DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> simplu sau dublu circuit ?, care e mai buna ?

incubus
post 1 Jun 2006, 21:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 March 05
From: Medgidia-Constanta




Salutare ! Am dat cautari dar nu am gasit un raspuns clar la ce ma framanta. Iata care sunt datele problemei :
-dacie 1300 , cu pompa de frana cu dublu circuit si 3 conducte (neoriginala, evident)
-frana .... acceptabila, dar in nici un caz beton, cum am vazut la alte masini
-un nea' mecanicul la care am fost acum un an sa schimb furtunele, imi spunea ca pompele cu dublu circuit sunt proaste, caci nu realizeaza presiunea pe care o face una cu simplu circuit
-un altcineva cu care am vorbit, mi-a confirmat ca cele cu simplu circuit sunt mai bune, iar cele duble in caz de avarie se comporta identic, in sensul ca nu-ti mai tine frana nici pe circuitul intact
Care este parerea voastra ? Care e mai buna ? (In mod evident cea cu dublu circuit e mai sigura, dar asta cu conditia sa si functioneze... sunt cele simple mai fiabile ?)
Si inca o intrebare: furtunasele pe care le-am schimbat acum un an sunt crapate inca de prin toamna (traiasca SRL-urile, fir-ar mama lor !) si vreau sa le schimb iar...imi puteti recomanda un fabricant serios ?


--------------------
Dacia Logan 1,4 mpi - CT-07-NYO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Jun 2006, 21:30
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Categoric servo dublu circuit, sunt cele mai avansate tehnologic, si cele mai eficace.
Evident, daca au garnituri coapte prin interior nu o sa-ti mearga calumea, si atunci e valabil ce ti-a zis altcineva-ul ala.

Am condus masini si cu toate felurile de pompe, si cele mai OK sunt dublu circuit, cu conditia sa fie in parametrii, dezavantajul e ca sunt mai complexe, si sansele sa se strice ceva sunt mai mari, sti vorba aia, un lucru cu cat mai simplu, cu atat se strica mai greu.
DAR eu nu am avut probleme cu servo dublu, de cand am masina, de fapt am avut, dar era de la lichidul nasol, l-am schimbat si a fost OK, deci in 10 ani, nici o problema cu pompa de frana..numai cu limitatorul, dar aia nu se pune.

Furtunase? am auzit ca cele cu camasa metalica (ca si sanitarele) sunt OK.

This post has been edited by argon: 1 Jun 2006, 21:36


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilikecheese
post 1 Jun 2006, 22:33
Post #3


Membru... ș-atât


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 February 06
From: Buzau/Bucuresti




Eu am tot servo cu dublu circuit.Tin franele jos palaria,problema este cu cauciucurile.Tre sa le schimb si pe alea.Mau scos franele alea din toate situatiile de cacao pe care alti soferi mai "experimentati" le-au facut.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - BZ-02-PYS
Fetele bune se duc in rai dar fetele rele se duc unde vor :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 2 Jun 2006, 08:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




QUOTE(incubus @ 1 Jun 2006, 21:26)
Si inca o intrebare: furtunasele pe care le-am schimbat acum un an sunt  crapate inca de prin toamna (traiasca SRL-urile, fir-ar mama lor !) si vreau sa le schimb iar...imi puteti recomanda un fabricant serios ?
*



Atit garnituri cit si flexibile de frina (furtunase )
ROLAST Pitesti
AUTONOVA Satu Mare

Pompa de frina tot AUTONOVA


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ksi_id
post 5 Jun 2006, 15:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 16 April 05
From: timisoara




biggrin.gif Simplu circuit fara servo.
Avantaj: mai putine chestii ce se pot strica, frana beton pe toate 4 roti
Dezavantaj: pedala mai tare

Am condus mai multe dacii dar doar o singura dacie cu servo si dublucircuit a avut frane beton, dar a avut si de cateva ori probleme cu garniturile, pe cand eu am simplu fara servo si doar placute de frana icon_mrgreen.gif o vazut masina

This post has been edited by ksi_id: 5 Jun 2006, 15:03


--------------------
vw jetta 1800cmc 90hp 1992 - TM 18 KSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 5 Jun 2006, 22:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




M-am hotarat sa schimb si eu pompa de frana.Am pompa tandem montata pe masina cu servo.Vreau sa-mi pun cu 4 conducte.Corpul pompei il am, mai trebuie sa cumpar cilindri cu tot cu garnituri + stifturi. Am luat inca o conducta (a 4-a) si limitatorul de presiune.
Intrebarea mea este daca o sa fie vreo diferenta fata de cea veche.Am observat ca diametrul cilindrilor e ceva mai mare (aprox 2mm).
Asta pe care o am acum oricat as aerisi-o tot e elastica pedala, aproape ca ajung cu ea la podea (asa a fost mereu) chiar si cu motorul oprit. Frana tine destul de bine. Am mers si cu dacii cu pompe cu 4 conducte si am observat ca pedala e beton, parca ai pune piciorul pe un bolovan, in special cu motorul oprit.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 5 Jun 2006, 22:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




cred ca frana cea mai buna e combinatia pompa simplu circuit +servo


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristigeo69
post 5 Jun 2006, 22:28
Post #8


1.6i m40


Group: Members
Posts: 755
Joined: 20 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(andutzu @ 5 Jun 2006, 12:05)
M-am hotarat sa schimb si eu pompa de frana.Am pompa tandem montata pe masina cu servo.Vreau sa-mi pun cu 4 conducte.Corpul pompei il am, mai trebuie sa cumpar cilindri cu tot cu garnituri + stifturi. Am luat inca o conducta (a 4-a) si limitatorul de presiune.
Intrebarea mea este daca o sa fie vreo diferenta fata de cea veche.Am observat ca diametrul cilindrilor e ceva mai mare (aprox 2mm).
Asta pe care o am acum oricat as aerisi-o tot e elastica pedala, aproape ca ajung cu ea la podea (asa a fost mereu) chiar si cu motorul oprit. Frana tine destul de bine. Am mers si cu dacii cu pompe cu 4 conducte si am observat ca pedala e beton, parca ai pune piciorul pe un bolovan, in special cu motorul oprit.
*


din simptomele care le spui eu cred ca este pompa ovalizata
eu am pompa cu simplu circuit(fara servo)la fel am patit si eu intr-un timp aveam pedala elastica si se ducea la fund...nu pierdea pe nicaieri...pana la urma am luat o pompa noua(tot cu simplu circuit)de atunci s-a schimbat situatia pedala e tare si franele tin bine.
am mers cu o dacie din '98(cu sistemul de franare cel mai "performant" fara nici o problema la frane)insa nu este o diferenta considerabila intre a mea si a lui cu servo,pompa cu 4 conducte...etc
acum depinde de fiecare cat vrea sa se complice...
Ps:mai imi zice tata cand ma complic cu diferite chestii..."sti de ce sunt ungurii vecini cu noi??? petru ca asa le trebe"
bafta smile.gif

incubus in legatura cu furtunele si eu am patit-o in numai 6 luni s-au crapat...ce sa le faci...dandu-le jos pe ale masinii originale din '78 care erau imbatranite doar la suprafata ca le-am sectionat sa vad cum se prezinta biggrin.gif uimitor...doar izolatia de la suprafata era crapata.

This post has been edited by cristigeo69: 5 Jun 2006, 22:33


--------------------
ex Dacia 1310 1980 LS - B 70 W R C
MASINA SI FEMEIA NU SE IMPRUMUTA,mai ales masina...ca femeia se imprumuta singura :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 5 Jun 2006, 23:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Acum oricum nu mai pot da inapoi... am luat deja piesele, mai putin pistonasele, dupa cum am mai zis.Le am si pe cele vechi dar nu-mi plac cum arata... sunt cam oxidate si nu am chef ca pe urma sa mai demontez totul din nou...
Am sa va comunic rezultatele peste cateva zile. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:57
Forum Renault