DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbare pivot solenza, pivot uzat

gabi_g
post 14 Jun 2013, 10:26
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




E clar ce spune manualul, nu se poate regla decat paralelismul rotilor din capetele de bara. Atat. Rotile trebuie sa fie un pic divergente, la limita perfect paralele.
Deschidere
0010’ ± 10’
(pentru o roată
0005’ ± 05’)


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 14 Jun 2013, 13:44
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




@marius80_eugen
Probabil ca este vina mea ca nu m-am facut inteles. Sa mai incercam odata:
Dupa ce au fost reglate unghiurile ( cu masina in repaus) avem doua dimensiuni diferite intre rotile din fata, punctele de masurare dinspre fata masinii si cele dinspre spatele masinii. Practic distanta dintre roti inspre fata masinii este mai mare decat distanta dintre roti masurata inspre spatele masinii. Deci avem unghi deschis.
Deci rotile nu sunt paralele si liniile imaginare ale celor doua roti se intalnesc, se intersecteaza mult, mult in spatele masinii.
Sa vedem ce se intampla atunci cand avem o solicitare dinamica, adica atunci cand masina urca o rampa, cand rotile sunt in sarcina. Probabil ca termenul pe care l-am folosit si anume: "cand rotile trag" este impropriu.
Trebuie sa admitem ca bucsele cu care sunt echipate cele doua brate au un anumit grad de elasticitate. Elasticitatea este data de cauciucul injectat intre cele doua bucse metalice din componenta bucsei propriuzise.
La capetele de bara si pivoti nu trebuie sa fie jocuri, sistemul trebuie sa fie cat mai rigid, bineanteles neputandu-se elimina jocurile tehnologice care trebuie sa fie cat mai mici. (Chiar mecanicul care face unghiurile recomanda eliminarea jocurilor prin inlocuirea pieselor uzate inainte de reglajul unghiurilor.)
Atunci cand rotile fata sunt in sarcina au tendinta de apropiere in punctul de masurare dinspre fata masinii si astfel ajung in pozitie paralela una fata de cealalta si anvelopele se uzeaza uniform.
Elementele elastice care permit rotilor sa ajunga in pozitie paralela sunt tocmai bucsele bratelor care asa cum am spus mai sus au un anumit grad de elasticitate.
Sper ca am fost destul de explicit. Daca rationamentul meu este eronat... rog explicarea fenomenului de catre cei competenti.





--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Jun 2013, 09:35
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am citit iar ce ai scris si imi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu ce spui tu , dar e democratie , asa ca astept si alte pareri :

1. geometria masinii NU trebuie sa se modifice in sarcina fata de repaos . Geometria nu trebuie sa se modifice in functie de temperatura exterioara sau alti factori care ar modifica proprietatile elementelor de cauciuc .

2. centrul de greutate si stabilitatea masinii se modifica in functie de greutate , dar NU geometria ;

Daca flexibilitatea bucselor implicate in procesul de directie ar fi atat de mare precum precizezi tu , nu ai reusi sa mai iei nici o curba corect . Rolul bucselor si a elementelor de cauciuc sau aliaj flexibil este mai mult de a ATENUA socurile produse in timpul functionarii si NU de a pastra geometria sau de a fixa elemente de directie sau suspensie .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 30 Jun 2013, 13:30
Post #64


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu zic ca in functie de incarcarea masinii, in fuctie de drum (rampa, coborare ) apare o mica schimbare la "geometria masinii" Dar diferenta e foarte mica, incat nu are influenta semnificativa.
Tocmai de aceea masinile trebuie sa respecte incarcatura maxima etc. Masina e proiectata exact pentru o anumita incarcatura, astfel incat pe total "geometria" sa ramana in limitele acceptate.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Jul 2013, 23:03
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Deci daca iei o curba in rampa ai sanse sa iesi in afara parapetului sau daca o iei in panta ? Cum se modifica "mai bine" geometria ? icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 2 Jul 2013, 08:46
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




La masinile cu tractiune fata rotile se regleaza in unghi deschis iar la cele cu tractiune spate ,unghi inchis.@Cosstti ai dreptate !


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 4 Jul 2013, 12:06
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Multumesc pentru completare.

4 Jul 2013, 13:18:
Poate ca acest material va stopa orice dilema.

This post has been edited by cosstti: 4 Jul 2013, 13:18

Attached File(s)
Attached File  index.pdf ( 106.01k ) Number of downloads: 87


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Oct 2014, 12:09
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(psychoo @ 9 Jan 2011, 12:46)
[...] recomand pivoti Febi. Nu sunt scumpi si sunt de calitate mai buna decat cei de "origine". Atasez poza cu ei si codul de pe cutie [...]
*



Iata ca dupa 3 ani sunt nevoit sa schimb cel putin un pivot datorita drumurilor. Nu retin cati km a avut masina atunci ca sa spun exact, dar am mai mult de 60.000km cu acesti pivoti, deci recomandarea o pastrez.
Daca a schimbat cineva recent, as fi curios la ce pret se mai gasesc tipul acesta de pivoti.

L.E. am gasit chitanta veche, pivotii febi tin cel putin 96.000 km

This post has been edited by psychoo: 1 Oct 2014, 12:38


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 1 Oct 2014, 19:32
Post #69


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Pivoti ca pivoti,si pe mine m-au tinut vreo 60.000 cei originali pe care i-am schimbat din cauza ca s-a rupt cauciucul ala al lor,acum astia de topoloveni,la 118k au ramas si ei cu burduful ala de cauciuc crapat.Joc nu au,am verificat cu roata pe cric,ma gandesc sa intru sau nu in iarna cu pivotii asa?... blush.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 1 Oct 2014, 19:52
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Nu intri, o sa intre praf pe acolo si nu mai tin mult.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Nov 2014, 22:57
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu ce naiba sa mai recomand , cand schimb pivotii , bucsele de la stabilizatoare si capetele de bara de 2 ori pe an ? Si nu asta ma enerveaza si faptul ca trebuie sa fac si geometria , adica inca 80 lei .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 28 Nov 2014, 08:15
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Bucsele de la bara stabilizatoare nu le-am mai schimbat de 2-3 ani, dar sunt cumparate pt a fi schimbate zilele astea.
Am aplicat solutia scrisa de mine la vremea respectiva pe un alt topic: pui banda de teflon pe teava astfel incat sa ii maresti diametrul si sa nu frece fier pe cauciuc si pui vaselina siliconica in interiorul bucsilor.
Apoi eu am pus si un cauciuc de 3-4mm grosime intre urechea metalica si bucsa pentru a presa mai bine, dar cred ca nu este necesar. Voila!

L.E: dupa ce schimbi pivotii nu trebuie sa refaci geometria... Unghiul de cadere nu este reglabil. wacko.gif

This post has been edited by psychoo: 28 Nov 2014, 08:16


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 Dec 2014, 16:02
Post #73


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Marius, eu zic sa o iei mai usor prin gropi...
Eu am schimbat bieletele de directie cam o data la 3 ani, adica la 40.000 km.
Bucsele de la bara stabilizatoare le-am schimbat cam la 30.000 km - deci aprox o data la 2 ani....

psychoo , multumim de sfaturile cu banda de teflon. E buna aia alba de la instalatori ?

This post has been edited by i96nds: 13 Dec 2014, 16:03


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 Dec 2014, 08:10
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu din aceea am pus. Se dau mai multe straturi pana intra putin fortata bucsa.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Dec 2014, 08:35
Post #75


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(marius80_eugen @ 27 Nov 2014, 22:57)
Eu ce naiba sa mai recomand , cand schimb pivotii , bucsele de la stabilizatoare si capetele de bara de 2 ori pe an ? Si nu asta ma enerveaza si faptul ca trebuie sa fac si geometria , adica inca 80 lei .
*


Tind sa cred ca nu obisnuiesti sa circuli prin oras cu 50-60, poate cu 70-80. De aici uzura prematura a pieselor ce tin de directie. Nu cumva si amortizoarele plus arcurile le-ai schimbat mai des ?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 19 Dec 2014, 21:30
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Din pacate asta sunt si oricat de grijului as merge avem niste drumuri de kkt (imi cer scuze, dar asta este definita perfecta). De la o saptamana la alta se modifica pozitia gropilor si indiferent cum incerci sa le eviti si sa le ocolesti , reusesti sa ocolesti 10 capace de canal cu o diferenta de nivel de 2-3 cm si iei o groapa de 10 cm care iti face o uzura de 20% la articulatiile pe partea pe care ai luat-o . Nu , nu merg cu 50 , in oras nu are rost sa ma uit la kilometraj. Amortizoarele spate au fost schimbate acum 2 ani si se comporta exemplar , cele fata au 5 ani si se comporta f bine , arcurile sunt foarte bune.
Acum 2 saptamani jumate am schimbat bucsele de la bascule (nu le-am schimbat cu totul pentru ca aratau impecabil si costau mult mai mult) , un cap de bara si un pivot. Acum cand urc in stanga o bordura de 3 cm , iar se aude troznind putin si tot de la o bucsa de la bascula este. Mecanicul chiar a dat si cate 2 puncte de sudura la bucsile noi tocmai ca sa reziste mai mult ... dar degeaba . Mentionez ca in timpul asta nu am luat NICI o groapa , ci doar trecut peste linii de tramvai si inevitabilele diferente de nivel de asfalt . Directia se mentine ok , nu am nimic de reprosat, dar acea urcare mica spre stanga ma face sa-mi aduc aminte ca am o Dacie .
Ma enerveaza ca nu putem sa folosim piese de la Clio sau macar Logan la suspensie si directie. Am mers cu un Logan praf , cu 130.000 km , care nu a vazut NIMIC schimbat , troznit pe toate partile , ca e masina de firma , abia mai mergea ambreiajul , dar sa-l ia naiba ca nu troznea la gropi sau cand luai viraj si sa urci ceva ca la mine inainte de a schimba toate bucsele si piesele uzate pe puntea fata.
Uite iti atasez o poza , ca sa intelegi cum sta la mine suspensia .( era o singura persoana pe scaunul pasagerului fata , cam de 50 kg si in portbagaj cam 12 kg bagaje , iar rezervorul cam jumate)

This post has been edited by marius80_eugen: 19 Dec 2014, 21:33


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 23 Dec 2014, 20:37
Post #77


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




daca ai schimbat si strans bucsile cu masina suspendata tot o sa mai schimbi la greu..
pentru a preveni uzura prematura a bucsilor (fie ele de bascula sau bara stabilizatoare) trebuiesc stranse in pozitia de lucru a masinii (cel mai indicat e sa ai canal/groapa) pentru a preveni torsionarea si ruperea lor la denivelari mari


p.s: sa te cinsteasca mecanicul sa`i vinzi un pont daca a lucrat altfel ca sa`l caute lumea mai mult


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 23 Dec 2014, 23:07
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Si alea de la puntea spate la fel, plus suruburile de la picioarele amortizoarelor spate tot cu masina pe roti se strang.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 24 Dec 2014, 09:23
Post #79


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Interesant acest aspect cu momentul cand trebuie stranse bine de tot.... Cred ca merita retinut !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cgc64
post 24 Dec 2014, 15:26
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 December 09
From: Constanta




O intrebare.Daca schimbam bucsele,pivotii si capetele de bara,la un service care are elevator sau acasa in parcare cu masina urcata pe capre,sa inteleg ca nu o sa ma tina mult bucsele si pivotii,mult timp?


--------------------
dacia sandero laureate 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 24 Dec 2014, 16:53
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Este vorba de bucsi, care trebuie stranse cu masina pe roti, nu pivoti sau capete de bare. Da, nu or sa tina mai mult timp. De exemplu daca strangi bucsile de bascula cu masina suspendata, cand o lasi pe roti ele deja or sa fie torsionate si in plus daca iei un damb cu masina or sa se torsioneze si mai mult. Idem si pentru celelalte tipuri de bucsi enumerate mai sus.

This post has been edited by gabi_g: 24 Dec 2014, 16:55


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cgc64
post 24 Dec 2014, 18:58
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 December 09
From: Constanta




ok!de acord cu tine.dar cele mai multe service-uri au elevatoare.


--------------------
dacia sandero laureate 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Dec 2014, 19:08
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(maru @ 23 Dec 2014, 20:37)
daca ai schimbat si strans bucsile cu masina suspendata tot o sa mai schimbi la greu..
pentru a preveni uzura prematura a bucsilor (fie ele de bascula sau bara stabilizatoare) trebuiesc stranse in pozitia de lucru a masinii (cel mai indicat e sa ai canal/groapa) pentru a preveni torsionarea si ruperea lor la denivelari mari
p.s: sa te cinsteasca mecanicul sa`i vinzi un pont daca a lucrat altfel ca sa`l caute lumea mai mult
*

QUOTE(gabi_g @ 24 Dec 2014, 16:53)
Este vorba de bucsi, care trebuie stranse cu masina pe roti, nu pivoti sau capete de bare. Da, nu or sa tina mai mult timp. De exemplu daca strangi bucsile de bascula cu masina suspendata, cand o lasi pe roti ele deja or sa fie torsionate si in plus daca iei un damb cu masina or sa se torsioneze si mai mult. Idem si pentru celelalte tipuri de bucsi enumerate mai sus.
*


Pe bune ? Adica voi LIPITI bucsele de la stabilizatoare pe bara de torsiune ? Bara aia nu se misca putin in interiorul bucselor cand "lucreaza"?
Bucsele de la bascula te chem pe tine sa le schimbi fara sa le scoti de pe masina. De strans au fost stranse cu fuzeta tinuta in sus de o bara , astfel incat sa intre bine mai intai pivotul si apoi au stranse de tot suruburile de la bascula.
Poate inventati si metoda de a schimba bujiile prin teava de esapament si filtrul de polen prin gura de ventilatie a bordului .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 24 Dec 2014, 19:32
Post #84


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




amice nu te forteaza nimeni sa faci ca noi dar te`ai plans ca tot schimbi la bucsi si noi ti`am spus cum este normal sa strangi o bascula/bara stabilizatoare , adica pe pozitia de lucru/mers a masinii, asa ca ramane la aprecierea ta cum vei face


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 24 Dec 2014, 19:34
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Bucsile de la bara stabilizatoare se fac cel mai bine cu masina pe roti pe canal sau rampa. La bucsile de bascula, iei cota din centrul rotii la marginea aripii si la montaj bagi cric hidraulic sub pivot si refaci cota de mai sus, adica faci simulare. Aia din service nu fac asa mare parte din nestiinta, altii din lene oricum clientii habar nu au de acest lucru. Asa se face ca la carte, si este si logic sa fie asa, bucsa sa nu fie solicitata cand masina este pe roti ci doar cand ia groapa sau damb.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 25 Dec 2014, 11:38
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pe langa faptul ca este logic sa se lucreze asa, s-au dat si explicatii clare de ce e bine asa, daca se verifica manualul de reparatii pentru Solenza veti vedea ca scrie exact ce se recomanda pe aici si anume pus bratele pe masina, lasat masina pe roti si abia apoi strans.
Eu mi-am schimbat bratele cu totul acum ~100.000 Km si inca nu au cedat bucsile. Bineinteles ca am avut meci cu cei din service care vroiau sa stranga suruburile bucsilor cu masina suspendata, dar pana la urma s-au conformat cerintelor mele.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 25 Dec 2014, 11:54
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




De la mecanici batrani: este bine sa pui si 2 oameni in masina cand strangi bucsile de bascula!!


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 25 Dec 2014, 13:00
Post #88


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




offtopic: hai ca mi`a placut asta cu "de la mecanici batrani" radmasa.gif
eventual daca tot e Craciunu` sa punem si un porc in portbagaj tongue.gif
hai sa o lasam la punctu` mort si sa cadem la pace ca tot ce inseamna bucsa la articulatie trebuie stransa cu masina la sol

p.s: Craciun fericit tuturor !


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 25 Dec 2014, 15:38
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Daca te sui in masina unghiul dintre brat (bascula) si caroserie se modifica, nu substantial dar se modifica, deci implicit efortul de torsiune din bucsa, asta era spilul, punctul mort al bucsei sa fie in conditii cat mai apropiate de utilizarea obisnuita.

This post has been edited by gabi_g: 25 Dec 2014, 15:41


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 25 Dec 2014, 17:15
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si pe ala mai gras il pui in stanga sau in dreapta? sau cauti doi oameni cu aceeasi greutate?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:35
Forum Renault