DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema semnalizare stanga

greuceanux
post 10 Jul 2014, 10:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 October 06




Am uitat geamul deschis si mi-a plouat in masina, in partea soferului rolleyes.gif
Dupa ce s-a uscat, cand vreau sa semnalizez stanga, nu se aprinde nici un bec si se aude un bipait foarte rapid. Cand semnalizez dreapta, bipaie normal si se aprind becurile.
Becurile sunt toate ok - pentru ca se aprind toate 6 cand pun avariile.
Sigurantele nu cred ca sunt de vina - am schimbat siguranta pt semnalizare stanga cu cea pentru dreapta si am aceeasi problema.

Aveti vreo idee pe unde sa ma uit? Ca sa nu ma las pagubas si sa ma duc iar cu ea la service...


--------------------
Dacia Solenza 2003 - tm20nfs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 10 Jul 2014, 10:33
Post #2


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




nu prea le am cu buleftrica dar incearca sa te uiti pe la relee de sub bord (scoate`le pe rand si baga`le la loc de cateva ori), sigurantele verifica`le inca o data pe toate (scoate`le pe rand si baga`le la loc de cateva ori) si de ce nu desfa si cochilia la volan si uita`te putin la blocul de lumini (scoate mufele pe rand si baga`le la loc,desfa surubelele de masa pe acolo si freaca`le putin,invarte rapid de bloc pe toate treptele de cateva ori)


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 10 Jul 2014, 16:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




vezi maneta


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghenin26
post 13 Jul 2014, 10:40
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 29 April 08
From: Deva




acum trei zile am avut si eu problema asta , cu semnalizarea pe dreapta, am dat stopul dreapta jos si masa era oxidata , am dat cu smirglu pe piciorusul de la masa si si-a revenit la normal, incearca sa vezi daca nu cumva ai aceeasi problema si sa fie doar o coincidenta, daca nu vezi la sigurante, la maneta cred ca e cam greu sa ajunga apa, dar nu se stie niciodata.
te poti uita si la relee, ale mele le-am gasit acum ceva timp pline de apa, am dat o gaura in carcasa si le-am pus invers, adica am schimbat suportul sa nu mai intre apa in ele

This post has been edited by evghenin26: 13 Jul 2014, 10:42


--------------------
Dacia Logan 2017 Prestige SL Plus - HD26LEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 13 Jul 2014, 10:50
Post #5


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Bipait-ul mai rapid se mai manifesta si cand e un bec ars pe partea respectiva iar cele ramase clipocesc mai repede, de unde si sunetul mai rapid, din cate stiu.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 13 Jul 2014, 11:29
Post #6


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




QUOTE(evghenin26 @ 13 Jul 2014, 10:40)
acum trei zile am avut si eu problema asta , cu semnalizarea pe dreapta, am dat stopul dreapta jos si masa era oxidata , am dat cu smirglu pe piciorusul de la masa si si-a revenit la normal, incearca sa vezi daca nu cumva ai aceeasi problema si sa fie doar o coincidenta, daca nu vezi la sigurante, la maneta cred ca e cam greu sa ajunga apa, dar nu se stie niciodata.
te poti uita si la relee, ale mele le-am gasit acum ceva timp pline de apa, am dat o gaura in carcasa si le-am pus invers, adica am schimbat suportul sa nu mai intre apa in ele
*




QUOTE(kingviper @ 13 Jul 2014, 10:50)
Bipait-ul mai rapid se mai manifesta si cand e un bec ars pe partea respectiva iar cele ramase clipocesc mai repede, de unde si sunetul mai rapid, din cate stiu.
*


cititi cu atentie postarea facuta de greuceanu: "Becurile sunt toate ok - pentru ca se aprind toate 6 cand pun avariile."


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 Jul 2014, 13:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(greuceanux @ 10 Jul 2014, 11:20)

Dupa ce s-a uscat, cand vreau sa semnalizez stanga, nu se aprinde nici un bec si se aude un bipait foarte rapid. Cand semnalizez dreapta, bipaie normal si se aprind becurile.
Becurile sunt toate ok - pentru ca se aprind toate 6 cand pun avariile.

*




pai eu zic ca tot de la maneta este , merge pe o parte si pe ailalta nu , butonul de avarie leaga toate becurile la releu (stinga + dreapta)

This post has been edited by bygy007: 13 Jul 2014, 13:39


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:07
Forum Renault