DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Verificare directie Logan in garantie, Control de calitate

bendix
post 21 Dec 2004, 09:32
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am deschis acest topic ca urmare a problemelor tehnice ale Loganului care au fost semnalate pe acest forum. Reamintesc "Probleme Directie" si "Accidentul de la Arad". Sincer m-am speriat cand am aflat aceste lucruri. Intentia mea era sa imi schimb masina veche (berlina din '90), tocmai pe motiv de siguranta a familiei, in rest nu sunt omul care sa-mi doresc neaparat ceva luxos.

La petitie nu am primit inca nici un raspuns cu privire la cauzele blocarii directiei.

De aceea, doresc sa va intreb, daca stiti, ce optiuni sunt pentru a-mi face un CTC personal al masinii in momentul cumpararii ? Ma refer desigur, intr-un service specializat. Am inteles ca franele sunt foarte bune, insa directia lasa de dorit. De aceea as vrea sa o verific in amanunt. As plati pana la 10 milioane (250 euro) pentru o astfel de actiune. Dar nu as vrea sa-mi pierd garantia cu aceasta ocazie. Ce credeti, se poate ? Ar fi eficienta o astfel de treaba, sau oricum nu s-ar depista potentialele defecte de fabricatie ?

M-ar interesa parerile celor care se pricep la mecanica, eventual au cunostinte pe la service-uri care pot face asa ceva.

Imi cer scuze moderatorilor, pana acum nu am mai deschis nici un topic, daca ei considera ca nu e interesant, ii rog sa-l inchida.



--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 21 Dec 2004, 11:36
Post #2


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Nu prea cred ca ai putea face asa ceva in service.
In service nu se pot verifica defectele din material, calitatea lui, solicitarile la care rezista etc. Asta pentru cazul Arad.
Pentru cazul cu Directia blocata, iar nu vad ce s-ar putea face in service. Adica aia trag de volan, stinga -dreapta si cam atit. Eventula mai pot desface caseta de directie sa vada daca montajul a fost facut corect si atit. Dar daca e o eroare de executie, cote gresite etc. n-ai sa vezi ca le masoara , ca n-au cu ce.

Parerea mea este ca, n-ai cum sa faci aceasta verificare, doar daca faci o cerere la Dacia si accepta aia sa participi pe linia de fabricatie a masinii, ceea ce iar vad imposibil.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 21 Dec 2004, 11:43
Post #3


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.439
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




plus ca oficial, de la dacia, nu avem nici o confirmare exacta a defectului, asa ca nu stii la ce sa te uiti.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 21 Dec 2004, 11:56
Post #4


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




@ bendix :
Si directia e foarte buna, ca doar nu e cu ghidon de bicicleta ca sa te plangi ca e rea! blink.gif
... si cei 2 nefericiti cu directia blocata au nimerit masini care au fost facute cand era obosit nea vasile. Ce sa faci, bautura asta !


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 21 Dec 2004, 14:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am inteles ca exista un aparat cu ultrasunete care poate descoperi defecte de fabricatie ale pieselor metalice. Dar nu stiu daca e in dotarea vreunui service auto din Romania.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 21 Dec 2004, 14:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Se pare ca la ora actuala singura optiune de verificare tehnica ramane cea kamikaze.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 21 Dec 2004, 14:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(Funny @ 21 Dec 2004, 14:43)
Se pare ca la ora actuala singura optiune de verificare tehnica ramane cea kamikaze.
*



Multam, dar pe asta nu vreau sa o incerc. biggrin.gif

Apropos, s-a facut pana la urma crash test la Logan sau nu s-a facut ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 21 Dec 2004, 15:16
Post #8


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(bendix @ 21 Dec 2004, 14:35)
Am inteles ca exista un aparat cu ultrasunete care poate descoperi defecte de fabricatie ale pieselor metalice. Dar nu stiu daca e in dotarea vreunui service auto din Romania.
*


Service-ul este dotat cu aparate pentru determinarea problemelor de functionare, nu pentru cele de executie a pieselor. Habar n-au aia pe ce masini sau ce tehnologii se folosec ca sa se obtina piesa respectiva.
Bun, sa presupunem ca poti face verificarea asta. O desfaci bucati si te duci nu stiu la ce fabrica din Ro sa-ti verifice orice piesa din ansamblul directie. Verificat, totul OK. Dar ce te faci cind trebuie sa schimbi o bieleta, un pivot. Ai incredere in cel cumparat? Nu prea. Iar il verifici?
Deci......
Iti faci degeaba probleme. Ia masina care-ti place si nu te gindi ca se poate intimpla ceva. Oriunde in lume se poate intimpla asa ceva. Nu militez pentru Dacia, si nici pentru Logan. Insa eu pun problema inginereste si nu zvonistic. Daca e sa fie un "viciu ascuns", poti sa folosesti oricite ultrasunete vrei ca e posibil sa nu raspunda.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 21 Dec 2004, 16:21
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




it's all about fate...


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 22 Dec 2004, 10:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(bomicabomic @ 21 Dec 2004, 15:16)
Bun, sa presupunem ca poti face verificarea asta. O desfaci bucati si te duci nu stiu la ce fabrica din Ro sa-ti verifice orice piesa din ansamblul directie. Verificat, totul OK. Dar ce te faci cind trebuie sa schimbi o bieleta, un pivot. Ai incredere in cel cumparat? Nu prea. Iar il verifici?
*



Aici ai dreptate !
Pana la urma tot Logan imi voi lua ca de altceva nu-mi ajung banii.
Imi voi pune o cruciulita pe undeva prin masina.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 22 Dec 2004, 12:39
Post #11


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




N-ar strica sa sfintesti masina si sa rogi preotul sa unga cu mir caseta de directie...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leka
post 24 Dec 2004, 18:48
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 November 04
From: Constanta




QUOTE
Apropos, s-a facut pana la urma crash test la Logan sau nu s-a facut ?
*



Cica s-ar fi facut si crash teste.....

Attached thumbnail(s)
dacia_logan_picture_5_mare.jpg ( Size: 56.45k ) Number of downloads: 609


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonOfRain
post 25 Dec 2004, 04:10
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 November 04




se pot gasi goluri in material prin defectoscopie nedistructiva.in anul I de facultate am avut o tema de laborator la fizica: dintr-o gramada de piese trebuia sa gasim rebuturile - piesele metalice cu goluri de aer in interior. foloseam un generator de ultrasunete, in defectoscopia industriala se folosesc dispozitive laser


--------------------
Dacia Logan Preferance - AG-xx-SMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stevethegreat79
post 27 Dec 2004, 00:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 10 November 04




De unde ai Leka poza asta cu Loganul busit ?
Ca eu nu am auzit ca Loganul sa fi facut pana acum testul Euroncap ?
Si nici nu e asa de busit cum sunt cele din teste, care lovesc un stalp la 55 km/h si arata mult mai rau, la unele se deformeaza chiar si usa soferului; asta din poza pare a fi o coliziune mai usoara.. huh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Dec 2004, 20:12
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai fane babanu', poza aia este de la prezentarea de la unguri am impresia (daca nu, e de la francezi) si este de la crash-ul efectuat de francezii de la renault, in nici un caz de la EURO-NCAP


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leka
post 31 Dec 2004, 02:24
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 November 04
From: Constanta




poza am luat-o de pe un sait.....si sincer nu mai stiu de unde. Nu scria nimic despre ce si cum s-a faucut testul. Dupa cum arata masina, cred ca testul a fost facut de Renault asa cum trebuie.....ca sa dea bine la imagine. Ce vroiati sa zica...este complet nesigura si daca dadeam mai tare cu ea de zid de ducea dracu tot. Sa fim seriosi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.dumitru
post 31 Dec 2004, 14:05
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 6 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 27 Dec 2004, 21:12)
Mai fane babanu', poza aia este de la prezentarea de la unguri am impresia (daca nu, e de la francezi) si este de la crash-ul efectuat de francezii de la renault, in nici un caz de la EURO-NCAP
*




Poza aceea este de la prezentarea Dacia Logan in Ungaria...


--------------------
Dacia Solenza 2004/Scala - B-26-XXX
ex Solenza Scala 2004, ex Logan Ambition 1.6 MPI 2005, ex Dacia MCV 1.5DCI 2007, ex Dacia 1310L 1998, acum - Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leka
post 1 Jan 2005, 13:41
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 November 04
From: Constanta




dupa cum au mai spus si altii este f posibil ca poza cu crashul sa fie de la prezentarea din ungaria.....asta am gasit eu pe un sait unguresc (nu inteleg o iota din ce scrie acolo). poza pe care am postat-o eu, sigur nu a fost luata de pe saitul asta, dar varsta se pare ca isi spune cuvantul....... am uitat de unde am luat-o laugh.gif laugh.gif
http://www.vezess.hu/hir.php?idx=4798


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leka
post 1 Jan 2005, 14:01
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 November 04
From: Constanta




cele doua poze (cea postata de mine si cea de pe sait) cred ca sunt facute in acelasi loc, dar sunt totusi diferite...

This post has been edited by leka: 2 Jan 2005, 00:11


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu_bc
post 8 Mar 2005, 07:25
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 January 05




Scuze daca e putin off topic.
Am luat si eu masina de o saptamina si am constatat o trancaneala la caseta de directie, cred, in momentul cind iau viraj maxim stinga sau dreapta. Din cei mai vechi si mai cunoscatori, as ruga sa-mi spuna daca e normal.
Multumesc!


--------------------
LOGAN Laureate 1.6 Perla - BC 01 ###
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 8 Mar 2005, 08:38
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




QUOTE(leka @ 1 Jan 2005, 13:41)
dupa cum au mai spus si altii este f posibil ca poza cu crashul sa fie de la prezentarea din ungaria.....asta am gasit eu pe un sait unguresc (nu inteleg o iota din ce scrie acolo). poza pe care am postat-o eu, sigur nu a fost luata de pe saitul asta, dar varsta se pare ca isi spune cuvantul....... am uitat de unde am luat-o  laugh.gif  laugh.gif
http://www.vezess.hu/hir.php?idx=4798
*



Am citi articolul unguresc, nu apare nici un cuvant referitor la crash-test, respectiv in ce conditii a fost facut etc. Este doar o prezentare al noului model Dacia.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 8 Mar 2005, 09:23
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(misu_bc @ 8 Mar 2005, 07:25)
Scuze daca e putin off topic.
Am luat si eu masina de o saptamina si am constatat o trancaneala la caseta de directie, cred, in momentul cind iau viraj maxim stinga sau dreapta.
*


Din ce mi-au zis cei de la servioe, e un zgomot normal (si pe mine ma ingrijorase, nemaiavand masina cu servo) facut la capatul miscarii de rotatie de pompa de servo (nu sunt f tehnic, asa ca accept corecturi).

Deci, am lasat-o asa, sper sa nu aflu in curand altceva...


All the best


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 8 Mar 2005, 09:29
Post #23


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Intr-adevar, acea bubuitura apare atunci cand se termina cursa volanului cu forta ceva mai mare si presupun ca este din cauza unui limitator aflat la capatul cursei. Atentie, presupun, nu stiu sigur. Astept confirmari (sau infirmari). Klaus ? smile.gif

This post has been edited by LucVer: 8 Mar 2005, 09:29


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Mar 2005, 09:40
Post #24


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Cateodata, cand am directia bracata la maxim, aud un bang-bang-bang-bang de undeva de "dupa" volan


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Mar 2005, 09:46
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ne-ar prinde bine o detalierea "trancanelii". Daca face Bum cand iei total dreapta (nu e chiar o pb, vezi ce a zis LucVer) sau daca face hur, hur cand stai cu volanul la maxim (ceea ce iarasi nu e o problema, e de la pompa de servo care se chinuie mult in maxim bracaj) sau daca face trosc, trosc / tronc,tronc la maxim bracaj, ceea ce nu e de bine...
Sper ca onomatopeele sa se apropie cat de cat de adevar si sa fie intelese...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 8 Mar 2005, 10:03
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(LucVer @ 8 Mar 2005, 09:29)
Intr-adevar, acea bubuitura apare atunci cand se termina cursa volanului cu forta ceva mai mare si presupun ca este din cauza unui limitator aflat la capatul cursei. Atentie, presupun, nu stiu sigur. Astept confirmari (sau infirmari). Klaus ? smile.gif

E adevarat ca exista un limitator care opreste "bara" dintata din cremaliera sa nu iasa in afara pinionului de atac de pe axul volanului si sa ramai cu volanul blocat. Am o posibila confirmare de la o cunostinta de la o firma unde au avut un asemenea caz cu loganul de la servici... In interiorul curtii acelei firme omul a dat sa iasa din parcare si a virat complet pentru a scoate masina din parcare si a ramas cu directia virata. Au venit de la service sa o remorcheze si omul mi-a povestit ca asta a fost problema gasita la caseta de directie. Poate isi da cu parerea si Klaus, deoarece banuiesc ca asta e posibila defectiune ce au intalnit-o si cei care au ramas cu directia blocata. Este o defectiune mecanica si nu un legata partea servo a directiei - un limitator nenorocit reglat aiurea probabil...


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Mar 2005, 10:33
Post #27


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
daca face trosc, trosc / tronc,tronc la maxim bracaj, ceea ce nu e de bine

Klaus, am auzit si eu de la oameni mai priceputi ca mine ca se poate sa faca 'tronc' la capat si din cauza ca se mai 'aseaza' roata (explicatie era ceva legata de faptul ca Loganu' are punte McPherson si 'asa face toate' - nu intru in detalii ca nu mai stiu exact explicatia si nu vreau sa nu zic prostii, da' poate explica cineva mai priceput).
Oricum s-ar desprinde doua idei:
- apare un zgomot absolut normal la capat de cursa
- daca rotiti mult si repede rotile (de ex - max stanga -> max dreapta) apare un zgomot si eventual chiar si un tremur in volan de la pompa de servo - nici asta nu e motiv de ingrijorare.

This post has been edited by vv: 8 Mar 2005, 10:34


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Mar 2005, 10:40
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Problema nu este ca se aude la capat de cursa tronc, tronc.
Problema ar fi daca stai cu volanul bracat maxim si se aude tronc, tronc, tronc, tronc etc. tot timpul. 2-3 troncaneli nu-s problema, problema e sa nu fie permanentizate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Mar 2005, 11:50
Post #29


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




La mine se aude exact atat: bang! tronc-tronc-tronc ! Si nu intotdeauna.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 8 Mar 2005, 15:53
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Referitor cercetare eventuale defecte piese testul se numeste NDT-non dtctructive tests si presupune un echipamrnt foarte elaborat pe care nu cred ca se gaseste in service deoarece este foarte scump. Oricum acest test dupa cum mi s-a spus nu se face la un ansamblu de piese cum ar fi de ex. motorul ci se face per piesa, deci in teorie presupune demontarea agregatului respectiv. Mai exista si un altfel de test ce presupune introducerea unei sonde in principal in camerele de ardere pentru depistarea eventualelor nereguli care se numeste boroscopare dar de asemenea presupune echipamente costisitoare, deci in consecinta, cu exceptia fabricii nu cred ca aceste echipamente se gasasc in service.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:33
Forum Renault