DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

edit0r
post 23 Mar 2011, 16:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Jay, a inceput sa ma roada de cind in Meganul II hatchbag cu carutul si patutul era cam gata cu spatiul din portbagaj... si unde mai pui ca mai erau o groaza de alte bagaje. Atunci am zis ca neaparat ne trebuie o masina mai mare si din una in alta am ajuns la Duster.
Acum daca stau sa ma gandesc bine chiar nu mai stiu cum de m-am oprit la Duster si cum de nu prea m-am uitat la alternative. E drept ca Dusterul parea alegerea buna : O masina ieftina (pentru ceea ce e binenteles), pe care mi-as permite sa o intretin, cu care nu as avea probleme iarna de nici un fel sa ies din parcare cind e zapada mare, sa merg fara probleme pe aleile dintre blocuri cind nu e data zapada (iarna asta a fost chiar dificil), sa parchez in diverse locuri unde e zapada mare sau chiar nu a fost data mai deloc, sa urc diverse pante la munte pe care nu reusesc sa le urc cu meganul (mai ales cele care sunt si in curba si unde nici cu avant nu reuseam). Neaparat diesel , merg destul in orasul asta aglomerat si de exemplu Meganul meu in iarna asta in oras nu l-am vazut sub 13.2% si are motor de 1.6 (media asta e facuta in ultimi 700km). Rutina mea e cam asta : dau drumul la motor si ies sa dau zapada sau sa racaii geamurile, daca parbrizul e bocna il las ultimul.
Duster si pentru ca are suspensiile mai zdravene pentru toate gropile din tara asta si 4x4 pentru ca iti deschide noi posibilitati, picninc, pescuit, drumuri forestiere, excursii pe drumuri mai dificile unde nu ai ajunge cu o berlina sau chiar daca merge si cu berlina sigur intalnesti portiuni de drum unde strici berlina.
Am avut o tentativa de a configura o Octavia si mi-a iesit destul de scumpa si nu am configurat-o cine stie ce dupa care m-am uitat si la Fluence. E clar alta clasa si alta mancare de peste dar mergand pe idea unei masini mari si incapatoare am zis ca hai sa incerc… M-au incurcat cei de la Renault rau de tot cind mi-au dat Fluence-ul accesorizat maxim posibil (dar fara prostii gen trapa si piele) la un super pret comparandu-l cu pretul Dusterului.

Hai sa scriu si mai succint

Fluence:
+consum motorina mai mic decit Duster
+insonorizare mai buna ca Duster
+xenon
+senzor lumina si ploaie
+sistem audio net superior
+oglinda electrocroma
+clima
+sistem card miini libere
+tempomat
+aeratoare spate in consola centrala
+scaune fata cu incalzire
+parasolare spate si luneta
+cotiera
+garantie 4 ani
+50000 km revizii gratuite
+reduceri mari de pret si oferte speciale
-garda sol
-interiorul crem
-casco mai scump ca la Duster
-nu e 4x4 smile.gif
-sistemul de balamale de la portgabaj absolut oribile
-diverse locasuri de depozitare din habitaclu care erau la Megane II nu mai exista la
Fluence
-e lunga si mai dificil de parcat

Duster
+4x4 (si multitudinea de posibilitati pe care ti-o ofera)
+garda la sol
+spartan/simplu/basic dar in timp nu prea are ce sa se strice
+portbagaj (deschidere mai mare si volum mai mare daca il incarci pina sus)
+intretinere un pic mai ieftina
+casco mai ieftin
+pozitie inalta la volan
+suspensia
+decenta calitatea interioara (plastice tari dar nu scartaie nimic)
-pretul care creste incet incet
-faptul ca nu se fac nici un fel de oferte sau reduceri


Lista ramane deschisa, ma gandesc si mai scriu/completez. Zilele astea o sa fac un nou test drive cu un Duster diesel 4x4 110CP (mai muncit sa vad cum se prezinta) si un test drive cu Fluence si mai scriu... poate va citi cineva care se alfa in aceeasi dilema si o sa-l ajute.

Voi continua...


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 23 Mar 2011, 17:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Cum spuneam si dincolo, numai tu stii ce-ti trebuie de la o masina si pentru ce iti trebuie o masina. Da, am afirmat ca nu sunt sigur ca mi-as lua iar Duster la cat costa acum. Cu toate astea, nu-mi pare rau nicio clipa ca l-am luat.
Pe rand, ale tale din perspectiva mea:

Fluence:
+consum motorina mai mic decit Duster - raportat la consumul unui benzinar blush.gif , cred ca diferenta intre Fluence si Duster, ambele diesel, este nesemnificativa
+insonorizare mai buna ca Duster - fireste
+xenon - pentru mine conteaza mai putin
+senzor lumina si ploaie - nu sunt indispensabile
+sistem audio net superior - ca mai sus
+sistem card miini libere - iar ceva ce nu consider indispensabil
+scaune fata cu incalzire - n-am simtit niciodata nevoie de incalzire in scaune; poate mai la batranete icon_mrgreen.gif
+reduceri mari de pret si oferte speciale - oho, aici se vede cu adevarat diferenta dintre Dacia si Renault
-e lunga si mai dificil de parcat - cu asta te poti obisnui
Duster
+4x4 (si multitudinea de posibilitati pe care ti-o ofera) - cum ziceam, Varful cu Dor fluierand biggrin.gif
+spartan/simplu/basic dar in timp nu prea are ce sa se strice - asta ramane de vazut, e inca destul de nou modelul; vezi buba mea cu planetara, pedrovl cu ambele planetare
+intretinere un pic mai ieftina - doar o idee
+suspensia - in detrimentul confortului pasagerilor in virajele luate mai in viteza; nerecomandat celor cu rau de mare

Mergi neaparat cu ambele, vezi cum te simti conducandu-le, cum se simte masina, cum ii place si sotiei (aspect foarte important wink.gif ).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 23 Mar 2011, 20:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Comparatie mere cu pere, intai iti stabilesti targetul:
- vreau o masina de familie, care sa ajunga aproape oriunde, fara floricele, intretinere ieftina, fara pretentii de fitze = Duster; sau
- vreau o masina confortabila, accesorizata, sa arate bine, sa ma pot lauda la servici sau prieteni, chiar daca intretinerea costa mai scump, la fel si CASCO, trebuie sa am grija la gropi ca nu e masina de Romania si costa, si nu in ultimul rand, faptul ca desi are portbagaj mai mare decat Duster, incap chestii mai putin voluminoase in el = Fluence.
Decizia iti apartine. smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 23 Mar 2011, 20:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Sunt asa de multe necunoscute incat nici nu stiu ce sa fac. Sunt multe de spus... una peste alta grea decizia... cel putin pentru mine. E o decizie pe care trebuie sa o iau pentru foarte multi ani caci nu sunt genul care schimb masina la 3-5 ani cu atit mai mult cu cit o iau de noua.

Daca ai un Duster brusc poti sa-ti permiti locatii si drumetii la care nici nu te gandeai, ai senzatia ca poti face asa de multe... probabil ca de aici izvoraste tentatia care imi spune ca un Duster e fain... poti vedea mult mai mult din tara asta care de ce sa nu recunoastem e foarte frumoasa.

Daca ai un Fluence te gandesti la confort si la sosea, posibil la multe excursii pe drumuri bune in afara tarii (macar de am avea o autostrada sa iesim din tara repede ca acum e un cosmar)... cu o masina asa scumpa nu cred ca as avea curaj sa ma dau jos de pe sosea si sa o iau pe drumuri proaste.

- m-am uitat si consuma mai putin ca duster diesel... cam cu 0.5-1-1.5L (max)... probabil datorita coeficientului aerodinamic mai bun si a cutiei care e etajata altfel dar nu stiu foarte clar caci informatiile sunt putine pe la noi
- senzorul de ploaie e un hit and miss pentru mine caci am si la Megane si nu pot sa zic ca sunt extraordinar de incantat... rareori se misca in ritmul in care mi-ar placea... dar pe langa duster e un plus sensibil... pe de alta parte daca dusterul avea un potentiometru din care sa reglezi cadenta era perfect dar s-au zgarcit ca de obicei la niste nimicuri care insa iti fac viata mai usoara
- scaunele cu incalzire sunt bune tare pe diesel... bezina se incalzeste repede si te cred ca nu ai nevoie smile.gif
- xenonul e scump dar tare bun... nici eu nu stiam cit de bun e pina nu am avut.. dar se poate trai si fara...
- suspensia - unii spuneau ca e foarte moale la Fluence - ramine de vazut

Cu testdrive-ul e cu dus si intors... cu toate ca am mers ~80km cu Dusterul prin Buc + mers pe A2 daca trag linie chiar nu mi-am putut da seama de multe asa ca mai fac unu in saptaminile care urmeaza si dupa inca unul cu sotia... si o sa fac si cu Fluence-ul binenteles. Sunt curios cum e cu suspensiile la Fluence. Acum citiva ani am condus un Renault Laguna mai multe sute de kilometri si cu toate ca mergea foarte bine m-au cam deranjat suspensiile care erau foarte moi si la fiecare groapa peste care treceai parca simteai ca esti cu barca asa de tare se balanganea ca sa ma exprim academic

23 Mar 2011, 20:55:
D-Ice, multam pentru feedback, targetul e stabilit dar trebuie sa aleg intre 2 lumi ca sa zic asa... optiunile imi sunt destul de clare... decizia e graoznic de grea pentru mine... daca nu-mi place ce am ales nu pot sa o dau inapoi tongue.gif
Oricum ca idee threadul asta e mai mult de, povestiri vorbarie, pareri, idei, imi mai vars si eu oful si daca pe altcine il mai chinuie decizia si da de el poate ca il ajuta sa-si contureze mai usor optiunea finala.

This post has been edited by edit0r: 23 Mar 2011, 20:55


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 23 Mar 2011, 21:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




In cazul tau (carucior, patut) inteleg ca esti la faza bebe in crestere. Asta inseamna de fapt ca iti trebuie un hach sau break. Tine cont ca mai tirziu (in 2-3 ani) apare tricicleta, bicicleta, sania, samd. Asa ca largeste un pic orizontul din acest punct de vedere.
Diesel e musai? Faci atit de multi km?
4x4? De cite ori pe an? Te intreb ca am ajuns cu Loganul in acelasi loc in care am ajuns cu Fiat Sedici.
Suntem la rubrica Duster, asa ca recomand benzina full 4x4 sau diesel 4x2 (daca ti neaparat la diesel si pentru esp).
Alfel as cauta alta marca.

This post has been edited by LiviuS: 23 Mar 2011, 21:43


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 23 Mar 2011, 22:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Sau un MCV? Ofera spatiu mult mai mult.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Mar 2011, 22:21
Post #7


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Mie Fluenceul mi se pare una dintre cele mai slabe masini de la reno si Dusterul prea scump pentru ce ofera, cam asta e parerea mea despre cele doua...as alege Megane 3.

This post has been edited by bobo77: 23 Mar 2011, 22:23


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 23 Mar 2011, 22:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Corect.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 23 Mar 2011, 22:24
Post #9


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Eu personal daca ar fi sa aleg as alege intre: logan, mcv sau duster.
Daca am avea drumuri ca si in occident ar fi alta treaba, dar noi nu avem drumuri pentru masini straine fara pachet de drumuri grele. M-am saturat de cate ori prind o groapa sa am impresia ca se rupe toata masina. Chiar acum de cateva zile am fost cu masina la echilibrat si jentile se simt de la drumurile noastre.

E adevarat ca fluence e din alta clasa, mai dotat mai finisat, mai elegant dar nu stiu daca ii place la noi pe sosele.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 24 Mar 2011, 10:05
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




#LiviuS + bobo77
Daca nu imi argumentati serios de ce Fluence-ul e cea mai slaba masina, fara suparare, nu mai postati in stilul asta ca nu ma ajuta cu absolut nimic...

#LiviuS
Diesel Duster e musai pentru :
-ESP
-cuplu mai bun la ture mici unde nu e zgomotos motorul (la benzina are forta motorul dar in ture mari unde devine zgomotos ca la Meganul meu si sincer nu ma incanta)
-consum mai mic mai ales in orasul asta foarte aglomerat
-4x4 neaparat pentru ca altfel ii rapesc tot farmecul
-4x4 nu stiu de cite ori pe an... mai mult ca sigur des si foarte des iarna... iar in restul anului nu am idee... daca il am incep sa caut sa-l folosesc in diverse drumetii... acum cu excursiile in care ajungi si cu loganul... am mers cu prietenii in asa drumetii si chiar daca drumul permitea erau locuri in care era stricat si in care ne-am chinuit tare sa trecem... in final am stricat o masina un pic
-fac destul de multi km pe an dar tin si masina multi ani asa ca nu imi fac probleme ca as da banii pe diesel degeaba... in plus de asta in aglomeratia orasului diferenta de consum intre benzina si diesel e mult mai mare decit la drum lung si cum toti folosim masina mult (sau foarte mult) in oras eu zic ca se amortizeaza repede...

#asgard
-Duster - pentru facilitatile si libertatea (daca imi permiteti sa-i spun asa) pe care ti-o aduce un 4x4 as renunta la confortul si dotarile Fluence-ului
- Logan - sigur nu - de la megane-ul meu la logan as pierde prea multe/mult doar ca sa castig un portbagaj mai mare
- MCV - ar fi o varianta,ma gandesc, dar parca pentru 3k euro in plus as alege Fluence-ul... diferenta de confort + dotari e uriasa


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Mar 2011, 10:18
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Pai as zice ca ai gasit castigatorul - guster. rolleyes.gif Ca sfat, nu da banii degeaba pe pack look. Laureate + ESP, fara piele (ai copil mic, pui huse).

Eu am retineri in ce priveste folosirea unui diesel cu filtru de particule preponderent in oras.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osa
post 24 Mar 2011, 10:21
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 27 April 05
From: Ingolstadt




Ma bag si eu scurt, fiindca si eu am trecut prin aceeasi indecizie, si nu e usor, stiu smile.gif
Initial am impus clar ca ne luam varianta diesel 110CP 4x4.
Insa, fiindca am avut 2 luni la dispozitie din momentul i ncare ne-am hotarat la masina pana sa putem plati avansul, m-am gandit in fiecare zi daca chiar merita 4x4. Am citit cred toate topicurile atat de pe forumul asta cat si de pe altele, si, in cele din urma am ajuns la concluzia ca renunt la 4x4, economisisnd astfel aproape 2000Eur la masina.
Motivele pentru care am renuntat:
- de 5 ani conduc loganul din semnatura, am 165.000km, si nu am intalnit nici o situatie cand sa fi spus ca am nevoie de 4x4
- am fost de foarte multe ori la pescuit, insa nu am avut probleme de a aborda drumurile care duceau pana la balta. Cu putina atentie si, manat de dorinta de a fi primul care da cu batul in balta biggrin.gif, am trecut fara probleme peste "obstacole"
- iarna, cu cauciucuri adecvate de iarna, nu am avut niciodata dificultati de a ajunge de la un punct la altul, desi, aici in Germania am cateva pante si o scurta serpentina de abordat pana ajung la lucru. Iarna asta au fost situatii cand ninsese foarte mult, drumul nu a fost apucat sa fie curatat, insa, am urcat respectiv coborat fara probleme
- in Tm, in zona in care stam nu exista sosea, ci, binecunoscutele drumuri de pamant/piatra de rau de care nimeni nu se ocupa sa le intretina, asa ca se degradeaza exponential cu trecerea timpului. Aici, o singura data in trei ani am ramas blocat cu loganul, cu rotile din fata intr-un sant, insa m-am bagat deliberat in zona respectiva, sa incerc capacitatile de off-road al loganului (nah, mintea de copil din mine)
- pe drumuri forestiere sau greu de accesat a caror abordare ar necesita o masina cu tractiune integrala, in viitorul apropiat(chair mediu-indepartat), nu voi avea sanse sa circul.

Am pus toate chestiunile astea pe o foaie apoi am tras concluzia.
Iar cuma, sunt bucuros ca am reusit sa iau o decizie care nu a fost usoara, si astept sa soseasca Dusterul 4x2 diesel 100CP.

Sper ca am fost de ajutor.
O zi placuta in continuare!

Sorry, dar abea dupa ce am apasat butonul de add reply am vazut si restul comentariilor. Astfel comentariile mele referitoare la 4x4 poate sunt inutile(in acest context).

This post has been edited by osa: 24 Mar 2011, 10:25


--------------------
Laureate Duster 2011 - IN-HL952
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 24 Mar 2011, 10:33
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




#Jay
- pack look - initial l-am pus... dupa ce am mai digerat un pic configuratia, am vazut multe poze cu dustere in diverse culori si configuratii am constatat ca nu imi place pack-ul asa de tare... arata mult mai bine cu oglinzi negre, praguri negre samd in culoarea gris basalte (culoare pe care as alege-o care tolereaza mult praful si mizeria)... daca iti alegi culoarea neagra sau gris platine chair da bine pack-ul.
Sper insa ca sa primesc jentile acelea stilizate daca nu aleg pack-ul look... asta nu mi-e clar inca.
- pack look - singura chestie care o sa-mi lipseasca realmente din pack sunt geamurile cu tenta dar din ce imi spuneau amicii se poate rezolva cu folie... acum sper ca exista si folii care nu iti fac geamurile absolut negre ca urasc sa am geamuri din acelea negre de mafioti... practic as vrea sa-mi opreasca lumina puternica si sa se incalzeasca mai greu in habitaclu vara... si cel din spate sa poate sa vada ceva in fata prin luneta
- packul piele in nici un caz, am pus intrebari in stanga si in dreapta pe forum... am cautat extensiv pareri pe net si mi-am dat seama ca nu e pentru mine asa ceva...
- ESP trebuie

This post has been edited by edit0r: 24 Mar 2011, 10:42


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Mar 2011, 10:36
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Jante din otel stilizat sunt standard la Laureate, cele de aliaj sunt la pack look. ESP as fi vrut si eu insa cica se strica (rino la burta) daca e pus pe benzina (mu_ltumim rino!).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 24 Mar 2011, 10:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Jay, pe asta nu am inteless-o, "rino la burta", cum adica?
Si cu filtrul de particule nu stiu ce sa zic... ca doar motoarele astea nu au fost gandite sa functioneze numai pe autostrazi... e un subiect despre care nu stiu absolut nimic dar o sa incep sa citesc poate gasesc niste pareri avizate, argumentate... poate si niste sfaturi pentru incepatori...

This post has been edited by edit0r: 24 Mar 2011, 11:09


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Mar 2011, 11:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Se strica rino la burta, se kk pe el daca pune si pe benzinar ESP-ul. wink.gif Ei sustin ca n-ar vrea consumatorul sa dea bani pe ESP. Rino manca cu lingura mare pentru a "masca" politica lor: vrei un plus de siguranta, atunci cumpara-l la pachet cu ce vrem noi sa-ti vindem. In fine, discutia ar fi mai lunga si fara rost pe acest topic.

This post has been edited by jay333: 24 Mar 2011, 11:09


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 24 Mar 2011, 11:12
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Da, am inteles, dar am inteles si ca ESP-ul o sa devina obligatoriu din 2011 conform normelor UE asa ca...


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 24 Mar 2011, 11:18
Post #18


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




salut
dilema ta am avut-o si eu: aveam de ales intre Duster Laureate 1.5 dci 4x4 si Renault Megane Sport Tourer cu acelasi motor(cu tot ca la megane era atunci Euro 4 de 105 CP) si echiparea maxima (nu retin acum cum ii zicea).

Pana la urma am ales Duster dupa un scurt test pe un drum judetean (prin padurea Faget langa Cluj, spre Salicea), reprezentativ pentru cum arata drumurile judetene pe la noi, cu ambele masini.
Avantaj net Duster acolo. A mai contat si faptul ca venea mai iute (pana la urma a venit in 30 iunie, chiar inainte de marirea tva, desi trebuia sa iasa in 2 iulie) si meganul doar prin septembrie. Inca un factor a fost atitudinea dealer-ului care nu m-a 'mirosit' (spre deosebire de tanti de la Dacia) ca eu chiar vroiam si puteam sa-i dau 'cash-ul' pe masina (era in perioada de porti deschise cand multi veneau doar sa vada); asta a fost un factor important pentru sotie care tinea la varianta Megane dar sa 'dezumflat' la asa 'reclama' (ca tot zicea JAY cat de important e sa-i placa sotiei ) .

Acuma, dupa lunga introducere, Duster-ul te duce cam chiar pe oriunde in conditii decente de confort si siguranta, de la mocirlele din zone "rezidentiale"(am avut chiar ieri prilejul, eram cu doi prieteni posesori de toyota corola si opel corsa care au ramas uimiti de confortul oferit in conditile date+plus trecere sant cu pus pe burta+plus trecere vad pe urme de tractor) pana la autostrazi (saptamana trecuta Deva- Viena in 6 ore, rulaj 140-150 pe autostrada).
Postul de conducere inalt e foarte apreciat de sotie (confort psihic, apropo.. nu-i pare rau dupa Megane).
Megane-ul are plus-uri la insonorizare, dotari utile prin interior, dar cam ce are duster-ul full e ok (eu cand imi lipseste ceva ma apuc de bricolat), s-ar putea ca pt tine sa conteze mai mult.
Mici probleme: trepidau conductele de la AC pe la 1500 de ture, mi-au rupt un prezon la roata (trebuiau sa o echilibreze dar nu le-a iesit, asa ca a trebuit sa evit plaja de 135-140 km/h unde se simtea vibratia in volan), in rest masina rezista: 20.000 km din iulie si nu am mila de ea.

Sper sa-ti fie de ajutor povestioara mea (n-am fost in stare de un tabel cu + si - smile.gif )


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 24 Mar 2011, 11:54
Post #19


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Gusterul e cam ce ai tu nevoie. O sa iti incapa la fix si patutul si salteaua si cadita si bagajul si caruciorul si bagajele voastre. Crede-ma ca umplu de fiecare data un porcbagaj de Octavie cand plecam cu juniorul si ma gandesc ce bun ar fi un break.
Mai poti lua in considerare si Megane break, Tucson, Octavia break, Astra Break, Focus break, Kuga si altele gen astea la SH.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Mar 2011, 12:06
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Porbagajul de octavie are 500 si ceva de litri, e mare, ala de duster 4x4 (cum vrea initiatorul) are vreo 410.
Diferenta desi nu pare mare, e foarte vizibila in practica. Am experienta cu trecut de pe octavia pe scenic (care are vreo 440 de litri)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Mar 2011, 12:40
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca se vrea spatiu mare cred ca cel mai bun ar fi un MCV .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Mar 2011, 13:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




fluenceu asta e o masina facuta special pt piata din est. nu este varianta sedan al meganului 3 facut pt vest. la noi nici modelul hatch nu e ca cel din vest, este de fapt un fluence hatch. diferentele intre ele le gasesti pe forumul reno si se tot discuta.


bafta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Mar 2011, 14:39
Post #23


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Este portbagajul la 4x4 de 410, dar calculat numai pana la geam. Daca se incarca pana sus numai un break poate concura dusterul, nu o berlina.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 24 Mar 2011, 14:46
Post #24


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(edit0r @ 23 Mar 2011, 17:15)
Duster
+4x4 (si multitudinea de posibilitati pe care ti-o ofera)

Daca o sa alegi Duster, cumpara neaparat 4x4 cu motor diesel.
Altfel, eu as cumpara MCV diesel.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 28 Mar 2011, 07:43
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Povesteam mai sus ca o sa fac un testdrive cu amandoua... si l-am facut.
Eu privesc/compar prin prisma masinii mele actuale Megane II Hatchbag 2005 benzina si binenteles a nevoilor enuntate mai sus.

Fluence 1.5 dci
- la trecerile peste liniile de tramvai zgomot un pic mai mult in habitaclu, poate de la echiparea "drumuri dificile" pe care o are Fluence si eu nu o am
- motorul "trage" mult mai bine si nu trebuie sa o turezi ca pe a mea care in ture mari devine mult mai zgomotoasa
- interiorul negru de la Dynamique nu arata asa de spectaculos (chiar as putea sa zic ca arata un pic plictisitor) fata de cel crem de la Privilege
- clima silentioasa
- ma asteptam ca RadioCD-ul sa se auda mai bine calitativ (nu l-am testat cit de tare sa aude ca de obicei vreau calitate la volum mic)
- in continuare cred ca solutia adoptata pentru portbagaj e mizerabila : amortizorul e de toata jena cu tijele alea care nici macar nu isi fac treaba, balamalele care iti "maninca" spatiu valoros si nu e antifonata tabla pe langa rata de rezerva (practic fundul portbagajului)... e tabla simpla vopsita...
- spatiu generos pentru locurile spate
- nu mai exista multe din locasurile de depozit pe care le am la Megane II in interior
- directia muuult prea moale la viteze mici - feeback apropape zero - urit


Duster 1.5 dic 4x2 Laureate
- insonorizare prosta rau... daca trecand de pe a mea pe Fluence am simtit un pic de tot ca la Fluence au facut economie de materiale insonorizante apai cand am trecut de pe Fluence pe Duster m-a lovit rau. Daca poti sa stai in 2000 ture e cel mai decent (dar tot e ani lumina de Megane II)... daca insa viteza pe care o vrei cere motorului sa stea in 2500-3000 e trist.
- vantul care fluiera prin zona parbrizului (batea tare vantul afara ce-i drept dar na... la Fluence nu se auzea nimic in aceleasi conditii, aceeasi viteza, aceeasi zona de test)
- lipsa aeratoarelor pentru scaune spate (care teoretic ar fi trebuit sa fie sub scaunele fata... am pipait, m-am uitat... nu am vazut nimic... la mine si la Fluence sunt niste tuburi de plastic turtit sub scaunele fata... eu aia cautam
- zgomot mare ventilatie de la gradatia 2 a ventilatorului... pe la 3 dar mai ales la 4 fluiera auerul prin instalatie (la prima treapta a ventilatorului sta insa bine ca zgomot)
- joc foarte mare scaun, fata-spate si spatar
- vibratia motorului se simtea tare de tot in pedale mai ales in cea de ambreiaj (si un pic in volan)... fata de dusterul cu care am facut primul test drive (un 4x4 dci laureate) la care nu se simtea asa tare vibratia si oricum se simtea doar in pedala de ambreiaj
- materialul textil care acoperea scaunele foarte aspru - aderenta buna dar nu grozav la pipait
- pentru gustul meu trage foarte bine motorul
- pozitia inalta la volan incanta
- suspensia buna


Concluzii:
Am fost foarte inspirat sa fac test-drive cu toate masinile una dupa alta, Recomand cu caldura procedura pentru ca numai asa poti sa-ti dai seama de multe, de pilda nivelul de insonorizare. Sincer am fost si sunt cam dezamagit de zgomotul din habitaclu la Duster. Primul test drive pe care l-am facut, pentru ca l-am facut numai cu Duster, nu mi-am dat seama de diferenta, nu aveam termen de comparatie (nu aveam datele necesare proaspete in cap) pentru ca era masina unui amic care m-a luat de acasa si nu au fost conditiile de acum cand m-am dat jos din masina mea si hop in Fluence si dupa hop in Duster.
Una peste alta am aceeasi impresie care ma macina... daca tot dau o groaza de bani pentru mult timp trebuie sa judec bine ce fac si sincer pentru suspensia si garda la sol si tractiunea aia 4x4 trebuie sa raci rabat masiv la calitatea habitaclului si confort... si inca nu sunt convins ca merita.


Mai completez/editez daca imi mai aduc aminte de ceva...


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 28 Mar 2011, 08:31
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(edit0r @ 28 Mar 2011, 07:43)
Una peste alta am aceeasi impresie care ma macina... daca tot dau o groaza de bani pentru mult timp trebuie sa judec bine ce fac si sincer pentru suspensia si garda la sol si tractiunea aia 4x4 trebuie sa raci rabat masiv la calitatea habitaclului si confort... si inca nu sunt convins ca merita.

Daca vrei sa faci d-astea, s-ar putea sa merite. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 28 Mar 2011, 09:35
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Jay, am vazut, e frumos si nu pot sa spun decit bravo. De fapt aia ma si incanta la Duster dar de cand cu testdrive-ul chiar sunt trist... sa zic ca eu as tolera zgomotul (si lipsa confortului mai mult sau mai putin) dar la drum lung pentru multe ore nu stiu daca sotia ar accepta... oricum mi-a taiat avantul testdrive-u,l asta e clar... si chiar sunt suparat... cum am mai zis am senzatia ca s-au calicit la niste timpenii care iti faceau viata mai usoara si nu costau mult per total...


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Mar 2011, 09:43
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. D-aia e ditamai topicul de insonorizare la sectiunea logan. Are o motivatie.
2. La drum lung te obisnuiesti cu zgomotul (chiar tu ai zis-o ca netrecand de pe o masina silentioasa imediat pe duster nu ti-ai dat seama de problema). Si conosc cetateni care au facut europa de la un cap la altul cu dusterul si au declarat ca e ok la capitolul confort.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Mar 2011, 09:58
Post #29


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




o masina mare de familie si dotata calumea ,ar fi si un renault espace tongue.gif daca vrei sh .


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 28 Mar 2011, 11:17
Post #30


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Care-i diferenta dintre acest topic si cel denumit generic: "VS-uri cu duster"? Eu nu vad nici una si in plus dublam inutil informatiile care cel mai probabil s-au mai spus.

Cu bine


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:46
Forum Renault