DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Caldura la bloc, gigacalorimetre

cristi.r
post 6 Feb 2007, 19:09
Post #1


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Deschid acest topic pentru ca sunt pe cale sa ma cert cu niste vecini.

Venira 2 insi la mine la usa, cand eu nu eram acasa, cu o hartie cu niste semnaturi pe ea, cum ca vor sa inchida caloriferele de la uscator si de la intrarea in bloc. Motivul: luna asta a venit cost de pierderi la caldura din bloc socotit per apartament = 30 RON. Mi-e cam greu sa cred ca cele 2 calorifere au gererat o pondere asa mare in costul general de pierderi (socotit de mine: 30 RON x 19 apartamente = 570 RON).

Treaba este cam asa: as vrea sa stiu in ce mod se calculeaza costul caldurii de catre gigacalorimetrul ala de la subsol, adica daca se face vreo diferenta intre temperatura agentului termic la intrare si cel de la iesire, chestii d-astea ... caloriferul din uscator este in permanenta fierbinte pentru ca am avut grija tot eu sa pun si geam la incapere, iar cel de la intrarea in bloc ar trebui sa stea si ala cald daca nu s-ar juca toti copii locatarilor prin zona, tinand cont ca, din septembrie, blocul are interfon si usa cu zavor electromagnetic. Bine, copii nu sunt chiar asa mici, mai fumeaza o tigara in scara, si apoi deschid usa sa arunce chistocul, samd si uite-asa se cam duce caldura din zona respectiva ...

Intentia mea este de a le demonstra alora ca nu din cauza alor 2 calor. apare o diferenta asa mare.

Mentionez ca eu stau chiar deasupra uscatorului, insa in problema asta intra si un copil de 9 luni care are nevoie de o temperatura care nu poate fi asigurata numai de caloriferul blocului in conditiile in care podeaua ar fi rece. De ce spun asta ? Pentru ca rufe se vor usca in continuare in uscator si, daca nu este caldura, atunci vecinii vor da geamul jos ca sa se faca curent si sa le usuce rufele.

Dati-va cu parerea, dati linkuri, dati orice ...


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Feb 2007, 20:21
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Gigacalorimetru nu cred ca are vreo relevanta in problema ta.
Pentru partile comune mentionate de tine sunt 2 metode de calcul:
1. Daca au repartitoare pe calorifere, cf. cu indicii cititi de repartitor.
2. Daca nu exista aparate de repartizare a costurilor, se stabileste de adunarea generala a asociatiei un procent din factura totala.

In primul caz treaba e clara, cat se consuma atat se pune la plata.
In al doilea caz e o treaba procentuala. Daca ai un bloc de 8-10 etaje, cuantumul acelei pierderi nici nu mi se pare mare, avand in vedere ca o factura de incalzire se ridica la cca. 65 - 70 milioane (e pana in 10%)

Iar gigacalorimetrul ala masoara temperatura de intrare, cea de iesire si debitul de apa in unitatea de timp.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 6 Feb 2007, 20:22
Post #3


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Da, asa este, caldura nu poate fi asa mare. Totusi, prin nu stiu ce calcule malefice ale firmei care asigura citirea si defalcarea, intretinerea poate ajunge asa mare.

Gigacalorimetrul de jos, de la intrarea in bloc are un senzor pe tur si unul pe retur, practic ala nu are cum sa minta.

Caloriferele cu pricina (precum si tevile prin casa sau alte tevi) sunt considerate cheltuieli comune sau cum draq le-o zice si valoarea lor este stabilita de comitet, etc. Practic nu ai cum sa ajungi la valoarea de 30 RON de apartament decat... daca sunt si alte pierderi 04.gif sau calculul nu se face corect.

Solutia ar fi sa se monteze si acolo repartitoare de consum (cu securizarea de rigoare) sau in cazul tau sa obtii o reducere pentru ca tu vei sta deasupra unui spatiu neincalzit (ceea ce s-a intamplat unui vecin de la mine din bloc).


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Feb 2007, 20:31
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cum pot sta cei de la parter peste un spatiu neincalzit, cred ca nu-i chiar asa o tragedie...intradevar e o problema cu copii mici, care mai stau si pe jos..

Cele 2 calorifere au costuri asa de mari datorita faptului ca restul apartamentelor sunt contorizate, si se baga "pierderile" la casa scarii si uscatorie. Ma insel? daca ar avea si alea repartitor, atunci pierderile ar fi distribuite la toate cela 19 apatamente.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 6 Feb 2007, 20:37
Post #5


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Teoretic la parter, nu este un spatiu neincalzit deoarece este subsolul care are niste tevi de incalzire sau apa calda care oricat de bine ar fi izolate tot emana caldura si incalzesc spatiul.

In cazul lui mao daca vecinii scot geamul la uscator sa usuce rufele... o sa fie cam nasol pentru el. ar trebui sa isi izoleze podeaua cu niste izofloor sau cum i-o zice sa mai atenueze din frig.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Feb 2007, 20:38
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu podeaua, eu as izola tavanul uscatoriei in caz de nevoie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 6 Feb 2007, 20:41
Post #7


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Si mai bine asa daca izoleaza tavanul uscatoriei. Dar asta numai daca vecinii vor fi de acord. Cu scartaietoare (Polistiren Expandat/Extrudat si folie antivapori) o sa fie boier. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 6 Feb 2007, 21:34
Post #8


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Pe mine ma intereseaza cum se face calculul, pentru ca mi se pare (insa n-am date precise in sensul asta) ca presedinta asociatei de proprietari are si ea partea ei de vina deoarece s-au descoperit niste inadvertente intre facturile emise si costul total de incalzire al blocului. In sensul ca una dau aia de calculeaza conform calorimetrului, si alta iese din insumarea caldurii celor 19 apartamente + pierderi + etc. Mai sunt si alte probleme ca, deh, oameni suntem, un vecin a facut gat la asociatie ca nu vrea sa plateasca nu stiu ce, a fost taiat si de la plata caldurii comune a blocului deoarece el are centrala termica, deci deodata imparteala se face la 18 si nu la 19 si asa mai departe ...
Problema este ca n-am timp sa ma interesez de toate giumbuslucurile care se fac in blocul asta si de-aia va intreb pe voi daca exista vreun cadru legal pentru asa ceva. Pentru ca mi se pare ca, daca-mi fac timp sa sap in directia asta, or sa iasa mai multe chestii la iveala nu neaparat legale ...

This post has been edited by mao: 6 Feb 2007, 21:36


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Feb 2007, 23:53
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci:
1. NICI UN proprietar nu poate fi scos de la cheltuielile comune. PUNCT. Incalzirea spatiilor comune este cheltuiala comuna.
2. Repartitoarele NU INREGISTREAZA CALDURA. Ele o repartizeaza. Singurul contor (care masoara cantitatea de caldura) este gigacalorimetrul din subsol.

Ala inregistreaza 1000 Gcal. sa zicem
Repartitoarele inregistreaza 200 de unitati (sunt unitati nu sunt gigacalorii sau altceva, sunt unitati de caldura - daca ar fi alte tip de repartitoare ar putea fi 350 de unitati de ex.)

Din 1000 Gcal se scade procentul pentru partile comune (sa zicem 20% daca suntem oarecum generosi).
Cele 200 gcal pt partile comune se impart la cota de proprietate. Aceste gcal le platesc toti proprietarii, nu pot fi scutiti.
Restul de 800 de gcal. se impart la unitatile masurate la locatari
Deci 800: 200 = 4 gcal pe unitate
Daca tu ai adunate (de la toate caloriferele) in casa 12 unitati => 12x4 = 48 gcal
Deci tu platesti 48 gcal + gcal rezultate pentru partile comune.

Va rog eu, nu mai confundati masurarea reala a gcaloriilor de catre gigacalorimetrul de la subsol cu masuratorile unitatilor de caldura de catre repartitoare (unitati care pot fi mai "mici" sau mai "mari", in functie de tipul repartitoarelor. D-aia si trebuie puse repartitoare de acelasi tip (ca daca unul e un model care baga 4 unitati la Gcal iar vecinul are unul care baga 2 unitati la gcal, atunci tu vei plati mai mult de 2 ori pentru aceeasi caldura).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 7 Feb 2007, 10:29
Post #10


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(klaus @ 6 Feb 2007, 23:53)
Va rog eu, nu mai confundati masurarea reala a gcaloriilor de catre gigacalorimetrul de la subsol cu masuratorile unitatilor de caldura de catre repartitoare (unitati care pot fi mai "mici" sau mai "mari", in functie de tipul repartitoarelor. D-aia si trebuie puse repartitoare de acelasi tip (ca daca unul e un model care baga 4 unitati la Gcal iar vecinul are unul care baga 2 unitati la gcal, atunci tu vei plati mai mult de 2 ori pentru aceeasi caldura).
*


Stai un pic, klaus, cred ca nu m-ai inteles !!! Eu n-am spus ce si cum masoara. Atata timp cat exista un gcalorimetru la subsol si fiecare are in casa repartitoare d-alea de costuri, mi se pare normal ca, daca exista o diferenta intre suma tuturor apartamentelor si inregistrarea de la subsol, aceasta sa se imparta in mod egal la locatari ! Nu-i asa ?


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Feb 2007, 10:34
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Daca toti au repartitoare da, se imparte egal, daca unul nu are, diferentele se baga aluia, cel putin asa e la mine la asociatie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 7 Feb 2007, 10:43
Post #12


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Da, cred ca rezolvarea consta in postul lui RainHawk:
QUOTE(RainHawk @ 6 Feb 2007, 20:41)
Si mai bine asa daca izoleaza tavanul uscatoriei. Dar asta numai daca vecinii vor fi de acord. Cu scartaietoare (Polistiren Expandat/Extrudat si folie antivapori) o sa fie boier. smile.gif
*


Si sa vezi ce ma kk pe mine de ras daca luna viitoare o sa vina de plata tot atata caldura repartizata la comun. Sa vezi ce flit am sa le dau atunci, dar nu asaaaa, ci cu strigaturi, ca de tiganit asa, ca la usa cortului, sunt in stare. Sa vezi ce circ o sa iasa, numai asa, pentru "onoarea mea nereperata" !!!


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 7 Feb 2007, 13:32
Post #13


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




nu are cum sa apara vreo diferenta... cititi cu atentie dce a scris Klaus... practic intreaga cantitate se repartizeaza in etape...

Din 100% (valoare masurata de RADET si facturata) se scad:
1. partile comune (inclusiv pierderile) care se repartizeaza tuturor dupa cota de proprietate
2. cota celor care nu au repartitoare, care este calculata ca si cum acestia ar avea repartitoarele deschise la maxim... aici exista loc de magarii fata de cei care nu si-au pus repartitoare in cazul in care nu se repartizeaza proportional cu cota de proprietate...

Ce ramane se REPARTIZEAZA, folosindu-se acele puncte masurate si echivalate apoi functie de factorii de corectie... in final suma punctelor reprezinta intregul iar punctele fiecaruia redau cota sa din intreg... deci nu pot sa apara diferente pentru ca s-a repartizat tot consumul!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:26
Forum Renault