DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomote bord, Zgomote plastice bord

mihai1083
post 7 Nov 2011, 17:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 November 11




Salut la toti,

In iunie, anul curent (2011) am cumparat un Duster 110 dci 4X4, am facut cu el pana acum 27 000 km, in Romania, nu l-am urcat pe coclauri.

De pe la 8000 km a inceput sa imi scartaie bordul, se aude mai mult din zona parbrizului (intre bord si parbriz) si nu dintr-un singur punct ci cam de peste tot, de la stanga la dreapta. La inceput nu mi-a pasat, nu se auzea prea tare si nu ma deranja, am zis ca e Dacie si trebuie sa mai faca si dintr-astea, dupa care intensitatea zgomotului a crescut.

Ciudat e ca nu face tot timpul, apare in special cand diferenta de temperatura dintre interior si exterior e mare, si in special dimineata.

La revizie la 19 500 le-am spus celor de al Dacoserv Bucuresti (de unde am si cumparat masina) care e problema.
Prima lor reactie a fost "lasa-ne ma cu prostiile tale, ce asta e problema de service", iar dupa ce au facut un test drive cu ea, si-au dat seama ca e ceva in neregula. Au desfacut tot bordul dar problema nu s-a rezolvat.

Pe la 22 000 km s-a crapat parbrizul in zona superioara chiar pe centru (in spatele olglinzii). M-am intors la "Inginerul Dacoserv" care foarte politicos a venit cu o lupa si mi-a spus ca s-a crapat datorita unui factor extern si ca nu face obiectul garantiei.

Sincer acum face un zgomot care ma scoate din sarite, nu stiu ce sa mai fac, astia de la Dacia si-au batut joc de mine, am sunat la Fabrica mi-au spus sa merg sa le las masina 3-4 zile sa vada care e problema, mi se pare strigator la cer, am dat 17,500 euro pe ea, am facut greseala maxima in ceea ce priveste achizitiile de masini.

Daca s-a mai intalnit cineva cu acest tip de problema, va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat-o.

Multumesc.




--------------------
Renault Megane III 1.5 dCi 110PS Grandtour, / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 7 Nov 2011, 21:25
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Legat de parbriz, doar cu casco. Si la mine a crapat tot din dreptul oglinzii, dar......
Legat de zgomotul de la parbriz, pe exteriorul parbrizului in colturile de jos stg si dreapta ai doua ornamente micute de plastic. Desfa putin suruburile de pe acele ornamente si introdu intre ornamente si parbriz cauciuc sau ce gasesti mai estetic si vor disparea zgomotele de la parbriz ( atentie sa nu scapi suruburile cand desfaci ornamentele tongue.gif ).
Sper sa te ajute in diminuarea unuia din zgomote. Bafta.

This post has been edited by balcanic: 7 Nov 2011, 21:27


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1083
post 7 Nov 2011, 21:33
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 November 11




multumesc mult, daca functioneaza voi fi extrem de fericit. smile.gif

din ce am observat eu zgomotul vine de sub bord nu numai din laterale...... in fine, ma enerveaza foarte tare si cred ca il aud de peste tot. La inceput am crezut ca parbrizul nu e lipit bine smile.gif mai ales cand am vazut ca s-a crapat.

oricum scartaie din toate incheieturile, si undeva la stalpul spate dreapta .....

multumesc mult.


--------------------
Renault Megane III 1.5 dCi 110PS Grandtour, / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 7 Nov 2011, 21:56
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




mda... plastic de calitate. biggrin.gif
Prin spate vezi sa nu joace roata de rezerva in porbagaj, sa nu ai desfacut capacul de protectie de la cric sau plasticul de pe hayon.. biggrin.gif

Apropo, incearca sa-l bagi si pe "coclauri" . Pe acolo chiar daca trancane un plastic ceva cu cauciucuri adecvate vei avea ceva satisfactii ( asta daca iti place).

This post has been edited by balcanic: 7 Nov 2011, 22:00


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1083
post 7 Nov 2011, 22:15
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 November 11




o sa incep sa desfac toate "plasticele"

sunt sigur ca se comporta bine, dar daca il auzi ca tot timpul scartaie, paraie..... etc nu imi mai vine sa merg cu el decat al Vitan si sa il vind ..... sad.gif mai ales cand dai de vre-un "inginer" ca mai bine nu pot sa ii spun, de la Dacia, care are cate o explicatie pentru orice... in favoarea lui bine inteles

oricum prostia pe care am facut-o acum cateva luni nu se va mai repeta, dupa 120 000 il vand si sa nu mai aud in viata mea de Dacia,

regret ca mi-am luat Duster, si cel mai mult ma deranjeaza atitudinea lor de acum, eu de felul meu sunt un om intelegator, daca macar s-ar fi chinuit sa ma ajute ar fi fost ceva... iar cei de la vocea clientului si mai grosi de obraz.....

dar asta este, bine ca fabrica vine, exporta, macar pentru economie e de bine dry.gif

8 Nov 2011, 09:35:
mda, in aceasta dimineata am bagat intre parbriz si ornamentele din plastic situate in colturle de jos ale parbrizului 2 bete, dupa cum se vede si in poze,
radmasa.gif radmasa.gif nu mai scartaie, marele inginer de la Dacoserv ar crapa de invidie daca ar sti cum s-a rezolvat problema. Tin sa va spun ca cei de la Dacoserv mi-au dat tot bordul jos pentru a ajunge la concluzia ca nu stiu de unde scartaie.

This post has been edited by mihai1083: 8 Nov 2011, 08:35

Attached thumbnail(s)
IMG_20111108_00299.jpg ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 3094
IMG_20111108_00298.jpg ( Size: 1.82mb ) Number of downloads: 3407


--------------------
Renault Megane III 1.5 dCi 110PS Grandtour, / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Nov 2011, 09:38
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Buna dimineata domnilor, problema cu zgomotele de la plasticele alea este din 2004 si nici acum nu a fost rezolvata. La un moment dat au bagat pentru o perioada scurta niste distantiere de cauciuc, dar au renuntat la ele. Desi la vremea aia se sprijineau pe ornamentul de cauciuc de care venea pe marginea de jos a parbrizului. Acum este lipsa si ornamentul si distantierul.

This post has been edited by IRONICK: 8 Nov 2011, 10:09


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 8 Nov 2011, 09:59
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Uneori se rezolva cu repozitionarea ornamentului si strangerea surubului. Cel putin asa s-a rezolvat la mine, n-a mai fost nevoie de cauciuc sub ornament.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 8 Nov 2011, 11:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.192
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Daca ai posibilitatea iti recomand sa polizezi ornamentul de plastic.
Initial am introdus niste distantiere din cauciuc, care in timps s-au deplasat, deci zgomotul a revenit. Pe urma am repozitionat ornamentul, dar din cauza vibratiilor a revenit... Iar, in ultima instanta, l-am polizat si dupa mai mult de 10k km zgomotul nu a revenit.
Atentie, sa nu te zgarcesti la polizare, eu am polizat toata marginea care atingea parbrizul. Pacat ca cei din service nu au habar de rezolvarea problemei...


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1083
post 8 Nov 2011, 13:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 November 11




Va multumesc mult pentru ajutor.

Voi desface acele ornamente si cu siguranta voi rezolva problema, deocamdata am improvizat.

Cat despre cei de la service , ei bine nu am nimic de spus despre ei, daca asa considera ei sa se comporte cu un client....

Mai am un scartait la stalpul din dreapta spate, chiar langa spatarul banchetei, am controlat tot prin spate dar nu imi dau seama ce poate sa fie, voi desface tot ce e din plastic pe acolo, poate ii dau de capat, oricum nu ma deranjeaza acum prea tare.

multumesc la toti pt ajutor smile.gif


--------------------
Renault Megane III 1.5 dCi 110PS Grandtour, / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 9 Nov 2011, 07:49
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




@mihai1083...
Daca ai doar scartaieli la masina din cauza plasticelor este bine ca astea intr-un fel sau altul se rezolva.
Mai urate sunt cele enumerate pe forum ( eu unul le am , nu stiu alti daca da sau nu sad.gif ) , fluierat diferential ( intre 100 si 80 km/h... in treapta 5 si 6 cand se ia piciorul de pe acceleratie ), trancanit caseta de directie pe viraje in drum denivelat( piatra cubica, etc).
Astea nu stiu cum si daca se pot rezolva...din pacate. dry.gif


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1083
post 13 Nov 2011, 19:24
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 November 11




@balcanic...

Sa stii ca pe viraje si la mine se aud zgomote, mai ales viraje stanga pe denivelari, de undeva de sub volan.
Si un usor fluierat dupa 90 il am si eu,
Apoi imi pare ca masina merge mult prea turata, nu mi se pare normal ca la 130 km/h sa am in treapta 6 3100 r/min. Am varianta diesel 110 cp 4X4 , probabil asa au gandit si construit cutia...


--------------------
Renault Megane III 1.5 dCi 110PS Grandtour, / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 15 Nov 2011, 07:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Trancanitul e de la caseta de directie. Se schimba in garantie, dar zgomotul re-apare. Pentru a putea identifica jocul, trebuie sa puneti mana pe coloana volanului in punctul in care iese (pe la pedalier).
PS. Caseta mea cea veche era Jtekt, cea noua - la fel...


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 18 Feb 2012, 20:24
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Salutari,

De vreo 2-3 zile am un zgomot ciudat care vine....habar nu am de unde. Cert este ca se aude mai tare din interior , din exterior aproape ca este insesizabil. O fi de pe la esapament, sau cine stie.
Am atasat un mic video.
Zgomotul se aude mai tare la 0.04 , 0.19 si 0.35.
http://youtu.be/fFOrjuUR-Ew

Este vorba de duster 1.5 dci 110 cp.

Multumesc anticipat.

This post has been edited by balcanic: 18 Feb 2012, 20:25


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 18 Feb 2012, 21:00
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




salutare, pare mai degraba un zgomot regulat de rola/curea ceva, poate atinge ceva rola de agregat de vreo bucata de gheata, ceva corp strain in compartimentul motor. Nu poti da verdict numai de pe urma unei inregistrari audio. Daca devine agresiv mergi la service.


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 18 Feb 2012, 21:20
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Mda...la curele nu m-am gandit, am sa verific mai atent , dar parca nu am vazut nimic suspect pe la cureaua de accesorii.
Poate sa fie de pe la distributie, vreo rola sau cureaua?
Ciudat este ca tare se aude din interiorul masinii. Din exterior trebuie sa fii foarte atent.

This post has been edited by balcanic: 18 Feb 2012, 21:21


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fritzih
post 21 Feb 2012, 13:41
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 April 10




QUOTE(balcanic @ 7 Nov 2011, 21:25)
Legat de parbriz, doar cu casco. Si la mine a crapat tot din dreptul oglinzii, dar......
Legat de zgomotul de la parbriz, pe exteriorul parbrizului in colturile de jos stg si dreapta ai doua ornamente micute de plastic. Desfa putin suruburile de pe acele ornamente si introdu intre ornamente si parbriz cauciuc sau ce gasesti mai estetic si vor disparea zgomotele de la parbriz ( atentie sa nu scapi suruburile cand desfaci ornamentele tongue.gif  ).
Sper sa te ajute in diminuarea unuia din zgomote. Bafta.
*


OARE o fi o coincidenta faptul ca dupa aproape un an perbrizul meu s-a crapat incepand exact din spatele oglinzii ? exact la jumatatea laturei de sus a parbrizului (chiar am masurat pentru un pariu )


--------------------
dacia DUSTER 2010/ laureate 4x4 1.6 16 V - CL 50 ZIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trogerone
post 12 Mar 2012, 21:26
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 November 09




Pe drum spre Viena am patit si eu cu acel ornament(logan), problema a aparut cand cauciucul dela baza parbrizului a iesit de sub ornament si baga vibratii peste 90 de la vant. Dupa a doua oprire am dat seama ce se intampla, am scos cauciucul de la locul lui si l-am repozitionat asafel incat sa ajunga bine sub cele doua ornamente. Am ajuns la Viena si inapoi. Am bagat viteza, dar nimic problema se pare rezolvata.
Astea sunt niste probleme minore, cei dispusi repara in 3 minute. Probleme mai mari sa nu avem.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2012, 21:31
Post #18


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(balcanic @ 7 Nov 2011, 21:25)
Si la mine a crapat tot din dreptul oglinzii, dar......
*
QUOTE(fritzih @ 21 Feb 2012, 13:41)
OARE o fi o coincidenta faptul ca dupa aproape un an perbrizul meu s-a crapat incepand exact din spatele oglinzii ? exact la jumatatea laturei de sus a parbrizului (chiar am masurat pentru un pariu )
*
Parbrizul si luneta (in cazul de fata, nu) fac parte din structura de rezistenta a masinii. Avand in vedere si crapaturile de la montantul C pe care le acuza alte persoane, pe ce drumuri ati folosit masina?

This post has been edited by IRONICK: 12 Mar 2012, 21:32


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Mar 2012, 23:02
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Acu, sincer vorbind, cine isi ia duster nu cred ca-l ia sa mearga cu el pe pistele drepte de la Nürburgring sau Hungaroring.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 14 Mar 2012, 08:46
Post #20


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Mai știi…din moment ce 4Ś4 Lock se recomandă a fi folosit doar în linie dreaptă…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 13 Nov 2013, 22:14
Post #21


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Confirm si eu problema cu plasticele de la colturile parbrizului. La 15.500km a aparut acel scartait de zici ca nu e lipit parbrizu bine smile.gif
din fericire se rezolva prin repozitionarea plasticelor. (indepartarea lor de parbriz)


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 30 Nov 2013, 00:39
Post #22


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Suplimentez zgomotele apărute:
--Vibratie "in bord" la o anumită turatie ( aproximativ 800-900 rpm)
Defapt Trepidează capota in fata unde se inchide. Daca avea cauciucuri reglabile, le înălțam putin si nu mai trepida, dar cum sunt fixe, singura soluție este reglarea incuietorii.

--Scartait haion la deschidere in zona telescopului dreapta sau sus la balama...

--Freacă incuietoarea de pe haion de plasticul de jos unde e cuiul de inchidere...

Sunt curios ce mai apare....


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 26 Dec 2013, 23:34
Post #23


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Revin dupa o vizita la service:

S-a reglat incuietoarea capotei. Au disparut 95% din trepidatiile/zgomotele ce se auzeau la aproximativ 900 rpm.

Scartait Haion, s-a rezolvat prin ungere balamale.

Incuietoarea care freaca: Nu este o rezolvare "din fabrica" . Se pot ovaliza gaurile din incuietoare, pentru a se muta mai sus, dar deocamdata nu merita efortul. Mi-a mai trecut din suparare cand am vazut aceeasi problema la Duster-ul 2 din showroom precum si la alt Duster 2 care era in pregatire pentru livrare .... Doh, Dacia ...

Zgomote in usa sofer. S-a demontat fata usii, si s-au aplicat multe benzi gen "Arici" (partea moale) pentru a reduce din anumte zgomote, precum si strangerea a doua suruburi care au fost uitate nestranse ...

Aplicare de banda Adeziva (Arici) pe, ornamentele parbrizului care scartaiau si trepidau.

Offtopic: Rearanjare mocheta la picioare sofer pentru a nu mai bloca aerul care intra pe acolo de la aeroterma.


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Dec 2013, 23:54
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Cu Dacia nu te plictisesti niciodata. Indiferent ca acum costa DUBLU.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:26
Forum Renault