DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1300 1974, In sfarsit :)

STORMTROOPER
post 23 Oct 2011, 11:24
Post #31


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Felicitari pentru achizitie si sa o stapinesti sanatos, multi km fara probleme, sau ma rog sa o ai cit mai mult timp fara probleme si la anul sa te prezinti cu ea la intilnire.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 23 Oct 2011, 21:01
Post #32


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Multumesc!

Sub rezerva dorintei de a mai primi informatii referitoare la ulei/ceara in elementele de caroserie vin cu alte intrebari smile.gif

1. Exista vreo posibilitate de reglaj alt portbagajului astfel incat sa stea mai apropiat de caroserie? Mi se pare putin ridicat in special in partea de langa luneta (a fost schimbat chederul deci probabil si din acest motiv). Se inchide incredibil de usor dar parca l-as vrea putin mai aliniat smile.gif

2. Ornamentul de la portbagaj. Ca sa nu-l scot degeaba. Acele cleme metalice se pot inlocui? Sau trebuie sa iau un ornament nou? Sta putin cascat in unele zone.

Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 36.76k ) Number of downloads: 1209


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 23 Oct 2011, 21:14
Post #33


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Executron @ 21 Oct 2011, 20:29)
Mai astept si alte recomandari in special pe tehnici de introducere a uleiului. Eventual si cata cantitate ar trebui sa introduc si ce fel de ulei sa folosesc.
*


roaga-l pe linkgica.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 27 Oct 2011, 18:18
Post #34


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Noi achizitii dupa o raita la REMAT.

A. 2 stergatoare IPAS. Imi place cel mai mult ca si pe cauciucul de stergator scrie IPAS smile.gif . Atat stergatoarele cat si bratele sunt in stare, decenta in opinia mea.

B. Un far ELBA sub licenta CIBIE. L-am luat mai mult pentru spate caci am pe masina un CIBIE care e destul de curatat la interior smile.gif Oricum e OK farul.

C. 4 capace "testoase".... In stare OK, au nevoie de un polisat calumea si o curatare temeinca.

D. 2 Jante de 5.5 in stare OK, au nevoie si ele de o curatare f. atenta si apoi revopsire.

In mod incredibil la ditai rematul mi-a fost greu sa gasesc astfel de jante si sa nu fie extrem de ruginite/indoite/prea noi smile.gif

Attached thumbnail(s)
DSCF4812.JPG ( Size: 1.42mb ) Number of downloads: 1294
DSCF4813.JPG ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 1173
DSCF4814.JPG ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 1111


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 28 Oct 2011, 23:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




QUOTE(1310CL @ 17 Oct 2011, 15:19)
Dacie din 88 cu doar 20.000 km? wub.gif ma intreb cum arata oare? smile.gif
*



Eu am una din 1975 cu 15 mii de km , inclusiv cauciucurile originale .
QUOTE(Andyno @ 19 Oct 2011, 20:49)
e la moda acum cu ulei nou...ala ars e acid...acid pe dracu...unde a ti vazut ma voi sa rugineasca o dacie data bine cu ulei ars?
*


Dragutule , uleiul ars are proprietati corozive .

@ Dobre .
Am dus ulei ars la laborator si acesta este rezultatul examinarii : (" Proprietati corozive / acid ")

@ Executron
Este foarte indicat sa bagi ulei in praguri dar nu este perioada foarte bine aleasa . Acesta lucrare se face in timpul veri deoarece uleiul pe care tu il bagi in praguri , de la temperatura din exterior , ii creste volumul uleiului si se formeaza vapori usurandu-ti munca si intrand prin toate ungherele .
Cum faci acesta operatiune ?
Simplu , rebuie sa obturezi cele 2 gauri suficient de mari de pe dublirile pragurilor ( le gasesti in interiorul masinii , una in fata si alta in spate ) si cele 3 orificii de scurgere de pe exteriorul pragurilor .

29 Oct 2011, 01:57:
Te mai poti inspira si de aici .

http://renaultccc.proboards.com/index.cgi?...ead=1608&page=2

30 Oct 2011, 01:51:
Au mai intrat ceva poze pe topicul lui Remus .

This post has been edited by danut 69-71: 29 Oct 2011, 23:51


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
classicfan
post 8 Nov 2011, 00:21
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 6 November 11




Foarte faina. S-o stapanesti cu placere!


--------------------
Renault 12 TL 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 13 Nov 2011, 18:06
Post #37


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Am mai trecut pe la Daciuta smile.gif A primit si numere de inmatriculare noi. B-974-UAP smile.gif

Am vrut sa schimb antigelul si daca tot eram acolo... Am scos si radiatorul.. Si daca tot eram cu apa pe acolo.. Am scos si farurile sa fac curat.. radmasa.gif

Sunt foarte surprins cat de BETON e la tabla masina... Mi-era frica c-o sa fie probleme pe interiorul aripilor, in zona farurilor etc, dar e chiar f.f. tare. Si am fost surprins de grosimea tablei in general... D-aia a rezistat atat, e f. groasa! (mi s-a parut tare cand am scos scutul... Aveam un scut din 1984 de la o alta dacie in beci si asta din '74 e de 2 ori mai greu).

Chiar si unde vopseaua noua nu a fost aplicata corect (si se ia daca dai cu unghia), se vede Alb 13-le vechi care e in stare f. buna... smile.gif

Chestiuni constatate

- un ochelar fata este in stare f. ok si e din 1975, se potriveste f.f. bine. Unul din pacate e facut ulterior si materialul si finisajul e inferior. Deci trebuie sa caut un altul.

- un stop era pus stramb. L-am corectat, dar am observat ca unul din el nu e SEIMA ci romanesc. Trebuie sa caut un stop seima. stanga. Si dreapta ar trebui sincer, dar pot sa-l "peticesc" cu putin "spray crom" pe interior.

- am reusit sa rup T-ul ala de la calorifer.. de plastic... sad.gif trebuie altul.

- trebuie sa caut niste cleme pentru ornamente in stare mai buna...

E foarte mult de migala la ele... Si trebuie sa umblu si pe la mecanica (desi merge f. bine).

Cateva poze smile.gif Una si cu Passatul 1300 smile.gif

Scuzati calitatea, sunt facute cu telefonul.

P.S. Ah.. si pompa de apa e Klaxcar, din pacate... sad.gif Si cand ma gandesc ca i-am pus lu unchi-miu o pompa de apa Pulsor nou-nouta inainte sa i-o dau sad.gif

This post has been edited by Executron: 13 Nov 2011, 18:20

Attached thumbnail(s)
12112011777.jpg ( Size: 670.54k ) Number of downloads: 1027
12112011778.jpg ( Size: 559.27k ) Number of downloads: 514
13112011779.jpg ( Size: 537.16k ) Number of downloads: 462
13112011782.jpg ( Size: 527.76k ) Number of downloads: 406
13112011785.jpg ( Size: 596.27k ) Number of downloads: 431
13112011788.jpg ( Size: 431.82k ) Number of downloads: 464
13112011780.jpg ( Size: 573.75k ) Number of downloads: 461


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 13 Nov 2011, 18:41
Post #38


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Cu pompa de apa:ori pui una buna acuma,ori mergi pana cedeaza actuala.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 13 Nov 2011, 18:55
Post #39


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Tinand cont c-o sa fac f. putini km cu ea, ma indoiesc ca va ceda prea curand... problema de fata e elementul originalitate. sad.gif Accept una de prin anii 80, eventual.. dar una after-market si de calitate indoielnica.. e cam naspa sad.gif

This post has been edited by Executron: 13 Nov 2011, 19:01


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 13 Nov 2011, 22:32
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Daca motorul este bun si nu vei umbla pe la el, schimba acum consumabilele (ulei, filtru, garnituri, capac pompa, membrana pompa benzina, filtru benzina, filtru aer) si lasa-l asa, eventual o spalare si gata cu el pentru, zic eu, cativa ani.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Nov 2011, 23:30
Post #41


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




De ce ai pus sigla de la 1300 pe passat?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 14 Nov 2011, 02:12
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




@ Executron
Felicitari , bine-i mai sade cu numerele alea . wub.gif
Sper ca constientizezi si tu ca este mult de munca pana sa o aduci la o stare cat de cat autentica , sa fie si pe gustul tau .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 14 Nov 2011, 08:50
Post #43


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Sigla de 1300 pe pasat o are de mult timp.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 14 Nov 2011, 13:44
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Am si eu o intrebare: din poza de interior vad cotiera dintre scaune. Nu cred ca fie a masinii, daca ea e din 74. Nu ar trebui sa fie acolo, poate gresesc eu? Danut poate sa spuna mai precis.

Frumoasa masina. Mai e si alba ca a mea, mi-e drag de astea albe, au ceva special. fleur.gif

Si numarul ii sta bine, de obicei pe mine ma enerveaza numerele astea noi pe masini asa vechi, le strica fasonul. Dar asta e chiar f acceptabil!



--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Nov 2011, 15:00
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




cotiera e originala. Cel putin pe primele loturi de masini existau in dotare.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Nov 2011, 15:15
Post #46


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




A pus cotiera ca-i place lui. In 74 nu aveau cotiere. Ma rog, nimic nu-i exclus la ce ciudatenii mi-au vazut ochii, dar in mod normal n-ar fi trebuit sa aiba. A mea e din iunie 72 si n-a avut cotiera.

Chiar sunt curios, ai atasat-o de scaunul original sau ai schimbat scaunul?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 14 Nov 2011, 15:30
Post #47


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Hello! smile.gif Multumesc pt comentarii si impresii smile.gif

QUOTE
De ce ai pus sigla de la 1300 pe passat?


E de mult timp pe masina... Acum cativa ani cand imi doream o dacie dar nu gaseam... Am zis, initial in gluma, sa-mi pun pe passat o stema UAP si aia e smile.gif. Dupa aceea chiar mi s-a parut tare cum oamenii se mirau cand vedeam emblema cu vulturul in stanga si 1300 in dreapta asa ca am lasat asa smile.gif

QUOTE
Felicitari , bine-i mai sade cu numerele alea . 
Sper ca constientizezi si tu ca este mult de munca pana sa o aduci la o stare cat de cat autentica , sa fie si pe gustul tau .


Multumesc mult Danut. Sa stii ca si eu sunt innebunit dupa numere. Ma amuza cum a iesit 74 usor spatiat parca evidentiaza anul smile.gif

Am niste numere de inmatriculare tip vechi de la o dacia cumparata de taica-miu in 1990 de la ambasada SUA - 2-B-2750 si vroiam s-o pozez cu numerele insa cum n-aveam aparatul calumea cu mine.. Data viitoare. smile.gif

Vizavi de dificultatea restaurarii sa stii ca am constientizat din plin cand am inceput sa demontez la ea. Practic la fiecare reper, la fiecare surub era de lucrat. La absolut totul trebuie umblat, trebuie cautat piese mai bune, frantuzesti etc.

Dar o se desfasoare in timp aceasta cautare si perfectionare... Mie unul mi se pare o cautare placuta smile.gif

Cu atat mai mult iti apreciez acum munca pe care ai dus-o la masinutele tale smile.gif

Si cu atat mai mult sper ca ma vei ajuta si pe viitor cu sfaturi smile.gif

QUOTE
A pus cotiera ca-i place lui. In 74 nu aveau cotiere. Ma rog, nimic nu-i exclus la ce ciudatenii mi-au vazut ochii, dar in mod normal n-ar fi trebuit sa aiba. A mea e din iunie 72 si n-a avut cotiera.

Chiar sunt curios, ai atasat-o de scaunul original sau ai schimbat scaunul?


Nu cred c-a avut cotiera masinuta. Eu asa am cumparat-o, o sa-l intreb pe fostul proprietar care a pregatit-o pentru mine.

Scaunele oricum au fost schimbate cu unele mai vechi... Deci tind sa cred c-au venit cu scaunele!


-----

Vreau doar sa mai mentionez ca visul meu raman elementele de 69-71, chiar daca masina e 74, asa ca le voi pune DAR doar cele care pot fi usor scoase gen :

- ochelari cu rama aceea cromata in jur.
- steme UAP pe aripi (le voi lipi cu minimul de banda dubla adeziva putand a o scoate cand e nevoie.
- volan cu ornament tip Dacia 1100.
- lampi fata CIBIE (desi tind sa cred ca asa a venit masina, acuma avand ELBA noi...).

14 Nov 2011, 15:33:
Inca o Poza.

Trebuie sa incep cautarile pentru un ornament de portbagaj mai drept + cleme mai noi.

Bara spate e absolut BEC, dar trebuie s-o pun mai drept putin.

Si stopurile trebuie umblat la ele...smile.gif

Eheee... Multa treaba cum zicea si Danut smile.gif

This post has been edited by Executron: 14 Nov 2011, 15:33

Attached thumbnail(s)
13112011786.jpg ( Size: 576.34k ) Number of downloads: 490


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 14 Nov 2011, 15:44
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Executron

M-am uitat atent, nu imi dadeam seama de ce numarul tau arata asa de bine. Acum inteleg: nu ai pus suport!

Ah, ce bine. Suportul ala arata oribil pe orice masina veche, zau.

Cand facuse restaurarea la a mea, Danut m-a intrebat la un moment dat daca vreau suport, si i-am zis "doar peste cadavrul meu!"

biggrin.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Nov 2011, 15:46
Post #49


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Executron @ 14 Nov 2011, 15:30)
- ochelari cu rama aceea cromata in jur.
- steme UAP pe aripi (le voi lipi cu minimul de banda dubla adeziva putand a o scoate cand e nevoie.
- volan cu ornament tip Dacia 1100.
- lampi fata CIBIE (desi tind sa cred ca asa a venit masina, acuma avand ELBA noi...).



1. poti sa pui doar ornamentele, asa am facut si eu smile.gif
2. se pune doar pe partea dreapta
3. si aici se pot schimba doar ornamentele, volanele in rest fiind identice. Si eu vreau icon_mrgreen.gif
4. cred ca cibie avea si a ta


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 14 Nov 2011, 16:18
Post #50


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(remusro @ 14 Nov 2011, 15:44)
Executron

M-am uitat atent, nu imi dadeam seama de ce numarul tau arata asa de bine. Acum inteleg: nu ai pus suport!

Ah, ce bine. Suportul ala arata oribil pe orice masina veche, zau.

Cand facuse restaurarea la a mea, Danut m-a intrebat la un moment dat daca vreau suport, si i-am zis "doar peste cadavrul meu!"

biggrin.gif
*



Da remus... Suportul de numar (mai ales la o masina clasica ca daciuta mea/renault ta) nu are ce cauta... Strica totul.. E o chestie de plastic care strica imaginea.

Banda dubla-adeziva all the way... Cu o mentiune. A nu fi folosita INTENS... Nu 10 siruri cum fac unuii de nu-l mai scoti niciodata.

Sa zicem ca pe spate s-a rezolvat. Dar pe fata chiar nu stiu ce fac. Am auzit de la victor c-ar da bine cu un suport de numar de la Mercedes Cobra.. Altfel chiar n-am idei.

14 Nov 2011, 16:21:
QUOTE(Ov @ 14 Nov 2011, 15:46)
1. poti sa pui doar ornamentele, asa am facut si eu smile.gif
2. se pune doar pe partea dreapta
3. si aici se pot schimba doar ornamentele, volanele in rest fiind identice. Si eu vreau  icon_mrgreen.gif
4. cred ca cibie avea si a ta
*



1. Da, stiu si chiar am ornamentele, pt ca proprietarul anterior a fost destul de dragut sa mi le dea... INSA.

La ochelarul original din 75 se potrivesc BEC imediat. La cel neoriginal si ulterior nu se potrivesc bine DECI trebuie sa caut unul tot din acea perioada in stare buna SAU sa am 2 seturi smile.gif

2. Doar pe partea dreapta? sad.gif Eu vroiam pe ambele parti sad.gif Nu-mi place asimetria.

3. icon_mrgreen.gif

4. Am 2 sticle CIBIE luate de la REMAT in stare f.f. ok (una are rupta o urechiusa de prindere, din pacate sad.gif dar sper ca pot improviza ceva...

INSA... Eu as vrea TOT semnalul CIBIE, nu doar sticla... sad.gif

This post has been edited by Executron: 14 Nov 2011, 16:21


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 14 Nov 2011, 16:28
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(Executron @ 14 Nov 2011, 16:18)
2. Doar pe partea dreapta? sad.gif Eu vroiam pe ambele parti sad.gif Nu-mi place asimetria.
*


Doar pe partea dreapta se pune, asa au masinile din fabrica, asa au fost prioectate. Asa aveau modelele pana in '72.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 14 Nov 2011, 16:36
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




QUOTE(aditza579 @ 14 Nov 2011, 16:28)
Doar pe partea dreapta se pune, asa au masinile din fabrica, asa au fost prioectate. Asa aveau modelele pana in '72.
*



Ia de la mine asimetrie, dar pe dos... La alea UK se punea pe stanga, in partea opusa soferului. biggrin.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 14 Nov 2011, 16:40
Post #53


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Chiar nu inteleg ratiunea sincer =)) Dar e bine de stiut...


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 14 Nov 2011, 17:11
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Ratiunea este foarte simpla. Sigla UAP sau RENAULT 12 TL trebuie sa stea pe partea trotuarului, spre a fi citita. wink.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 14 Nov 2011, 17:16
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Ai dat un detaliu esential, pe care, spre rusinea mea de detinator de 1300, nu-l stiam.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 17 Nov 2011, 14:03
Post #56


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Bun... Si cum mie imi place sa incep cu finalul smile.gif)) In lipsa de acces imediat la masina si asteptand piese... M-am apucat sa pregatesc masca fata smile.gif

Am luat ochelarul din 75 care era in stare cat de cat buna si l-am lustruit cu pasta speciala pe care mi-a recomandat-o Victor (extrem de buna) si rezultatul e cel din poze.

Evident ca acum urmeaza intrebari :

- Portiunea cromata interioara (inelul acela) cum trebuie montat mai bine? Cu partea intrerupta in partea de sus sau jos? Cum se fixeaxa ? Ca daca nu le suprapun putin cum e in poze imi sta putin ridicat intr-o parte...
- Acel clip de plastic care apare intr-o poza trebuie sa fie prezent la toate gaurile (sau doar la cea la care este)?
- Ar trebui sa folosesc suruburi speciale, ceva? Stiu ca negre, dar ma gandeam ca poate e un tip mai recomandat.

P.S. Va dati seama cat o sa-mi ia reconditionarea daca eu fac teoria chibritului la fiecare plastic... radmasa.gif

This post has been edited by Executron: 17 Nov 2011, 14:04

Attached thumbnail(s)
DSCF3180.JPG ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 438
DSCF3189.JPG ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 296
DSCF3191.JPG ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 305
DSCF3185.JPG ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 304


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Nov 2011, 14:08
Post #57


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Ornamentul original se intrepatrunde jos. Eu l-am pus sus ca mi se pare mai logic smile.gif Nu se fixeaza cu nimic, pur si simplu sta acolo. Daca se desface, mai strange-l nitel (cu mana, sa nu-l zgarii cu ceva).
Saiba aia de plastic e doar pe exterior din ce tin eu minte.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 17 Nov 2011, 14:23
Post #58


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Multumesc de raspunsul prompt!


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 17 Nov 2011, 23:06
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




QUOTE(Executron @ 17 Nov 2011, 16:03)
- Acel clip de plastic care apare intr-o poza trebuie sa fie prezent la toate gaurile (sau doar la cea la care este)?
- Ar trebui sa folosesc suruburi speciale, ceva? Stiu ca negre, dar ma gandeam ca poate e un tip mai recomandat.

*


Acel clip de plastic , trebuie sa fie in fiecare gaura de pe ochelar si centreaza fiecare holsurub .
Holsuruburile nu sunt chiar speciale , au capul mai bombat .
Ornamentul de inox , au gasit pe masini , inchise si sus si jos , nu cred ca era o regula , cum se nimerea , nimeni nu se uita la asemenea detaliu la acele vremuri .
Dar cum noi vrem sa fim mai "Catolici decat Papa" , este normal sa nu ne scape absolut nimic .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 18 Nov 2011, 16:53
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Si mie mi se pare la fel de logic, ca ornamentul ar trebui asezat cu intreruperea in sus, pentru ca asa este mai greu de observat.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:27
Forum Renault