DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce benzina puneti ?

De unde bagati benzina ?
 
Petrom [ 270 ] ** [36.49%]
Shell [ 46 ] ** [6.22%]
OMV [ 193 ] ** [26.08%]
LukOil [ 81 ] ** [10.95%]
Altele [ 150 ] ** [20.27%]
Total Votes: 740
Guests cannot vote 
Mr_K
post 25 Nov 2003, 17:59
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 November 03
From: Dej




io nu pun benzina, mama sau tata pune si asta de la petrom sau omv


--------------------
Opel Vectra 1.6i - CJ 07 KLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Nov 2003, 21:50
Post #62


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
io nu pun benzina, mama sau tata pune si asta de la petrom sau omv


Ce fel de viitor sofer esti daca nici benzina nu pui? :shock: icon_twisted.gif Nu stii ca trebuie sa incepi de... jos? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 26 Nov 2003, 08:50
Post #63


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Pai poate el umfla rotile!
Ca asta e mai de jos decat banzina! laugh.gif


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Nov 2003, 14:25
Post #64


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ntz, el isi face lectiile la timp, de restu se ocupa mama si tata. icon_twisted.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 26 Nov 2003, 23:22
Post #65


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Ce? credetzi ca daca nu stie sa puna benzina nu e shofer???? Sa vedeti ce da din "colac" si din joystick la nfs... Ne da clasa la totzi!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Sau poate are maini de dom`soara sau nu suporta mirosul de benzina, sau poate n-are timp, fiind ocupat sa incheie afacerile vietii lui... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Hai sa nu fim rai...
Pur si simplu nu stie drumul pana la benzinarie... e asa de grav? :wink:


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Nov 2003, 23:25
Post #66


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mai oameni buni, pe un alt topic, omul spune ca asteapta cu nerabdare sa faca 18 ani ca sa dea de carnet. Clar acum ? Nici macar n-are permis, asta era problema de nu se obosea sa puna benzina! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 Nov 2003, 04:19
Post #67


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Valentine, la ce statie e unchiul tau ? ...ca sa stiu sa nu calc pe acolo nici cu soborul de preoti... (btw...dupa un an de LukOil + OMV am pus intr-o zi de la Petrom --ala de pe Sf. Lazar--- si, a draq coincidenta, mi s-a infundat un injector... LukOil, OMV... ma intorc plangand la voi biggrin.gif ).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 27 Nov 2003, 04:56
Post #68


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE
parerile sunt atat de impartite ca nici nu se poate face o statistica. parerea mea e ca petrom are benzina murdara rau, iar omv si mol o au mai curata.

Domnul meu drag, daca benzina de la petrom e murdara...ce naiba sa mai spun de cea de la lukoil....Aia de la lukoil are pamant in ea<mâl>. Asta fiinde testata cu o mashina pe carburatie. Am mers cu respectiva mashina 4 luni fara nici o problema. A venit apoi o saptamana in care am bgat de 2 ori de la Lukoil. Rezultatul a fost catastrofal. Jiglere infundate , filre de benzina<aveam 2 filtre pe ea> Inutilizabile......iar cireasha de pe tort este ca in rezervor aveam cam un centimetru de mâzgă<mâl>. Aceast ultim aspect a fost constatat dupa ce schimbasem 3 randuri de filtre shi tot mi se infundau jiglerele. Asa ca am scos rezevorul, l-am spalat,etc.
de atunci am spus ca mai bine bag de la particulari, in caz de pana prostului de cat sa mai pun gaz de la lukoil.
Pentru cei interesati care este statia cu pricina , pot sa le spun ca se afla pe Str. Liviu Rebreanu, aproape de intersectia cu Bd. 1 Decembrie 1918.
Bafta !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ares
post 27 Nov 2003, 07:07
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 4 September 03
From: Bucuresti




Dupa ce mi-a recomandat tipu' de la service sa nu ma mai ating de Agipul de cartier am ajuns la concluzia urmatoare... Nu putem sa facem comparatii intre diferite statii - chiar daca apartin aceleiasi companii...
Mi s-a intamplat sa iau benzina cu apa de la Petrom, plina de gunoaie de la Agip, etc.
Cred ca or fi unii (vezi OMV, Mol) care tzin cu dintzii de calitate, dar e clar ca nu o sa ajungem la nici o concluzie clara smile.gif
Benzina de care am fost pana acum cel mai multumit este de la Petrom-ul de langa Metro Militari... Cred ca golesc aia rezervoarele tot timpul (apropo' de o explicatie de mai sus).
De OMV-ul dintre Apaca si Regie, stie careva ceva? Ca vreau sa tradez Petromu' icon_twisted.gif


--------------------
Dacia SuperNova Confort - B-xx-CSD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduMan
post 27 Nov 2003, 12:17
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti-Ploiesti-Falticeni




Eu am pus de mai multe ori benzina de la OMV-ul ala, benzina fara pb de 95, si am fost foarte multumit de cum merge motorul.


--------------------
VW Touran 2004 Trendline
NU forta, foloseste un ciocan mai mare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 27 Nov 2003, 13:52
Post #71


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
De OMV-ul dintre Apaca si Regie, stie careva ceva? Ca vreau sa tradez Petromu'  :twisted:

Am pus io d-acolo de mai multe ori, atat motorina cat si benzina, si n-am avut probleme.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 10 Dec 2003, 13:13
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Hai sa ma p*s si eu contra vintului!
Eu alimentez de obicei de la Agip, Fpb95 si mai rar Fpb98, de la statiile Muncii si B.Vacarescu; diferenta dintre benzine nu mi s-a parut atit de evidenta ca cea dintre Premium si Superplus de pe vremea cind mergeam cu Lada, mai c-as spune ca in cazul meu nu se merita sa pun Fpb98; diferenta dintre statii e ca la B.Vacarescu ma simt mai bine si de aceea poate mi se pare ca si masina se comporta mai bine cu benzina de la ei.
De dragul experientei, am facut si 3 plinuri la OMV Pantelimon cu zeama de-aia din Austria si rezultatul a fost destul de dezamagitor pentru mine: consum marit, demarajul parca un pic imbunatatit, dar au aparut si mici "spasme" ale motorului in sarcina in viteza III la urcare in ambele sensuri pe Dealul Negru, plus ca pe A1 n-am putut nici cu sfintii sa trec de 130, cu Agip Fpb95 n-aveam probleme sa ajung la 140, indiferent de cit de incarcata era masina; uluitoare e diferente de consum: 22 l OMV-Austria/300km fata de 18 l Agip Fpb95/300km pe traseul Bucuresti-Tg.Jiu-Bucuresti. Hmmm! ce ziceti de asta?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Dec 2003, 14:08
Post #73


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
uluitoare e diferente de consum: 22 l OMV-Austria/300km fata de 18 l Agip Fpb95/300km pe traseul Bucuresti-Tg.Jiu-Bucuresti. Hmmm! ce ziceti de asta?


Nimic, mai demult ma plingeam si eu pe forum ca mi-a crescut consumul cam cu 1L/100 cu benzina de 98 in loc de 95...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 10 Dec 2003, 16:39
Post #74


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE
Hai sa ma p*s si eu contra vintului!
Eu alimentez de obicei de la Agip, Fpb95 si mai rar Fpb98, de la statiile Muncii si B.Vacarescu; diferenta dintre benzine nu mi s-a parut atit de evidenta ca cea dintre Premium si Superplus de pe vremea cind mergeam cu Lada, mai c-as spune ca in cazul meu nu se merita sa pun Fpb98; diferenta dintre statii e ca la B.Vacarescu ma simt mai bine si de aceea poate mi se pare ca si masina se comporta mai bine cu benzina de la ei.
De dragul experientei, am facut si 3 plinuri la OMV Pantelimon cu zeama de-aia din Austria si rezultatul a fost destul de dezamagitor pentru mine: consum marit, demarajul parca un pic imbunatatit, dar au aparut si mici \"spasme\" ale motorului in sarcina in viteza III la urcare in ambele sensuri pe Dealul Negru, plus ca pe A1 n-am putut nici cu sfintii sa trec de 130, cu Agip Fpb95 n-aveam probleme sa ajung la 140, indiferent de cit de incarcata era masina; uluitoare e diferente de consum: 22 l OMV-Austria/300km fata de 18 l Agip Fpb95/300km pe traseul Bucuresti-Tg.Jiu-Bucuresti. Hmmm! ce ziceti de asta?


Te-ai gandit ca e din cauza faptului ca e mai frig?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Dec 2003, 17:08
Post #75


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

Te-ai gandit ca e din cauza faptului ca e mai frig?


La mine era la aceasi temperatura... asta vara. Deci? :roll: :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 10 Dec 2003, 18:52
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Te-ai gandit ca e din cauza faptului ca e mai frig?

Pai ... sa ne gindim nitelus: aka motorul merje mai bine cu aer mai rece din cite stiu eu, are mai mult oxigen pentru combustie; boon! acum oare bou` de computer baga mai multa benzina ca sa pastreze amestecul in limitele pe care le stie el? se poa`! da` poate stie si altcineva mai bine!
Nu cred ca se pune problema de temperatura de regim a motorului, ca aia se stabilizeaza relativ repede la mers intins.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
schummi
post 14 Jan 2004, 09:02
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 December 03
From: Timisoara




Nu dau Sfaturi pentru ca nu vreau suturi, DAR....
eu fac asa :
am un shell la 300 m de vila mea cu 4 etaje si multe apartamente (numa unu-i al meu) si de aculo bag io benzina. Am dacia Sport cu motor de 1,4 normal dar bag numa fra plumb pentru ca (zic io) e mai curata decat cu plumb (logic fara-cu)
peco asta are un rulaj mare de combustibil si nu are timp sa stea. Venzina daca sta pierde cifra octanica pentru ca se separa apa de benzina (orice benzina are apa).
consumul e de 9 la mers normal in oras, 14-15 la nebunii de ale mele in oras ( afara nu stiu ca are numa 4 trepte (e sport cutia) si io merg dupa cum bate vantu ex: cand 100, cand 140 deci ????)
Am 7500 cu motoru asta si am desfundat o data pompa de benzina pentru ca am alimentat de la OMV


--------------------
Viata-i grea
Nevasta-i rea
Bani n'avem
Curvari suntem
Hai in P^!@ mea sa bem !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny_nt
post 24 Jan 2004, 13:15
Post #78


fac slalom printre cretini zi de zi


Group: Members
Posts: 70
Joined: 23 January 04
From: Bucuresti->Auchan->Tiganie




de vreo luna am incercat ceva si anume am pus benzina euro fara plumb la dacia mea si am observat ca merge destul de bine adica normal..se strica ceva pe la motor din cauza ca nu e premium si e fara plumb ? ca la mers nu se vede


--------------------
Dacia 1300 1982 - NT01SJU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 24 Jan 2004, 13:30
Post #79


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




poate la vara sa ti se incinga un pic mai tare motorul, dar daca ai racirea buna (radiator mare in special) nici nu o sa observi


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 6 Feb 2004, 14:28
Post #80


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Super tzeapa OMV 98 ... sau cum se intampla si la case mari ...
OMV Girgiului ... 98 ... 29890 Lei/Litru ... 25 de litri ... si am balbait-o ... de cred ca a fost de fapt 88 ... sau 10 litri de apa si 15 de benzina ... asta pana am pus 20 litri de Petrom 95 peste ... si si-a revenit la normal ...

Inca nu imi vine sa cred ... ma tot intreb ...

:?: :?: :?:

Sa existe alta cauza?


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Feb 2004, 17:30
Post #81


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Da! Daca ai bagat prima oara benzina de 98 dupa ce ai mers mult doar cu 95 e cam normal.
Compul nu s-a "obisnuit inca cu benzina. Ia fa celebra figura cu scos siguranta de la "accesorii" si pusul la loc si mai vb!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 6 Feb 2004, 18:01
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Benzina de OMV nu baga talpa de la inceput, are smacuri pentru curatirea injectoarelor si aditivi smecheri, dupa 1..2 rezervoare incepe sa iti placa.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c1p0
post 14 Feb 2004, 23:53
Post #83


I find your lack of faith disturbing.


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 October 03
From: Bucuresti - Colentina




Io bag de la Petrom (aia cu lupu) si de la Rompetrol (aia cu floarea). Acolo e mai ieftina parca.


--------------------
Dacia Logan dCI Ambition 2007
I feel like I'm diagonally parked in a parallel universe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Feb 2004, 00:16
Post #84


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Da! Daca ai bagat prima oara benzina de 98 dupa ce ai mers mult doar cu 95 e cam normal.
Compul nu s-a \"obisnuit inca cu benzina. Ia fa celebra figura cu scos siguranta de la \"accesorii\" si pusul la loc si mai vb!


Adica vrei sa spui ca mie de aia mi-a crescut consumul cu aproape 1L/100 cind am bagat super plus??? :shock: :shock: :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 26 Feb 2004, 11:29
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Da! Daca ai bagat prima oara benzina de 98 dupa ce ai mers mult doar cu 95 e cam normal.  
Compul nu s-a \"obisnuit inca cu benzina. Ia fa celebra figura cu scos siguranta de la \"accesorii\" si pusul la loc si mai vb!



Asarban, sper ca glumesti...


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 26 Feb 2004, 18:40
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Calculatorul trebuie resetat cat mai des. Cea mai buna metoda este o baterie proasta sau un contact prost la baterie. Resetarea calculatorului este bine sa se faca atunci cand se schimba conditiile de functionare ale motorului: alta benzina, ulei schimbat, inlocuire curele, urcus / coboras, vant din fata / spate, schimbare sarcina (daca bei un suc sau faci pipi).

Lasand gluma la o parte, eu nu am mai auzit de asa ceva la masini straine si as fi foarte curios cat adevar si cata legenda este in aceasta resetare. Poate minunatii nostri mesteri la calculator vor gasi informatii care sa elucideze si acest aspect.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 26 Feb 2004, 20:32
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Oare crede cineva ca daca era o chestie atit de importanta, care afecteaza unul din parametrii esentiali ai masinii, respectiv consumul, cu 10-15% (la mine a fost cu 20%!), atunci n-ar fi trecut-o baietii in cartea tehnica a masinii? (acolo unde spune ca "viteza costa", "cauciucurile moi costa", "portbagajul aerian costa" ar mai fi trebuit sa spuna si ca daca te pune sfintul sa pui benzina de 98, ia pune mina si reseteaza computerul - si sa-i fi pus si un switch in bord!).
Spre deosebire de OMV98, cu Shell V-Power Racing, CO99, a scazut clar consumul urban (estimez cu 1l%), cu toate gerurile de acum 2-3 saptamini, fata de referinta mea, Agip Fpb95.

Si n-am resetat nimic! decit portofelul, desigur ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin petrica
post 3 Mar 2004, 16:19
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 04




eu am pus pana acum un an de la petromul de la gara de nord din bucuresti. La un moment dat a inceput sa scoata fum si n-a mai mers. Cand am dus-o la service mi-au scos benzina. La decantare a ramas cam 2 treimi benzina si o treime apa. de atunci n-am mai pus de la petrom si m-am mutat la shell.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 8 Mar 2004, 22:58
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE
Ia fa celebra figura cu scos siguranta de la \"accesorii\" si pusul la loc si mai vb!


Ce vrei sa spui cu fraza de mai sus? Adica, ce se intampla daca scoti siguranta? Care este siguranta asta, adica unde o gasesc la masina(Solenza)?


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 14 Mar 2004, 13:49
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




benzina de la mama rusia.n-are apa in ea,nu ma fura ca la pompa ca o aduce in bidoane de 5l. mashina trage mult mai bine cu ea decat cu benzina de la peco.cat am avut motorul in rodaj am bagat de la peco si abia am ashteptat sa fac 1000k si sa trec pe benzina ruseasca.
nu shtiu ce cifra octanica are dar shtiu doar atat ca mashinii ii prieshte.
pretzul e de 21000 l,si o iau din fatza blocului(aduc rushii la vecinul de la parter:))
eu zic ca-si merita banii.
cea mai proasta benzina am luat-o de la rompetrol.pe langa faptul ca are apa la greu si mizerie mai si fura barbar la pompa.
lukoil e buna la fel si petrom dar de acolo iau doar cand nu are la mine jos.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:29
Forum Renault