DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> fluierat dreapta fata la turatii mari

tyr
post 9 Apr 2005, 10:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




Am si eu o problema care ma ingrijoreaza pe o DSN de 3 ani si 3 luni cu 35.000 km.

Cand ambalez motorul, pe la 4000 ture/min se aude un fluierat in dreapta fata, in dreptul picioarelor pasagerului. Initial am crezut ca e vorba de ceva trepidatii, dar nu e asa, e de la motor. Mai mult, cand plec dimineata, pe rece, flueiratul se aude si cam de la 3000 – 3500 ture. In schimb, cand merg mult prin oras si motorul se incalzeste bine (fara a se infierbanta), nu se mai aude nimic. NU stiu ce are. Am fost la service si mi-au spus ca s-ar putea sa fie de la cureaua de distributie, insa aceasta am vazut ca se schimba la 60.000 km, iar eu nu am decat 35.000.

A mai patit cineva la fel, ca nu as vrea sa mi-o schimb degeaba? Multumesc !


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyr
post 9 Apr 2005, 11:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




Nu a mai patit nimeni asa ceva? Sau macar ati mai auzit pe la altii? Please!!!


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 9 Apr 2005, 13:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Cureaua de distributie e putin probabil sa iti faca probleme la nr. asta de km , dar nu imposibil. Mergi la un service si roaga-i sa-ti verifice intinderea curelei de la alternator. Daca nu se rezolva nici asa, incearca sa ungi si rulmentul de la fulie care intinde cureaua. Probabil este cureaua foaarte slabita.
Bafta !! smile.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyr
post 9 Apr 2005, 15:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




QUOTE(hadessutzu @ 9 Apr 2005, 15:43)
Cureaua de distributie e putin probabil sa iti faca probleme la nr. asta de km , dar nu imposibil. Mergi la un service si roaga-i sa-ti verifice intinderea curelei de la alternator. Daca nu se rezolva nici asa, incearca sa ungi si rulmentul de la fulie care intinde cureaua. Probabil este cureaua foaarte slabita.
Bafta !! smile.gif
*



Am uitat sa precizez: mecanicul mi-a spus ca e ff probabil sa mi se fi dus un semering, pt. ca am mici urme de ulei, inclusiv pe cureaua de la alternator. E posibil asa ceva? S-ar putea sa se fi intind cureaua din cauza uleiului si chestia asta sa fac zgomot la turatii mari? Daca da, de nu nu se aude si cand se incalzeste motorul?


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 9 Apr 2005, 19:48
Post #5


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Daca ai urme de ulei pe curea e clar ca de pe acolo vine suieratul. La cald cureaua se dilata si preseaza mai bine pe rola deci nu mai patineaza si nu mai suiera. Ar trebui sa schimbi si simeringul ala odata cu cureaua. Nu incerca sa o utilizezi tot pe asta chiar daca schimbi simeringul cu pricina.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyr
post 9 Apr 2005, 21:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




QUOTE(lar @ 9 Apr 2005, 21:48)
Daca ai urme de ulei pe curea e clar ca de pe acolo vine suieratul. La cald cureaua se dilata si preseaza mai bine pe rola deci nu mai patineaza si nu mai suiera. Ar trebui sa schimbi si simeringul ala odata cu cureaua. Nu incerca sa o utilizezi tot pe asta chiar daca schimbi simeringul cu pricina.
*



M-am mai lamurit acum! Multumesc! Totusi, daca vreau sa rezolv problema, lamuriti-ma, va rog, ce trebuie sa schimb. E clar ca trebuie sa schimb simeringul, dar oare trebuie schimbata si cureaua de la alternator si cea de distributie? Pot merge si asa? Daca da, care sunt consecintele? Intreb asta, deoarece vreau sa estimez si costurile. blush.gif

Multumesc!


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 9 Apr 2005, 21:06
Post #7


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




In principiu cureaua de distributie trebuie inspectata inainte de a lua hotararea sa o schimbi pt ca ai doar 35.000 km cu ea. De restul ti-am spus mai sus. Bafta !


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 9 Apr 2005, 21:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




E aproape sigur ca este de la cureaua alternatorului. Daca nu e de acolo, e de la rulmentii lui.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyr
post 13 Apr 2005, 21:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




Am fost la service si mi-au zis ca trebuie sa schimb simeringul care imi scapa ulei. Nimic grav pana aici, doar ca daca scimb simeringul de distributie trebuie inlocuita si cureaua de distributie, intrucat odata scoasa, aceasta nu mai poate fi pusa la loc, deoarece i se schimba intinderea. Asa ca trebuie sa schimb si cureaua de distrubuitie impreuna cu intinzatorul si la final schimb pentru a fi sigur si cureaua de alternator. iN TOTAL:
SIMERING - 350 MII
CUREA DISTRIBUTIE + INTINZATOR - 1,2 MIL
CUREA ALTERNATOR - 150 MII

DECI 1,7 MIL, FF MULT PT. MINE TINAND CONT CA DE FAPT S-A DUS DOAR UN SIMERING!.............


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyr
post 25 Jun 2005, 20:45
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 21 October 03




Am schimbat simeringul si cureaua de distributie, dar zgomotul de care vorbeam nu a disparut!. Am schimbat si cureaua de la alternator, dar tot degeaba! Nu stiu ce mai poate fi!

Aveti ceva sugestii?


--------------------
TYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 26 Jun 2005, 10:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Rulmenti alternator, pompa de apa,...


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:14
Forum Renault