DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetara dreapta ,pt Dacia cu abs

sk100it
post 27 Mar 2016, 17:47
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 May 08
From: BUCURESTI




Cu scuzele de rigoare daca mai este un topic identic.
As vrea sa inlocuiesc planetara dreapta,deoarece bate in viraje.
Exista vreo diferenta constructiva intre planetara pentru sistem abs si fara sistem abs?
Nu am nici cea mai vaga idee si nu as vrea sa arunc niste bani aiurea pe fereastra,cum se spune.
Va multumesc


--------------------
dacia 1300 1980 - B25PBU/B17DMF/B07JCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 28 Mar 2016, 07:52
Post #2


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




La Logan viteza este "citita" de pe o coroana magnetica aflata pe rulment. Deci planetarele sunt la fel, indiferent daca masina are ABS sau nu.
Eu am inlocuit o planetara si am luat una SKF pentru Logan fara ABS (era mai ieftina in catalogul de preturi), desi a mea are ABS. Si a mers perfect.

Ca diferenta constructiva, cea pentru masini cu ABS are o coroana cu dinti pentru citirea vitezei de rotatie.

This post has been edited by robbie_ro: 28 Mar 2016, 07:56


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 29 Mar 2016, 08:21
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Eu am invers. N-am ABS, dar planetara este pentru ABS, Astazi o iau si o s-o montez saptamana asta (zic eu). Coroana aia (sau inelul ala) ma incurca, trebuie dat jos, sau nu incurca cu nimic asa cum e?


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk100it
post 30 Mar 2016, 08:11
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 May 08
From: BUCURESTI




Ideea am inteles-o.
Nu sunt identice.In cazul asta,dat fiind faptul ca nu am umblat niciodata pe acolo,o sa desfac planetara,dupa care fac comanda pentru ea,ca sa fiu sigur ca nu fac vreo prostie.
Va multumesc pentru sfaturi


--------------------
dacia 1300 1980 - B25PBU/B17DMF/B07JCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 3 Apr 2016, 12:25
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




M-am lamurit. Planetara pentru ABS merge fara greturi la masini fara ABS.
Treaba e altfel. Am luat o planetara SKF si am constatat o surpriza. E putin altfel. In poze se vede diferenta.
[attachmentid=1628029272] [attachmentid=1628029273]
Unii zic ca nu e bine, altii ca n-are nimic. Ceva pareri?
QUOTE(robbie_ro @ 28 Mar 2016, 07:52)
(...)Eu am inlocuit o planetara si am luat una SKF pentru Logan fara ABS (...)
*


Te rog sa-mi zici daca a ta e la fel.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 4 Apr 2016, 06:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Daca sunt identice la lungime, nu ai de ce sa nu o montezi.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 4 Apr 2016, 08:33
Post #7


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




QUOTE(Fanez @ 3 Apr 2016, 12:25)
Te rog sa-mi zici daca a ta e la fel.
*


Eu am schimbat planetara "scurta"... Asta nu are atenuator de vibratii.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 4 Apr 2016, 11:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Te referi la grosime (aia SKF pare mai subtire) sau ce?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 4 Apr 2016, 12:29
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Aia SKF nu are "roata" sau "inelul" ala care ar fi pentru echilibrare, centrare sau alte d-astea.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 4 Apr 2016, 12:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Din ce stiu eu ala e un amortizor de vibratii, o masa, nu stiu cat de importanta ar fi. Poate daca planetara are alta greutate se comporta altfel si nu mai e nevoie.

Fa si tu mai multe poze la SKF, cum arata capetele, cat de bine e finisata etc.

This post has been edited by YRX: 4 Apr 2016, 12:53


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 4 Apr 2016, 21:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Greutatea aceea are si rol sa echilibreze, mai ales la turatii mari ale planetarei; se poate monta pe planetara noua piesa de la cea veche, pe langa vibratii, o va echilibra mai bine...

Chestia este ca e posibil ca distanta de montaj sa nu mai fie aceeasi...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 4 Apr 2016, 22:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am luat eu planetara aia SKF, STANGA si in nici 1500 km picura pe la semeringul burdufului spre cutie. Ieri am schimbat rotile de iatna si am sters pe-acolo. Montata la mijlocul lui ianuarie. Daca e greu de crezut, fac poza, se vede ca e practic noua... am fost tare dezamagit. Pretul e bun, dar calitatea... si e intradevar mai subtire. Am observat ca cele pentru ABS vin cu o protectie suplimentara din plastic care banuiesc ca protejeaza putin rulmentul pe dare se afla coroana magnetica, dar nu cred ca face cine stie ce nici aia, tot intra mizerie. In rest, numarul de dinti sa fie bun, nu e nicio diferenta cu/fara ABS din moment ce rulmentul intervine acolo.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 5 Apr 2016, 09:08
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Stiam ca SKF sunt priceputi diverse lagare si alte d-astea (angrenaje, transmisii diverse) ca asa m-am hotarat sa iau facute de ei. Fac piese si pentru Bombardier (firma), Alstom... s.a. deci inseamna ca sunt destul de priceputi.
Fa in asa fel incat sa elimini scurgerea aia de ulei cat mai repede. Asa am patit si eu si m-am trezit fara ulei in cutie. Mi-am dat seama dupa huruiturile pe care le scotea si halul in care mergea masina. Din fericire am rezolvat-o inainte sa faca buba mare.
Teoretic, daca burduful ala e nou n-ar avea de ce sa faca figuri dar trebuie si atentie sporita la montaj.
@YRX inca n-am apucat sa fac poze suplimentare. Sper s-o schimb saptamana asta. Poate reusesc sa-i mai fac niste poze azi.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 5 Apr 2016, 11:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




lasa ca sint si piese de firma made in china....


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Apr 2016, 13:49
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pai normal ca e facuta in China. Dar chinezii fac si lucruri bune. De fapt ei fabrica exact la calitatea ceruta. Insa calitatea costa si la ei. De fapt vorbim despre lacomia producatorilor care isi muta productia in China in dorinta de a-si maximiza profitul. Loganul e o masina destul de fiabila, simplu de reparat, pentru care gasesti piese pe toate drumurile. Din pacate multe din piesele astea sunt de slaba calitate sau contrafacute. In plus, nu prea te mai poti lua dupa numele producatorului...

This post has been edited by Victorine: 5 Apr 2016, 13:50


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 5 Apr 2016, 21:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Nu stiu daca are vreo relevanta la ce voi posta acum, dar ...
Am avut Solenza, masina care este f asemanatoare cu Loganul. Motor, ambreiaj etc.
Am schimbat planeara stanga si pana nu am pus burduf "made in France" - nu s-a etansat de cutie si corpul planetarei.
Deci piese de origine la planetara stanga.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Apr 2016, 21:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Da, am verificat si eu chestia asta. Insa cu etansarea pe cutie. Acum la mine problema este la semeringul de pe planetara. Nu are nici protectie la praf cum au cele originale, e mai subtire si lipseste batatorul ala din cauciuc+metal. Dar nah, e 250 de lei fata de 650... Macar am zis sa aiba un nume mai rasarit, as fi crezut ca SKF face piese ok.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 7 Apr 2016, 07:50
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Cand am schimbat ambreiajul am dat jos planetara stanga si dupa ce am pus-o la loc nu mai etansa. Am schimbat burduful cu unul no name si n-a mai facut figuri.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 7 Apr 2016, 11:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Ai avut noroc Fanez.
La o operatiune similara am fost nevoit sa demontez burduful vechi si sa-l montez pe planetara noua. Operatiunea a reusit in cele din urma.
Un amic care este mecanic, mi-a spus odata ca daca planetara stanga nu este de origine ... nici nu se mai oboseste sa o monteze.
Sper sa te tina etansarea la burduful planetarei cat si planetara.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 7 Apr 2016, 12:40
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Deja trebuie sa schimb planetara. Am mers cu burduful ala fara probleme 80.000 km (cam pe acolo). Intre timp am mai schimbat o data ambreiajul si tot burduful ala a ramas. La a doua demontare n-au mai fost probleme ca la burduful "de origine" din fabrica.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 7 Apr 2016, 17:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(Victorine @ 4 Apr 2016, 22:09)
Am luat eu planetara aia SKF, STANGA si in nici 1500 km picura pe la semeringul burdufului spre cutie. Ieri am schimbat rotile de iatna si am sters pe-acolo. Montata la mijlocul lui ianuarie. Daca e greu de crezut, fac poza, se vede ca e practic noua... am fost tare dezamagit. Pretul e bun, dar calitatea... si e intradevar mai subtire....





SKF fac lucruri foarte bune, sunt extrem de priceputi in rulmenti...
Rulmentii de la roti sunt toti SKF la mine si au tinut mai mult decat SNR originali....adica.....inca tin...
Kitul de distributie si pompa de apa la mine sunt SKF....si am SKF folosit la 3 distributii consecutive pana acum, fara sa dea rateuri

Daca iti picura planetarea pe la simeringul dinspre cutie, este foarte probabil sa fi fost montata prost....sau cu lipsa de grija; sau din alte motive, burduful a fost intepat, mutat de pe rulment...
Nu trebuie sa fii dezamagit de piesa, daca piesa nu era buna ori nu se potrivea de la bun inceput ori curgea de atunci....

Verifica ( daca mai poti ) ca nu cumva sa fie alte cauze pt care iti curge pe acolo....poate ai umblat recent la suspensie roata ( schimbat bascule?) si din greseala tia fost scoasa din cutie si apoi re introdusa fara a avea grija sa fie pus simeringul pe butuc.....sau poate intepat burduful tot din greseala

Eu acum 2 zile am schimbat ambele burdufuri pe partea stanga din 2 motive :
am umblat la suspensie si am descoperit burduful de la roata crapat( ulterior de la manipulare fuzeta sa largit crapatura pt ca era imbatranit materialul) si am reusit sa o scot si din cutie cu ocazia acestei operatiuni...Am montato la loc insa a trebuit sa Montez si burduful de la cutie, vine fixat pe rulment cu un colier...

Mai mult decat atat....kitul original planetara cuprinde pe langa burduful de la cutie si rulmentul, pe care e bine sal inlocuiesti....planetara stanga se da usor jos, iar tripoda la fel....
La burduful de la roata, dupa ce il schimbi iti sugerez sa iei original kit pt ca pe langa burduf iti da si vaselina speciala pt capul planetarei....si este chiar speciala, in mers si cu cat se roteste mai mult, se lichefiaza, ulterior cand opresti redevine vascoasa...

Sper ca iti e de folos cu ceva ce am scris....daca mai ai nelamuriri....

This post has been edited by user123: 7 Apr 2016, 17:48


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 9 Apr 2016, 07:06
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Am schimbat ieri planetara dreapta. N-am putut sa fac poze. In partea dinspre motor, pe planetara veche e o tabla care (zic eu) e un fel de aparatoare de noroi, praf etc. Pe planetara noua nu era acea tabla dar a mers pusa cea de pe planetara veche. Trebuie avut in vedere si aspectul asta.
La prima impresie se simte foarte misto diferenta dar urmeaza un drum lung extraurban sa vad cum se manifesta la viteza si drum intins.
Despre roata aia de cauciuc pusa pt echilibrare era crapata si deplasata putin, prin urmare era dezechilibrata biggrin.gif . Donez planetara veche pentru studiu si experimente (cine vrea s-o duca la rectificat si s-o foloseasca, sau s-o dea la schimb... sau "uatevar").

9 Apr 2016, 08:09:
QUOTE(bygy007 @ 5 Apr 2016, 11:30)
lasa ca sint si piese de firma made in china....
*


Sunt si piese de firma made in Indonezia, Thailanda, Turcia etc. Asta nu inseamna ca nu sunt la standardele cerute de firma respectiva.

This post has been edited by Fanez: 9 Apr 2016, 08:09


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_c_ro
post 10 Apr 2016, 18:52
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 15 February 07




la schimbarea bieletei, bucsei antiruliu am descoperit pe partea stanga la planetara urme de lichid , am sters ..o fi de la cutie , am sters ... nu am urme pe asfalt .
inainte cu o sapt am curatat si borcanasul cu antigel si a mai curs ceva antigel pe acolo , cine stie



Attached thumbnail(s)
IMAG0797.jpg ( Size: 957.16k ) Number of downloads: 253


--------------------
DACIA Logan 2006 Laureate Plus 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Apr 2016, 19:37
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da voi de ce schimbati planetarele? Trosneste la viraje? Jocuri? Unde?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 10 Apr 2016, 19:57
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




La mine era bataie ritmica in viraje. Nici nu m-am deranjat sa merg la mecanic. Greseala a fost ca prima data am pus Mastersport, care dupa nici 5000km batea iarasi. Acum am mers pe SKF si iar am fost dezamagit pe banii mei... nu are capacul ala de protectie la mizerie la semering, de batatorul ala nu mai vorbim. Nu stiu ce naiba de noroc au altii ca la 200000 nu picura, nu bate nu nimic... au picat la mine alea nasoale sa ma mir de ele planetare ca manerveaza maxim planetarele astea... si am umblat cu ele de parca erau din cristal si burdufuri si tot. Altii le ciocanesc si le contorsioneaza de zici ca acu se smulg si n-au nimic...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 11 Apr 2016, 08:55
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




QUOTE(george_c_ro @ 10 Apr 2016, 18:52)
la schimbarea bieletei, bucsei  antiruliu am descoperit pe partea stanga la planetara urme de lichid , am sters ..o fi de la cutie , am sters ... nu am urme pe asfalt  .
inainte cu o sapt am curatat si borcanasul cu antigel si a mai curs ceva antigel pe acolo , cine stie
*


Ti-a curs de sus, nu e de la planetara.

QUOTE(IRONICK @ 10 Apr 2016, 19:37)
Da voi de ce schimbati planetarele? Trosneste la viraje? Jocuri? Unde?
*

Primele simptome este ca troncane, are batai ritmice in viraje stranse (la stanga planetara dreapta si invers).


QUOTE(Victorine @ 10 Apr 2016, 19:57)
La mine era bataie ritmica in viraje.... Acum am mers pe SKF si..... nu are capacul ala de protectie la mizerie la semering, de batatorul ala nu mai vorbim....
*


Capacul ala de protectie nici la mine n-a fost dar a mers ala vechi. Batatorul ala nu e necesar la planetarele SKF.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Apr 2016, 09:34
Post #27


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Fanez @ 11 Apr 2016, 08:55)
Primele simptome este ca troncane, are batai ritmice in viraje stranse (la stanga planetara dreapta si invers).
*

Eu eram curios la voi, nu care sunt cele generale.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 11 Apr 2016, 11:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




@ironick : Do not feed the troll ...pardon elf..
Altfel ajungi ca in semnatura ta...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 11 Apr 2016, 13:35
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Mai e o kestie. Cand un burduf de planetara de origine costa 150 lei si planetara are 180000km si a avut de vreo 2 ori burduful la roata spart, stai sa te gandesti serios daca sa nu iei o planetara cu totul la 250 lei. Altfel, eu am schimbat burdufele la roata cu unele elastice din EPDM cred de la Berner la 90 lei, pe care le poti trage peste capul de la planetara cu ajutorul unui con special sau improvizat.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Apr 2016, 15:13
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 10 Apr 2016, 20:37)
Da voi de ce schimbati planetarele? Trosneste la viraje? Jocuri? Unde?
*



Ca se strica... icon_mrgreen.gif

Si eu am o bataie pe viraj stanga cu accelerare, aproape de cand am luat masina, am asteptat sa se agraveze dar nu s-a intamplat nimic.

La SKF la ce "tabla" lipsa va referiti? Aia triunghiulara?

planetara_skf.jpg ( Size: 67.55k ) Number of downloads: 229


This post has been edited by YRX: 11 Apr 2016, 15:24


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:47
Forum Renault