DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

75 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> NECROLOG, de dat cu RIP-u'

Markos
post 4 Jan 2013, 11:19
Post #121


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Asta daca nu-i sparta vreo conducta de apa calda.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Jan 2013, 11:20
Post #122


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(cdadan @ 4 Jan 2013, 11:01)
Marele regizor cea mai mare parte a timpului a fost liber si fara obligatii. Din 3 casnicii, doar ultima, asta de la batranete, a durat ceva mai mult. Pe scurt, se iau doua personaje: sotia maestrului Ciobanu, maritata, si Sergiu, liber de sarcini. El a pacatuit doar ravnind la nevasta altuia. Ea in schimb, pe langa faptul ca a poftit, si-a inselat barbatul. In mod logic vina a fost impartita, dar mai mult de partea ei.  tongue.gif
*


Absolut domnul Dan. Om de mare caracter și moralitate.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 11:22
Post #123


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Merita incinerat.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jan 2013, 11:27
Post #124


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Era asa competenta nevasta lu' Ilarion? Ca sergiulica era barbat bine si cu pozitie, putea s-o mute si pe Ceauseasca, daca-si punea-n cap.
( icon_mrgreen.gif Cred ca de aici i se tragea liberul la fonduri)


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Jan 2013, 11:28
Post #125


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Habar n-am. Dar nu cred.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Jan 2013, 11:28
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Ma, io l-am vazut cred, acum vreo 10 ani, daca nu mai bine, cu actuala nevasta. Eram cu un prieten. Sa cadem pe jos in Carfur. Am crezut ca-i vreo nepoata, ceva. Nici nu ne-a trecut prin cap la ora aia ca-i nevasta-sa. Nebunie de fomeie. Iar mosu era cu un cap mai inalt decat mine, iar eu nu-s chiar pitic.

Apropo de articolul aparut si in care scrie ca in morga de la Elias e jale mare. Cand am coborat sa-l iau pe tata, pe scari am calcat pe-o baba lasata ghemuita la perete. M-am rostogolit pana jos inlemnit de groaza. In spatele meu, prietenul cu care venisem, era la fel de alb ca mine. Si asta prin anii 90. Ca sa nu mai spun ca n-am fost lasat sa intru pe motiv ca nu-s ore de vizita, intre timp el murind, iar eu nemaiapucand sa-i mai spun o vorba sau sa aud o ultima vorba de la el. Statea soldatul cu arma-n spate si se uita la mine zicand ca n-are ce-mi face. Asa ca Elias up.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 4 Jan 2013, 11:29
Post #127


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Tataie e invidios. Ți-a plăcut doamna Ceșcuță?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Jan 2013, 11:32
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Vedeti ca stiu eu pe unii care au stat 30 de zile la priveghi pentru glume d-astea pe un topic similar.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Jan 2013, 12:26
Post #129


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Victoras2001 @ 4 Jan 2013, 11:08)
Acum daca ma apuc sa-mi explic de ce trebuiesc tinut pe masa 3 zile, ca sa-i traumatizez pe toti cei dragi.
*


Bre, mie mi-a fost cu siguranta mai usor sa imi ingrop mama a treia zi, decat imediat cum ai vrea tu. Stii tu, mai plangi, te mai consumi, nu-ti mai vine sa te arunci si tu in groapa.




--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Jan 2013, 12:31
Post #130


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




QUOTE(DragosP @ 4 Jan 2013, 10:27)
De prin anii 20. Nouă, da.
Cât despre urne: știi tu ce-i în ele? În plus, fiecare pune ce-i trece prin cap în cavou. Fie el sau nu în cimitir ortodox.
*




Pai si atunci in linku' pus de Markos era doar o reafirmare a situatiei, dupa 90 de ani?

Nu umblu prin cimitire, da' cu ocazia discutiilor de la teveu' din perioada linkului ala, aratau imagini cu niste cavouri in care erau doar incinerati. Ca altfel nu intrau douazeci de persoane intr-un cavou care ar fi gazduit maxim patru...
Personal nu vad care-i problema cu incinerarea. Probabil ca nu-si mai scot aia care trebuie suta de milioane pe locu' din cimitir, d-acolo problemele...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 4 Jan 2013, 12:34
Post #131


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




După un număr de ani, ai ”voie” să aduni rămășițele celor îngropați de mult și să le pui într-o urnă, pentru a face loc unor chiriași ”proaspeți”. Și, din câte îmi amintesc, se face cu popa de față.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Jan 2013, 12:35
Post #132


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




7 ani.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Jan 2013, 12:41
Post #133


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Ba neicusorilor, eu nu vorbesc de asa ceva. Asta e alta chestie. Aia din cimitiru' ala erau incinerati si in urna de la inceput. Pai si daca scoti ramasitiele, cum se face prin unele locuri, le ingropi la loc acolo, nu te apuci sa le muti in alta parte, nu?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 12:45
Post #134


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Mercede, parerea mea e ca erau permise, mai pe sest, derogari de la hotararile alea din o mie noua sute toamna. Adica se mai închideau ochii. Decizia SS din vara trecuta a pus piciorul în prag, interzicandu-le cu desavarsire si mentionand niste sanctiuni extreme.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Jan 2013, 12:46
Post #135


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Si te-ntreb din nou, vazusi tu slujba de inmormantare sau doar urnele?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Jan 2013, 12:50
Post #136


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




da-n bellu io vazui o groaza de urne cu cenusa. depuse intr-un fel de cavouri micute, in zona gardului dinspre oltenitei. e drept ca-s de ceva ani acolo. acu' ca biserica a devenit business, au facut probabil un calcul si le iese mai profitabil sa bage mortu-n pamant decat sa-l arda.

si mi se pare mult mai deplasat ca dupa 7 ani sa scoti mortu, sa-i iei oasele (in multe cazuri nu-s numai oase ci mai are si ceva carnita), sa grohaie popa p-acolo si asa mai departe. daca tot l-ai ingropat, de ce tre' sa-l mai scoti? poate si-a gasit o pozitie comoda. cam circoteca cu obiceiurile astea.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jan 2013, 12:59
Post #137


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ca sa mai bagi altul peste el.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Jan 2013, 13:11
Post #138


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




daca-i pune in dunga intra doi intr-un cosciug.

io am participat la o astfel de circarie. la o matusa. dupa 7 ani au scos-o. estimativ.....mai avea cam 20% din carnita. ti se intorcea stomacu pa dos efectiv. si mireasma.....mireasma....eeeeeee.
plus o asistare involuntara la imbalsamarea lu' bunica-miu. ii dadusera o gaura intr-o parte si turnau o zeama p-acolo. apoi l-au capsat cu un fel de capsator supradimensionat.

gasit pe net:
"1.Incinerarea asigura o iesire demna din scena vietii;
2.Incinerarea este o practica recunoscuta prin legile Statului Roman, avand din perioada interbelica un statut egal cu inhumarea;
3.Incinerarea reprezinta actualmente 36% din totalul modalitatilor dispunerii asupra cadavrelor in Uniunea Europeana, fiind astfel o practica moderna si in continua dezvoltare pe plan mondial;
4.Incinerarea este o practica superioara din punct de vedere etic si estetic inhumarii;
5.Incinerarea presupune costuri mai scazute decat inhumarea
6.Incinerarea amplifica cultul mortilor, punand mai mare accent pe suflet decat pe trup, ce prin moarte devine un rest de existenta, inutil si dizgratios;
7.Incinerarea este o practica optionala si nu una supusa traditiei si superstitiilor; de la inceputul crematiunii moderne practica a fost una facultativa, prin urmare aceasta nu devine realitate decat daca cineva isi exprima, in mod expres, o asemenea intentie;
8.Incinerarea exprima un nivel superior al libertatii de constiinta, precum si un mai adanc sentiment al tolerantei si acceptarii diferentelor;
9.Promovarea incinerarii in Romania actuala exprima dorinta de reforma cu adevarat reala a sistemului funerar din tara noastra;
10.Incinerarea constituie o necesitate publica la noi datorita crizei locurilor de veci din mediul urban
11.Incinerarea isi are sustinatorii in toate categoriile sociale si profesionale, precum si in randurile multor adepti ai diferitelor religii;
12.Incinerarea nu contravine dogmelor religioase, dovada acestei situatii find acceptarea ei de catre Biserica Romano-Catolica si multe alte biserici crestine – desi Biserica Ortodoxa Romana respinge incinerarea, multi preoti ortodocsi savarsesc serviciile religioase pentru cei ce opteaza pentru incinerare;
13.Incinerarea nu loveste intr-un sistem al mortii existent actualmente in Romania, ci doar ii imbunatateste acestuia functionarea prin caracterul sau utilitar;
14.Incinerarea raspunde mai bine considerentelor de ordin ecologic, decat alte modalitati de dispunere asupra cadavrului;
15.Focul purifica, simplifica si condenseaza ceea ce un individ a reprezentat fiind viu. Astfel, incinerarea poate fi considerata o practica scotand in relief esente fundamentale umane"


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jan 2013, 13:13
Post #139


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




BOR si-a dat acordul pentru incinerare.
A Internetului.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Jan 2013, 14:22
Post #140


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




QUOTE(Markos @ 4 Jan 2013, 12:45)
Mercede, parerea mea e ca erau permise, mai pe sest, derogari de la hotararile alea din o mie noua sute toamna. Adica se mai închideau ochii. Decizia SS din vara trecuta a pus piciorul în prag, interzicandu-le cu desavarsire si mentionand niste sanctiuni extreme.
*



Mi-am dat si eu seama de treaba asta. Eu am vazut slujbe si la sinucigasi.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 14:33
Post #141


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE
Pentru a păstra neștirbit renumele regretatului regizor Sergiu Nicolaescu în memoria poporului român, majoritar creștin ortodox, Arhiepiscopia Bucureștilor a făcut în cursul zilei de 3 ianuarie 2013 un apel către familia renumitului artist pentru ca el să fie înmormântat creștinește. În acest sens, Biserica s-a oferit să acopere cheltuielile de înmormântare a regizorului Sergiu Nicolaescu pentru ca mormântul său să devină loc de omagiere pentru numeroșii admiratori care i-au apreciat filmele de excepție realizate de-a lungul unei cariere prodigioase. Cu toate acestea, familia domnului Sergiu Nicolaescu a ales să respecte dorința lui testamentară de a fi incinerat (ars la crematoriu).


Sa mai zica cineva ca nu-i generoasa Biserica sleep.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 4 Jan 2013, 14:36
Post #142


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Merced
Serios? Identice cu ceilalti (in biserica, cu clopote si cu popa in costum complet)?

This post has been edited by vijelie: 4 Jan 2013, 14:37


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 4 Jan 2013, 14:36
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(CGB @ 4 Jan 2013, 13:11)
daca-i pune in dunga intra doi intr-un cosciug.

io am participat la o astfel de circarie. la o matusa. dupa 7 ani au scos-o. estimativ.....mai avea cam 20% din carnita. ti se intorcea stomacu pa dos efectiv. si mireasma.....mireasma....eeeeeee.
plus o asistare involuntara la imbalsamarea lu' bunica-miu. ii dadusera o gaura intr-o parte si turnau o zeama p-acolo. apoi l-au capsat cu un fel de capsator supradimensionat.
*



exista crematorii moderne, unde nu mai ramane mare scofala. probabil ai fost la unul din ala antic, unde-i baga ca in soba.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 14:38
Post #144


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




CGB nu povestea despre incinerari.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 4 Jan 2013, 14:46
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(Markos @ 4 Jan 2013, 11:36)

Sa inteleg ca "Ashes to ashes, dust to dust" inca n-a fost tradus pe intelesul PreaSecuristului?
Eu nu sunt adeptul "rotisarii" da' chiar nu vad unde e problema. Mortul e tot mort, fac aceeasi slujba, incaseaza aceiasi bani, care-i baiul? blink.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 4 Jan 2013, 14:48
Post #146


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cum speli cenusa dupa 7 ani?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 14:52
Post #147


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Motive se gasesc. O poti aerisi.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 4 Jan 2013, 14:52
Post #148


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Cu apa si sapun?


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 4 Jan 2013, 15:09
Post #149


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Vijelie, da, slujba completa. Ce-i drept era prin secolu' 20 si in mediul rural.
Eu continui sa nu inteleg de ce dupa sapte ani poti scoate mortu' sa-l tai cu fierastraul daca e cazul, ca sa-l pui intr-o ladita, dar, dupa o slujba daca ar fi dus la incinerat nu ai voie.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Jan 2013, 15:14
Post #150


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Eu nu inteleg de ce trebuie voi sa va faceti atatea probleme, sa va puneti atatea intrebari?
Regulile sunt simple, esti de acord bine, nu esti de acord, iarasi bine.
De ce trebuie sa avem reguli peste tot, doar la biserica/religie nu?
Te forteaza cineva sa fii ortodox?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:37
Forum Renault