DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> imi ploua in solenza ,, rog ajutor

Parsifal87
post 25 Feb 2009, 14:02
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




Din cate stiu nu este necesar sa ai o baltoaca in portbagaj ca sa ai condens.Este suficient sa ai o umiditate putin mai crescuta sau sa ai ceva umed cat de putin!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditzu01
post 9 Mar 2009, 19:31
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 March 09




Salutare tuturor. Am citit si am si facut tot ce scria pe forum pentru a nu-mi mai intra apa in masina (in partea dreapta), dar nu am rezolvat nimic. Tot intra, dar parca mai putin. Din cate am observat intra prin spatele bordului, prin partea dreapta, undeva in dreptul torpedoului. Cred ca pe la prinderea aerotermei de caroserie.
Sper sa-mi dea cineva un sfat sa rezolv problema.


Attached File(s)
Attached File  poza_interior.doc ( 711k ) Number of downloads: 536


--------------------
Dacia Slolentza 2003 Scala - B00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 9 Mar 2009, 19:56
Post #63


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Aici se vorbeste despre o rezolvare. Iar aici despre capacul care trebuia sa acopere deschiderea aceea din poza ta. Mai greu o sa fie sa siliconezi la garnitura aerotermei ...

Edit:
Daca tot am raspuns, sa spun si ce rezultat a avut la mine schimbarea lunetei si a chederului (+ mastic pe exterior) de acum doua duminici. De atunci nu am mai gasit picaturi de apa in portbagaj sau pe interiorul hayonului, cu toate ca a plouat in Bucuresti. Acum mai trebuie doar sa schimb chederul de la hayon biggrin.gif (se vad fante de lumina privind din portbagaj pe 2 laturi, cu hayonul inchis si tampoanele de cauciuc insurubate la maxim).

This post has been edited by bogdanmardare: 9 Mar 2009, 20:08


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Mar 2009, 23:59
Post #64


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




aditzu01, eu as desfunda scurgerile alea mai intai.....

Sunt mai multe. Scoti capacul negru de protectie aflat deasupra compartimentului cu motorul stergatoarelor.

Dupa ce ai acces in acea gaura lata cat toata masina, pe la mijlocul ei e o piesa ca un sfert de sfera... prinsa in doua suruburi. O scoti si pe aia si faci curat. Nu cred sa o scoti de tot ci doar o indepartezi si apoi o pui la loc.

Curata bine toate furtunele de scurgere.

Scoate si bidonul cu lichid de stropit. Mai e un furtun chiar sub el.
Apoi si in partea opusa - baga mana si vezi ce frunze poti scoate. Dar acolo e cam greu... poate gasesti un copil sa o faca smile.gif


In weekend am bagat si eu silicon la chederul ce prinde luneta... nu sunt impresionat, siliconul asta sanitar nu mi se pare ca a aderat bine la cheder... sau la tabla.... Poate era mai bine cu mastic - sa vad totusi efectul la ploaie de mai intra apa.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mubongo
post 10 Mar 2009, 11:22
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 18 July 06
From: Bucuresti




Si eu am dat cu mastic la chederul de la luneta, dar tot mai intra putina apa prin partea dreapta-jos...o sa mai bag mastic pe acolo...Problema e ca nu am curatat surplusul de mastic imediat dupa ce am dat, iar acum nu se mai ia de pe luneta...Are idee cineva cum as putea sa-l curat? Cu vre-o solutie chimica, sa nu zgarii luneta?


--------------------
Renault Laguna 1.9 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 10 Mar 2009, 12:22
Post #66


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Pentru mastic (nu silicon), poti sa folosesti alcool izopropilic (tehnic); are avantajul ca nu ataca cauciucul. Asta am folosit si eu ca sa curat masticul in exces. Daca ai folosit silicon, greu de curatat, nu se dizolva cu alcool. Incearca sa il razui cu o spatula din plastic, eventual cu un cutit din acelea de fast-food.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditzu01
post 10 Mar 2009, 20:17
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 March 09




sad.gif
Mltimesc pentru sfaturi, dar am curatat toate scurgerile de sub grila si am dat si cu silicon pe la chedar si pe exterior si pe interior. Am urmarit acum cand ploua si se vede ca intra apa prin spatele torpeduplui (se vede in poza gaura pe unde intra). Am desfacut bordu bordu si se vedea ca intra prin acea gaura.
Problema e ca este in spatele aerotermei unde este AC si nu pot sa-i pun silicon.
As incerca sa o astup de tot prin interior, dar nu stiu ce rol are?
Poate stie cineva o solutie, ca e tare nasol cand ploua si intra apa f. multa.


--------------------
Dacia Slolentza 2003 Scala - B00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 11 Mar 2009, 12:20
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




salut. azi de dimineata am coborat la masina si am vazut ca bancheta si spatarul din spate de pe partea dreapta erau umezite destul de mult si nu stiu de unde. pe langa asta in portbagaj oala de la roata era umeda tare sau transpirata.sa fie bancheta uda de la condens sau ca a plouat in masina??? astept parerile voastre


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 11 Mar 2009, 12:29
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




aceeasi problema o am si eu....e de vina condensul (cel putin in cazul meu )


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 11 Mar 2009, 12:42
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




Se poate ca din cauza la condens sa fie asa mare umezeala si sa ajunga sa se ude bancheta si spatarul? alex_DNK asa e si la tine? mersi


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 11 Mar 2009, 12:59
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




bancheta nu am gasit-o niciodata uda. in schimb, sub mocheta e umezeala multa. uneori pe suprafata mochetei si a oalei dreapta gasesc picaturi.

This post has been edited by alex_DNK: 11 Mar 2009, 12:59


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 11 Mar 2009, 13:38
Post #72


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Incercati sa departati un pic buza chederului lunetei pe interior, in zona in care gasiti umezeala. Daca e ud, folositi mastic cu incredere. Am scris mai sus ca exact asa pateam si eu, si asta a fost rezolvarea (eu am schimbat luneta, asa ca am pus si cheder nou). Acum pe hayon condensul este doar ca un abur (deh, tabla rece si neizolata in nici un fel de aerul mai caldut si umed).


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 11 Mar 2009, 20:49
Post #73


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




v-am spus si eu mai sus ca daca nu bagati chederul lunetei in mastic nu faceti nimik...deci bagati mastic si mai ales astupati acele gaurele mici prin care de obicei iese apa


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mubongo
post 13 Mar 2009, 10:29
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 18 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(alinbum @ 11 Mar 2009, 13:20)
salut. azi de dimineata am coborat la masina si am vazut ca bancheta si spatarul din spate de pe partea dreapta erau umezite destul de mult si nu stiu de unde. pe langa asta in portbagaj oala de la roata era umeda tare sau transpirata.sa fie bancheta uda de la condens sau ca a plouat in masina??? astept parerile voastre
*



Nu este de la condens...Sigur iti intra apa pe la cheder...asa am patit si eu, am pus mastic pe la cheder, mai intra putin detot apa pe acolo, dar nu am mai gasit bancheta umeda...


--------------------
Renault Laguna 1.9 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casto vs03skp
post 13 Mar 2009, 12:03
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 7 March 09




faza e ca sh la mine imi apare umezeala sub mocheta drept nu prea multa dar imi apare...cred ca poate fi sh d la cheder....sa nu fie prea uzat...incearca sal scimbi...nu cred ca e asa scump... insa banchetele nicodata nu leam avut umezite...asta da d gandit;)


--------------------
dacia solenza 2004 dacia solenza 2004 2004 - vs03skp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiozipp
post 13 Mar 2009, 12:17
Post #76


Membru Cu Solenza !


Group: Members
Posts: 560
Joined: 10 November 07
From: Bucuresti




si eu am o problema de genul.. mi-a facut toate releele praf de sub bord de la volan.. :| nu stiu ce sa ma mai fac.. e baltoaca la sofer..chiar numai am nici o idee.. de curatat is curatate toate acele scurgeri... am bagat silicon la parbriz.. si tot degeaba... acum trebe sa dau bordu jos.. sa vad cum pot face sa numai imi ploo pe relee... daca vedeti vro solenza cu probleme la semnalizare.. eu mi`s... :|


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 , Scala - 1
Noul Opel Astra 1.4 benzina full !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casto vs03skp
post 13 Mar 2009, 12:32
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 7 March 09




sh legat d semnalizare...dc cand franez imi semnalizeaza dreapta ?sau can d pun avarii la fel?semnalizeaza unu din stopuri gresit..dc?am incercat sa scot mufa aia sh so bag la loc..a mers cativa km iar dupa e la loc...sh imi mai aparte si akolo in bord la semnalizari usor asa verde ca sh cum asi semnaliza...tot am incercat sa o bag mai bn mufa aia da nimik.... mellow.gif

13 Mar 2009, 13:33:
sh asta numai p spate..cu fata nam prb....

This post has been edited by casto vs03skp: 13 Mar 2009, 12:33


--------------------
dacia solenza 2004 dacia solenza 2004 2004 - vs03skp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radiozipp
post 13 Mar 2009, 19:48
Post #78


Membru Cu Solenza !


Group: Members
Posts: 560
Joined: 10 November 07
From: Bucuresti




pai sa nu fie de la relee.... sau daca nu contactu de la mufa ce intra in stop...


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 , Scala - 1
Noul Opel Astra 1.4 benzina full !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 13 Mar 2009, 20:06
Post #79


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




pentru condens in porbagaj intrati aici http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dificator&st=90 si cititi postul 119.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 13 Mar 2009, 20:28
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




QUOTE(mubongo @ 13 Mar 2009, 11:29)
Nu este de la condens...Sigur iti intra apa pe la cheder...asa am patit si eu, am pus mastic pe la cheder, mai intra putin detot apa pe acolo, dar nu am mai gasit bancheta umeda...
*



salut, azi k a plouat pe afara am gasit pe unde intra apa in portbagaj, si anume pe la chederul de la luneta pe partea dreapta aproape de colt.acuma problema este ca daca ridic de cheder se vede tabla putin ruginita si as vrea sa curat rugina si sa pun silicon ca sa nu mai curga apa pe acolo, sau ce altceva mai este bun?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduzks
post 4 Sep 2010, 08:15
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 November 07
From: Iasi




Salutare domnilor , ca si marea majoritate de proprietari de Solenze , aceeiasi problema o am si eu , apa in porbagaj , am scos luneta , am curatat rugina care exista , am dat cu grund si am montat la loc luneta , dar apa se infiltreaza in porbagaj.
Am vazut ca solutia este de a face o etansare corespunzatoare si cu simtul raspunderii. INTREBARE Cu ce sa fac etansarea : cu silicon sanitar sau cu mastic siliconic ?

This post has been edited by raduzks: 4 Sep 2010, 08:15


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 4 Sep 2010, 18:19
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Oare exista vreuna care nu baga apa ? laugh.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 4 Sep 2010, 18:25
Post #83


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Da.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Sep 2010, 09:53
Post #84


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




in solenza mea nu baga gram de apa pe nicaieri...nu ma laud dar asa este si pot confirma colegi solenzari care au vazut-o...pentru portbagaj colegule eu am etansat cu silicon universal atit chederul lunetai cit si luneta pe cheder...si ultima data am astupat acele 2 gaurele de scurgerea apei de sub cheder...deci
1.am pus silicon intre...cheder si hayon...
2.am pus silicon intre...cheder si luneta...
3.am astupat cele 2 gaurele din coltul hayon-ului pe unde ar trebui sa iasa apa de sub cheder...de atunci o pot tine si o luna in ploaie si tot nu imi mai intra apa in portbagaj...un alt loc pe unde ar putea intra apa in portbagaj este pe linga triple...pe acolo eu am pus pe acel buretel vaselina si dupa etansate la loc...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 5 Sep 2010, 15:22
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Nu te cred excl.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Sep 2010, 16:02
Post #86


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




vii in gavana si iti arat solenza mea


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 5 Sep 2010, 17:45
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Sustin si eu operatiunile descrise de ramsen. Am procedat la fel si nu intra apa in ea. Gaurelele acelea pentru evacuarea apei devin pentru intrarea ei.
Dar, am mai spus: daca le astupati pe acestea, ermetizati toata circumferinta luneta-cheder si cheder-tabla, fiindca daca va intra pe aici, iar gaurile sunt astupate, apa va sta sub cheder si sa vedeti atunci rugina mai multa decat este in mod normal.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduzks
post 5 Sep 2010, 18:15
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 November 07
From: Iasi




ramsen multumesc de indicatiile date . maine o siliconez si pe a mea . Noroc tuturor!


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 5 Sep 2010, 18:20
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




are dreptate ramsen.acelai procedeu l-am folosit si eu in urma cu 2 ani.pt ca am dat luneta jos sa curat rugina de sub cheder.nu imi intra apa nici inainte dar nici acum.


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Sep 2010, 20:04
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am tot citit pe aici ce probleme aveti fiecare cu apa in portbagaj, insa la solenza mea e ceva iesit din comun si nu-i dau de cap neam

am apa in portbagaj in contraaripa dreapta(la o ploaie serioasa se uda carpa pusa acolo suficient cat sa o storc)...mentionez ca am portbagajul mochetat si pasla in toata masina(2 randuri)

pentru a opri infiltrarea apei am facut urmatoarele chestii:
- schimbat cheder hayon nou nout (dinacela cu buza)
- pus silicon de jur imprejur la luneta atat intre cheder si luneta cat si intre cheder si tabla masinii
- am pus silicon in santul chederului de la hayon cat si pe exteriorul acestuia pe toata lungimea acestuia(stiti ca daca e de fund in sus se strange apa in colturi)
- am siliconat de jur imprejur unde intra tripla, fluturele cat si toata rama stopurilor
- am pus nou-nouta gura din partea stanga(aceea care permite aerului sa iasa cand se inchide hayon-ul)
- desfacut tablita din partea dreapta, scos surubul ce tine balamaua hayon-ului si bagat silicon la greu la acel surub si dat si pe exterior

concluzie: inca intra apa, DAR se umezeste strict doar carpa pusa la baza contraaripei drepte, in rest complet uscat

fara carpa se umezeste pasla din spatele stopului


PE UNDE MASA PE GHEATA O INTRA APA??? sa fie oare condens?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 05:49
Forum Renault