DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> imi ploua in solenza ,, rog ajutor

george251
post 1 Feb 2009, 17:54
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 October 05
From: Bucuresti




la ultima ploaie am gasit balta la picioare in dreapta fata. e prima oara cand se intampla in 4 ani - gata cu fericirea!!!! am ridicat mocheta si din cauza ca pasla aia era imbibata cu apa (care cred ca eventual la vara s-ar fi uscat) am scos toata pasla (de fapt mai mult s-a rupt - atat era de uda). apa cred ca a intrat prin scurgere-prelingere de sus pe chederul de la usa (in santul ala de pe mijlocul lui). e vreo problema daca nu mai pun alta pasla la loc? are vreun rol important? unde as putea gasi de cumparat? unde sunt gaurile acelea pentru scurgerea apei la usi? pot face unele si in chederul de la usa ca sa nu mai intre apa spre inauntru?


--------------------
Dacia Solenza Confort 1,4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ay08021
post 1 Feb 2009, 18:06
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 November 07




salutare, dupa ce am rezolvat cu intrarea apei in masina pe la parbriz, luneta, chedere, etc, acum am dat peste alt problema. in partea stanga in dreptul manetei de deschidere capota se prelinge apa, m-am uitat cu o lanterna si vine de undeva de sus dar nu pot observa exact pt ca acolo sunt releele si uce-ul, va rog daca a mai patit cineva sa ma ajute si pe mine. multumesc.


--------------------
dacia solenza 2003/clima - AG 46 KTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 1 Feb 2009, 18:29
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Probabil tot pe la parbriz sau pe cablu de la deschiderea capotei.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ay08021
post 1 Feb 2009, 18:58
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 November 07




nu cred ca este de la parbriz pt ca este acolo si un suport pt uce si relee si pica printre acest suport si caroseria iar cablul de deschidere al capotei este mult prea jos fata de unde se vede ca vine apa.multumesc si mai astept raspunsuri


--------------------
dacia solenza 2003/clima - AG 46 KTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Candyman
post 2 Feb 2009, 09:58
Post #35


Membros


Group: Members
Posts: 63
Joined: 21 November 07
From: Bucuresti




Salut incearca sa pui mana jos la baza fetei la usa soferului in dreptul boxei sa vezi daca e apa si daca e...... perie geam schimbat sau cheder usa verificat daca l-ai pus bine. bafta wink.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 2 Feb 2009, 17:29
Post #36


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




explicati careva cum dai cu silicon pe hayon, cum il dai jos, si mai ales cum il montezi la loc?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 3 Feb 2009, 16:22
Post #37


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu am dat cu mastic siliconic cu luneta pusa pe masina...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 4 Feb 2009, 07:45
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




dar problema cu condensul din portbagaj ..a rezolvat-o cineva?


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blla
post 4 Feb 2009, 12:38
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 January 09




QUOTE(rratzoiusexos @ 31 Jan 2009, 14:32)
are cineva idee unde pot sa mi schimb chederul de la luneta..in bucuresti ..si cam cat costa?
*




Am schimbat eu de curand chederul la luneta la service-ul autorizat Dacia de pe Sos. Berceni nr. 80 si am platit 191 RON (cheder nou, chit mastic si reparatii mici pe unde au gasit ceva rugina sub cheder). Am lasat-o o zi acolo, dar daca nu au treaba ti-o fac si in aceeasi zi. Mai intai e bine sa suni, oricum. Tel: 021 4608257 si ceri la Reparatii caroserie.
Bafta!


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 4 Feb 2009, 15:19
Post #40


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




condensul din portbagaj se face din cauza ca acolo pe undeva exista apa...si eu am avut pina sa pun luneta in mastic iar acum nici macar nu mai vad o picatura de apa sau condens


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Feb 2009, 08:56
Post #41


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(alex_DNK @ 4 Feb 2009, 07:45)
dar problema cu condensul din portbagaj ..a rezolvat-o cineva?
*




QUOTE(ramsen @ 4 Feb 2009, 15:19)
condensul din portbagaj se face din cauza ca acolo pe undeva exista apa...si eu am avut pina sa pun luneta in mastic iar acum nici macar nu mai vad o picatura de apa sau condens
*


Banuiesc ca va referiti la condensul care se face in gaurile acelea de "sub" eleron nu? Si l amine se face condens acolo, si e destul de enervanmt. Singura solutie pe care o vad este un strat de vopsea cauciucata si apoi o folie aluminizaa peste. Apoi pentru finisare, mocheta decupata frumos la contur.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 12 Feb 2009, 14:20
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




multam blla...


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blla
post 14 Feb 2009, 11:28
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 January 09




cu placere smile.gif


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AleXuTzU_Tau
post 17 Feb 2009, 19:31
Post #44


ReCharGe


Group: Members
Posts: 321
Joined: 18 January 08
From: HoNoLuLu




frateeee am si eu intrebare....si tot odat astept un rasp la ea....intr-o zi cand am vrut sa plec cu masina.....am ramas uimit sa vad ca pe locul din spatele soferului ..la picioare....am gasit o balta de apa ...era cam in jur de 1 litru de apa....si vatelina aia de sub mocheta sau ce este....era imbibata fleasca......a inceput sa se usuce cam in 2 sapt......si akm 1 sapt....am rasam uimit sa vad acelasi lucru in fatza la sofer........si am dat putin mocheta la o parte si am tras toata vatelina aceea sau ce este.......si in locu ei am pus un burete dasta obisnuit........dar si akm nu pot sa imi imaginez de unde a intrat apa aceea ....ca m-am uitat pe dedesupt si nu este nici o gaura in podea.........si problema mare este ca.....eu peste mocheta am un covor mare de cauciuc in toata masina.....si in spatele soferului era si pe preshu acela de cauciuc si sub el......asta e marea dilema ......ca nush cum a ajuns si deasupra lui si sub el....se poate sa nu fi fost usa bine ichisa si sa fi plouat pe langa ea....???...da in fatza nu am lasat usa crapata ca sa zici ca era la fel ca in spate....:|:|:|:|:| daca are cineva raspuns la acest ESEU as fi recunoscator :|:|:|:| wacko.gif wub.gif sad.gif


--------------------
Monster TrucK Solenza Clima 2222 - B-03-FGO
Ma Dau In Barci Si Tu Nu Vezi Asta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 17 Feb 2009, 20:15
Post #45


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




un topic asemanator este in arrea super-nova.Acolo s-a discutat si despre locurile pe unde intra apa si despre condensul din porbagaj...Puteti sa gasiti acolo multe solutii folositoare. wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 18 Feb 2009, 12:26
Post #46


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@Alexutzu:
Credeam ca condenseaza apa pe tabla hayonului, la un moment dat a si mucegait un pic mocheta din portbagaj, in conditiile in care mereu gaseam cateva picaturi de apa pe interiorul hayonului. Chederul de la hayon (nu cel al lunetei!!!) este ok, am verificat (dupa spalat chederul este uscat pe interior, si nici nu apar dare de apa pe langa el in portbagaj).
Saptamana trecuta, exact ca tine am patit si eu, adica: mocheta fleasca in portbagaj, balta pe covorasul de cauciuc de pe locul stanga spate, balta sub covoras si cam 1 litru de apa... Apa adunata in portbagaj se scurge pe sub bancheta spate in masina (si aia era uda, acum e cu spatar cu tot in casa, la uscat), si cand umple "tava" de sub locul din spate se imbiba in mocheta si ajunge si in fata (in dreapta nu trece din cauza tunelului central. Am deschis hayonul si m-am uitat la chederul lunetei. Jale, nu alta! La mine a ruginit sub cheder, in dreptul santurilor pentru scurgerea apei (asta vara nu avea nimic, am verificat ca aparuse un topic pe vremea aia). Plus ca chederul lunetei nu are pic de mastic, nici pe interior, nici pe exterior, (la parbriz are pe exterior, m-am uitat) si e tabla umeda de sus pana jos sub cheder. Asa ca sambata o sa dau jos luneta ca sa repar rugina, sa o schimb cu cheder cu tot (tot nu mergea dezaburirea)si sa izolez cu mastic chederul ei. Ramsen facuse la fel la masina lui, (pusese silicon pe chederul lunetei) si zice ca nu mai condenseaza apa deloc in portbagaj...


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 18 Feb 2009, 13:28
Post #47


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




toata apa in spate intra pe la chederul lunetei...am patito eu inainte sa bag chederul in mastic...
pe acele gaurele pe care trebuie sa iasa apa de sub cheder practic intra apa in portbagaj...cautati mai sus ca am poze puse


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 18 Feb 2009, 15:36
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




si eu am avut probleme cu apa.doar ce imi luasem solenza si la prima ploaie apa si in portbagaj si in ambele locuri din spate la picioare apa(cca o galetusa de apa in ambele parti).am fost la mecanic(serviceul unde am facut si supernova timp de 2 ani)si mi-a schimbat cheder luneta(pe aici intra cel mai mult apa,fusese data jos luneta si pusa sa fie de vanzare),cheder haion) si ca sa fiu eu sigur am desfacut si fetele de usi si am lipit bine folia aceea de prin interior care nu era prinsa deloc.Acum nu mai intra nici o picatura de apa in masina (precizez ca a plouat o zi si o noapte cu vant puternic si nu a mai intrat ..am ramas super uimit.Toata cheltuiala a fost asa:cheder haion 65ron,cheder luneta 50ron(ambele by renault,nu va sfatuiesc sa luati dintr-alea de 30-40 ron k nu se potrivesc..eu le-am dus inapoi wink.gif )tub silicon 20 ron (a bagat bine la cheder luneta ,si la foliile din usi spate) si 30 ron mana de lucru .eu sunt super multumit.cat despre apa in fata la mine nu baga ,dar vezi k s-ar putea sa ai scurgerile alea infundate (se vad bine la oala acea de la roti) daca s-a mai spus lucrul asta imi cer scuze dar nu am citit tot topicul wink.gif )


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 19 Feb 2009, 00:35
Post #49


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(Maskatu @ 17 Jan 2009, 10:33)
Nu stiam ca si in solenze ploua... probabil a ta a fost lovita, sau a avut usile "mutate". Din cate inteleg, la tine e un haos total.. iti ploua in toata masina? Vad ca ai zis de locurile din spate si portbagaj. Exista mai multe variante.

Sa iti curga pe la ambele chedere ale usilor din spate, apoi se prelinge, dar nu vad cum ar ajunge in portbagaj... deci s-ar putea pe langa scurgerile de la usi sa ai si la hayon,mai exact la imbinarea dintre hayon si cheder, sau chiar de la chederul lunetei. Dar ma indoiesc, ca la solenza au fost probleme la cheder, cum a avut super nova.

Cel mai bine si cel mai bine. Dute undeva la curte, scoti bancheta din spate, scoti polita de la portbagaj, rabatezi spatarul banchetei din spate, si pui un prieten sa dea calumea cu apa peste masina.. in felul asta vezi EXACT pe unde sunt scurgerile. Putem vorbii pana maine despre cauze probabile. Cea mai simpla metoda de a afla este sa incerci exact sa vezi. Degeaba "repari" o scurgere daca inca mai curge in alta parte.
*



Mor de draci cand vad cum abereaza unii..

Ce usi mutate? Ce bancheta scoasa? Vorbesti numai prostii

Pentru initiatorul topicului:

1) Pentru apa din fata (sofer si pasager)

Ai conductele de evacuare a apei infundate..

Dai plasticul ala negru de la aeroterma jos, ai atat in stanga cat si in dreapta 2 furtune, negre, de cauciuc, pe acolo se elimina apa, vezi ca sunt pline de frunze si alte mizerii adunate de-a lungul timpului.. eu l-am curatat cu antena radio.. dupa ce le cureti bine nu o sa iti mai intre apa in fata

2) pentru apa din portbagaj

Solutia e foarte simpla.. schimba chederul de la haion, pe acolo iti intra apa.. si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, dupa ce am facut aceasta operatie totul a fost ok..

Bafta, si mai citeste inainte de a deschide un topic nou..


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matesan adrian
post 24 Feb 2009, 14:41
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 14 February 09




dar si la mine in portbagaj este condens pe jos. de unde poate proveni acest condens

24 Feb 2009, 14:42:
eu nu am observat ca ploua in portbagaj

24 Feb 2009, 14:43:
dar nu cumva provine de la caldura din masina si aerisirea din portbagaj

This post has been edited by matesan adrian: 24 Feb 2009, 14:43


--------------------
dacia solenza 2004 rapsodie - BH 73 MAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 24 Feb 2009, 15:10
Post #51


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(matesan adrian @ 24 Feb 2009, 14:41)
dar si la mine in portbagaj este condens pe jos. de unde poate proveni acest condens

<span class='edit'>24 Feb 2009, 14:42:</span>
eu nu am observat ca ploua in portbagaj

<span class='edit'>24 Feb 2009, 14:43:</span>
dar nu cumva provine de la caldura din masina si aerisirea din portbagaj
*



ce?? aaaaaaa...

NU.. iti intra apa pe la chederul de la haion.. de cate ori vrei sa iti spun asta pana sa bagi la cap??


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 24 Feb 2009, 15:28
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(bogdanmardare @ 18 Feb 2009, 13:26)
@Alexutzu:
........ Ramsen facuse la fel la masina lui, (pusese silicon pe chederul lunetei) si zice ca nu mai condenseaza apa deloc in portbagaj...
*




Aiurea, poti sa ai mama etansarilor acolo, fenomenul e altul: mergi cu masina, aerul din interior se incalzeste, apoi cand masina sta tabla se raceste mai repede si normal ca aerul cald in contact cu tabla rece va face condens in tot portbagajul. La masinile straine n-o sa vedeti asa ceva pt ca sunt protejate cu mochete, panouri, etc.
La mine chederul lunetei e dat cu mastic, chederul hayonului e perfect (infiltrari de apa zero) si tot gasesc condens pe tabla goala; norocul nostru ca sunt bine vopsite ca altfel ...




This post has been edited by Fancyman: 24 Feb 2009, 15:30


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matesan adrian
post 24 Feb 2009, 15:48
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 14 February 09




cam asa ceva zic si eu Fancyman nu ce ziceSonycu ptr ca la mine nu este o picatura de apa in portbagaj ca eu verific dupa ce se spala masina cu presiune nu observ nici o picatura de apa in portbagaj ,altfel se observa in portbagaj,nu?


--------------------
dacia solenza 2004 rapsodie - BH 73 MAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 24 Feb 2009, 15:50
Post #54


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Amandoi vorbiti numai prostii..

Bine, sunt masinile voastre, faceti ce credeti de cuviinta.. dar gresiti..

Am avut si eu solenza o buna bucata de timp.. si dupa ce am schimbat chederul de la haion nici vorba de condens, in portbagaj sau in alta parte..

Asa ca stiti ce aveti de facut.. daca nu vreti ok.. dar nu mai vorbiti prostii..


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 24 Feb 2009, 16:17
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(sonycu @ 24 Feb 2009, 16:50)
Amandoi vorbiti numai prostii..

Bine, sunt masinile voastre, faceti ce credeti de cuviinta.. dar gresiti..

Am avut si eu solenza o buna bucata de timp.. si dupa ce am schimbat chederul de la haion nici vorba de condens, in portbagaj sau in alta parte..

Asa ca stiti ce aveti de facut.. daca nu vreti ok.. dar nu mai vorbiti prostii..
*





"prostii" ??? pai atunci stimabile cum iti explici condensul din interiorul hayonului ?

sau poate nu stii ce-nseamna condens


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 24 Feb 2009, 17:03
Post #56


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




deci la mine nu intra gram de apa in portbagaj si pur si simplu nu am nici un fel de condens
am lasat masina in ploaie si nu imi mai intra nici o picatura de apa...parerea mea este ca acel condens se face totusi atunci cind exista apa in portbagaj


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 25 Feb 2009, 11:15
Post #57


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(Fancyman @ 24 Feb 2009, 16:17)
"prostii" ??? pai atunci stimabile cum iti explici condensul din interiorul hayonului ?

sau poate nu stii ce-nseamna condens
*



"stimabile" stiu foarte bine ce inseamna condens..

tu stii insa care sunt cauzele care produc condensul?? am o mare "banuiala" ca NU

intelege, si tu, si initiatorul topicului, va intra apa in portbagaj pe la chederul de la haion..

sigur, o sa spui ca acel cheder se prezinta (vizual cel putin) intr-o conditie buna.. eii.. din moment ce ai apa in portbagaj e clar ca nu e asa de bun..

solutia? schimba-l !!

nu stiu de cat timp ai tu solenza, dar eu atunci cand am avut-o am investit destul de mult in ea si m-am implicat si eu in realizarea acestor modificari.. asa ca am mai invatat una alta.. prin urmare cand iti zic ca nu aveam nici un fel de condens in masina, fie vara/iarna/ploaie/ninsoare sau ce mai vrei tu atunci intelege ca nu vorbesc prostii.. nu am nici un fel de beneficiu daca mint..

omul a cerut ajutor.. eu l-am oferit.. acum, ma repet, fiecare face ce vrea, nu vrei sa schimbi chederul? foarte bine, nu-l schimba.. dar incetati sa mai vorbiti prostii..

This post has been edited by sonycu: 25 Feb 2009, 11:16


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 25 Feb 2009, 13:11
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(sonycu @ 25 Feb 2009, 12:15)
"stimabile" stiu foarte bine ce inseamna condens..

tu stii insa care sunt cauzele care produc condensul?? am o mare "banuiala" ca NU

intelege, si tu, si initiatorul topicului, va intra apa in portbagaj pe la chederul de la haion..

sigur, o sa spui ca acel cheder se prezinta (vizual cel putin) intr-o conditie buna.. eii.. din moment ce ai apa in portbagaj e clar ca nu e asa de bun..

solutia? schimba-l !!

nu stiu de cat timp ai tu solenza, dar eu atunci cand am avut-o am investit destul de mult in ea si m-am implicat si eu in realizarea acestor modificari.. asa ca am mai invatat una alta.. prin urmare cand iti zic ca nu aveam nici un fel de condens in masina, fie vara/iarna/ploaie/ninsoare sau ce mai vrei tu atunci intelege ca nu vorbesc prostii.. nu am nici un fel de beneficiu daca mint..

omul a cerut ajutor.. eu l-am oferit.. acum, ma repet, fiecare face ce vrea, nu vrei sa schimbi chederul? foarte bine, nu-l schimba.. dar incetati sa mai vorbiti prostii..
*




Eu stiam ca se face condens la contactul dintre aerul cald si o suprafata mai rece, daca tu ai alta explicatie, te ascultam!
Poate nu m-am exprimat eu bine dar sustin ca NU am balta in portbagaj - mocheta e us-ca-ta . Daca ar fi o scurgere pe la cheder ar trebui sa gasesc undeva o baltoaca, ceva, nu ? E, asta e , eu n-am aceasta balta (deci nu e chederul de vina) ci am CONDENS pe toate tablele din portbagaj, ca la termopane, na (pe acolo intra apa cumva?). Te intreb inca o data: cum e cu abureala (condensul ) de pe interiorul hayonului (cum te uiti in sus prin gaurile de vizitare) - pe acolo a ajuns tot de la cheder ?

Si inca ceva: aici nu "vorbim prostii" , aici ne dam cu parerea, buna sau rea. Daca altfel nu stii sa-ti impui punctul de vedere decat taxand opiniile contrare drept "prostii", te caracterizezi singur.

Iar masina o am de la km 0 si mereu am avut problema asta asa ca n-ai nimerit-o ....

This post has been edited by Fancyman: 25 Feb 2009, 13:19


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 25 Feb 2009, 13:18
Post #59


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Ce iti place sa te contrazici..

In regula.. nu il schimba.. e masina ta..

Nu ti se pare totusi ciudat ca tu ai aceasta problema si altii nu? Si cei care au avut-o au rezolvat-o? Eu unul as incepe sa imi pun niste intrebari.. dar daca tu esti Gica contra ok.. nu am chef, sau timp, de discutii in contradictoriu..

Daca, repet, daca ai fi citit cu atentie ai fi observat ca eu tin cont si respect parerea fiecaruia.. tu esti cel care a sarit ca ars ca nu, ca eu nu zic bine, si ai inceput cu intrebari de genul: "stii ce e ala condens"

Cate crezi ca zice asta despre tine? Eu zic sa nu mai faci afirmatii in ceea ce ma priveste, nu ma cunosti si cu toate astea te lansezi in afirmatii, pripite cel putin, ca sa nu le zic altfel..


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 25 Feb 2009, 13:52
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




N-ai inteles nimic si nu cred ca respecti parerea altora daca tu spui ca "vorbim prostii". Si cu asta basta.

Daca vrei, putem continua discutia pe PM. Cu poze, caz concret, etc.


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 14:10
Forum Renault