DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> La 3 luni o data !!??

victorvartan
post 21 Jul 2003, 19:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 July 03
From: omniprezent




Masina mea (SLZ Scala) sta in service de aproape doua luni. Nu e nici vina service-ului nici a uzinei Dacia... Tocmai am aflat dintr-o sursa sigura de ce...

Piesele de rezerva sunt trimise din Franta catre Dacia o data la 3 (trei) luni !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bravo, Renault! Tot asha! #@!^#%!# icon_evil.gif

Nu era mult mai bine ca Dacia sa se privatizeze cu o firma dintr-o tara evoluata?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Jul 2003, 19:15
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ti-atrag atentia ca poti deja sa ceri inlocuirea masinii si sunt obligati prin lege sa o faca, cu una noua (daca sta in service de mai mult de 1 luna si cca 24 zile)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorvartan
post 21 Jul 2003, 22:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 July 03
From: omniprezent




:shock: Te rog daca poti sa-mi spui si ce lege/an. Mersi mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Jul 2003, 22:57
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In lege, ca de altfel pe toate certificatele de garantie (mai putin a Dacia vad) scrie ca daca timpul in care obicetul sta in service depaseste 10% din perioada de garantie (in cazul de fata 10% din 18 luni) sunt obligati sa iti inlocuiasca produsul cu unul nou sau sa iti dea banii inapoi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 22 Jul 2003, 23:29
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




de unde ai aflat tu asta cu 3 luni? cred ca ti-a vandut gogosi multe rau. la cate mii de masini vinde dacia pe luna (intr-o luna) ii vin piese cu tirul zilnic. mica noastra firma primeste si 5 tiruri pe saptamana. acum pe bune.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jul 2003, 09:22
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pentru victorvartan
http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=1094&start=25
cauta mai jos, si ai sa te lamuresti care este suportul juridic.
Trimite la VC o scisoare cu confirmare preferabil prin prioripost prin care ceri, in conformitate cu prevederile legale privind protectia consumatorului (OG 2/1991) si privind garantiile (HG 394/1995) sa-ti inlocuiasca masina cu una noua avand in vedere... etc. etc.
In acelasi timp du-te la ANPC si depune si acolo o reclamatie scrisa, cu nr. inreg, mentioneaza problemele si cere-le ca, in calitate legala pe care o au sa intervina in vederea rezolvarii problemei cu care te confrunti si sa oblige Dacia sa inlocuiasca auto de care nu ai putut beneficia (si nu din vina ta) pe o perioada mai mare decat 10% din perioada de garantie.

Dupa ce depui plangerea la ANPC (de urgenta, si numai dupa ce o depui), dupa ce trimiti scrisoarea (de urgenta) cu confirmare la Dacia, da un telefon la VC (0248/500000) si spune-le problema, ca ai trimis scrisoare la ei, ca ai facut plangere la ANPC si ca doresti sa-ti dea o masina noua cf. legii pt. ca cealalta nu poate fi reparata avand in vedere timpul petrecut in service precum si depasirea perioadei de service prevazute in HG 394/1995.

Ai sa fii uimit (poate chiar naucit) de cat de repede se poate rezolva problema. Incearca doar.
Mentionez ca de fapt etapele normale ar fi: tel la VC, scrisoare la VC/Dacia cu cereri de inlocuire auto, vorbit la service si apoi ANPC. Fa cum am zis si sa vezi ce turbo se poate misca lumea prin tara asta (e vorba de amenzi grele, imputari de pierderi catre service etc.)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorvartan
post 23 Jul 2003, 21:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 July 03
From: omniprezent




Mersi, klaus. M-am uitat si intr-adevar am dreptul sa o schimb. Mai sunt cateva zile si se face o luna si 24 de zile... voi vedea atunci ce fac...

AlexV, eu cred ca tu vrei sa spui ca primesti de la Dacia piesele in transporturi saptamanale. Mie mi s-a spus ca stocul de piese de schimb de la Dacia este improspatat la 3 luni odata. Deci daca se termina piesa x, tu le primesti pe celelalte din transport, dar nu si piesa x, pentru care trebuie sa astepti pana le vine la Dacia din Franta. Asta daca nu vrei sa recurgi la shmecherii... :wink: Masinile trimise pentru asamblare sunt insotite doar de piesele necesare, nu si de cele de schimb.
Poate a fost dezinformat cel de la care am aflat, dar e destul de greu de crezut...
Deci cred ca te-ai referit la transporturile de piese de la Dacia catre serviceuri, nu la cel de la Renault catre Dacia. :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:11
Forum Renault