DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan testata si in Germania

Mr.M
post 7 Mar 2005, 16:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Berlina, LGN 2002, 2008 - B-56,46, ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 7 Mar 2005, 17:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Vezi ca a mai fost un articol nemtesc in care se semnalau cam aceleasi nemultumiri si s-a spus ca aia sunt de doi le si n-a auzit nimeni de eii, ca sunt anti-romani si ca sunt platiti de "agenturili" straine care se vad cu o concurenta nepoftita pe cap. Sa nu zici ca nu ai fost avertizat!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Mar 2005, 17:17
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mie articolul mi se pare relativ pozitiv. In afara de faptul ca fara ABS franeaza cam prost (dar in germania ABS-ul va fi standard) si ca directia necesita ajustari permanente in line drepata la viteza, in rest articolul nu are o parere negativa (lasand la o parte chitibuseria cu luftul masurabil...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deceneus
post 7 Mar 2005, 17:19
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 18 January 05
From: Timisoara




QUOTE(sstanescu @ 7 Mar 2005, 19:10)
Vezi ca a mai fost un articol nemtesc in care se semnalau cam aceleasi nemultumiri si s-a spus ca aia sunt de doi le si n-a auzit nimeni de eii, ca sunt anti-romani si ca sunt platiti de "agenturili" straine care se vad cu o concurenta nepoftita pe cap. Sa nu zici ca nu ai fost avertizat!
*



Articolul nu este negativ la adresa Loganului, ci are chiar un aer pozitiv.
Este apreciata masina la nivelul pretului pe care il cere Renault pe ea.
Se vorbeste despre "spalt" in la unele "taieturi" adica despre latimea "taieturii" dar spune autorul "la urma urmei, pe cine deranjeaza asta?".
Alte nemultumiri sunt zgomotele apreciabile care apar la viteze mari si cele facute de roti, care sunt perceptibile din interior. Zice autorul ca Renault se vede ca a facut economie la antifonat. smile.gif
Per total tonul este pozitiv in articol.

PS. Klaus a avut mana repede si a postat inaintea mea, in timp ce io redactam de zor. tongue.gif

This post has been edited by Deceneus: 7 Mar 2005, 17:20


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 7 Mar 2005, 17:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Chestia asta cu franarea fara ABS a declarat-o si Cristian Andreescu, seful Catedrei de Autovehicule Rutiere din Fac de Transporturi in articulul ala faimos din fituica Ziarul.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 7 Mar 2005, 17:28
Post #6


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(sstanescu @ 7 Mar 2005, 18:10)
Vezi ca a mai fost un articol nemtesc in care se semnalau cam aceleasi nemultumiri si s-a spus ca aia sunt de doi le si n-a auzit nimeni de eii, ca sunt anti-romani si ca sunt platiti de "agenturili" straine care se vad cu o concurenta nepoftita pe cap. Sa nu zici ca nu ai fost avertizat!
*


Dragul meu,

urmaresc cu interes contributiile tale - de regula bine documentate (atit cit pot eu sa apreciez), pentru care te felicit.

Fiindca in descrierea ta recunosc oarecum respunsurile mele la "Logan la standarde occidentale? Oare?" cred ca trebuie sa te rog sa concretizezi. Iti reamintesc ca acolo discutia s-a invirtit in jurul diferentelor pe care Renault le planuieste pentru piata vest-europeana si nu despre calitatile masinii in sine. In final, concluzia testului AutoBild (ai pomenit ca nu vorbesti limba germana):

"Bei 7500 Euro fällt das Vorurteil leicht: Das kann nichts sein. Stimmt und stimmt nicht. Der Logan meistert den Test ausreichend. Offenbarungen blieben ebenso aus wie böse Überraschungen. Der Dacia erfüllt automobile Grundbedürfnisse. Daß er dabei auf emotionale Aspekte verzichtet, wird dem Mutterkonzern recht sein. Schließlich steht er bald neben Clio und Modus. Und mancher, der nur mobil sein will, wird mit dem Rumänen besser bedient als mit den Renault-Brüdern."
"La 7500 EUR, prejudecata se poate instaura usor: nu poate sa fie nimic grozav. Este si nu este asa. Logan trece testul cu "suficient". Nu am avut revelatii, dar nici surprize neplacute. Dacia [Logan] satisface nevoi automobilistice de baza. Ca renunta la factori emotionali convine concernului-mama [Renault], [deoarece] va trebui sa stea linga Clio si Modus. Si cei care doresc numai sa fie mobili fac o alegere mai buna cu românul [Logan] decit cu fratii sai de concern." Alors?

Daca a fost o gluma, imi cer scuze ca n-am inteles-o.

os

This post has been edited by os: 7 Mar 2005, 17:52


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 8 Mar 2005, 00:29
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Mie mi se pare ok articolul.Ce poti sa te astepti pana la urma sa zica.
-Maaaaaa cea mai tare masina,calitate de 15.000 de euro la doar 8000.
Avand in vedere ca e vorba de Autobild care e o revista foarte importanta in domeniul auto din Germania,ma face sa fiu si mai fericit ca am ales Logan pentru ca de obicei ce e pentru Neamt (occidental) "suficient",este pentru Roman "cel mai tare" biggrin.gif Trist ah?

Merci os pentru ca fara traducerea ta nu as fi stiut niciodata ce scrie acolo si nu as fi putut sa-mi fac o parere. smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 21:25
Forum Renault