DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frana, o problema tehnica?

linu
post 8 Nov 2004, 13:36
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Daca anvelopele sunt de proasta calitate si pierd repede aderenta, chiar cu sistemul ABS, distantele de franare vor fi mari. ABS-ul NU poate inlocui anvelopele proaste.
Nu cred ca se va putea monta ulterior ABS. Si oricum, costurile cred ca ar fi asa de mari ca efectiv te-ar descuraja.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 9 Nov 2004, 08:29
Post #32


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(Sfatos @ 5 Nov 2004, 09:37)
Apropo de frâne!
Întradevăr acestea țin mai sus decât la vechea berlină și sunt mai sensibile.
Eu aș vrea să vă întreb următoarea chestie: am mașina de o săptămână, nu am spălat-o niciodată până acum, iar pe capacele roților față a apărut o negreală, un praf negru. Eu am zis că este de la ferodouri, că sunt noi și până se mai rodează așa va face, dar un vecin care a văzut a zis că nu este normal să se întâmple așa ceva și să mă duc cu ea la dealer. Eu nu cred că are dreptate, dar totuși vă întreb și pe dumneavoastră, este normal să apară acel praf negru? Menționez că în acestă săptămână de când o am nu am ieșit cu ea din oraș și am la bord aproape 600 km și mă gândesc că în oraș frânele sunt folosite mai des și de aceea apare acel praf negru pe capacele față. Pe spate nu apare că acolo sunt pe tamburi.
Am dreptate sau nu?
*


Nu e de la ferodouri. E de la placutele de frana ECOLOGICE! E normal acel praf negru si nu vei scapa de el decat daca iti pui placute normale<tip vechi>. Sa nu te duci la dealer ca o sa rada aia de tine.......


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 10 Nov 2004, 16:25
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Legat de pierderea aderentei prea usor..
MARE ATENTIE! Masina mi-a venit de la dealer cu presiune 3 in toate rotile (in loc de 2).
Am mers cu ea asa aproape 1500km si nu stiam de ce e asa rigida.
Acum situatia s-a mai schimbat, si banuiesc ca si aderenta are de suferit de pe urma unei presiuni prea mari in pneuri.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 10 Nov 2004, 20:32
Post #34


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov





Hmmmm... M-ai convins sa verific si eu presiunile!
Oricum, azi, pe asfalt umed, am "reusit" de doua ori sa blochez rotile. N aveam viteza mare si masina a tinut bine directia. Impresia mea a fost ca se blocheaza doar rotile din fata (probabil ca este normal dar mi-ar placea sa ma lamureasca cineva care stie)


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L O G A N
post 10 Nov 2004, 22:57
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 04
From: craiova




eus tiam ca dupa un anumit nivel de incarcare al masinii se acctioneza si frana pe spate...


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4MPI - DJ-YY-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 10 Nov 2004, 23:33
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Un sistem ABS "normal" nu blocheaza nici o roata (decat cea de rezerva) biggrin.gif . Un sistem de franare "normal" actioneaza si asupra rotilor din spate indiferent de incarcare (cu aceeasi exceptie, roata de rezerva care tot in spate este)


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 11 Nov 2004, 05:48
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Un sistem de franare normala (fara ABS) actioneaza in proportie de 70% pe rotile fata, 30% pe rotile spate. Cifrele sunt aproximative. Exista (ar trebuie) un repartior de franare ce se poate regla pe un stand de frane, cu masina goala, soferul la volan si rezervorul plin, a.i proportiile (cifrele de mai sus) sa fie stabilite pt a permite franarea si pe puntea spate fara pierdere de aderenta. Adica sa nu se blocheze rotile spate inainte de rotile fata, tinand cont de greutatea mai mica pe puntea spate.
Acest repartitor are si un detector de sarcina (sistem cu arc), care creste proportia in funtie de incarcarea masini, cand e folosita in mod normal, dar se regleaza in conditiile de mai sus. Bineinteles, banuiesc ca e necesar un stand care sa masoare franarea pe toate 4 rotile simultan.


Aceasti faza am vazut-o la o emisiune TV cu Logan. La o franare, rotile fata s-au blocat si au patinat 1 m si ceva, pe cand cele din spate se roteau bine mersi. Eu as zice sa merge-ti la dealer si pe garantie sa-i puneti sa varifice pe stand. Chiar as fi curios de rezultat.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 12 Nov 2004, 17:54
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




La nici o masina nu trebuie sa se blocheze rotile spate. Daca se blocheaza derapezi. Daca ati merge cu o masina la care se blocheaza toate rotile la frana ati intelege de ce sunt facute asha. Ca experiment incercati sa franati puternic si sa trageti frana de mana in acelasi timp si o sa vedeti cum se comporta. In 90% din cazuri spatele fuge. (faceti chestia asta cand e soseaua libera si nu la o viteza prea mare excl.gif )


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan-Adrian
post 12 Nov 2004, 18:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 338
Joined: 10 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(bassfreak @ 10 Nov 2004, 16:25)
MARE ATENTIE! Masina mi-a venit de la dealer cu presiune 3 in toate rotile (in loc de 2).
*



Asa si la mine.


--------------------
Renault Megane 2.2 Confort Privilege 1.5 dci 105 CP 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 12 Nov 2004, 19:14
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Mai, eu inteleg ca fabrica le trimite pe drum cu presiune 3 si peste, dar sa moaraCiciBalerina [©Marty] daca pricep motiivul pentru care dealerul, in cadrul pregatirii de vinzare, nu reguleaza el presiunile.

Sau te pomenesti ca fabrica nici macar nu i-a prevenit despre asta ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 12 Nov 2004, 20:00
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




si eu am avut presiunea mai mare dar datorita forumului am vreificat-o cu prima ocazie smile.gif de fapt si prezoanele erau slabite la mine, p-astea le-au strans la dealer can mi-au verificat masina


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 12 Nov 2004, 20:03
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(s3bi @ 12 Nov 2004, 22:00)
de fapt si prezoanele erau slabite la mine, p-astea le-au strans la dealer can mi-au verificat masina
*



Doamne fereste, Maica ta Cristoase! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ... si nu glumesc acum ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 12 Nov 2004, 20:31
Post #43


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Nu am verificat inca presiunile dar va pot spune ca una din intrebarile pe care am pus-o dealer-ului cand am ridicat masina a fost daca au verificat presiunea in pneuri. Ghiciti ce mi-a raspuns!
"-Sigur ca da!"

Sunt foarte curios.

This post has been edited by LucVer: 12 Nov 2004, 20:32


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Nov 2004, 17:39
Post #44


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Daca aveti posibilitatea,SCHIMBATI CAUCIUCURILE CU UNELE MAI BUNE. Eu am comis-o ....aluneca ca o sanie pe ploaie.....La Caderea zapezii nici nu ma mai gandesc sa ies cu ea pe strada!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 15 Nov 2004, 09:29
Post #45


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




ATENTIE! pentru proaspetii posesori de LGN. Verificati presiunea in pneuri (sau puneti-i pe cei de la dealer sa o faca).
Eu am verificat-o abia ieri si am constatat ca pe fata aveam la o roata 2.6, la cealalta 2.5 in loc de 1.9 iar pe spate una era 2.7 iar cealalta 3.0! 022.gif


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 21 Nov 2004, 17:44
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Si eu am avut in toate rotile presiune aprox. 3 ..
Am observat de curand o problema la frana : "fasaie". Cand apas pedala se aude "fasss", parca as apasa o pompa de umflat roata si as auzi cum iese aerul din ea..
A mai patit cineva sau are cineva idee care ar putea fi problema?


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 22 Nov 2004, 10:51
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




si la mine fasaie nici nu m-am gandit ca ar putea fi o problema


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 26 Nov 2004, 23:20
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Verificati presiunea in roti. Dupa ce am redus-o de la 2,4 2,5 la normal s-a schimbat situatia. Am mers si pe zapada si pot spune ca are aderenta bunicica. Sigur ce se pot schimba cu niste anvelope mai de calitate sau recomandat ar fi cu unele de iarna (tot de calitate buna).
Oricum se va simti diferenta daca aveti presiune mai mica. Atunci cand este presiune foarte mare in roata, acesta nu mai calca pe asfalt decat cu o suprafata foate mica, aproape tangenta la asfalt, asta din cauza ca nu se lasa deloc sub greutatea masinii.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TufY
post 1 Dec 2004, 14:12
Post #49


Unregistered









din motive financiare nu am reusit sa comand lgn ambition cu ABS, si nu prea sunt incantat de lucrul acesta dar asta e! as vrea sa stiu si eu daca franele sunt la fel de eficiente ca si la modelele anterioare ( solenta care are frane BUNE dupa mine)????????????


--------------------
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 1 Dec 2004, 14:38
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Franele sant foarte bune stai linistit. Prima data cand m-am suit in masina mi s-a parut ca erau un pic cam elastice dar a disparut senzatia asta.
Pot spune ca sant cam ca la SLZ.
Dar cauciucurile-s proaste sau foarte proaste.
VC mi-a zis ca-s deh, mixte. Adica nu trebuie inlocuite ca-s bune .
Cred ca s-a referit la faptul ca aluneca atunci cand pui frana la fel de bine si iarna si vara.

Uite mesajul primit de la ei:

QUOTE
Anvelopele Montana sunt bune atat pentru vara cat si pentru iarna - profilul lor este adaptat pentru ambele conditii de rulaj.Totusi va sfatuim sa aveti in dotare lanturi pentru zapada ( care se gasesc in reteaua de concesionari Dacia ca accesoriu), o lopata mica etc.


Adica dac dai ca ieremia cu oistea-n gard o sa zica:
pai da, noi ti-am zis sa-ti iei lanturi si lopata sa sapi drum.

This post has been edited by JohnyBe: 1 Dec 2004, 14:41


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 2 Dec 2004, 11:28
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




MARE GRIJA CU FRANELE un logan-ist a reusit sa se duca taras in cel din fata la viteza f. mica!!!!!!


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANA_H
post 6 Dec 2004, 12:13
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(s3bi @ 2 Dec 2004, 11:28)
MARE GRIJA CU FRANELE un logan-ist a reusit sa se duca taras in cel din fata la viteza f. mica!!!!!!
*


franele sunt OK, cel putin la mine (ABS). Montanele sunt proaste. Schimbati caucioacele!!! Dupa cum am mai spus, m-am oprit in cel din fata pe carosabil umed, si ....vine iarna....... Dupa ce a intrat ABS-ul am alunecat pur si simplu si m-am oprit in cel din fata. Va spun sigur ca este vina caucioacelor pentru ca nu este prima masina cu ABS pe care o conduc si spre deosebire de Logan celelalte aveau caucioace "serioase".


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 6 Dec 2004, 12:26
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(By-GEO @ 3 Nov 2004, 23:08)
E normal sa tina frana sus deoarece ai placutele  si ferodurile spate noi, far uzura deci fara joc din partea pedalei de frana , si de aceea frana e asa de  sensibila .
La partea cu aderenta , e mai problematic ,depinde de amortizoare , de caucioace , si de greutatea masinii .
Totusi cred ca daca vrei sa ai o franare fara pierdere de aderenta ,schimba anvelopele ,dute in Vitan si cu o mica diferenta scapi de ele .
*




Si cand se vor uza ferodourile spate sau fata tot nu va avea joc pentru ca nu mai este acelasi sistem cu care eram obisnuiti la Berlina sau alte masini vechi. Au autoreglare. Cred ca si ambreiajul este la fel, adica autoreglabil.

Este o masina de 5000 euro. La ce va ateptati, sa aiba anvelope Continental sau Firestone. Mi-ar fi placut. La urmatoarea masina (care nu va mai fi DACIA) voi avea alte dotari. Deocamdata pentru cati bani am dat, atata "marfa" am primit.

This post has been edited by Lucian123: 6 Dec 2004, 12:31


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 6 Dec 2004, 16:36
Post #54


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




m-am dat si eu (in sfarsit cu un logan).

Intreabarea mea (si am vazut ca mai sunt 2 posturi aici cu aceeasi intrebare): Este normal sa fasaie cand apesi pe pedala de frana?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 6 Dec 2004, 22:40
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




e pistonul de sub bord de la pedala....baga nasu acolo si apasa pe pedala...se aude si cu motorul oprit...nu cred ca e vreo problema tehnica mare smile.gif mai nasol cu stopu care se aprinde mai greu...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axel
post 7 Dec 2004, 00:44
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 603
Joined: 20 November 04




QUOTE(GolfIII @ 7 Nov 2004, 22:54)
Nu sunt de acord cu tine. Uzura placutelor/sabotilor nu ar trebui sa aiba nici o influenta asupra cursei pedalei.
La test drive si mie mi s-au parut cam incomode franele Loganului dar accept faptul ca aceasta impresie se poate schimba odata cu trecerea timpului. In opinia mea, este mai greu de facut o diferetiere intre o franare energica si una lenta...
*


nu ar trebui.asta nu inseamna ca nu are legatura.totusi e dacie.placutele ca placutele,dar sabotii sigur se vor toci,pedala se lasa mai jos=>merg la service,reglat saboti.tot dacie e


--------------------
renault clio 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 7 Dec 2004, 15:41
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(Lucian123 @ 6 Dec 2004, 12:26)
Si cand se vor uza ferodourile spate sau fata tot nu va avea joc pentru ca nu mai este acelasi sistem cu care eram obisnuiti la Berlina sau alte masini vechi. Au autoreglare. Cred ca si ambreiajul este la fel, adica autoreglabil.
*


Are dreptate Lucian. In functie de uzura placutelor trebuie sa scada nivelul lichidului de frana, nicidecum cursa pedalei.


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 7 Dec 2004, 15:46
Post #58


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si daciile dupa 90 (berline, papuci, N, SN, SLZ) au autoreglare la sabotii de frana


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 7 Dec 2004, 17:39
Post #59


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Corect OV, asa este.
In rest e o chestie de obisnuinta. La fel am patit si eu pe SLZ, si facusem vreo 6000 km. Am pus picioru pe frina, mai nu stiu cum si s-a intarit cam sus (pedala) si se cam tira saraca. Ii cam luasem frica si am mai incercat de vreo X ori si totul era OK, insa odata iar am apasat ca inecatu si iar o senzatie naspa. Am fost la service, verificat, totul OK.
Dupa aia am realizat, ca e mai sensibila frina si trebuia luata ca atare.
2. Confirm, fisiitul, ca e de la pedala, de-abia la 18.000, mi-am dat seama, cind am apasat din greseala pe pedala si motorul era oprit.
3. Golf explica-mi si mie cum e cu lichidul de frina si uzura placutelor, ca zau daca am inteles. adica scaderea lichidului e direct proportionala cu uzura placutelor? Eu le-am schimbat cam pe la 16.000, parca, si nivelul lichidului e la fel ca la 0 sau mai exact aproape ca la 0.
Iar pedala iti ramine constanta, tocmai ca sabotii pe spate sunt autoreglabili si nu mai trebuie sa reglezi la excentrici sa mai bagi nu stiu ce saibe la furca aia distantiera, dintre saboti. Parerea mea.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 7 Dec 2004, 18:59
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Acest lucru este valabil pentru masina mea. Daca la voi nu e cazul, imi cer scuze pentru dezinformare. Cred totusi ca nu sunt diferente de principiu la sistemul de franare a celor doi constructori. Mai jos ai textul original din documentatia de service VW:
QUOTE
‒ The fluid level must always be judged in conjunction with lining wear. When vehicle is in use, fluid level tends to drop slightly due to lining wear and automatic adjustment.
‒ When fluid level is at "min." marking or just above, fluid should not be topped up if linings are almost at wear limit.
‒ If linings are new or well above wear limit then fluid level must be between "min." and "max." markings.
‒ If level is below "min." marking, brake system should be checked before fluid is added (repair measure).


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 14:29
Forum Renault