DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vibratii directie pe viraj

klaus
post 30 May 2011, 18:22
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa-ti arate unde scrie in manualul de utilizare cum trebuie sa conduci ca sa nu existe "cauze externe"pentru probleme la burduful planetarei.
Daca nu pot arata asa ceva in manualul de utilizare, nu poate fi invocata vina conducatorului auto.
Eu as sustine ca a fost defect de montaj, pentru ca nu am actionat asupra burdufului decat in mod normal, presupus de conducerea autovehicului conform cu manualul de utilizare si utilizarea normala a unui astfel de produs.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 30 May 2011, 19:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Poti sa pui niste poze clare, facute de aproape? Sa ne dam si noi cu parerea.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavel diaconu
post 31 May 2011, 22:50
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 May 11




am primit raspunsul de la vocea clientului care mai degraba s-ar numi vocea daciei si mi-au spus ca si mecanicii de la service "cauze externe" .Astia sunt hipnotizati in a folosi termenul acesta si chiar cineva de la un alt service decat "DAC PANCIU" mi-a confirmat ca este o expresie bine cunoscuta. Nu mi-au dat nici o lamurire cu privire la aceasta defectiune si doamna de la vocea clientului mi-a zis ca asta i s-a transmis sa-mi spuna .Nici macar nu mi-a dat lamuriri cineva de specialitate .Vrea cineva "PRAFUITORUL" care-i praf din nastere?


--------------------
dacia duster 2010 laureat diesel 110 cp - vn 03 edn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 1 Jun 2011, 11:50
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




da, ar fii bune niste poze clare, presupun ca , virgula, "cauze externe" se refera ca e intepat burduful de ceva , daca ai luat o creanga sau o sarma pe drum si s-a taiat burduful nu prea ai ce pretentii sa ai la garantie , nu trebuie sa scrie cum sa mergi cu masina cum zice klaus , ca daca ti-au gasit urme clare de zgarieturi "externe" nu prea ai ce obiecta. Nu poti sa te legi la infinit de ce scrie si nu scrie in ghid , ca de exemplu nu cred ca scrie ca -Dusterul nu e vehicul subacvatic- si daca nu scrie banuiesc ca nu merita sa incerci sa treci pe langa pod doar ca sa demonstezi ceva radmasa.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jun 2011, 12:53
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La Duster prin insasi definitia lui utilizarea "normala" presupune posibilitatea de "off-road" (mai subtire, dar off-road).
O sustinere ca e de la o creanga sau asemanatoare, din folosirea pe drumuri necorespunzatoare inseamna ca e inselaciune la vanzarea produsului ca nu a fost conceput pentru ceea ce i se face publicitate (si anume polivalenta fata de o berlina)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 1 Jun 2011, 13:50
Post #36


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




fara suparare @klaus dar asta e o interpretare foarte relaxata. Si in oras poti calca pe o creanga sau sarma care sa-ti intepe burduful, la orice fel de masina, suv sau nu... nu cred ca o sa-ti schimbe cineva burduful ala in garantie.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jun 2011, 14:04
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aici e vorba de "burduf intepat"?
Ca eu am impresia ca e vorba de "burduf iesit din colier"
La iesirea din colier de unde e dovada ca a fost factor extern si ca nu a fost colierul strans prost?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 1 Jun 2011, 16:57
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




POZEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CA FARA ELE VORBIM SA NE AFLAM IN TREABA. smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavel diaconu
post 1 Jun 2011, 22:51
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 May 11




cand au ridicat masina ,burduful era iesit din colier pe o portiune de 1 cm apoi un mecanic a scos restul de burduf cu o surubelnita ,cu mare usurinta .Ar fi trebuit sa- l fi lasat asa si sa faca poze sa le trimita la mioveni . in cartea de garantie se spune clar ca intre alte obligatii (la reviziile tehnice ) serviceul tr sa controleze starea burdufurilor fata si spate .Eu am fost la revizia de 15000 si la 17000 problema Cat despre sarme sau crengi cade ,traseele folosite focsani Iasi Focsani Bucuresti vidra livezile si cine a avut o astfel de problema Aceleasi drumuri au fost folosite de mine timp de 11 ani cu o dacia 1310 si am dat-o la remat cu 134000 km si cu o planetara originala iar pe dr am schimbat-o la80000km si ce drumuri au fost si cum sunt acum . cinstit regret mult alegerea facuta Intre timp am mai facut 800 km nu va spun ce urat face cine isi bate joc de 17000eu si nu-si protejeaza masina?Si uitati-va pe unde a fost testat dust. pt a atrage clientii ? dar bine a zis cineva ca la traseul respectiv "au adus vreo 10 dustere si filmul trucat ca fiind un duster Am fost la opc ,sa vedem ce iese. Iar poze voi face vineri ,sa-mi spuna cineva cum se pot da pe forum.


--------------------
dacia duster 2010 laureat diesel 110 cp - vn 03 edn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 2 Jun 2011, 09:16
Post #40


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




am citit mai tarziu ca era burduf iesit.
In cazul asta eu cred ca trebuie sa mergi mai departe cu plangerile (Dacia, OPC) pentru ca un burduf prins cum trebuie la montaj in colier n-ar iesi la nici un factor extern (accidental, ca nu cred ca te-ai apucat sa-l scoti cu surubebita) fara sa se rupa (intepe).
Tre sa le explici la aia de la uzina ca scoaterea totala cu surubenita a facut-o 'Dorel' la service.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 2 Jun 2011, 10:34
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Dar colierul in ce stare era? Ca banuiesc ca e tot colier de unica folosinta ca la logan , colier care trebuie sa fi fost rupt ca sa permita iesirea burdufului de pe gulerul capatului de planetara. Ca daca a plesnit colierul atunci intr-adevar e greu tare de realizat minunea asta cu sarma si crenguta


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 4 Jun 2011, 08:50
Post #42


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(bobo77 @ 21 May 2011, 18:30)
Cum rezolva mai dacia? zicand ca-i zgomot tehnologic...

ce nu-telegi domne' .... e prea scump sa puna oamenii o greutate de cauciuc pentru a elimina vibratiile sleep.gif

QUOTE(bobo77 @ 28 May 2011, 21:38)
@pavel diaconu fa constatrea la ei la service cu nr de inregistrare si cere sa-ti dea in scris ca este din vina ta. Trimite un e-mail la vocea clientului si daca e nevoie fa si o reclamatie la OPC.

la WC face degeaba, mai degraba faci intai la OPC si apoi la WC atasandu-le atat PV de la service cat si pe cel de la OPC wink.gif

This post has been edited by Logan_Stepway: 4 Jun 2011, 14:02


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Jun 2011, 08:15
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




OPC sunt varza, ca sa ai succes cu reclamatia la ei iti trebuie expert autorizat, si costa mai mult decat amaratul de burduf. Daca te duci si cu constatarea de la service, pe aia or sa o ia in consideratie, si tot tu ramai cu buza umflata. Cea mai buna solutie e alt service, solicitare de reparatie pe garantie, si mai mult ca sigur ca va avea succes. Sau reclamatie la Renault France, insotita de numele service-ului cu pricina. Si nu de tampit ziceam de poze, acum erau perfect utile. Cei de la service nu trebuiau sa se bage sa dea jos burduful, acum ar fi fost buni de plata.

This post has been edited by D-Ice: 5 Jun 2011, 08:18


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 5 Jun 2011, 21:37
Post #44


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(D-Ice @ 5 Jun 2011, 09:15)
Sau reclamatie la Renault France, insotita de numele service-ului cu pricina.
*


Cum sa trimita reclamatia? vorbesc serios.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 6 Jun 2011, 15:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




sa presupunem ca exista undeva disponibila o adresa de mail ....are vre-o relevanta? Adica nu tot de la Dacia a venit raspunsul negativ? Ca daca-i dadea Dacia burduf ei plateau burduful si nu service-ul in care s-a reparat masina. Si daca Renault France s-ar implica si ar da burduf tot din banii lor ar lua! In fine....ce-ai mai rezolvat Pavel?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Jun 2011, 21:20
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(bobo77 @ 5 Jun 2011, 22:37)
Cum sa trimita reclamatia? vorbesc serios.
*


Aici. In English, ca nu cred ca se baga la Google Translate. Dar reclamatia sa fie insotita de poze, serie si numar constatare service, si descriere exacta a evenimentelor. Altfel nu te baga in seama.
QUOTE
sa presupunem ca exista undeva disponibila o adresa de mail ....are vre-o relevanta? Adica nu tot de la Dacia a venit raspunsul negativ? Ca daca-i dadea Dacia burduf ei plateau burduful si nu service-ul in care s-a reparat masina. Si daca Renault France s-ar implica si ar da burduf tot din banii lor ar lua! In fine....ce-ai mai rezolvat Pavel?

In momentul in care te ridici in picioare si iti ceri drepturile stabilite prin contract, nu te vor mai trata ca pe maimute. Nu e vorba de valoarea infima a amaratului de burduf ci de faptul ca indiferent ca pe firma scrie Dacia, Renault, Skoda, sau ce vrei tu, angajatul roman de la director la paznic te trateaza cu fundul. Atunci e timpul sa le informezi superiorii straini de apucaturile "romanesti" ale colaboratorilor lor de la Romania. De aia le e frica lor, nu de OPC, RAR sau alte autoritati. Astia sunt vax, telefonul dat unde trebuie aranjeaza tot. Cu strainii in schimb nu le merge. Aia vor cifre cu plus si clienti multumiti. No complaints!

This post has been edited by D-Ice: 6 Jun 2011, 21:43


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 6 Jun 2011, 21:37
Post #47


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Te-am intrebat pentru ca se zvoneste ca e-mailurile trimise catre reno franta sunt redirectionate inapoi fie la dacia fie la reno asa se zvoneste...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Jun 2011, 21:42
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Asa si e, numai ca diferenta, cel putin in cazul meu, a fost ca a doua oara madam de la capatul celalalt a fost deosebit de amabila si si-a dat concursul ca sa se rezolve problema. Si s-a rezolvat. Prima data m-a trimis la plimbare din start. icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 7 Jun 2011, 12:25
Post #49


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Măcar de ne-ar trimite la plimbare cu rezervorul plin…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 8 Jul 2011, 13:59
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Am inlocuit caseta de directie si deocamdata se pare ca am schimbat de acele trancanituri pe viraje( pe macadam). Am inlocuit si rulmentii ...aveau joc.


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzeegunoo
post 18 Jul 2011, 09:02
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 19 December 08
From: navodari




Intr-un final au acceptat sa imi schimbe si mie caseta de directie si am scapat de troncaneli. Mai vedem ce se intampla peste 1000 km ca atat a tinut si a 2-a caseta pana sa scoata zgomote anormale.


--------------------
dacia logan 2008 laureate ph2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 18 Jul 2011, 22:15
Post #52


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sa stii ca-i si intereseaza pe astia cu Duster ca ai schimbat caseta tu la logan...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzeegunoo
post 19 Jul 2011, 08:28
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 19 December 08
From: navodari




Probabil ca mai mult decat i-ar interesa comentariul tau...


--------------------
dacia logan 2008 laureate ph2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 19 Jul 2011, 17:20
Post #54


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Despre burduful de planetara: problema acum nu vine de la burduf, care face maxim 50 lei. Problema vine de la o planetara posibil defecta deja, plus o manopera usturatoare pentru a schimba burduful...

Si mai e o problema: la revizie de ce nu s-a descoperit? Nu cumva mecanicul nu a fost atent?

Sa va mai zic eu cum se fac primele revizii in service-urile mari ? Adica se fac pe genunchi, rapid, schimb ulei si filtre, ca "masina e noua, n-are nimica". Ei uite ca in unele cazuri are!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:43
Forum Renault