DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Margareta, Dacia 1310 Break

maho
post 17 Jan 2017, 15:47
Post #31


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Aparatorile nu tin umezeala pe tabla, "secerile" da.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 17 Jan 2017, 18:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Maho, nu te supara ca te intreb biggrin.gif de ce oare sunt unele dacii care desi au aparatori de noroi, rugina ,,rade" la proprietar ? In timp nu vor sta chiar ok nici aparatorile prinse de tabla. Se vor forma spatiile libere si pe-acolo rugineste ( apa, noroi)

Exemplu:1 Logan, are un vecin, are aparatori de noroi : Rugina pe spate la arcada;
2 Logan, al altui vecin, fara aparatori de noroi, o spala rar, dar de 2 ori pe an o da cu ulei peste tot ; nu are rugina deloc la arcadele de pe spate, usi, praguri, sau aripi față smile.gif

Aceste masini sunt din acelasi an.

This post has been edited by om_bland: 17 Jan 2017, 18:38


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 17 Jan 2017, 21:10
Post #33


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Loganul meu are 11 ani,rulat în fiecare iarna si nici urma de rugina la buzele aripilor.Chiar eu am dat jos acele protectii de plastic si am ramas surprins sa vad ca e tabla curata,ca noua (am bagat vaselina intre plastice si buza - sper sa se pastreze la fel de bine).La cea alba din 86 am acele seceri de plastic la pasaje de aproape 3 ani,nici urma de rugina (tabla data cu vaselina),deci...se poate.Toate aceste lucruri au fost gandite sa faca bine masinii,nu sa-i aduca prejudicii. excl.gif

Cat despre aparatorile clasice de noroi,sunt mai mult de decor.În primul rand ca ruginesc suportii din tabla cu care sunt prinse de caroserie,apoi rugineste toata zona aripii spate (unde sunt montate aparatorile).


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 18 Jan 2017, 03:38
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 674
Joined: 20 November 08




Daca iti respecti masina - nu sari borduri, nu o bagi prin zapada cu sare, presurile noroi nu se rup, nu ruginesc.
Normal ca a avut din fabrica. Pe spate.

This post has been edited by Alex1300BV: 18 Jan 2017, 03:39

Attached thumbnail(s)
74abb54db93e20ccc2310c3b3197aa94.jpg ( Size: 198.85k ) Number of downloads: 191
CAM02486.jpg ( Size: 551.38k ) Number of downloads: 193
dacia_1310_6.jpg ( Size: 692.77k ) Number of downloads: 188
nou.jpg ( Size: 328.78k ) Number of downloads: 189


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 18 Jan 2017, 10:23
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




QUOTE(om_bland @ 17 Jan 2017, 18:37)
Maho, nu te supara ca te intreb biggrin.gif de ce oare sunt unele dacii care desi au aparatori de noroi, rugina ,,rade" la proprietar ?


Pentru ca nu fac asta: "de 2 ori pe an o da cu ulei peste tot"

Aparatorile alea de noroi, pe langa factorul estetic, care-i un plus pt. unii, sau un minus pt. altii, sunt benefice si pt. ceilalti participanti la trafic, mai ales pe vreme umeda. Daca mergi in spatele unuia care n-are, dintr-un minut in altul tre' sa-ti stergi parbrizul ca sa mai poti vedea ceva.

Acum, amplasamentul lor din fabrica era oarecum deficitar. Protejau o anumita portiune, dar lasau alta goala. Ideal, probabil, ar fi sa fie puse imediat dupa roata.
r12_tur_rosu2.jpg ( Size: 104.23k ) Number of downloads: 173



--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Jan 2017, 14:04
Post #36


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Asa-i cum zice Iustin; in plus, am vazut la mine* utilitatea aparatorilor, in 3 variante: fara pe fata (cum a iesit din fabrica), cu actualele (de cn spate, montate la capatul aripii, langa roata), si cu cele de spate, din fabrica, asa cum sunt (ca dimensiune si pozitionare, pe la jumatea aripii.
Fara aparatori fata aveam mereu atat pragurile cat si portierele pline de jeg, cand mergeam pe vreme urata.
De cand am pus aparatorile, la conditii meteo identice am pragurile curate, si portierele putin murdare in partea inferioara.
Aripile spate, evident murdare pana la aparatori.
E si normal ca suportii aia trebuie curatiti, grunduiti si vopsiti ca sa nu rugineasca.
Aparatorile iti permit sa cureti repede noroiul si sa se usuce repede apa (ca aerul circula), in schimb carenajele sau "secerile", daca nu-s perfect lipite de tabla pe toata suprafata, vor tine acolo umezeala, si acces usor n-ai.
Inca ceva: aparatorile de care vorbesc nu sunt prinse de caroserie, deci nu s-a dat nici o gaura. Ele sunt fixate doar de suporti!

* De plastice gen logan nu discut, vad o gramada din ele pe langa bloc, de 5-8 ani vechime, cu sau fara carenaje (cu aparatori de clasica n-am vazut), ruginite-coapte, cu vopseaua cojita, etc.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciotul_98
post 18 Jan 2017, 16:33
Post #37


membru foarte autentic!!


Group: Members
Posts: 1.572
Joined: 15 June 13
From: Serbanesti,Arges




La dacia break, ca si la berlina suportul din dreapta e prins la lada rotii, aduna apa si mizerie si rugineste.

This post has been edited by Daciotul_98: 18 Jan 2017, 16:34


--------------------
dacia 1300 197x
Pentru detalii nu ezitati
0732366741-claudiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Jan 2017, 16:47
Post #38


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Stiu unde-i prins. blush.gif
Mizerie mai multa se aduna (dac-o iei asa) la suportii de cric. Se curata usor.
Daca-i vopsesti demeinic nu ruginesc asa usor.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Jan 2017, 21:48
Post #39


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Secerile alea de pe spate la daciile de dupa 85 is pacatoase rau,unii puneau multa vaselina sub ele,e ok,dar in timp rugine lucra la gaurile de prindere a bradutilor....de regula cam tot ce e "aplicat" peste tabla necasita atentie.....ornamentle nichelate de la prag iar tin si alea....nu e ok,dac-o tii doar la dos is ok,daca mergi cu ea nu merita.....
Ca si paralela la discutia de mai sus spun ca am avut ornamentele alea de la aripi la logan si sub ele era jale,am schimbat aripa dreapta spate(partial)....adica sa stau eu sa le demontez periodic sa la titiresc,asta e tampenie......ce le-a mai facut ? ca-s oem,nu e piesa aftermarket......
Suportii de cric de la dacie trebuie curatati ok de rugina,grunduiti bine si dupa ce grundul e uscat sticla se umplu cu vaselina(sintetica,aia nu ataca vopselele)....
Sorturile de noroi(bavete) de la rotile spate is bune pentru aia din spate pe ploaie/noroi desi dacia nu arunca mult din spate,la mine au ramele alea metalice din inox,probabil cineva le-a confectionat din nou desi par de fabrica sau asa vin ele,habar n-am,pe fata nu le vad utile neaparat,doar de aspect...mi-as pune si pe fata biggrin.gif da' nu gasesc nimic prin remat....

This post has been edited by sobolan: 18 Jan 2017, 21:49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 05:24
Forum Renault