DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> saboti frana

dr_mKe
post 3 Apr 2009, 20:26
Post #61


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Adevarat tongue.gif De regula se rezolva cu un ciocan de cauciuc tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 4 Apr 2009, 17:55
Post #62


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




am mai spus si o repet-sabotii i-am schimbat la fix 48 mii km. uzati pana la nituri, numai cei dinspre fata masinii ( ceilalti uzura 60 %). stilul de condus, dar si aglomeratia orasului sunt factori hotaratori care au contribuit la acest lucru.
marius -eu unul continui sa nu te cred ca ai schimbat placutele la 72 mii km. pai tu schimbi palcutele la 72 mii si sabotii la 80 mii? daca diferenta de rulaj intre schimbarea placutelor si a sabotilor este asa mica, care parte a sistemului de franare nu a functionat corect? ca in mod normal franarea se face cam 70 % pe rotile fata. toti posesorii de masini schimba 3-4 seturi de placute la un schimb de saboti , iar matale nu.

This post has been edited by benkenobi: 5 Apr 2009, 07:17


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 5 Apr 2009, 01:17
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




mie imi tinea frana de mana doar pe o roata si ajungand prin service cu alte probleme am cerut si "deprafuirea sabotilor". acum tin ambele roti si se ridica maneta cam 5-6 dinti.

in urma acestei operatiuni se simte o imbunatatire notabila a franei de picior. as tinde sa spun ca tine prea tare pe spate insa cred ca ma obisnuisem eu prost. rotile pe spate nu se incing, deci cred ca e reglata ok. poate sa fi umblat nea mecanicul si pe la repartitor insa nu cred ca a facut-o.

masina are aprox. 68 de mii km si sabotii se prezinta bine, poate ajung la 100 de mii tot cu ei.

cost operatie: 100 ron manopera (adica 1 ora - care la adras = 98 lei cu tva) + 15 lei spay curatire (care se consuma 1/4 insa ei ti-l opresc si pe restul).


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 12 May 2009, 21:25
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




mai sunt si alte marci de saboti pt solenza,inafara de cei de origine(aprox 250 lei) si cei facuti la iasi(aprox 50 lei).nu de alta,dar cei de origine sunt mult prea scumpi fata de cei s.r.l. ,iar la iasi sunt cele mai varza piese....


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancaine
post 13 May 2009, 11:38
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 25 March 08
From: bucuresti




fermit - aprox 120 ron sunt identici,difera cutia de carton


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 13 May 2009, 19:03
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




am luat din aia facuti la iasi...50 roni.sunt cu tot cu partea metalica,nu doar ferodourile,si arata destul de bine.garantie 24 luni.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 15 May 2009, 00:55
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Aia de la Iasi au si parghiile alea de reglaj (autoreglaj)?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 May 2009, 11:03
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(alex_axn @ 5 Apr 2009, 01:17)
mie imi tinea frana de mana doar pe o roata si ajungand prin service cu alte probleme am cerut si "deprafuirea sabotilor". acum tin ambele roti si se ridica maneta cam 5-6 dinti.

cost operatie: 100 ron manopera (adica 1 ora - care la adras = 98 lei cu tva) + 15 lei spay curatire (care se consuma 1/4 insa ei ti-l opresc si pe restul).
*



Cum sa dai 113 ron pt o curatare interioara a tamburilor ??? Cum sa te coste o ora 98 ron ???
Parerea mea : uita-te pe factura ca nu e ok .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 18 May 2009, 11:41
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




aia de iasi nu se potrivesc chiar perfect,trebuie reciclate cateva arcuri de la vechii saboti,plus ca trebuie foarte putin ajustati ...insa sfatuiesc pe toata lumea sa cumpere ferodouri,care sunt in jur de 30 roni si sa le bata pe vechii saboti.e si mai ieftin,si mai sigur.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciist
post 19 Mar 2010, 22:40
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




A venit vremea sa schimb sabotii.Cei originali prea scumpi, asa ca am luat de Fermit: 120 ron. Din cate am inteles de la un magazin doar cei de Asam(Iasi) nu se potrivesc. Inca nu i-am pus dar urmeaza, chiar maine. Am vazut ca au acel dispozitiv de reglare plus cetificate de siguranta, standarde , etc. Masina are 76.000. Mentionez ca repartitorul e reglat sa tina cat trebuie...adica...cu un prieten, observator, pe asfalt uscat, am pus frane multiple si l-am reglat in asa fel incat sa tina optim, fara sa blocheze rotile spate, care asigura stabilitatea la o franare la mare viteza. Acum imi pacane cand dau drumul la frana de mana, semn ca suportul ferodoului, de metal, intra pe canalul tamburului, plus ca acu un an cand m-am uitat la ele deja nu mai aveau mult pana la nituri...doar pe o parte din pacate.


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 20 Mar 2010, 09:12
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




cum ai reglat repartitorul?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciist
post 21 Mar 2010, 10:16
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




Am pus sabotii Fermit si se potrivesc foarte bine. Cei vechi se uzase neuniform si la unul era aproape de nituri.
In legatura cu reglarea repartitorului. Nu cred ca ar trebui sa umbli la el daca e asa cum a iesit din fabrica si n-a mai umblat nimeni la el. El se vede de sub masina, in partea dreapta, aproape de roata din spate.
Se regleaza prin strangerea sau desfacerea piulitei (cu cheia de 10) care se afla pe o tija care face legatura dintre punte spate si repartitor. Chemi un prieten sa observe daca se blocheaza sau nu rotile spate. Pe un drum drept sau putin in vale bagi 60-70-80 km/h si franezi tare. In functie de rezultat il mai strangi sau ii mai dai drumul.
Ar trebui sa ajungi in urmatoarele faze:
1.rotile se blocheaza la franare
2. mai dai drumul o spira, doua si rotile nu se mai blocheaza
3.mai dai drumul inca o spira,doua pt ca nu se blocheaza la 70- 80, dar la 140 s-ar putea inca sa se blocheze pt ca spatele se ridica mai mult si forta de frecare e proportionala cu greutatea de pe punte (in cazul asta).
Acum repartitorul e reglat si cand vei avea doua trei persoane in spate te vor ajuta optim si rotile spate la franare.


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NiNiU
post 17 May 2010, 18:36
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 4 November 07
From: Suceava




Din cauza huruitului din ce in ce mai pregnant pe spate la franare, am verificat si eu tamburii (Masina numai ce a trecutr de 81.000 km). Uzura exista, inegala: la unul a ajuns la nit. Am pus la loc si merg maine sa-i schimb.
Am fost pe aici la un magazin si am luat cu 95 Ron "set garnituri frana tambur asamblate" Fermit BF-24 - numai ca scrie pe cutie ca-s pt. 1310, break, nova si supernova.
M-am uitat pe fermit.ro si nici nu am gasit codul de pe cutie si la Solenza apare cu totul alt produs.
Acum, daca nu se potrivesc, ma duc si ii dau inapoi, dar iar mai pierd o zi, bani...
Se poate sa nu se potriveasca? A mai luat cineva tipul asta ?

P.S. Si, nici nu am vazut vreo parghie de reglaj: doar cele 4 metale cu garniturile nituite pe ele



--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
Daca mi-o trebuit dacie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 17 May 2010, 18:52
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




sunt perfecti...ce merge la break ,nova si supernova merge si la solenza(la saboti ma refer)


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NiNiU
post 26 May 2010, 08:24
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 4 November 07
From: Suceava




Am schimbat sabotii si am scapat si de huruit.
Dar, destul de ciudat a fost: mecanicul s-a chinuit la greu, ca sabotii noi Fermit nu au venit cu nici un accesoriu. La cei de pe masina erau montate niste sigurate de unica folosinta -cica, niste nituri...Acum pot doar sa sper ca a lucrat bine omul, la cate improvizatii a facut.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
Daca mi-o trebuit dacie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 May 2010, 11:38
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




mi-am adus aminte: am trimis, zilele trecute, un e-mail la sediul fermit din bucuresti iar acum citeva minute am primit raspunsul. lista de preturi. parca merita sa dau o fuga pina ei. mai ales cind am vazut preturile de prin magazine... wacko.gif
Attached File  Of_DACIA_2010.doc ( 126k ) Number of downloads: 340


This post has been edited by george_scala_2004: 26 May 2010, 11:40


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 13 Sep 2010, 10:36
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Eu nu stiu cum functioneaza parghiile de autoreglaj. Dupa ce am schimbat sabotii, acum 25 000 km, aveam frana foarte eficienta. I-am spus mecanicului ca daca trag 2 dinti de la frana de mana, imi franeaza foarte bine si a rezolvat el, nu stiu cum. Cand erau sabotii noi, s-a auzit putin timp un huruit, ceea ce demonstra ca functioneaza.

Acum nu mai e la fel. Trebuie sa trag 2 dinti de la frana de mana ca sa fie mai eficienta franarea (totusi nu circul asa, ca poate se bloceaza rotile pe ploaie). Daca ar fi autoreglaj, ma gandesc ca ar trebui sa pastreze o distanta uniforma de tambur pe parcurs ce ferodourile se uzeaza.

Cum sunt sabotii la Dacia clasica? Eu tin minte ca nu aveau pargille pe care le avem noi. Atunci cum se mentinea o distanta unforma fata de tamburi?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Sep 2010, 10:50
Post #78


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@george: mie nu mi-au raspuns nici dupa 3 saptamani. Sa inteleg ca sunt 82.9 lei fara tva setul? Pai ar fi bine la pretul asta...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 13 Sep 2010, 11:21
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




cred ca da...oricum preturile din oferta aia ziceau ca sint valabile 30 de zile...probabil ca, intre timp, in evolutia crescatoare a tutror preturilor, se inscrie si fermit...un 5 - 10% in plus la pretul din oferta nu ar fi o surpriza...la care se adauga, evident, noul nivel al tva-ului... mad.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 13 Sep 2010, 11:37
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




augustin87r: Probabil s-au uzat sabotii suficient de mult si s-a marit jocul. Sistemul ala de autoreglaj nu prea functioneaza cum ar trebui. Cel putin nu la toata lumea, depinde de jocul la parghii, de uzura lor, de cat de usor se misca etc. In orice caz, nu compenseaza jocul cum ar trebui, sare cate un dinte la parghiile alea, numai cand e jocul foarte mare, ceea ce nu e satisfacator. Cel mai bine, ca sa ai franele intr-o stare buna, reglezi manual jocul sabotilor (cat de des... depinde cat si cum franezi, dar o data la 10K Km ar putea fi acceptabil), ocazie cu care mai cureti praful si mizeria de acolo, verifici si daca nu-ti curge usor vre-un pistonas, sau daca nu e blocat. In cazul tau, trebuie desfacut tamburul, vazut cum se prezinta lucrurile si facut reglajul ca sa elimini jocul (nu e mare lucru de facut). Daca tragi frana de mana 2-3 dinti, probabil la ce joc ai, nu or sa ti se blocheze rotile pe ploaie. Provizoriu, pana la reglaj, daca vrei sa elimini cursa moarta la pedala (sa prinda mai sus), poti merge cu frana de mana 2-3 dinti trasi. Mergi cateva sute de metri sau cativa Km, fara franari prea dese si verifici daca s-au incalzit tamburii in spate. Daca sunt reci, inseamna ca nu freaca, daca sunt fierbintia... inseamna ca 3 dinti de ex la frana de mana e prea mult. Oricum, cel mai bine e sa reglezi tot ce tine de frane, mai ales ca se apropie iarna. Succes!


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 13 Sep 2010, 12:18
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Pai de asta reglez totul, ca se apropie iarna si au fost si ploi zilele astea.

Bun, dar la Dacia clasica cum se facea reglajul? Il regla cineva manual periodic?

O sa merg la un service sa imi desfaca tamburii ca nu am cheie asa de mare....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 13 Sep 2010, 16:41
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Tamburii se incalzesc oricum, chiar si numai din cauza rotirii rulmentilor, daca mai si franezi mai des, e posibil chiar sa se incinga.
Cand se regleaza manual, trebuie sa probezi de mai multe ori. Reglezi, pui tamburul, il tii fix, lovesti usor cu un ciocan in el, invarti. Trebuie sa se auda un usor fasait datorat frecarii sabotilor, dar tamburul sa se invarta usor, nu sa te chinui sa invarti de el. Daca merge infranat sau prea usor si nu exista acea usoara frecare, il scoti si reglezi in consecinta.
Piulita se strange tare, nu ca la daciile vechi. Se unge doar foarte putin axul pe care se fixeaza tamburul. Dupa ce strangi, se asigura batand pe marginea ei.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 19 Sep 2010, 21:27
Post #83


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




cat sunt cei de origine si cat sunt cei fermit ?

ca vreau sa-i schimb si eu


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2010, 21:36
Post #84


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sabotii originali sunt chiar cei de la fermit. Pe cutia sabotilor originali scrie sc fermit, iar setul costa 220-240 ron.

This post has been edited by Maskatu: 19 Sep 2010, 21:36


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 24 Sep 2010, 15:28
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Foarte seriosi cei de la Fermit.... mad.gif Am trimis si eu mail sa-mi trimita si mie o lista de preturi cu ce au pentru dacie, asta se intampla acum aproape o luna si inca nu mi-a ajuns mailul de la ei. O sa le trimit un mail sa le multumesc pentru amabilitatea si promttudinea cu care mi-au raspuns....


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 24 Sep 2010, 16:01
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Sa le trimiti mail inapoi si sa le `multumesti`....E foarte important sa inteleaga si firmele romanesti cat de mult conteaza feedback-ul. E o boala la noi, lipsa de respect fata de client ramasa din vremea comunismului. Nici macar Radio Romania nu raspund la mailuri (postul cu cel mai mare rating national)....Le-am trimis un mail de `multumire`.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Sep 2010, 21:28
Post #87


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu le-am trimis mail de vreo luna si inca nu am raspuns. Sper sa aiba vanzari pe masura mail-urilor ce le trimit inapoi catre persoanele ce ar fi putut deveni clienti.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 25 Sep 2010, 20:28
Post #88


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




la bursa vinde cineva un set de saboti noi de fermit pt slz.merita luati!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 28 Sep 2010, 09:40
Post #89


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




am schimbat aseara sabotii si pe partea stanga unul dintre ei se incinge cam rau,ce sa ii fac ? iar trebuie dat jos si centrati mai bine sabotii ?


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 8 Nov 2010, 09:04
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Pentru ca sistemul nostru de parghii nu regleaza cum trebuie , m-am gandit sa vad la ce tipuri de autovehicule se gasesc saboti ca pt Solenza. Am vazut pe site-ul Ferodo, diferite tipuri de sisteme de autoreglaj:

http://www.ferodo.co.uk/ferodo_web/car-products.aspx

RAI LUCAS: AUTOMATIC INCREMENTAL ADJUSTMENT

This system allows continuous micro-adjustment optimising the shoe/drum clearance and includes a “thermo-clip”, to deal with thermal expansion caused in overheating.


Cred ca astia sunt mai buni decat sistemul ratchet folosit la noi. Trebuie totusi vazut si daca cablul de frana de mana se prinde la fel...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:25
Forum Renault