DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Unde sa repara o caseta directie Solenza?

KitDirectie
post 16 Feb 2013, 10:57
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 23 September 12




QUOTE(arg_solenza @ 19 Jan 2013, 20:23)
scuze pentru intarziere dar am vorbit  prin noiembrie anul trecut cu persoana de contact (nr de telefon este pe site)de la eurotexso(a nu se considera reclama) si ,cel putin in Bucuresti, va poate recomanda cateva service-u
ri cu care colaboreaza.
*



Pentru cei interesati (daca e considerat reclama si nu se tine cont de cererile celor ce posteaza de a gasi mai usor ce au nevoie rog moderatorii sa-l stearga):
Magazinul de unde se poate achizitiona kit-ul/kit-urile se afla pe Calea Giulesti 6-8, langa Podul Grant, kit-ul se poate trimite si prin Fan Courier (17 lei taxa livrare). Pret kit cu simeringuri turcesti 134 ron, pret kit cu simeringuri japoneze si italiene 161 ron.


In Bucuresti avem 2 service-uri partenere la care beneficiati de o reducere a manoperei (la achizitionare kit primiti un voucher cu reducere la manopera daca faceti la ei toata lucrarea: demontat caseta de pe masina, curatat instalatie servo, reparat caseta: schimbat kit-ul, rectificare ax, confectionare bucsa noua daca este cazul de rectificat axul, montat caseta si facut unghiul de fuga) si inca 4 mecanici parteneri care lucreaza in atelierele proprii fara acte. La achizitionare kit cereti numele mecanicilor si numarul de telefon si dv va alegeti in functie de disponibilitatile lor si de zona in care locuiti pe cel care va convine mai mult! In toata tara avem peste 120 de mecanici colaboratori pe care ii recomandam celor care solicita asta la achizitionarea kit-ului.
Pretul reparatiei variaza in functie de starea casetei, daca va duceti doar cu caseta sau si cu masina, de nevoia dv de a plati impozite sau nu la stat (factura pe manopera) dar o medie a pretului este de 250 ron schimbat kit si 200 ron montat/demontat de pe masina cu instalatia servo curatata. Pentru alte detalii va stau la dispozitie in sectiunea bursa sau la unul din numerele de telefon pe care le gasiti pe google wink.gif

16 Feb 2013, 11:01:
QUOTE(ostilu84 @ 30 Jun 2012, 12:51)
De unde ai luat kit-ul de reparatie? Suntem atatia in situatia asta.....

L.E.
Daca l-ai luat de la adresa de mai sus, mea culpa, m-am repezit fara sa citesc tot.
Adaug fisierul de pe site-l lor, sper sa nu se considere reclama.
*



Oferta s-a imbunatatit de atunci acum suntem cel mai mare (ca si gama de masini acoperite) producator din lume pentru kiturile de reparatie a casetelor de directie!

This post has been edited by KitDirectie: 16 Feb 2013, 11:01


--------------------
Peugeot 107 2007 - b 63 sok
unde-i simering nu-i tocmeala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 20 Feb 2013, 10:24
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(KitDirectie @ 16 Feb 2013, 11:57)
Pentru cei interesati


Ai pm


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
runio 2012
post 20 Mar 2013, 09:15
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 March 13




Salut!
sunt din rm valcea si am si eu probleme cu caseta de directie.
A inceput si la mine sa curga niste ulei si am fost la un mecanic si mi a spus ca e de la caseta de directie problema.
As vrea sa stiu ce contine Kit ul respectiv si daca mi puteti recomanda mecanici in rm valcea / costuri?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrisfire02
post 24 May 2013, 19:17
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 January 11
From: Harghita




am schimbat caseta de directie deoarece curgea.Daca aveti nevoie de vreo piesa care se mai poate folosii sa ma anuntati


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci Grandtour - HR 17 DCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 3 Jun 2013, 20:51
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Pe unde curgea?


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrisfire02
post 6 Jun 2013, 17:49
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 January 11
From: Harghita




pe la semeringuri,in ambele parti


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci Grandtour - HR 17 DCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 26 Aug 2013, 08:50
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




Salutare!
Pentru a nu deschide un topic nou am decis sa intreb aici. Am schimbat de curand caseta de directie la solenza mea, directie asistata. Cand am fost in service sa iau masina mecanicul mi-a spus ca imi mai trebuie un "jug pentru caseta de directie". Aveti idee ce este sau cum arata? Eu am cumparat caseta de origine si banuiesc ca ar fi trebuit sa aiba toate piesele si in plus cea vehce nu avea asa ceva. Din cele explicate ar fi ceva la suruburile de prindere. Mi-a mai spus ca acelasi lucru se mai gaseste si la DSN. Mersi!


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 26 Aug 2013, 13:46
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Nu stiu la ce s-a referit vorbind de "jug pentru caseta de directie". Ori la bridele care prind caseta de directie de jug. Ori la jugul motorului insusi. Jugul motorului este cadru motor.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 26 Aug 2013, 20:08
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Probabil ca s-a referit la cele doua bride de prindere a casetei pe cadru.
De ce nu l-ai pus sa-ti arate piesa ca sa stii exact despre ce este vorba, ca au si mecanicii astia niste jargoane de te doare mintea.
Am dat peste un mecanic care numea suruburile dupa dimensiunea hexagonului: Surubul M6 era dupa mintea si exprimarea folosita: surub de 10.
Surubul M10 era denumit surub de 17,etc.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rais
post 27 Aug 2013, 07:01
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 29 March 10




De jugul motorului sau cadrul motorului am auzit dar de jugul casetei de directie nu de asta intreb poate cineva a mai avut de a face. Ma gandesc la felul in care era prinsa cea veche ca doar asta pe care am luat-o este de origine deci ar trebui sa vina cu toate prostiile nu? Parca jumatate de colier avea in cutie insa nu stiu daca trebuia un colier complet( adica format din doua jumatati) sau suruburile vin direct in caseta.
Later edit:
Am aflat pana la urma ca este vorba despre prinderea casetei de jug respectiv cea din partea dreapta. Multumesc pentru ajutor!

This post has been edited by rais: 28 Aug 2013, 06:09


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 CLIMA - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 15 Sep 2013, 13:00
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




salut
se mai poate face ceva cu caseta din imagine ? pe ce model de clio s-a mai pus aceasta caseta ?
pierde lichid pe la burduful stanga, completez cam juma de litru pe zi
multumesc

This post has been edited by david79: 15 Sep 2013, 14:47

Attached thumbnail(s)
IMG_20130914_00905.jpg ( Size: 1.68mb ) Number of downloads: 858
IMG_20130914_00906.jpg ( Size: 1.61mb ) Number of downloads: 927
IMG_20130914_00907.jpg ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 895
IMG_20130914_00908.jpg ( Size: 1.7mb ) Number of downloads: 883


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorub98nic
post 5 Dec 2013, 19:50
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 3 January 12
From: bucuresti






--------------------
bmw 330d 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ynu22
post 15 Dec 2013, 13:42
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 25 November 03
From: Oradea




Salut.

am si eu o solenta cu caseta de directie dare curge, stie cineva un mecanic priceput care se baga la o reconditionare sau care se ocupa cu asa ceva in Oradea?

multumesc .


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmhyou
post 28 Dec 2013, 08:27
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 7 May 08




in brasov stie cineva unde pot schimba semeringurile?(service)


as putea schimba caseta cu servo cu una fara servo?


--------------------
dacia solenza 2004 scala BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 28 Dec 2013, 11:47
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cauta pe net. Sunt o gramada care repara. Daca nu gasesti in Brasov, ai la Sighisoara, Odorheiu Secuiesc, Vatra Dornei.
Sau poti cauta simeringuri si le schimbi la un service in Brasov.

This post has been edited by cristio_79: 28 Dec 2013, 11:48


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmhyou
post 1 Jan 2014, 17:40
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 7 May 08




imi curge caseta prin capete spre bielete.......

as vrea sa stiu daca pot baga si alt tip de ulei(...) pana ajung sa repar caseta vreo 2 sapt...... ?


(se strica pompa cu alt tip de ulei)?, (sau as putea sa dau jos cureaua de acesorii ?)
(imi curge tare se goleste bidonasul)



a schimbat cineva caseta de pe servo sa puna una normala(fara servo)?
ce modificari adaptari se fac?


--------------------
dacia solenza 2004 scala BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
limodriver
post 1 Jan 2014, 22:16
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 19 January 11
From: braila




Temporar poti sa pui orice fel de ulei. eu am mers vreo luna inainte sa o repar cu ulei de motor pana la urma am dat jos cureaua de accesorii fiindca curgea rau tare facea balta sub ea. am reparat caseta cu simeringuri comandate pe net si de aproape doi ani merge fara probleme.


--------------------
dacia solenza 2003 clima - BR-85-GSV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 2 Jan 2014, 16:29
Post #48


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




daca pui un ulei mai gros decat cel care trebuie poti distruge pompa sau chiar caseta,pe langa faptu ca volanu va merge mai greu


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rapperash
post 28 Oct 2014, 19:40
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 22 March 11




Salutare, vreau sa imi spuneti parerea voastra in legatura cu asta: Acum cateva zile m am hotrat sa imi cumpar un kit de reparatie caseta directie pentru solenza mea cu directie asistata ... caseta imi pierdea foarte mult ulei de ceva timo si m am hotarat sa o repar.. cautand pe internet si vazand ca este in jur de 500 de lei o reparatie a casetei la un service am zis sa incerc sa o repar singur....si cum am cautat pe internet am dat de o firma EUROTEXO ceva de genul care vinde kituri de reparatie. Am facut comanda mi-a sosit kitul am dat caseta veche jos, am curatato cu benzina exterior ca era foarte murdara am desfacuto am curatato si in interior la fel cu benzina constatand ca aveam nisip in ea pentru ca aveam un burduf spart. Pana aici toate bune si frumoase dupa ce am curatat toate piesele si am inceput sa montez la loc cu noile simeringuri si oringuri am constatat ca am niste oringuri in plus care chiar nu aveam unde le pune nu am inteles... in rest am avut tot ce trebuia cele 4 simeringuri si niste oringuri care le-am inlocuit. Am inchis caseta la loc am verificat eu manual si se misca bine parerea mea acuma urmeaza sa o pun la loc zilele astea.. Ce este adevarat ca nu ma prea pricep cu reglarea ei sper sa imi cada bine pe masina si mai am de reglat surubul acela cu imbus care are arc ce impinge aia pe ax cremaliera... Ce parere aveti ati mai folosit kituri de reparatie de la Eurotexo? eu sper acum sa ma tina macar 2 ani ca dupa poate schimb masina biggrin.gif Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi mesajul meu smile.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 28 Oct 2014, 22:20
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Am schimbat eu, acum 3 ani, doar siemeringul mic, tot kit eurotexso. Tine si acum.

This post has been edited by gabi_g: 28 Oct 2014, 22:21


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rapperash
post 29 Oct 2014, 21:42
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 22 March 11




Revin cu detali in legatura cu aventura mea... astazi am reusit sa mi pun inapoi caseta de directie pe masina si am constatat urmatoarele: volanul nu mai imi sta drept imi sta intro parte iar o roata foarte putin sta cotita cred ca o sa ma duc sa imi fac geometria la un service sa vad daca or sa si poata ei sa imi puna volanul drept. Am completat cu lichid la maxim si momentan nu curge ceea ce e foarte bine si inca ceva mi se pare ca se ia un pic mai greu de volan acuma fata de cum era inainte... oare sa fie de la surubul ala cu arc de unde se regleaza acolo? eu nu stiu cat trebuie strans si l-am strans asa pana a inceput sa mearga greu la mana... daca stie cineva il rog sa ma ajute cu problemele de mai sus smile.gif
P.S. Multumesc gabi_g pentru raspuns, eu am schimbat toate cele 4 simeringuri si toate oringurile sper sa ma tina si pe mine cel putin cat au tinut la tine biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:27
Forum Renault