DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Barele antiruliu, a.k.a. bare (nu "bari"!!!) stabilizatoare

hecbv
post 19 May 2005, 19:31
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




te intreb altfel ce forte apar in bara stabilizatoare???? (de torsiune cumva????) <ia o carte de OM>


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 May 2005, 20:09
Post #32


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Domnule hecbv, de ce nu vrei sa te potolesti si sa intelegi ca barele (!!!) astea (de torsiune si stabilizatoare), in cazul daciei cel putin sunt unul si acelasi lucru?! Apropo de cartile de OM, acolo se face referire la asa-numitele "arcuri tip bara de torsiune". Aceste arcuri, puse pe o masina indeplinesc in functie de caz anumite roluri. La Oltcit de exemplu, puntea spate n-are suspensie cu arcuri elicoidale (spirale) cum sunt pe Dacie. Acolo "arcurile de tip bara de torsiune" au rolul de prelua si amortiza oscilatiile pe verticala ale caroseriei. La dacie insa, se folosesc ca bare stabilizatoare (=bare antiruliu (=bare de torsiune)). Adica asa cum au spus atatia altii pana acum (si sunt convins ca stii si tu) impiedica inclinarea excesiva a masinii in curbe. Si da, in bara stabilizatoare sau cum vrei tu sa-i spui apar MOMENTE (nu forte) de torsiune si probabil cateva momente mai mici de incovoiere. De aici si denumirea...
Si atasez si o poza ca sa fie odata pt totdeauna clar despre ce este topicul asta, poate vor aparea aici si unele informatii utile, ca pan-acu' ne certam ca retarzii si nu ne putem hotari despre ce e vorba...
QUOTE
eu am 2 bari-bare una de 22mm(r18) si aia originala de 19mm

Bodel, eu am gasit la dezmembrari o bara de R18 si nu merge pe dacie. Se prinde altfel la capete, are alta forma... E posibil oare sa existe mai multe tipuri de bare pe R18 si s-o fi nimerit eu fix p-aia care difera de cea de dacie?!?

Attached thumbnail(s)
bare.JPG ( Size: 69.28k ) Number of downloads: 1817


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodel
post 20 May 2005, 13:40
Post #33


rege`n tara orbilor


Group: Members
Posts: 217
Joined: 2 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(Muttley @ 19 May 2005, 22:09)


Bodel, eu am gasit la dezmembrari o bara de R18 si nu merge pe dacie. Se prinde altfel la capete, are alta forma... E posibil oare sa existe mai multe tipuri de bare pe R18 si s-o fi nimerit eu fix p-aia care difera de cea de dacie?!?
*


Exact cum ai spus exista 2 modele de bari la R18 cea care ai gasit-o tu este de pe modelul cu 4 prezoane iar cea de care am eu este de modelul cu 3 prezoane; oricum si asta trebuie modificata ca este un pic mai lunga (se taie din urechi si se dau alte gauri)


--------------------
dacia 1410 Sport 1989 - B 25 RLR
Low Rider Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 May 2005, 23:24
Post #34


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Mda... era vb de un 1.6 cu 4 prezoane, jante de 14", bla, bla... Multumesc f mult pt informatie, macar acum stiu ca bara de R18 este totusi o varianta happy.gif ...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CJ-77-ERG
post 21 May 2005, 09:51
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 19 May 05




mdea, am citit tot pana aici. eu sunt mai prost si mai greu de cap dar nu inteleg de ce lucreza mai bine 2 de 17mm decat una de 28mm?
asa, apoi, am vazut ca de bieleta is prinse 2 bari.....da intreabrea mea ii pe lonjeron cum ii prinsa?
sau o bara ii mai lunga si una mai scurta? si ii prinsa pe prinderea originala?
daca va rog putet atasa mai multe poze? eu de curand sau in curand, dupa bac vreau sa ma apuc s-o desfac si s-o fac....intre timp mai lucrez asa cat am timp liber ...da asta cu bara nu maduce capu cum ati prins-o sincer.
ca tot veni vorba...ce discuri ventilate pot pune pe dacie?> am vazut in poza aia cu desenu rosu...ca ala avea discuri.stiu ca-i offtopic dar ...ma scuzati.


--------------------
Dacia / VW 1300/Passat - CJ-77-ERG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 21 May 2005, 21:25
Post #36


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




2 x 17 = 34
1 x 28 = 28


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 21 May 2005, 23:21
Post #37


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




QUOTE(CJ-77-ERG @ 21 May 2005, 10:51)
eu de curand sau in curand, dupa bac vreau sa ma apuc s-o desfac si s-o fac....intre timp mai lucrez asa cat am timp liber ...
*


post-336-1110552475.gif Aici scrie ceva si in alta parte am gasit asta :
QUOTE
21 ani insurat pe viata.
1300 de prin 2feb 1982 cumparata de tata cash
passat 2002 primit cadou de nevasta la majorat de la parinti.
masini avute si distruse, o super nova de la firma ) din care nu s-a recuperat decat roata de rezerva...si eu dupa vreo cateva luni bune de spitalizare si tratamente ) in rest nimic, doar zeci de calculatoare stricate cand pierdeam la jocurile cu masini( da-s in offtopic asa ca ma limitez) )

Ce sa mai credem?!E posibil sa dai bac-ul la 21 de ani?! blink.gif


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 May 2005, 23:26
Post #38


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(SiloS @ 21 May 2005, 22:25)
2 x 17 = 34
1 x 28 = 28
*



Asa, si?!? Sa inteleg ca ai vrut sa fii scurt si la obiect, da? Adica e la mintea prostului ca 2 bare subtiri sunt mai "tapene" decat una groasa...
Ei bine, eu cred ca nu este chiar asa. Problema e mai complexa decat crezi tu. Ceea ce ai postat m-a facut sa iau o carte de RM si sa vad cam cum stau lucrurile...
Asadar... diametrul barei intervine intr-un coeficient care se numeste "modul de rezistenta polara" care intervine la calculul momentului de torsiune. Modulu' asta are o expresie in care apare diametrul, dar la puterea a 3-a. Nu mai enunt si formula, ca n-are nici un rost... Important este ca odata cu cresterea modulului (implicit cresterea diametrului), creste si momentul de torsiune ce poate fi aplicat barei (pt a se obtine o aceeasi deformatie a acesteia sa zicem). Pana aici nimic nou, calculele au confirmat ca bara de 28 e mai rigida decat cea de 17 (duh...). Problema se pune insa daca 2 bare de 17 sunt mai rigide decat una de 28. Eu cred ca nu. Si asta pt ca (cel putin asa consider eu ca e logic, daca gresesc va rog sa-mi spuneti) efectele celor 2 bare se sumeaza. Astfel se obtine modulul a 2 bare de 17 aprox = 2000 mm cubi iar modulul unei bare de 28 aprox = 4300 mm cubi.
Ca sa termin, concluzia mea este ca o bara de 28 este de 2 ori mai rigida decat 2 bare de 17 mm. Daca i se pare cuiva ca am gresit cu ceva in rationamentul meu, il rog sa posteze, chiar ma intereseaza daca lucrurile stau chiar asa.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 22 May 2005, 13:45
Post #39


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Calculeaza aria

-una bucata 17 mm > aria 3.14* 8.5*8.5 = 226 mm2
-2 bucati 17 mm > aria 453 mm2

-una bucata 28 > aria 3.14*14*14 = 615 mm2

Logic ca e mai rigida aia de 28, dar daca nu ai asa ceva, folosesti doua de 17.
Intr-adevar, merge si cu ziar, dar ar fi mai bine cu hartie igienica smile.gif


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 May 2005, 13:52
Post #40


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(ionutz83 @ 22 May 2005, 00:21)
post-336-1110552475.gif Aici scrie ceva si in alta parte am gasit asta :

Ce sa mai credem?!E posibil sa dai bac-ul la 21 de ani?! blink.gif
*


Daca te cheama Dacia_WRC si:
1 Faci liceul la seral
2. Iti curge mucu dupa Iuliana care te-a parasit da' tu te crezi insurat cu ea
3. Fabulezi cu inversunare ca ai Octavia 2, dupa aia Passat..ce o mai urma..si in realitate ai o 1300....
Atunci iti explici cum e posibil..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 May 2005, 14:01
Post #41


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




SGM, tine cont ca atunci cand calculezi aria, iti apare diametru' la patrat. In panarama aia de modul diametrul e la cub (Wp=3.14*D*D*D/16)=> diferenta e si mai mare. In orice caz, bara de 28 e clar mai rigida ca 2 bare stock. Si eu consider ca e mai sanatos a se folosi 2 bare subtiri, ca deh, te mai duci cu Dacia si la piata, nu numa' pe circit happy.gif .


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 23 May 2005, 11:32
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Am citit topicul asta si ma roade o intrebare... Cele doua bare stabilizatoare nu fac zgomot cand se freaca una de alta?
Pe spate probabil ca nu sunt probleme pentru ca e o distanta de 1cm si ceva intre ele, si chiar merg la fix montate dar pe fata...


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 23 May 2005, 11:53
Post #43


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Nu fac zgomot deloc, si stau perfect lipite una pe alta, fara spatiu.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 May 2005, 07:32
Post #44


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Va rog , stergeti postul meu de mai deasupra .... ma fac de ras sad.gif
Ma compromit .... pls smile.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 26 May 2005, 00:26
Post #45


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Bara stabilizatoare de 25 mm diametrul. Bara pusa langa este de 19 mm standard, pentru a se putea face comparatie vizuala.

Bara a fost facuta la Pitesti pe vremuri, pt o dacie de raliu.

Attached thumbnail(s)
Imag032.jpg ( Size: 51.98k ) Number of downloads: 1387
Imag033.jpg ( Size: 40.22k ) Number of downloads: 1248
Imag034.jpg ( Size: 43.03k ) Number of downloads: 1476
Imag035.jpg ( Size: 56.22k ) Number of downloads: 1670


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 26 May 2005, 00:36
Post #46


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Sa va elucidez si misterul prinderii pe lonjeron cand se folosesc doua standard !
Am folosit o camara de masina, taiata, pe post de bucsa.

Attached thumbnail(s)
Imag031.jpg ( Size: 52.34k ) Number of downloads: 1197
Imag029.jpg ( Size: 93.7k ) Number of downloads: 1254


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 27 May 2005, 20:26
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




sunt un membru nou si emit si eu pareri...zic eu cat de cat...tehnice.Am si oarecare experienta,ca sa ma laud singur.Normal ca o bara antiruliu mai groasa,va avea un efect mai mare decit una mai subtire.Nimic nou pina aici.Eu am vorbit personal la fabria u de se fac aceste bare.acolo sunt f ieftine,daca era mult mai buna una de 28 mm,faceau una de 28.Deci,ceea ce este pe masina e bun pt condusul normnal al majoritatii.Pt cei ce vor curbe atacate cu vitreze mai mari,normal ca trebuie o bara mai groasa.Varianta cu doua bare nu este f tehnica,nici eleganta,si nici f eficienta,dar cea mai simpla si ieftina si cu un efect simtit imediat.Oricum,aceasta bara ,daca e mai groasa,va influenta putin si taria suspensiei pe fata.Prea groasa nu inseamna neaparat mai bine,masina nu se va inclina in curbe in schim momentul de inertie va creste mult si e pericolul sa devina f subviratoare.Deci,totul cu masura.asta daca acceptati in sfat.Citeam undeva pe forum de un pusti de 17 ani ce a usurat pistoanele cu 20 si de grame taind fusta.Oare cum le masoara diametrul,pt ca acolo se masoara un piston.NU FACETI MODIFICARI AIUREA.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 27 May 2005, 20:38
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




vai ce de greseli ortografice am facut...de la vin,scuze.acum hai,daca tot facem destainuiri,sa va spun cate ceva din mica mea experienta legat de acest subiect.Eu am optat de exemplu pt alta mica modificare...in locul prostiilor alea de cauciucuri de 2 lei,am pus ceva mai tare.Ma refer la cele ce tin bara pe bielete.Masina va reactiona mult mai prompt la cele mai mici inclinatii laterale.Urmarea?Unu...sa rupt pipi de tabla ce le preseaza,a trecut peste umflatura de pe bieleta.Am pus saibe groase.Doi...a iesit axul bieletei din fixarea prin presare.Am gaurit axul si l-am fixat cu suruburi.Trei...s-a bulit bieleta de tot.Concluzia...doar daca schimbi cauciucurilie alea cu unele de poliuretan deja tre sa schimbi multe altele,dar daca pui doua bare?Deci atentie mare la aceste modificari,dupa umila mea parere,nu se modifica nimic la valori duble,triple.Apropo,mi-am facut la amortizoare reglajul sport,luat de la un proiectant de la bilstein,date tehnice,adevarate,nu prostioare.Urmarea?masina sta f bine,dar imi blestem zilele in gropi.Toate sunt un compromis baieti.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 28 May 2005, 01:54
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Prea groasa nu inseamna neaparat mai bine,masina nu se va inclina in curbe in schim momentul de inertie va creste mult si e pericolul sa devina f subviratoare


Mare adevar ai grait aici. Aceeasi poveste si pe spate.

28mm pe masina de strada nu am vazut decit la Xantia Activa insa si acolo era cu spil, bara avea o sfera pe ea si nu "lucra" permanent la grosimea aia.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
memyselfandI
post 29 May 2005, 09:45
Post #50


m


Group: Members
Posts: 191
Joined: 8 March 05
From: Bucuresti




QUOTE(hadrian_ @ 27 May 2005, 20:38)
vai ce de greseli ortografice am facut...de la vin,scuze.acum hai,daca tot facem destainuiri,sa va spun cate ceva din mica mea experienta legat de acest subiect.Eu am optat de exemplu pt alta mica modificare...in locul prostiilor alea de cauciucuri de 2 lei,am pus ceva mai tare.Ma refer la cele ce tin bara pe bielete.Masina va reactiona mult mai prompt la cele mai mici inclinatii laterale.Urmarea?Unu...sa rupt pipi de tabla ce le preseaza,a trecut peste umflatura de pe bieleta.Am pus saibe groase.Doi...a iesit axul bieletei din fixarea prin presare.Am gaurit axul si l-am fixat cu suruburi.Trei...s-a bulit bieleta de tot.Concluzia...doar daca schimbi cauciucurilie alea cu unele de poliuretan deja tre sa schimbi multe altele,dar daca pui doua bare?Deci atentie mare la aceste modificari,dupa umila mea parere,nu se modifica nimic la valori duble,triple.Apropo,mi-am facut la amortizoare reglajul sport,luat de la un proiectant de la bilstein,date tehnice,adevarate,nu prostioare.Urmarea?masina sta f bine,dar imi blestem zilele in gropi.Toate sunt un compromis baieti.
*




Salutare ! Zi-ne si noua cum e cu amortizoarele alea...

Nici eu nu sunt adeptul improvizatiilor, dar daca sunt facute cu cap ma bag.
Bafta !


--------------------
Logan 1.6 2006 - 7727
"la curse e simplu, totu' e sa faci ca drumul"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 29 May 2005, 20:33
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




salut
Pai cum sa fie cu amortizoarele?In primul rand,trebuie sa ai amortizoare de tip vechi,pe care sa le poti demonta.Iti faci o cheie oarecum speciala.le demontezi,scurgi uleiul,etc.Apoi tre sa ai adunate de la amortizoare stricate tablele alea perforate de la piston precum si cele de la supapa inferioara.Apoi tre sa faci u alt reglaj,cel sport,atat la supapele de la piston,cat si la supapa inferioara.Cam asta este treaba.Si sa nu uit,sa ai lichid de amortizor,nimic altceva.IN comertul din brasov,se gaseste lichid de amortizor facut de Lufrifin.Astia la Bilstein folosesc unul nemtesc,albastru cica,care e ff bun la variatia vascozitatii cu temperatura,dar e bun si asta de lubrifin.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 24 Jul 2005, 19:03
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




hadrian ziceai ceva de demontat amortizoare si facut modificari te pricepeu cred ca am gasit 2 vechi in pod nu sunt sigur ces cu ele am inteles ca esti din bv...


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.T
post 24 Aug 2005, 14:36
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 5 February 05
From: De peste tot




hai ca m-am trezit si eu cu bara asta stabilizatoare (sau cum dracu i-o mai spune...) si fac urmatoarea intrebare : Bara asta, pe fata, este supusa vreunei sarcini atunci cand rotesti volanul ?. presupunem ca esti pe loc sau ai rotile suspendate...
mersi

This post has been edited by Mr.T: 24 Aug 2005, 14:36


--------------------
DSN Pe gri - B-42-QUAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 1 Sep 2005, 10:43
Post #54


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




QUOTE(bodel @ 14 May 2005, 01:38)
Bara stabilizatoare de papuc diesel are 28mm diametru dar are o alta forma fata de una normala, pret 650 mii in targ si 475 la service meridian  wacko.gif oricum cam scumpa pentru un rahat de fier ; eu tot la 2 una peste alta raman ca sta excelent pe drum mai ales pe serpentine wub.gif
*



Ai dreptate forma e alta si trebuie schimbata si traversa, dar diametrul este de ~21mm (masurata pe banda de montaj ). smile.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 2 Sep 2005, 01:02
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




QUOTE(Mr.T @ 24 Aug 2005, 14:36)
hai ca m-am trezit si eu cu bara asta stabilizatoare (sau cum dracu i-o mai spune...) si fac urmatoarea intrebare : Bara asta, pe fata, este supusa vreunei sarcini atunci cand rotesti volanul ?. presupunem ca esti pe loc sau ai rotile suspendate...
mersi
*



daca esti in curba la 100 si de km/h atunci sigur apar sarcini in ea
dar daca stai pe loc nu se intampla nimic cu ea cand virezi rotile smile.gif


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROBY 06-TFA
post 2 Sep 2005, 19:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 9 April 05
From: BRASOV




QUOTE(hecbv @ 2 Sep 2005, 01:02)
daca esti in curba la 100 si de km/h atunci sigur apar sarcini in ea
dar daca stai pe loc nu se intampla nimic cu ea cand virezi rotile smile.gif
*




This post has been edited by ROBY 06-TFA: 2 Sep 2005, 19:08


--------------------
dacia 1310tlx/Logan1.6mpi/Sport 2000 1988/2007/1986 - bv 06 tfa/bv xx ara/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godmaaty
post 6 Sep 2005, 18:25
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 June 05




Mx - Moment de rasucire ( torsiune )


Attached thumbnail(s)
1111.jpg ( Size: 135.79k ) Number of downloads: 1071


--------------------
Dacia 1310 TX 1984 - XHA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 6 Sep 2005, 20:20
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




biggrin.gif


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 7 Sep 2005, 02:52
Post #59


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




QUOTE(godmaaty @ 6 Sep 2005, 20:25)
Mx - Moment de rasucire ( torsiune )
*



Nu sunt singurul care a facut R.M. in facultate rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godmaaty
post 7 Sep 2005, 11:44
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 June 05




Cumpilta materie dar....indispensabila.


--------------------
Dacia 1310 TX 1984 - XHA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:36
Forum Renault