DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hayon stramb, Cum il remediez

bolidu
post 18 Oct 2006, 00:14
Post #1


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Azi am observat fara sa vreau, ca hayonul meu este stramb (adica nu mai are aceeasi linie cu masina) este dat mult in stanga. Acuma vroiam eu sa trag de el dar am lasat asa sa nu o dau in altele mai naspa. Ce tre` sa ii fac? De cautat pe forum am cautat dar nu am gasit ce ma interesa daca nu am cautat unde trebuia va rog indreptati-ma spre calea cea buna naughty.gif

This post has been edited by bolidu: 18 Oct 2006, 00:15


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 18 Oct 2006, 07:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




incearca sa reglezi tampoanele da cauciuc de pe interior. rasucesti putin de cel din stanga astfel ca acesta sa se desurubeze putin, sau il mai "infiletezi " putin pe cel din dreapta.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 18 Oct 2006, 08:06
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Probabil e dereglat din balamele. Mergi la un service sau la cineva care se pricepe sa-l reaseze in pozitia corecta.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 18 Oct 2006, 09:33
Post #4


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Te-au vizitat cumva hotii? Sau macar au incercat?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Oct 2006, 10:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca nu a umblat de mult la acele tampoane de cauciuc este posibil ca in timp sa se fi asezat gresit din cauza lor . Dar e bine sa mergi intr-un service daca nu te pricepi .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 18 Oct 2006, 13:29
Post #6


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Nu cred ca m-au incercat hotii dar am omis ceva. A prostul obicei sa ma asez pe el cand stau pe la masina oare sa fie din cauza asta? Si daca totusi as incerca sa trag eu de el spre pozitia de remediere oare sa se rupa ceva ? balamale, tabla, ?


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 20 Oct 2006, 13:44
Post #7


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Nu stie nimeni ? Chiar tre` sa ajung in service ? plange.gif


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 20 Oct 2006, 13:48
Post #8


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




Off topic: Si eu faceam acelasi lucru pe solenza dinainte blink.gif , dar de cand am luat-o pe asta(scala) nu mai pot sa ma asez pe ea. Ia-ti un eleron si apoi nu o sa ma poti sa te asezi pe hayon. biggrin.gif


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 20 Oct 2006, 16:10
Post #9


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Mdea... Misto solutie ! biggrin.gif Este in plan si lucrul asta sa mai treaca ceva timp. Pana la urma cum il remediez ? 022.gif


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rotuning
post 20 Oct 2006, 20:08
Post #10


Australanthropus olteniensis


Group: Members
Posts: 337
Joined: 18 June 04
From: pe langa Buridava




intai trebuie sa-ti dai seama de unde e stramb, ca altfel....
uita-te la toate liniile si vezi unde se indeparteaza de caroserie...verifica balamalele, tampoanele.....sigur ca poti sa-l strambi din balamale, daca vrei, dar poate ca nu acolo e problema si te trezesti cu 2 bube in loc de una. Nu te grabi. Incepi cu lucrurile care nu sunt ireversibile cool.gif


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16V CD 2006
TOYOTA NGYaris 1.3 VVT-I Luna LCA M/M
ARO 11.9 1.6D
ex:Dacia Solenza Clima 1.4 MPi
ex:AlfaRomeo33 1.5 ie
ex:DaciaNovaGT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraDrive
post 20 Oct 2006, 23:46
Post #11


Membru cu kilometri


Group: Members
Posts: 442
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Nu vreau sa te descurajez , aceiasi problema o am si eu.
Am incercat din tampoane dar diferenta este de neobservat.
Mecanicul hatru de la garaj mi-a confirmat ca se poate remedia din balamale , dar sansele de reusita sunt destul de mici.
Se stramba si mai rau, practic nu mai poate fi scoasa la lumina asa cum ar trebui.
Minte el , te mint si eu.


--------------------
Renault Megane 2000 HB 1.6 16V
De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 20 Oct 2006, 23:48
Post #12


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Bolidule, ia pune o poza sa vedem si noi cat e de stramb!


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 21 Oct 2006, 15:40
Post #13


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Am incercat sa trag de balamale da sunt tari ale dracu` nu se indoaine neam ! Ce nu am incercat insa este partea de suruburi. Poate or fi dalea care se pot regla. O sa pun si niste poze dar nu cred ca o sa se observe ...


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 21 Oct 2006, 15:47
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Pai fii sigur ca nu se indoaie.... ci se regleaza din suruburi tongue.gif


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 23 Oct 2006, 19:14
Post #15


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Am reglat hayonu`. A iesit belea, se regleaza din suruburile alea dar e nevoie de vreo 3 oameni unu sa tina hayonu, unu sa stranga suruburile si unu sa se uite de la indepartare sa vada cum vine. In rest nimic mai simplu dar acuma alta belea nu se mai inchide ca inainte tre` sa il trantesc zdravan. Ceva solutii la faza asta ?


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cation
post 26 Oct 2006, 16:44
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 1 July 06
From: Bucuresti




ca sa se inchida mai usor trebuie sa mai strangi tampoanele alea de cauciuc. parca s-a mai discutat pe aici

This post has been edited by cation: 26 Oct 2006, 16:45


--------------------
Ford Focus Sedan 2006 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 11 Sep 2016, 12:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Resuscitez acest topic, in contextul descris la sectiunea ...PIESE AUTO,in urma inlocuirii stopurilor.
Cum reiese cel mai bine din fotogtrafii, se observa ca lufturile nu sunt egale la inchiderea hayonului.
Aceasta problema o am de cand am cumparat masina (am luat-o de noua), dar abia acum ma deranjeaza un pic, intrucat acum cand inchid hayonul acesta loveste stopul dreapta (deh calitate piese aftermarket). Am pus pozele, fac mai mult decat 100 de cuvinte. Mentionez ca masina nu a fost lovita, pur si simplu asa a fost. Am informatii ca a fost un lot refuzat la export, tocmai din aceasta cauza, lufturi inegale la caroserie.
Exista vreo solutie, de reglare a acestuia.
Se poate micsora acel luft din stanga, evident in dauna celui din dreapta ?

This post has been edited by danygaro: 11 Sep 2016, 12:26

Attached thumbnail(s)
IMG_20160910_083216.jpg ( Size: 823.77k ) Number of downloads: 244
IMG_20160910_083221.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 265
IMG_20160910_083258.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 259
IMG_20160910_083321.jpg ( Size: 939.66k ) Number of downloads: 256
IMG_20160910_083329.jpg ( Size: 926.82k ) Number of downloads: 259


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Sep 2016, 12:47
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




cred ca-i destul de complicat sa reglezi hayonul daca nu are balamale prinse cu surub. Poti incerca sa-l torsionez, dar probabil trebuie scoasa luneta in prealabil sa nu faci tensiuni in ea.
Mai degraba sa vezi daca nu poti modifica pozitia stopului (mai "la pila", mai o saiba etc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cgc64
post 11 Sep 2016, 13:21
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 December 09
From: Constanta




la cata vechime are masina si mai ales ca dupa atatia ani ai vazut ca are o hiba la hayon,eu zic sa lasi asa masina sau vinde-o si iei alta masina


--------------------
dacia sandero laureate 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 11 Sep 2016, 18:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.850
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Din tampoanele reglabile de pe hayon ai incercat sa reglezi?


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 11 Sep 2016, 21:02
Post #21


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




As vrea eu sa stea si la mine hayonul cam cum sta la tine smile.gif Mai ales ca mi-a tras unul un sut in fund... Daca nu ploua in masina, las-o in pace. Cum ziceau colegii mai sus, mai insurubeaza piesa aia de cauciuc cu care hayonul loveste in tabla masinii, pe partea unde e hayonul prea departat. Evident operatiunea inversa in cealalta parte - pana gasesti un echilibru.

Recomand sa deschizi o usa la masina cat timp te tot joci cu inchiderea portbagajului, ca sa nu se faca presiune ce determina dificultati la inchiderea hayonului.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 12 Sep 2016, 06:34
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(klaus @ 11 Sep 2016, 12:47)
cred ca-i destul de complicat sa reglezi hayonul daca nu are balamale prinse cu surub. Poti incerca sa-l torsionez, dar probabil trebuie scoasa luneta in prealabil sa nu faci tensiuni in ea.
Mai degraba sa vezi daca nu poti modifica pozitia stopului (mai "la pila", mai o saiba etc)
*




Si eu cred, ca nu este chiar floare la ureche, de altfel nici in manualul de service nu este precizat un algoritm in acest sens. Balamalele, in cazul meu, sunt atasate prin intermediul suruburilor. Ce sunt Solenze, la care balamalele sunt sudate direct la hayon ...? Asa economie ...?
O sa-l las asa atunci, voi mai pili un pic partea superioara a stopului din dreapta. In acest fel, sper sa maresc un pic distanta dintre hayon si stop, astfel incat hayonul sa nu mai loveasca stopul.
In plus, voi proceda ca in manual, nu voi mai tranti hayonul, ci il voi lasa usor si voi apasa pe extremitatile hayonului pentru a-l inzavorî si inchide. Am vazut ca inca merge.

12 Sep 2016, 06:49:
[quote=cgc64,11 Sep 2016, 13:21]
la cata vechime are masina si mai ales ca dupa atatia ani ai vazut ca are o hiba la hayon,eu zic sa lasi asa masina sau vinde-o si iei alta masina
*

[/quote

”Daca taceai ...filosof ramâneai”.
Acea hiba am vazut-o de multa vreme, nu m-a deranjat. Pana acum, cand am vazut ca imi loveste stopul nou montat.
Era un pic inestetic, dar am vazut masini mai pricopsite cu lufturi similare, daca nu chiar mai mari (poate in urma unor accidente si reparatiilor facute de ...cârpaci, este adevarat).
In rest, multuemsc pentru celelalte sfaturi si recomandari. N-o voi vinde inca, o voi mai tine ceva vreme, inca se tine binisor, nu m-a lasat in drum niciodata, chiar de a intrat in anul 14 de curand. Nu are decat 72.000 km. Iar in achizitia altei masini, da, sunt de acord cu tine, insa prefer sa cumpar una ”tot de noua”. In plus aia de acolo, de la orice reprezentanta as lua-o ... ”le cam pazesc ...pe masinile care este”.


This post has been edited by danygaro: 12 Sep 2016, 06:49


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Sep 2016, 10:00
Post #23


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Super, imi place cum ai grija de masina.

Situatia e astfel: stopul sta putin stramb. Pentru asta nu e nevoie sa pilesti stopul ci e mai bine sa scoti lampa spate cu totul - si vezi apoi gaurile din tabla prin care trece surubul ce fixeaza stopurile. Incearca sa pozitionezi lampa cat mai spre exteriorul masinii - si cat mai jos. Daca tot nu este loc, incearca sa pilesti putin gaura aceea (deci nu lampa !!!) astfel incat pozitia lampii va fi mai jos si mai spre exterior.
Nu iti face grija cu spoilerul spate, acela e destul de elastic in acea zona si ar trebui sa suporte sa te impingi un pic in el mai spre jos.
Dupa ce ai pilit gaura (sau gaurile) mai faci o proba. Va trebui sa strangi bine surubul - ca sa nu aiba stopul tendinta de a urca iarasi.

Daca esti multumit de rezultat, o lasi asa cateva luni - apoi va trebui sa repozitionezi iar stopul - ca de la vibratii s-ar putea sa urce un pic, cu tot cu surub. Apoi iar vei fi multumit cateva luni. Bafta !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 13 Sep 2016, 07:23
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(i96nds @ 12 Sep 2016, 10:00)
Super, imi place cum ai grija de masina.

Situatia e astfel: stopul sta putin stramb. Pentru asta nu e nevoie sa pilesti stopul ci e mai bine sa scoti lampa spate cu totul  - si vezi apoi gaurile din tabla prin care trece surubul ce fixeaza stopurile. Incearca sa pozitionezi lampa cat mai spre exteriorul masinii - si cat mai jos. Daca tot nu este loc, incearca sa pilesti putin gaura aceea (deci nu lampa !!!) astfel incat pozitia lampii va fi mai jos si mai spre exterior.
Nu iti face grija cu spoilerul spate, acela e destul de elastic in acea zona si ar trebui sa suporte sa te impingi un pic in el mai spre jos.
Dupa ce ai pilit gaura (sau gaurile) mai faci o proba. Va trebui sa strangi bine surubul  - ca sa nu aiba stopul tendinta de a urca iarasi.

Daca esti multumit de rezultat, o lasi asa cateva luni - apoi va trebui sa repozitionezi iar stopul - ca de la vibratii s-ar putea sa urce un pic, cu tot cu surub. Apoi iar vei fi multumit cateva luni. Bafta !
*




Multumesc de apreceri. biggrin.gif

E de incercat si metoda descrisa de tine, desi nu imi fac mari sperante. Faza nasoala e ca la aceste stopuri aftermarket, surubul de fixare (M5) se infileteaza in acel "cilindru turnat" al stopului care este din plastic (ordinar fara nicio bucsa cum este la cel original). Imi este teama ca daca strang tare, filteul va ceda si voi fi nevoit sa bag un surub mai mare (M6), care posibil imi va despica acel cilindru de palstic. L-am starns mai cu moderatie. Si asa la cel de pe partea stanga, am senzatia ca surubul are un usor joc, din cauza filetului, mai ales ca l-am tot scos de vreo 2-3 ori si infiletat din nou.
AM pus o saiba cu cauciuc pe una din parti, pentru o fixare mai ferma, dar nu stiu cat de fix sta acel surub, daca nu am infiletat tare acel surub de fixare al stopului.
Pana la urma, asta e..., sper sa nu pierd stopul pe drum,. De fapt il mai retine si acel mamnunchi de fire... laugh.gif
Multuemsc pentru pont, voi vedea.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 13 Sep 2016, 14:26
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Poti incerca sa largesti gaurile mai spre exterior astfel incat sa te dai putin cu stopul spre exterior.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 16 Sep 2016, 20:34
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(catalinski @ 13 Sep 2016, 14:26)
Poti incerca sa largesti gaurile mai spre exterior astfel incat sa te dai putin cu stopul spre exterior.
*




Da, este o idee. Numai ca daca scot mai il lateral stopul (spre exterior) s-ar putea sa nu se mai alinieze cu aripa spate., stopul sa fie iesit "peste aripa", la o privire din spate.
De asemenea, cum spuneam mai deunazi, nu pot starnge "barbateste"acel surub in stop. Filetul este in plastic, nimic mai mult, nu bucsa, nu vreo piulita.
Daca strang tare, sigur se ”olărește” gaura cu filetul. Asa ca ... bababa_rock.gif , ii dau inainte asa.
Oricum ideea este buna, de luat in seama, numai ca ...tehnica nu ma prea ajuta.

This post has been edited by danygaro: 16 Sep 2016, 20:35


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 19 Sep 2016, 10:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




Cred ca daca desfiletezi tmponul de pe dreapta apoi il infiletezipe cel din stanga cu un numar egal de ture ,remediezi o parte a problemei.De asemenea cred ca ar trebui mutat suportul cuiului doi trei milimetrii mai in stanga.Nu o sa se observe aliniamentul haionului cu aripile dar maresti un pic luftul la tripla din dreapta.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 25 Sep 2016, 20:07
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(neacsugabrie @ 19 Sep 2016, 10:16)
Cred ca daca desfiletezi tmponul de pe dreapta apoi il infiletezipe cel din stanga cu un numar egal de ture ,remediezi o parte a problemei.De asemenea cred ca ar trebui mutat suportul cuiului doi trei milimetrii mai in stanga.Nu o sa se observe aliniamentul haionului cu aripile dar maresti un pic luftul la tripla din dreapta.
*




Multuemsc de sfat, de avut in vedere. Totusi voiam un sfat concret, a unui user care s-a confruntat si a remediat problema. Asa ...raman doar supozitii ...cred !
Multuemsc oricum !


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 4 Oct 2016, 10:53
Post #29


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




danygaro, pana la urma ai reusit sa mai mesteresti la lufturi ca sa iasa mai aproape de ceea ce iti doresti ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 8 Oct 2016, 20:40
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(i96nds @ 4 Oct 2016, 10:53)
danygaro, pana la urma ai reusit sa mai mesteresti la lufturi ca sa iasa mai aproape de ceea ce iti doresti ?
*



Nu. din pacate nu. L-am lasat asa, mai ales ca unii dintre colegii de pe forum "m-au consolat", ca la masinile lor ..este si mai rau. Cum nu am gasit o metoda verificata, si nici in manual nu scrie, si cum a mers 13 ani, o mai merge si de acum incolo.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 11:19
Forum Renault