii masinii in fata blocului: eu bag benzina de 6-700k pe luna. Si o spal de cam 5 ori (adica 600k). Asta ar insemna sa dau la spalatorie cat dau pe benzina. Din punctul meu de vedere nu renteaza.

In plus, si cred ca toti cei care stati la blocuri ati remarcat, in ziua in care se ridica gunoiul, omul de serviciu spala inevitabil ecopubelele cu furtunul in spatele blocului, apa scurgandu-se pe trotuar. Pe langa faptul ca nu poti trece fara sa te uzi pe talpi, mai si pute ca naiba.

A, si ca sa elimin si argumentul "pai de ce sa trec eu cu masina prin zoaiele tale" nu spun decat ca nu exista zi in care sa nu treci pe un drum pe unde a trecut REBU si a udat asfaltul. Deci apa care se scurge de la mine e o nimica toata.

In alta ordine de idei, in ce priveste reparatul, e si mai simplu. Cine crezi ca imi baga mie folie de parchet in usi sau in plafon sau imi facea toate modificarile la masina. Ce faci tu e cu mult mai bun decat ce fac aia in service. Fiind masina ta ai mai multa grija. Ca sa nu mai spun ca pentru toate micile modificari ar fi trebuit sa ma duc in service, vizite care ar fi insemnat drumul, plata operatiunilor efectuate, spaga la mecanici. Cum inca depind de parinti, am de ales intre a cheltui banii pe mecanici sau a-i cheltui pentru cu totul si cu totul altceva. Ce aleg e simplu. Dar, daca umblu la masina in fata blocului asta nu inseamna ca las mizerie (folii rupte, cabluri, etc). Nu. Le iau si le arunc la ghena. Uleiul nu-l schimb singur ci numai in service, deci mizerie nu fac. Si atunci, daca nu deranjez pe nimeni, nu vad nimic rau in asta.

Acestea fiind spuse, eu nu sustin ca toti trebuie sa-si repare sau sa-si spele masinile in fata blocului. Credeti-ma ca daca as avea suficienti bani as prefera sa ma duc cu masina la spalatorie decat sa ma chinui eu. La fel si cu service-urile, dar aici, pe langa bani, mai intervine si problema timpului si a gasirii omului potrivit.

Pana atunci insa, merg dupa principiul ca libertatea mea se termina unde incepe libertatea altuia. Si daca nu incomodez sau deranjez pe nimeni nu vad nimic anormal in ceea ce fac.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Jul 2004, 20:51
Post #58


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am uitat sa scriu in mesajul de mai sus. Daca tot se vorbeste de acte normative. A aparut o lege care obliga pe TOTI agentii economici si pe TOATE persoanele fizice sa spele trotuarul din fata magazinelor/caselor o data pe saptamana. Parca agentii economici erau programati sambata intre 10 si 11. Persoanele fizice erau programate luni intre aceleasi ore. Sau invers, nu-mi mai amintesc. Si atunci ce-o sa faca pietonii. Se vor jeli ca trebuie sa treaca prin zoaie? Asa ca, daca e sa fiu un pic ironic, as zice ca spaland masina spal si locul de parcare, deci respect o lege, incalcand o alta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Jul 2004, 21:21
Post #59


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mda, deci e o lupta pierduta oricum. Cei care isi spala masinile dau vina pe cei care isi plimba cainii, cei care isi plimba cainii dau vina pe cei care arunca chistoace, cei care arunca chistoace pe cei care isi spala masina si tot asa, nimeni niciodata n-o sa renunte de buna voia la obiceiurile "romanesti" care ne despart de lumea civilizata, din simplul motiv romanesc ca daca ala face fac si io, cand n-o sa mai faca ala n-o sa mai fac nici io. Si o tot tinem asa pana la Pastele cailor.
Ca sa ma fac inteles mai bine: tu nu arunci mucuri de tigare pe jos, doar speli masina in fatza blocului si nu ti se pare mare lucru avand in vedere ce fac ceilalti. Ala care arunca mucu de tigare pe jos nu considera ca e mare lucru un muc pe strada, cand uite cacati pe jos de caine care put si-s mari, ce mai conteaza un muc. Ala cu cainele zice ca ce mare lucru, e biodegradabil si se duce in cateva zile, nu ca ambalajele aruncate de ceilalti. Nimanui nu i se pare mare lucru ce face el in contextul a tot ce fac toti ceilalti. E neinsemnat si nu se pune. Insumate, toate astea ne fac viata si traiul in tara asta insuportabile, ne dau motiv de nervi la tot pasul.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Jul 2004, 22:52
Post #60


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




E un cerc vicios, e drept. Dar nu trebuie puse toate pe picior de egalitate. Eu cand spal masina rezulta in jur de 10 litri de apa cu putin sapun lichid. Urmele activitatii mele dispar in jumatate de ora (mai ales acum ca-i vara), fara sa deranjeze pe nimeni. Pana la urma e vorba de apa, care in plus miroase si frumos. In ce priveste chistoacele nu prea vad cum ar disparea alea intr-un termen rezonabil. Aia care-si plimba cainii si nu curata dupa ei, nu se gandesc ca mai sunt persoane care calca in reziduurile lor. Plus ca miros urat. Ca sa nu mai vorbim de aia care arunca ambalajele la intamplare, fiindu-le prea lene sa le duca la cos.

Vreau si eu sa stiu ce fapte antisociale sunt reparatul masinii si spalatul ei in fata blocului. Tinand cont de urmatoarele: nu schimb uleiul in fata blocului si nu pun furtunul pe masina sa baltesc toata strada. Zece litri de apa folosesc la o spalare. Adica cu ce incomodez sau cum poluez. Un argument ar fi apa care rezulta. Bun, dar in toatea orasele civilizate ploua sau se spala strada. E normal. Si atunci ce se intampla? Sunt pietonii oripilati sau incomodati ca trebuie sa calce in apa? Doar nu merg in picioarele goale. Cand in restaurante sau in super-market-uri trec masinile alea de spalat podelele si lasa in urma lor suprafata umeda nu mai calci, ca nu vrei sa pasesti in zoaie? Iar reparatul masinii chiar ca nu incomodeaza pe nimeni si nici nu polueaza in vre-un fel presupunand ca nu arunci resturile pe jos.

Este adevarat ca nu vezi in tarile civilizate lume care sa spele masinile, pentru asta existand servicii specializate la benzinarii sau in alte locuri. dar la ei nici nu se murdareste atat de repede masina si deci nu trebuie spalata atat de des. La noi, a doua zi dupa ce ai spalat masina e deja praful pus intr-un stat semnificativ pe ea. E adevarat ca nici nu-i vezi reparand la masini. dar ei nu a Dacii. Nici eu nu am vazut in Romania pe cineva in parcare care sa stea aplecat asupra unui VW sau a unui BMW, sau Ford, sau ce vreti decat ca sa completeze ulei sau sa vefrifice lichidele. Cu Dacia e alta problema.

Perfect de acord ca sunt lucruri care nu trebuie facute (aruncatul chistoacelor pe jos, aruncatul ambalajelor, rahatul de caine sa fie luat, cum se intampla in toate tarile civilizate) si care luate in parte nu ar fi o tragedie, dar impreuna fac traiul mai greu. Dar, cum am mai spus, sa nu fim noi mai catolici decat Papa.

Daca cineva este in stare sa-mi aduca niste argumente solide prin care sa demonstreze ca intr-adevar ce fac eu este fapta antisociala, atunci aveti cuvantul meu ca ma las de spalatul masinii in parcare. Si nu argumentul cu legea, ca este ambigua. Pe de o parte spune ca nu am voie, pe de alta ma obliga sa spal locul de parcare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:44
Forum Renault