DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Praf toxic in airbag?

maxxie
post 13 Jan 2006, 14:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 September 05




Salut! Sunt un membru mai putin activ in topicuri, insa va urmaresc de cateva luni aproape zilnic. Lucrez ca redactor la un ziar central si, in aceasta calitate, am publicat o serie de articole despre problemele Logan, in principal despre calitatea vopselei. De fiecare data, am avut un impresionant feed-back (telefoane, scrisori la redactie) si chiar am colaborat cu unul dintre cei mai activi oameni de pe daciaclub. In acelasi timp, am avut si o serie de dispute. In fine, sa n-o mai lungesc. In urma cu cateva zile, un alt proprietar de Logan (care din motive de neinteles pentru mine, a preferat sa-si pastreze anonimatul) mi-a semnalat un caz deosebit de grav.
Spre sfarsitul anului trecut, a avut un accident. Loganul pe care-l conducea s-a izbit de un Tico, prea putin importante imprejurarile, iar cele doua airbag-uri din fata s-au declansat. Pana aici, nici o problema, chiar daca, sustine el, impactul nu a fost atat de tare. Problema este ca, spune el, airbagurile au aruncat asupra lui un fel de praf care i-a produs arsuri la maini si care i-au distrus (ars) geaca pe care o avea pe el. A fost la Urgenta, iar medicii au ramas impresionati de ranile pe care le avea si au insistat sa le spuna ce masina conducea. Speriat, omul n-a vrut sa discute nimic, s-a tratat, acum are ceva cicatrici serioase pe maini. Cazul mi-a fost semnalat de sotia lui, insa oamenii nu vor sa-l faca public si nici sa ceara socoteala Dacia. Fortat de imprejurari, am acceptat, insa nu vreau sa renunt cu una cu doua si vreau sa lansez prin intermediul acestui forum intrebarea daca a patit cineva ceva similar sau daca are cunostinta despre asa ceva? Intentionez sa aflu daca e doar un caz izolat sau chiar este o problema cu airbagurile de la Dacia Logan. Multumesc si bafta!

[topicul nu descrie o deficienta tehnica... ca urmare a fost mutat la Diverse!]


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate 1,5 Dci - B-79-CTL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2006, 14:15
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este bine sa se citeasca din manualul de utilizare al masinii ... scrie acolo ce se intampla.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sistemul airbag utilizeaza un principiu pirotehnic, ceea ce explica faptul ca la deschidere produce caldura,
emana fum (aceasta nu reprezinta semnul unui început de incendiu) si genereaza un zgomot de detonatie.
Deschiderea airbagului, care trebuie sa fie instantanee, poate provoca rani minore si trecatoare pe suprafata pielii.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu este o problema tehnica. Aceelasi lucru se intampla la orice masina cu airbag.

This post has been edited by IRONICK: 13 Jan 2006, 14:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Jan 2006, 14:33
Post #3


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Cu atat mai grav efectul airbag-ului atunci cand nu ai centura pusa.
In loc sa fii intai oprit de centura din inertie si apoi de airbag... esti nu doar oprit de airbag ci chiar lovit pentru ca din intertie corpul se apropie mai tare decat trebuie de volan iar airbag-ul iese din volan violent. De asta Logan are de exemplu comutatorul de oprire al airbag-ului din dreapta atunci cand se instaleaza un scaun pentru copil mic pentru a nu fi o problema.

Cred ca foarte putina lume si-a pus cu adevarat problema ce se intampla cu airbag-urile si pasagerul atunci cand are loc o ciocnire. E unul din lucrurile care are tendinta de a deveni un mit cum ca airbag-ul e dumnezeu din cer care te salveaza fara a avea nici cea mai mica zgarietura. Sunt curios ce patea omul respectiv daca nu se declansa airbag-ul... dar e cam greu de aflat lucrul asta acum ca s-a consumat faptul nu ?

Chestia cu faptul ca impactul n-a fost prea puternic e oarecum o gogoasa pe care orice vinovat incearca sa o vanda. Un amic a lovit Loganul cu 60Km/H, poate mai putin de un Opel Vectra A si nu s-au declansat airbag-urile iar masina n-a suferit cine stie ce stricaciuni. Un bun semn daca airbag-urile s-au declansat cand trebuie poate fi si stricaciunea produsa masinii de impact.


: link-uri utile despre airbag-uri si tehnologia din spatele lor :
http://www.chemistry.wustl.edu/~edudev/Lab...gs/airbags.html
http://www.lstm.uni-erlangen.de/Ber/BerE2/...airbag1-en.html
http://www.autoliv.com/Appl_ALV/alvweb.nsf...nflators_hybrid
http://www.freepatentsonline.com/6848713.html

Si dupa citirea pe diagonala a catorva articole de la link-urile susmentionate NU poate fi vorba de PRAF ci de GAZ care e N2 (Azot) care se gaseste in atmosfera in proportie de 60 - 70% si pe care-l respiram in fiecare zi... deci inofensiv...

This post has been edited by DigitalScribe: 13 Jan 2006, 15:01


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 13 Jan 2006, 14:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Domnule jurnalist, va recomand sa cereti de la Dacia un punct de vedere oficial.

V-a fost punctat foarte bine pasajul din manual, asteptam sa-l folositi in articolul dumneavoastra, nu inainte de a mentiona ca dispozitivele de siguranta ale masinii au functionat in parametrii dati de fabrica.

Multumim si bafta!

[sa incercam sa lasam persoana jurnalistului deoparte!... si sa nu dam cu parul aiurea... de unde stii ca nu a intrebat Dacia?.... poti sa-ti recomanzi sa o faca!... e mai constructiv asa! AL]

This post has been edited by AL: 13 Jan 2006, 14:52


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 13 Jan 2006, 14:42
Post #5


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




pai omul trebuia sa zica "Doamne multam ca is viu"...vad ca nevasta-sa agita apele....sau vrea...is io defect poate da asta mi-a adus in minte: "Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"...sau: "Pe cine nu lasi sa..., nu te lasa sa traiesti"...


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 13 Jan 2006, 15:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Un search pe net dupa "airbag burns" intoarce o gramada de articole despre cum se umfla airbag-ul cu gaz fierbinte si cum iese gazul prin niste filtre din spate (in principiu). Iar arsurile (de pana la gradul 2) sunt arhicunoscute pe taramuri unde se vorbeste engleza si unde nimeni n-a auzit (si nici nu cred ca o sa auda vreodata) despre Logan.

Pe aceleasi site-uri apar indicatii despre cum trebuie sa avem o pozitie corecta la volan (centura pusa, altfel airbag-ul e criminal; pastrata o anumita distanta intre volan si pieptul soferului, astfel incat airbag-ul explodat sa nu loveasca pieptul etc.).

Si - asa cum au spus si ceilalti forumisti - faptul ca s-a deschis airbag-ul implica un impact destul de puternic, iar daca arsurile alea reprezinta toata problema atunci e bine sa mai dam pe la biserica din cand in cand.

Oare doctorii respectivi au vazut si alte arsuri cauzate de airbag-urile altor masini, spre comparatie?

Un lucru pe care l-as nota (din cate am citit), dupa ce se deschide airbag-ul trebuie obligatoriu mers la medic sa se uite pe arsuri (daca exista), ca e pericol de infectie (ca la orice arsura, de altfel).

This post has been edited by thecagero: 13 Jan 2006, 15:09


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Jan 2006, 15:03
Post #7


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Cred ca un cuvant explica tot cand vine vorba despre toate "miturile" astea: TEHNOFOBIE.
Orice tehnologie vine cu lucruri noi care trebuiesc invatate. Nu iti iei masurile de precautie necesare... te mai arzi... si nu numai. Problema e ca airbag-ul e cam nou pe la romani iar cultura romanului pe latura noutati tehnice e minima.

This post has been edited by DigitalScribe: 13 Jan 2006, 15:04


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Jan 2006, 15:09
Post #8


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(maxxie @ 13 Jan 2006, 15:07)
......Cazul mi-a fost semnalat de sotia lui, insa oamenii nu vor sa-l faca public si nici sa ceara socoteala Dacia. .......
*


Hmmm..., cam ciudat comportamentul..., e suspect faptul că nu vor să meargă mai departe având în vedere posibila desfigurare care în mod normal nu are de ce să se întâmple. Declanșarea unui sistem de airbag defect, care să provoace răni serioase nu prea poate fi trecută sub tăcere.

Nu vreau să fiu Toma necredinciosu', dar problema este suspectă și e suspect de târziu!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Jan 2006, 16:22
Post #9


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(DigitalScribe @ 13 Jan 2006, 16:46)
.......Hai totusi sa nu deviem si sa ramanem pe topic. Era vorba de "PRAF TOXIC".
*


Din câte știu eu, la declanșarea airbag-ului, pentru umplerea sacului se folosește fum și nu praf, generat prin arderea rapidă a unei substanțe. Dar dacă airbag-ul nu a funcționat corespunzător și substanța nu a ars sau nu a ars complet este posibil să poată provoca arsuri.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2006, 16:29
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(DFA @ 13 Jan 2006, 16:22)
Dar dacă airbag-ul nu a funcționat corespunzător și substanța nu a ars sau nu a ars complet este posibil să poată provoca arsuri.
*

Esti tu sigur de asta ? Daca respectiva familie care a avut accidentul nu a avut centurile puse ? Pana nu se verifica care a fost cauza adevarata, mai bine sa nu ne dam cu parerea aiurea.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Jan 2006, 16:52
Post #11


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2006, 17:29)
Esti tu sigur de asta ? Daca respectiva familie care a avut accidentul nu a avut centurile puse ? Pana nu se verifica care a fost cauza adevarata, mai bine sa nu ne dam cu parerea aiurea.
*


huh.gif Pentru că nu sunt sigur (și nu am cum să știu exact) am folosit acele expresii/cuvinte...
QUOTE
Din câte știu eu, la declanșarea airbag-ului, pentru umplerea sacului se folosește fum și nu praf, generat prin arderea rapidă a unei substanțe. Dar dacă airbag-ul nu a funcționat corespunzător și substanța nu a ars sau nu a ars complet este posibil să poată provoca arsuri.


This post has been edited by DFA: 13 Jan 2006, 16:53


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2006, 17:01
Post #12


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pai tocmai din cauza asta ... daca ... este posibil sa poata . . .
Pana nu se face o expertiza (cat tot este la moda cuvantul) care va deveni publica, nu are rost sa ne lansam in discutii si pareri personale pentru o situatiie despre care nu stim prea multe detalii.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 13 Jan 2006, 17:10
Post #13


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




"praful" e normal si nu e toxic. talc sau faina de amidon.

http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag#Deployment_mechanism


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 13 Jan 2006, 17:24
Post #14


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Iar arsurile sunt normale. Un prieten a dat cu un 307 intr-un stilp....i-a facut airbagul niste rani pe miini de m-am inchinat cind le-am vazut. Nu stiam pina atunci, cam ce poate face un airbag.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Jan 2006, 17:27
Post #15


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2006, 18:01)
.........Pana nu se face o expertiza .........
*


De unde atâta expertiză dacă au trecut câteva luni (probabil) de atunci...????
QUOTE
.........Spre sfarsitul anului trecut........


QUOTE(maxxie @ 13 Jan 2006, 15:07)
........Intentionez sa aflu daca e doar un caz izolat sau chiar este o problema cu airbagurile de la Dacia Logan. ......
*


Ăsta ar fi primul caz semnalat (dacă este real...) și până acum nu s-au raportat probleme cu airbag-urile la Logan.

QUOTE(bomicabomic @ 13 Jan 2006, 18:24)
Iar arsurile sunt normale. Un prieten a dat cu un 307 intr-un stilp....i-a facut airbagul niste rani pe miini de m-am inchinat cind le-am vazut. Nu stiam pina atunci, cam ce poate face un airbag.
*


Întrebare: arsurile ar fi provocate de frecarea pielii cu sacul care se umflă extrem de rapid sau de efectul pirotehnic de la declanșarea airbag-ului?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 13 Jan 2006, 17:52
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 13 Jan 2006, 17:36)
Întrebare: arsurile ar fi provocate de frecarea pielii cu sacul care se umflă extrem de rapid sau de efectul pirotehnic de la declanșarea airbag-ului?
*



Gazul care umfla airbag-ul e eliberat la temperaturi foarte ridicate (NaN3 se descompune la 300 grade Celsius). Propagarea gazului in perna duce la racirea lui. Dupa ce s-a umflat complet, gazul incepe sa iasa prin niste fante de pe spatele pernei, adica in partea opusa soferului. Arsurile provin de la gazul fierbinte (nu apuca sa se raceasca pana la temperatura mediului); mainile sunt cele mai expuse la arsuri in cazul asta, daca au ramas pe volan.

Daca arsurile sunt prea intense ar fi problema cu fantele: ori sunt prea putine, ori sunt obturate in momentul montarii (de praf etc.). Ori soferul era prea aproape de volan.

This post has been edited by thecagero: 13 Jan 2006, 18:02


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 13 Jan 2006, 18:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




QUOTE(maxxie @ 13 Jan 2006, 15:07)
Salut! Sunt un membru mai putin activ in topicuri, insa va urmaresc de cateva luni aproape zilnic. Lucrez ca redactor la un ziar central si, in aceasta calitate, am publicat o serie de articole despre problemele Logan, in principal despre calitatea vopselei. De fiecare data, am avut un impresionant feed-back (telefoane, scrisori la redactie) si chiar am colaborat cu unul dintre cei mai activi oameni de pe daciaclub. In acelasi timp, am avut si o serie de dispute. In fine, sa n-o mai lungesc. In urma cu cateva zile, un alt proprietar de Logan (care din motive de neinteles pentru mine, a preferat sa-si pastreze anonimatul) mi-a semnalat un caz deosebit de grav.
Spre sfarsitul anului trecut, a avut un accident. Loganul pe care-l conducea s-a izbit de un Tico, prea putin importante imprejurarile, iar cele doua airbag-uri din fata s-au declansat. Pana aici, nici o problema, chiar daca, sustine el, impactul nu a fost atat de tare. Problema este ca, spune el, airbagurile au aruncat asupra lui un fel de praf care i-a produs arsuri la maini si care i-au distrus (ars) geaca pe care o avea pe el. A fost la Urgenta, iar medicii au ramas impresionati de ranile pe care le avea si au insistat sa le spuna ce masina conducea. Speriat, omul n-a vrut sa discute nimic, s-a tratat, acum are ceva cicatrici serioase pe maini. Cazul mi-a fost semnalat de sotia lui, insa oamenii nu vor sa-l faca public si nici sa ceara socoteala Dacia. Fortat de imprejurari, am acceptat, insa nu vreau sa renunt cu una cu doua si vreau sa lansez prin intermediul acestui forum intrebarea daca a patit cineva ceva similar sau daca are cunostinta despre asa ceva? Intentionez sa aflu daca e doar un caz izolat sau chiar este o problema cu airbagurile de la Dacia Logan. Multumesc si bafta!

[topicul nu descrie o deficienta tehnica... ca urmare a fost mutat la Diverse!]
*




Buna,

Uite aici niste info:

http://w3.umh.ac.be/~ichim/docs/studs03-04...rnil/airbag.htm

sau, o pagina f bine documentata este asta:

http://www.crash-test.org/techno/passive.htm

Astea le-am facut si la scoala, insa e mult acum sa le scriu in detaliu (le am pe hartie - dar multe sunt similare cu ce scrie pe site-ul al 2-lea). Ideea principala este ca nenea cu pricina sa spuna "Doamne Ajuta!" ca nu are oase rupte
si data aviatoare sa fie mai atent in trafic.

Daca masina are centuri cu pretensionare (nu e cazul Loganului) astea au un sistem cu un piston (sau mai complexe) care la 15ms dupa impact este impins de o explozie controlata electronic (si aici sunt niste substante chimice - adica la capatul centurii care se afla pe podea, langa usa). Pistonul trage dupa el centura, care are o cursa de cca 100mm - cu scopul de a retine persoana pe scaun impotriva inertiei de impact. Pretensionarea dureaza cam 5 ms.

Deci, dupa 20 ms de la impact se detoneza substantele care umfla airbag-ul si acesta se umfla in 30 ms la cca 60l volum.

Daca nu ai centura pusa, airbag-ul nu se declanseaza, dar asta numai la masinile mai scumpe.
La astea mai ieftine, ai o mare sansa sa te pleasneasca airbag-ul in fata, si am inteles ca se si moare din asta.

Iar chestia cu chimia e adevarata (vezi site-uri mai sus).

Cu tot respectul, daca vroiai o documentare detaliata si pertinenta, luai legatura cu facultatea de Autovehicule Rutiere din Bucuresti (daca e in Brasov, sigur e si acolo, poate cu profesori si mai bine informati), si aveai info concrete (profesorii de la astfel de facultati sunt chemati in ajutorul Politiei la expertize dupa accidente si cunosc bine chestiile astea). Sau dadeai un google si sigur iesea ceva la "pescuit".

Sper ca ce am scris a ajutat.

Multa bafta si conduceti fara evenimente!




--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 13 Jan 2006, 20:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(sebybv @ 13 Jan 2006, 18:41)


La astea mai ieftine, ai o mare sansa sa te pleasneasca airbag-ul in fata, si am inteles ca se si moare din asta.

*


In concluzie soferul, pe langa folosirea centurii de siguranta, trebuie sa se asigure ca si pasagerul isi pune centura dc masina are airbag pasager! Asta daca ii pasa de pers. din dreapta...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jan 2006, 00:14
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tin multumesc celor care au postat aici si au lamurit situatia, ca poate cu ocazia asta va fi un articol panicard, plin de prostii si nedocumentat mai putin in presa.
Sper ca initiatorul a inteles cum sta treaba cu airbag-urile.

De asemenea, nu pot sa observ lipsa de informatii complete pentru a se emite ipoteze cat de cat in tema cu cazul.
Nu s-a spus pe care partea a mainilor a aparut arsura (la umeri, pe palme, pe dosul palmelor, pe antebrat etc.), daca geaca a fost arsa si in zona manecilor, unde a fost arsa geaca (zona, profunzime), material geaca.
Desi poate nu pare relevanta, fiecare informatie are locul ei in alcatuirea unei imagini corecte, asa dupa cum a rezultat din raspunsurile documentate postate aici.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 14 Jan 2006, 01:58
Post #20


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




praful ala alb care se afla in airbag este folosit pentru a nu permite lipirea sacului de aer in timpul in care este tinut in volan. De obicei fanta de eliberare este situata in partea de sus a airbagului si prin ea nu apuca sa iasa mult aer in momentul detonatiei. Si dupa asta, viteza cu care iese aerul de acolo este redusa...


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 18 Jan 2006, 12:55
Post #21


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Legat de riscurile pe care le presupune functionarea sistemului airbag, ar fi de bun augur mentionarea lor in cartea tehnica a masinii, cu litere mari, insotite de masurile pentru evitarea acestora.
In cartea tehnica de la reno nu este nimic in plus fata de o carte tehnica de logan (in ceea ce priveste aceasta problema), in schimb, cartea tehnica de la ford explica modul in care trebuie tinute mainile pe volan, pozitia corecta a scaunului si a corpului in scaun, se mentioneaza ca este de evitat pastrarea cotului pe marginea portierei, in mers, la masinile cu airbag cortina, etc., deci suficiente mentiuni, cu explicatiile de rigoare.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 18 Jan 2006, 13:01
Post #22


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Ma scuzati pentru offtopic, dar situatia este un pic ilara aici. Parca si vad titluri in ziare "Dupa ce airbag-ul i-a salvat viata, X da in judecata producatorul de masini Y si cere daune pentru geaca de 1 milion arsa". Jesus...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 18 Jan 2006, 17:51
Post #23


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(ovidiusoft @ 18 Jan 2006, 13:01)
Ma scuzati pentru offtopic, dar situatia este un pic ilara aici. Parca si vad titluri in ziare "Dupa ce airbag-ul i-a salvat viata, X da in judecata producatorul de masini Y si cere daune pentru geaca de 1 milion arsa". Jesus...
*


Asta pentru ca circul e la mare cautare si se vinde bine...
Nu uitati ca si ziarele sunt firme interesate sa faca profit !

This post has been edited by DigitalScribe: 18 Jan 2006, 17:52


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zvasti
post 18 Jan 2006, 19:37
Post #24


Cititor In Stele Si Cafea


Group: Members
Posts: 106
Joined: 17 September 05
From: Arad




am si eu un prieten taximetrist in arad care a avut un accident minor cu loganul de serviciu.in urma dezumflarii airbag-ului s-a ales cu o arsura(ce-i drept nu extrem de grava) pe dosul palmei mai ales in zona dintre degetul mare si cel aratator.oricum,nu e vorba de centura sau nu,ci de faptul majoritatea nu intampinam accidente in fiecare zi asa ca involuntar ti se blocheaza mainile pe volan. arsurile sunt inevitabile in cazul asta,nu?intrebarea e : chiar nu se pot face fantele alea de evacuare a gazului din airbag sa dea in spatele volanului sau,ma rog,intr-o zona unde sa nu intre in contact direct cu mainile soferului?


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 Rosu Passion
Fie Pita Cat De Rea,Nu-i Mancare Ca Fasolea
"Roman, deci STELIST"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 18 Jan 2006, 22:37
Post #25


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




zvasti, nu doar gazul arde cand iese din balon, ci chiar balonul se incalzeste in timp ce se umfla - de asta au oamenii arsuri si pe fata.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zvasti
post 19 Jan 2006, 00:56
Post #26


Cititor In Stele Si Cafea


Group: Members
Posts: 106
Joined: 17 September 05
From: Arad




pai,materialul din care e facut nu ar trebui sa fie termoizolant in cazul asta? nu pot sa cred ca asta poate scapa unui constructor auto.totusi,ar trebui sa iti garanteze siguranta nu sa iti pericliteze sanatatea...sau?!


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 Rosu Passion
Fie Pita Cat De Rea,Nu-i Mancare Ca Fasolea
"Roman, deci STELIST"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 19 Jan 2006, 15:38
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Da, poate, insa n-am mai incapea in cutiuta lui din volan, daca ar fi termoizolant.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 20 Jan 2006, 10:07
Post #28


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(thecagero @ 13 Jan 2006, 15:00)
Si - asa cum au spus si ceilalti forumisti - faptul ca s-a deschis airbag-ul implica un impact destul de puternic,
*



Aici imi permit sa te contrazic. Ieri, mergand spre Connex, am trecut pe langa Latin Efe. In fata portii (cred ca mai e si acum) era un bmw argintiu, lovit. Ii iesisera ambele air bag-uri. Era indoita bara din fata si atat!!! Nu-i afectase cu nimic capota, motorul, farurile.... Imi pare rau ca n-am avut aparatul la mine. Ati fi zis: pai asta-i accident la tine? Si uite ca tot s-au declansat. Or fi senzorii reglati altfel... Nu stiu.
In alta ordine de idei, airbag-ul avea in spate un gauroi mai mare decat emblema de pe volan. Eu traiam cu impresia ca are gaurele mai multe si mai mici.


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NIN
post 24 Jan 2006, 09:36
Post #29


Membru de seara


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 September 04
From: Timisoara/Jimbolia




Heißes Airbag-Gas kann Hände verbrennen


Zu Verbrennungen an Händen und Armen können Airbags führen, wenn nach einem Crash die bis zu 500 Grad heiße Gasfüllung aus der Hülle entweicht.


Zu Verbrennungen an Händen und Armen können Airbags führen, wenn nach einem Crash die bis zu 500 Grad heiße Gasfüllung aus der Hülle entweicht. Besonders bei älteren Pkw-Modellen sind die Auslassdüsen häufig in der Nähe der üblichen Griffposition des Fahrers angebracht. Die Hitze kann direkt auf der Haut zu Verbrennungen zweiten Grades führen oder synthetische Kleidung zum Schmelzen bringen. In neueren Fahrzeugen werden die Auslässe an die Ober- und Unterseite des Airbags verlegt; der Kontakt mit dem Gas bleibt jedoch weiter möglich.Die heikle Hitze-Phase dauert nur kurz: Bei einem Aufprall des Autos explodiert eine Treibladung im Lenkrad, das dabei entstandene heiße Gas füllt den Aufprallsack und entströmt innerhalb der nächsten Sekunde ins Fahrzeuginnere. In 1,5 Prozent der Fälle kommt es dabei laut einer australischen Studie zu leichten und mittleren Brand-Verletzungen von Fahrer oder Passagieren. Die Forscher haben aus diesem Grund ein Computerprogramm entwickelt, mit dem die Verbrennungsgefahr bei einem Airbag schon vor dessen Serienentwicklung simuliert werden kann. "Der Nutzen des Airbags übertrifft die eventuellen Gefahren bei weitem", so Jochen Neutz, der am Fraunhofer-Institut für Chemische Technologie an der Entwicklung neuer Airbags arbeitet. Gefährlich kann der lebensrettende Sack jedoch werden, wenn sich die Fahrgäste in der falschen Sitzposition befinden. Wer während der Auslösung des Airbag die Instrumente bedient oder als Beifahrer die Füße auf dem Armaturenbrett hat, kollidiert dann mit dem explodierenden 140-Liter-Sack, der es auf eine Geschwindigkeit von bis zu 100 km/h bringt.(hh)


si traducrea cu Google

Hot Airbag gas can hands to burn and arms know to burns at hands Airbags lead, if after a Crash the gas filling hot up to 500 degrees escapes from the covering. To burns at hands and arms Airbags can lead, if after a Crash the gas filling hot up to 500 degrees escapes from the covering. Particularly with older passenger car models the discharge opening nozzles are frequently in the proximity of the usual grasp position of the driver attached. The heat can lead directly on the skin to burns of second degree or bring synthetic clothes to melting. In newer vehicles the discharge openings are shifted at the upper and lower surface of the Airbags; the contact with the gas remains however far possible those delicate heat phase lasts only briefly: In the case of an impact of the car a propellant in the steering wheel, the hot gas developed thereby explodes fills the impact bag and entstroemt within the next second in the vehicle inside. Into 1,5 per cent of the cases it comes thereby according to an Australian study to light and middle fire injuries of driver or passengers. The researchers developed a computer program, with which the burn danger can be simulated with a Airbag before its series development for this reason. "the use of the Airbags exceeds the possible dangers by far", thus yokes Neutz, which works on Fraunhofer-Institut for chemical technology on the development of new Airbags. Dangerously the life-saving bag can become however, if the passengers are in the wrong seating position. Who has the instruments during the release of the Airbag served or as a front seat passenger the feet on the instrument panel, then that collides it on a speed of up to 100 km/h to bringt.(hh) with the exploding 140-Liter-Sack,


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus 1.4MPI - TM-XX-T??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl.xxxx
post 6 Jul 2006, 13:58
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 July 06




si un amic de-al meu a patit-o cu airbagu la Logan. La o tamponare la o viteza de aprox 80km/h, s-a declansat airbagu si la parlit rau de tot la mana stanga, mai exact la degete. Cand zic parlit, ma refer la faptu ca i-a luoat pielea de tot de pe degete, si se vedea carnea vie. Cica ar trebui evitat sa tii in cazu unui accident volanu de partea de sus, ca pe acolo se evacueaza gazele. La mana celalalta nu a avut absolut nimic, ca o avea in partea de jos a volanului. Si eu sunt de parerea ca ar fi trebuit mentionat in manualu masini si ceva poziti mai "sigure" de condus


--------------------
Dacia 1310 1989 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:10
Forum Renault