DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O mica intrebare ..., furtun vapori ulei scos sub masina

anndi
post 18 Sep 2010, 19:52
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




QUOTE(Paulorossi @ 18 Sep 2010, 14:11)
Furtunul acela e pus din alte motive acolo,sa recupereze o parte din vaporii de ulei si pentru o poluare cat mai mica.Problema e ca in momentul in care ai uleiul prost si mai iti si consuma ulei ai toate sansele ca vaporii aceia sa iti inece carburatorul,in consecinta amestecul carburant va fi privat de aer lucru care face ca la acelas consum al masinii randamentul motorului sa fie mai mic.Solutia amiabila ar fi rezolvarea problemei consumului uleiului prin segmentare,etc..sau recuperarea vaporilor prin orificul de la joja,dar multi ostili prefera sa scoata acel furtun afara fara sa se gandeasca la mediu.
*



Imi pare rau sa iti spun dar asta nu e o solutie! Daca motorul are consumul de ulei atat de mare inseamna ca are si multe gaze de carter,deeeeci nu faci nimic daca incerci sa pui gazele inapoi in baie prin joja. De asemenea vaporii aia de ulei rezltati(daca motorul mananca mult ulei) nu prea e indicat sa se intoarca in motor. Creste si mai mult uzura si infunda constant carburatorul. In acest caz cea mai buna solutie este un filtru special ce se pune pe furtunul buclucas.


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 18 Sep 2010, 23:07
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Gazele acelea din carter sunt in cea mai mare masura nu vapori de ulei ci gaze rezultate din ardere care scapa pe langa pistoane datorita uzurii segmentilor.Se formeaza astfel presiune in baie si sub capacul culbutorilor.Iar aceasta presiune trebuie eliminata ca sa nu iasa ulei prin toate partile.Nu intoarsa in baie prin orificiul jojei.Pe de alta parte,chiar filtrate,in cantitatea de la un motor uzat,daca sunt introduse in admisie modifica semnificativ dozajul la deschideri mici ale clapetei de acceleratie de unde si solutia cu furtunul care le scoate afara.Daca e vorba de poluare solutia e RK sau macar o segmentare.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul-tm
post 19 Sep 2010, 08:28
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 25 August 09
From: Timisoara




La mine inainte sa ii schimb garnitura de chiulasa, motoru nu papa asa mult ulei.
Eu cred ca mecanicu mia facut uzura mare la motor, a dat cu smirghel unde a stat garnitura de chiulasa lipita pe blocu motor. Si toate bucatile( de la garnitura veche) au cazut in cilindri, si nu le-a luat de acolo mad.gif .
Eu cred ca sa facut uzura mare. Se face uzura de la praf, dar nu de la azbest sau ce mai are garnitura in compozitie.

Acum ca vine iarna trebuie sa ii pun ulei 15w40 vavoline sau castrol, sa vedem cum sta cu consumu de ulei. Si cu muci, ca nu prea imi pica bine sa curat la cateva zile sau la o saptamana filtru separator si furtunele.
Acu 2 zile am dat jos filtru separator era plin, teu plin, furtunu ce merge in admisie plin pana la diuza de muci.
Si nu a fost curatate de doar 2 saptamani in care am facut 150 km.

This post has been edited by paul-tm: 19 Sep 2010, 08:28


--------------------
opel astra f-cc 1996 - TM-23-GZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 16:58
Forum Renault