DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [VAND] BUCSE CADRU MOTOR, RENAULT, OPEL, NISSAN., BUCSA CASETA, PIESE NOI CU MONTAJ ORICE MARCA

autonicu
post 16 Mar 2016, 23:36
Post #481


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




QUOTE(lucien @ 2 Dec 2012, 15:21)
Pe scurt :
1. Reclamatia - defectiune pompa ambreiaj si instabilitate pe ud ( in special )
2. Facut constatare - ambreiaj de inlocuit ( kit complet , fara volanta dubla; bucsi jug motor de inlocuit cu banuiala de bucsi punte spate rupte/uzate )
3. Imediat dupa constatare - inlocuit pe loc bucsile jug motor ( cost 250 piese+100 montaj - timp inlocuire 1 h ) si programare inlocuire celelalte
4. Conform cu programarea -  Inlocuire kit complet ambreiaj (placa+disc+rulment de presiune si pompa de ambreiaj - pret diferit pentru tipul de motorizare/cutie viteze )
5. Revenit peste o saptamana - Inlocuit bucsi punte spate ( 400 lei montaj inclus)
6. Masina are 125 000 km ( si acum merge - aproape - ca noua)
Recomand , si o sa colaborez in continuare .
*




17 Mar 2016, 00:45:
Multumesc de recomandare lucien.


This post has been edited by autonicu: 16 Mar 2016, 23:45


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 25 Mar 2016, 18:25
Post #482


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




SC. AUTONICU & COSTI SERVICE SRL. agent economic autorizat RAR duar pentru reparatii auto mecanice si electrice Multimarca.
Oferim Garantie duar la piesele comercializate prin servis-ul nostru si recomandate de noi.
Piesele aduse de client nu oferim garantie la ele.
Servis-ul se afla in Bucuresti sec.3 B-dul Theodor Pallady 287,Program de lucru 10-18.
Pentru mai multe informati nu ezitati sa sunati.

Telefon 0723007249 Nicu.

This post has been edited by autonicu: 25 Mar 2016, 18:32


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 25 Mar 2016, 20:17
Post #483


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Cuviintele de lauda la adresa acestor domni,sunt insuficiente ! Sunt doi oameni minunati foarte saritori si amabili ! Cum am spus mai sus putin: SUNT mecanici NU schimbatori de piese.Am dus 2 masini din familie un opel astra h si un ford focus ! La opel: am schimbat distributie,verificat tachetii (crezand k este unul defect) cand a fost de la galeria admisie(twinport),schimbat bujii si facuta revizia de filtre + ulei. La ford:
distributie + revizie filtre,ulei,schimbat cadru motor.Eheeau fost mai multe dar nu pot etala....a fost multa multa munca. De aceea le multumesc din suflet si pe aceasta cale.


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 28 Mar 2016, 21:29
Post #484


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




SC. AUTO NICU & COSTI SERVICE SRL
Service autorizat RAR pentru repararea de autoturisme, angajeaza mecanic auto multimarca cu experienta si diploma sau act de calificare in domeniu auto, minim 2 ani lucrati in domeniu, cu cunostinte sa puna un tester pe calculatorul unei masinii, cu permis auto categoria B si domiciliul in Bucuresti.
Angajarea se face cu contract si carte de munca, nu lucram cu colaboratorii.
Service-ul se afla in Bucuresti sectorul 3 B-dul Theodor Pallady 287 incinta IOR, Program de lucru 10-18.
Salariul este in functie de performante.
Atentie; daca nu indepliniti minim cerintele de mai sus nu sunati,
Pentru mai multe informatii nu ezitati sa sunati 0723007249
Telefon 0723007249 Nicu.
Sau ne trimiteti CV dumneavoastra pe e-mail autonicu.costiservice@gmail.com

This post has been edited by autonicu: 28 Mar 2016, 21:58


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 5 Apr 2016, 18:36
Post #485


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




S.a mai rezolvat inca o problema ! Bucsa caseta wub.gif acum este liniste biggrin.gif
Multumesc frumos !

This post has been edited by TomachE: 5 Apr 2016, 18:37

Attached thumbnail(s)
20160402_122527.jpg ( Size: 229.18k ) Number of downloads: 849
20160402_122610.jpg ( Size: 236k ) Number of downloads: 883
20160402_123617.jpg ( Size: 239.68k ) Number of downloads: 880


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papito
post 10 May 2016, 08:51
Post #486


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 10 February 10
From: Bucuresti




Sambata am fost inca o data la Nicu&Costi. La fel de promti si profesionisti. Am schimbat placute frana fata si spate, discuri spate , bucse bascula stanga/dreapta, ulei si filtru ulei, bujii, toate acestea la niste preturi mai mult decat convenabile si cu piese de calitate. Recomand cu toata increderea. Multumesc


--------------------
Renault Megan 2 1.6 16v 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosty40
post 24 May 2016, 10:45
Post #487


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 May 16




Am schimbat aceste bucsi la domnu Nicu in urma cu 2 ani la un OPEL VIVARO
Desi mi sa garantat ca sunt mai bune ca cele originale dupa 60.000 km s-au defectat
Nu stiu ce sa cred ,dar cred ca o sa iau de la dezmembrari alt cadru
Prea multi bani ca sa tina doar atat de putin
Am platit 700 ron pentru ca am modelul mai lung de masina
Doar 2 ani si 60.000 km

This post has been edited by kosty40: 24 May 2016, 11:16


--------------------
DACIA LOGAN MCV OPERL VIVARO 2006 - TR50KAW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 24 May 2016, 20:03
Post #488


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Salut kosty40.
Esti primu care se plange ca s-au stricat bucsele de cadru motor dupa 60.000km, sau 2 ani de pe un Opel Vivaro sau Renault Trafic care este aceias masina,
Bucsele montate de mine sunt mult mai bune ca cele originale, daca masina este exploatata normal, daca masina are articulatia buna, amortizoare ,bucse bascule, pivoti etc.
Tinand cont ca estte duba masina nu stiu cum a fost expluatata!!!, nu stiu cum a fost ingrijita articulatia!!!.
Pretul pentru aceasta masina a fost si este 600 ron cu montaj, se vede in lista din acest topic de acum 2-3 ani si cea din prezent,

Piese cu montaj Renault, Nissan, Opel si alte marci.

-Constatare partea mecanica, pivoti, bucse, amortizoare, flanse, directie etc. 50 ron. daca la masina se executa lucrarii de reparatie la partea de articulatie in acel moment nu se mai ia in considerare constatarea.
-Constatarea defectelor electronice si electrice, tester pe calculatorul masini 50 ron, schimbul de piese nu intra in pretul constatarii.
-Incarcare instalatile aer conditionat si ulei compresor care se face o data la 3 ani 100 ron la autoturisme.

-Trimit bucse si piese in tara prin fan curier cu plata in rambus.
-Caseta Directie Renault Megane 2, Scenic 2
1-Caseta completa marca TRW 900 ron sau cu montaj 1000 ron
Manopera cu caseta clientului este de 200 ron.
Manopera bucse cadru Megane2, Scenic2, Clio 3 cu bucsele clientului este de 200 ron sau cu bucsele mele 350 ron cu montaj
Manopera pentru bucse punte spate, megane2, scenic2, laguna2, cu bucsele clientului este de 200 ron sau cu bucsele mele 400 ron cu montaj
In atentia celor care veniti cu piesele voastre va rog sunati si intrebati pretul pentru montajul pieselor inainte sa achizionati din alta parte piesele, multi fac diferenta intre pretul de vanzare la piesele mele si cel de montaj tot al pieselor mele, eu la piesele mele practic o manopera mai mica.
Atentie; preturile la piese si manopera sunt informative pot suferi modificari in timpul lucrari daca apar complicatii, va rog cititi si ultimele anunturi de la ultima pagina, pentru mai multe informati sunati.
-Bucse Cadru Motor Renault Laguna 3 pretul este de 400 ron sau cu montaj 650 ron.
-Bucse cadru motor Renault Megane 2, Scenic 2, Clio 3, Modus, Twyngo. 250 ron sau cu montaj 350 ron.
-Bucse cadru motor Nissan Tiida, Note. 250 ron. sau cu montaj 400 ron.
-Bucse cadru motor Renault Laguna 2. 350 ron. sau cu montaj 550 ron
-Bucse cadru motor Renault Trafic. 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelul lung 600 ron
-Bucse cadru motor Opel Vivaro 350 ron. sau cu montaj 550 ron, pentru modelul lung 600 ron
-Bucse cadru motor Nissan Primestar. 350 ron sau cu montaj 550 ron, pentru modelul lung 600 ron
-Bucse punte spate Renault Megane 2, Scenic 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucse Punte spate Laguna 2. 250 ron sau cu montaj 400 ron.
-Bucse bascule Renault Megane 2, Scenic. 250 ron cu montaj stinga, dreapta doar bucsele mari
-Bucse bara stabilizatoare, Renault Megane 1, 2, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro, Nissan Primestar 200 ron cu montaj.
-Bucsa caseta directie originala Renault Megane 2, Scenic 2, 150 ron. sau cu montaj 200 ron.
-Bucsa caseta directie originala Renault Clio 3, Nissan Tiida, Note. 150 ron sau cu montaj 250 ron.
-Bucsa Caseta directie Renault Kangoo 2. 150 ron sau cu montaj 250 ron
-Bucsa suport motor Renault Laguna 2. 100 ron sau cu montaj 150 ron.
-Tampon antibalans Renault Megane 2, Scenic 2. 150 ron cu montaj
-Pivotii TRW Megan 2, Scenic 2. 250 ron cu montaj perechea, sau 120 manopera de montaj cu pivotii clientului.
-Bielete antiroliu, Renault Megane, Scenic 2, 150 ron perechea cu montaj,
-Bielete directie, Renault Megane, Scenic 2, 260 ron perechea cu montaj.
-Cap bara, Renault Megane,2 Scenic 2, 260 ron perechea cu montaj.
-Flanse amortizoare, kayaba Renault Megane, Scenic 2, sau originale renault 400 ron perechea sau 500 ron cu montaj.
-Amortizoare fata kayaba Renault Megane, Scenic 2, 550 ron perechea sau 650 ron cu montaj pentru drumuri grele 600 perechea cu montaj 700.
-Amortizoare spate kayaba Renault Megane 2, Scenic 2. 500 ron perechea sau cu montaj 600 ron
Manopera;
- Distributie pentru orice tip auto incepe de la 250 ron.
- Ambreiaj pentru orice tip auto incepe de la 350 ron.
- De curatat EGR si tubulatura gaze la motoarele de 1,5, 1,9 dci. Megan, Scenic, Laguna 2,Trafic, Opel Vivaro Si alte marci cu accesori de curatat incepe de la 130 ron. se demonteaza cu motorul rece.
- De curatat clapeta acceleratie la motoarele pe benzina. pentru orice marca incepe de la 50 ron.
Va rog pe toti care m-ati gasit pe acest forum si veniti la service pentru diferite lucrari sa postati in acest topic parerile voastre dupa executarea reparatiei dupa cateva mi de kilometri. Va multumesc.


SC. AUTO NICU & COSTI SERVICE SRL
Service autorizat RAR pentru repararea de autoturisme, angajeaza mecanic auto multimarca cu experienta si diploma sau act de calificare in domeniu auto, minim 2 ani lucrati in domeniu, cu cunostinte sa puna un tester pe calculatorul unei masinii, cu permis auto categoria B si domiciliul in Bucuresti.
Angajarea se face cu contract si carte de munca, nu lucram cu colaboratorii.
Program de lucru 10-18.
Salariul este in functie de performante.
Atentie; daca nu indepliniti minim cerintele de mai sus nu sunati,
Pentru mai multe informatii nu ezitati sa sunati.
Telefon 0723007249 Nicu.
Sau ne trimiteti CV dumneavoastra pe e-mail autonicu.costiservice@gmail.com
Locatia este in Bucuresti Sector 3, Blv. Theodor Pallady Nr.287 in incinta IOR. 2 vizavi de reprezentanta Opel GTT. La iesirea spre autostrada soarelui.
cordonate Google maps 44°24'33.8"N 26°11'01.3"E

http://prog.rarom.ro/servicenou/?jud=BB&cls=&act=&id=BB3653

24 May 2016, 21:45:
Atentie la conductele de frana pe spate la Renault Megane, ce masina am ridicat pe elevator in ultimul timp toate au conductrlr de frana ruginite, unele foarte mult altele mai putin.
Pretul de inlocuit aceste conducte noi ATE este de 350 ron sau cu lichidul din toata instalatia 450 ron.

This post has been edited by autonicu: 24 May 2016, 20:45

Attached thumbnail(s)
INTRARE_SPRE_SC._AUTO_NICU___COSTI_SERVICE_SRL..jpg ( Size: 702.23k ) Number of downloads: 763
1.jpg ( Size: 90.34k ) Number of downloads: 726
2.jpg ( Size: 127.26k ) Number of downloads: 130


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 29 May 2016, 18:38
Post #489


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Mai jos link-ul cu adresa unde trebuie sa ajungeti, duar cu programare telefonica. 0723007249 Nicu

https://www.google.ro/maps/place/SC+AUTO+NI...#33;4d26.183153


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosty40
post 30 May 2016, 18:42
Post #490


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 May 16




Bucse au fost montate la dumneavoastra in mod sigur si atunci cand le-am schimbat au fost schimbate mai multe piese,sigur va aduceti aminte de ea( Opel Vivaro albastru care scotea cam mult fum negru inecacios )
Pe masina am mers doar eu si doar pe asfalt mai mult goala pentru ca este masina de familie 8+1 locuri,nu este folosita pentru marfa,ci doar persoane
Am fost la 2 service cu ea si acelasi verdict am primit
Daca doriti sa va convingeti pot veni sa va arat.Sa desprins cauciucul de pe bucsele interioare
Nu fac contrareclama ,dar am ramas surprins ca am primit aceasta diagnosticare
Poate s-au inselat si 2 service ,cu toate ca m-am bagat si eu sub masina si mi-a fpst aratat acest lucru
In urma cu 2 ani atata am platit 700 ron pentru schimbare pentru ca ati spus ca masina este modelul mai lung
Acum vad si eu ca pretul este mai mic
Dupa schimbarea am facut unghiul de fuga la masina si mi-a fost si verificat si totul era in regula
PS; poate am avut eu ghinion si am prins un set mai slab
Dupa ce o luasem de la reparat masina recunosc ca mergea impecabil...dar poate am avut eu ghinion...

This post has been edited by kosty40: 30 May 2016, 18:58


--------------------
DACIA LOGAN MCV OPERL VIVARO 2006 - TR50KAW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 30 May 2016, 19:14
Post #491


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Da posibil sa ai ghinion, trebuiesc inlocuite din nou din ceeia ce spui tu, pretul o sa fie de 600 ron cu montaj, sau daca vii tu cu bucsele pretul este de 400 ron duar manopera, nu se pune in discutie vre-o garantie dupa 2 ani.
Repet aceste bucse nu le fac eu, sunt Fabricate in Ungaria, pe piata din Romania nu se gasesc alte bucse mai bune ca acestea.
Bine era de scris ceva aici cand s-au montat bucsele, asa cum va rog pe toti sa scrieti care ma gasiti pe acest forum.
Asa cum am spus mai sus, este prima masina care are probleme cu aceste bucse.
Asa cu era firesc, pana la urma a indaznit sa sune D-nul kosty40 De la Alexandria asa cum era firesc sa vorbim despre aceasta problema, pana la urma stand de vorba a recunoscut ca a avut pierderi de ulei de la turbo, tot uleiul s-a dus pe cadru motor si in bucsele acestea care s-au distrus de la ulei( uleiul pe cauiuc nu face alceva decat sal inmuaie si sal distruga)
Masina o sa revina la schimb de bucse cadru motor, o sa le vad si sa pun cateva poze sleep.gif

This post has been edited by autonicu: 30 May 2016, 20:15


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosty40
post 30 May 2016, 20:18
Post #492


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 May 16




Dupa discutia la telefon cu domnul Nicu am descoperit de ce s-au stricat mai repede bucsele- SCURGERI DE ULEI
Recunosc ca am reparat motorul dupa ce am s chimbat bucsele si chiar am avut o problema cu o conducta de ulei de la turbina si chiar mi-a curs aproape tot uleiul din motor- a parte si pe cadru motor
Deci saptamana viitoare voi merge sa le schimb la el ,iar bucsele mele vor ajunge vedete
Deci unde duce neatentia


--------------------
DACIA LOGAN MCV OPERL VIVARO 2006 - TR50KAW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ruh01
post 1 Jun 2016, 17:35
Post #493


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 4 March 10
From: Cea mai proasta capitala




Am fost la schimbat bucse cadru motor si bucsa caseta directie la un Megane 2. Operatiunea a durat sub o ora pt ambele, deci eficient. Am apreciat si punctualitatea cu care a venit d Nicu dimineata. A facut si o verificare pe sub masina si mi-a zis ce mai e de facut, in speta bucsele crapate pe spate si conducetele de frana oxidate destul de tare. Am primit toate explicatiile pe care le-am cerut.
La plecare am constatat directia mult mai ferma si raspundea mai bine, s-a dus jocul din volan si usoara trepidatie uneori, datorita bucsei dschimbate de la caseta de directie. Ce mi-a placut in mod special e ca dupa schimbarea bucselor de cadru motor, masina nu mai "danseaza de fata" si se iau mai bine denivelarile mai dure, gen linii de tramvai. Nu mai bufneste asa puntea fata, e mai lina senzatia. Deci sunt multumit, urmeaza sa vad in timp.
Si o impresie dupa 9 luni de la schimbarea ambreiajului, se comporta bine pedala, schimbarea se face ok. S-a intamplat de cateva ori sa nu vrea sa intre in viteza 1 chiar de pe loc dar s-au rarit situatiile. deci tot multumit.
Sper ca si ce mai urmeaza sa fac sa fie la fel de eficient si durabil.

LE. Am incurcat din greseala conductele de frana cu cele de benzina!. Scuze!

This post has been edited by ruh01: 1 Jun 2016, 22:46


--------------------
Renault Megane 4 hatchback Life 2016 SCE 115
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 1 Jun 2016, 17:53
Post #494


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Salut conducte frana ruginite pericol, la benzina sunt din plastec.


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ruh01
post 1 Jun 2016, 20:20
Post #495


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 4 March 10
From: Cea mai proasta capitala




Nu sunt din metal alea ruginite de pe spate? Nu inteleg ce e cu plasticul...


Later Edit : Io am incurcat din greseala conductele de frana si cele de benzina, ma grabeam cand am scris mesajul!

This post has been edited by ruh01: 1 Jun 2016, 22:46


--------------------
Renault Megane 4 hatchback Life 2016 SCE 115
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 1 Jun 2016, 21:27
Post #496


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Da sunt din metal sunt conductele de la sistemul de franare, riscul este ca la o frana in forta sa pocneasca conducta sa ramai fara pedala de frana si fara frana.
Spuneam ca conductele de benzina sunt din plastec.

Pretul de inlocuit aceste conducte noi ATE este de 350 ron sau cu lichidul din toata instalatia 450 ron.

Tel. 0723007249 Nicu


https://www.google.ro/maps/place/SC+AUTO+NI...#33;4d26.183153

This post has been edited by autonicu: 1 Jun 2016, 21:28

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 90.34k ) Number of downloads: 169
2.jpg ( Size: 127.26k ) Number of downloads: 112


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 7 Jun 2016, 19:20
Post #497


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




ATENTIE: Conducte frana Renault Megane 2 sunt probleme la conductele de frana la toate Meganurile 2 in special cele Sedan care sunt fabricate in Turcia.
Mai jos o sa va pun poze cu conducte ruginite si conducte sparte in timp ce ii facea aerisirea la frane clientul la el acasa, masina a venit la service cu conductele stragulate (fara frane pe spate)
Aveti poze si cu conductele noi.


Attached thumbnail(s)
conducta_ruginita_sparta.jpg ( Size: 145.98k ) Number of downloads: 150
conducta_turtita.jpg ( Size: 163.63k ) Number of downloads: 156
conducte_noi.jpg ( Size: 148.65k ) Number of downloads: 148
conducte_schimbate.jpg ( Size: 156.13k ) Number of downloads: 139


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sforicel
post 13 Jun 2016, 08:24
Post #498


.


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 November 06
From: Bucuresti




Am schimbat si eu bucsile de la cadru de Megane la dl. Nicu.
In sfarsit am gasit mecanici seriosi, nu doar schimbatorii de piese din reprezentante sau nepriceputii care spun las ca merge si asa!
In privinta bucsilor de cadru pot spune ca arata foarte bine si sunt frumos lucrate.
Din pacate in privinta duratei de viata privind nr de km nu o sa pot da informatii, tinind cont ca in 10 ani masina are doar 73.000 km.

This post has been edited by sforicel: 13 Jun 2016, 08:26


--------------------
Renault Megane Estate (Spania) 2005 - 1.6 + Fluence (Turcia) 2012 - 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 22 Jun 2016, 10:42
Post #499


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Ieri am dus si eu la dl. Nicu Megane-ul din 2008 cu 167.000 km, pentru zgomote insuportabile la articulatii la trecerea paeste denivelari.
Schimbat pe loc bucsele cadru motor, bucsa caseta de directie si conductele frana spate despre care stiam deja ca aratau groaznic. Timp de lucru 1h15min, lucrat fara cusur.
Rezultat: majoritatea zgomotelor au ramas la service la nea' Nicu, mai am cateva care se fac auzite sporadic, din cauze cunoscute: mai am de schimbat bucsele mari bascule stanga-dreapta - cu joc vizibil la diagnoza si bucsele spate vizibil crapate. Revin cat de curand la Autonicu si pentru ele.
Recomand fara retinere service-ul!


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuss79
post 22 Jun 2016, 18:29
Post #500


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 2 February 08
From: Bistrița




salut
cutii de viteze reparati? am un megane 2 din 2005, 1,6, 16v, break 113cp si de ceva timp a inceput cutia sa imi faca probleme

This post has been edited by mariuss79: 22 Jun 2016, 18:34


--------------------
renault megane4 1,5 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 22 Jun 2016, 20:42
Post #501


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Nu repar cuti de viteze, nici nu se merita, o cutie de viteze de megan benzina este in jur de 600 - 800 ron la dezmembrari manopera este de 400 ron de schimbat. se ia in calcul si uleiul de cutie in jur de 100 ron.


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 24 Jun 2016, 11:13
Post #502


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Asa cum anticipam in post-ul #499 am revenit la autonicu pentru restul bucselor la masina din semnatura.
Schimbat bucse bascula (cele mari) si bucse spate, timp de lucru in jur de 1h30min, din nou lucrat impecabil. Rezultat: liniste aproape deplina in masina, mai am un sigur troncanit fata/dreapta care apare foarte rar - neidentificat inca.
Per total, e alta masina, pare foarte bine legata, dupa senzatia de dscompunere pe care o aveam. Sa vedem cati km de drumuri bucurestene rezista toate articulatiile noi...
Exista si un neajuns al linistii in masina: acum se aud foarte limpede toti greierii nascuti si crescuti in Megane. Voi trece curand la aplicat tutorialul colegului 'vanator de greieri'


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 8 Jul 2016, 20:31
Post #503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Le.am facut si eu o vizita ieri pentru schimbat capul de planetara biggrin.gif
Jap-jap si am plecat fericit,ca s.a lucrat frumos si curat si ca nu mai troncane in viraje biggrin.gif
Multam' Nea' Nicu si Costi !


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 19 Jul 2016, 10:34
Post #504


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




salut,

Ma intereseaza un pret pentru piese si manopera:
- inlocure conducte frana spate (sunt ruginite!!!), binenteles si cu inlocuirea lichidul de frana
- schimbare bascule fata dreapta cu una TRW.

multumesc
Cristian


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 19 Jul 2016, 19:39
Post #505


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




-Conducte frana 450 ron cu lichid
-Bascula trw 450 cu montaj

Cu rugaminte sa revi cu un telefon pt. o programare.
Tel. 0723007249 Nicu

Locatia o gasiti pe Gps Waze sau Google Maps scrieti numele firmei autonicu & costi service si apare locatia.

https://www.google.ro/maps/place/SC+AUTO+NI...26.183153?hl=ro

Attached thumbnail(s)
INTRARE_SPRE_SC._AUTO_NICU___COSTI_SERVICE_SRL..jpg ( Size: 702.23k ) Number of downloads: 237


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 21 Jul 2016, 08:13
Post #506


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Am ajuns din nou la autonicu pentru revizia de 170k la masina din semnatura. Ca de obicei, lucrat cu grija si atentie la detalii.
Cu ocazia asta am scapat si de ultimul troncanit (dreapta-fata) care-mi ramasese dupa schimbarea bucselor. Era scutul care batea pe caroserie undeva in fata, pe coltul de sub filtrul de motorina. S-a rezolvat cu doua autofiletante la colturile din fata ale scutului.
Merci nea' Nicu si Costi si pe data viitoare!


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
te_rog_2004
post 21 Jul 2016, 08:38
Post #507


Ionut


Group: Members
Posts: 113
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Buna dimineata,

As vrea un pret pentru piese si manopera dupa cum urmeaza:
- cap bara si bieleta Trw ambele parti
- bascula fata TRW ambele parti
- geometrie roti
- amortizoare Kyb si kit reparatie rulmen si flansa SNR

Multumesc,

This post has been edited by te_rog_2004: 21 Jul 2016, 09:02


--------------------
Renault Megane 2 2008/Manager - B-xx-XXX
Megane II Manager 1.5 Diesel 86 cp/2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 21 Jul 2016, 19:13
Post #508


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




- 500 ron cap bara si bieleta Trw ambele parti cu monopera
- 800 ron bascula fata TRW ambele parti cu manopera
- 50 ron geometrie roti, se face la o statie itp la 1.5km distanta de mine.
- 1150 ron amortizoare Kyb si kit reparatie rulmen si flansa SNR, daca sunt amortizoare cu PDG pretul este mai mare cu 100 ron


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
weaksis
post 31 Jul 2016, 20:30
Post #509


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 May 13




Buna seara,

Va pot apela dvs pentru problema asta si o diagnoza mai generala sa vad ce ar mai trebui facut la masina?

Multumesc!


--------------------
Pieton Pieton 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 4 Aug 2016, 19:35
Post #510


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Da se poate rezolva, va rog sa ma sunati pt. o programare.
0723007249 Nicu.


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:58
Forum Renault