DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Predare permis suspendat.

DragosP
post 30 Oct 2018, 12:51
Post #91


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Din portofelul IPJ Gorj.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 30 Oct 2018, 13:02
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Recunosc că nu am aprofundat prea tare subiectul, nefiind interesat de astfel de mașinuțe.
Dar, cel puțin acum ceva vreme, microcar-urile puteau fi conduse cu permis, categoria AM sau cu atestat obținut în baza unui curs de câteva zile + examen.
Să înțeleg că e voie doar cu permis acum, dar mai ales de categoria A1?
Pe la alții sigur nu e nevoie de permis (Italia, Franța).

This post has been edited by GBX: 30 Oct 2018, 13:03


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 30 Oct 2018, 13:16
Post #93


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(GBX @ 30 Oct 2018, 11:51)
Poate conduce fără probleme autoturisme ce nu necesită permis ci doar atestat.

*




...daca are atestat. Altfel trebuie prezentat permisul, pe care sunt trecute si categoriile AM, B1.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Oct 2018, 07:32
Post #94


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Categoriile cu pricina sunt trecute pe permis doar mai nou. Eu mi-am schimbat permisul in luna mai a.c. Pe cel vechi era trecuta doar categroia B.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2018, 09:09
Post #95


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai ma ganedeam ca vrei in prezent sa conduci masinutele alea, nu in trecut


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Oct 2018, 10:09
Post #96


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Nici macar in viitor nu am de gand sa ma urc intr-o acutitoare ca aia... biggrin.gif Nici nu cred ca as incapea.

Revenind la necazul meu. Ieri am fost la Targu JIu, in audienta la comandantul (seful sau ce functie o fi avand) politiei rutiere Gorj. Amabilitatea cu care m-a primit chiar m-a surprins in mod placut. I-am predat o petitie cu solicitarea mea. A ramas ca se consulta cu juristul sa vada ce solutii ar putea gasi si imi va trimite scrisoare acasa dar sa nu-mi fac prea mari sperante. Zice el ca lui putin ii pasa ca stau fara permis o luna sau patru, pentru el important a fost ca patrula de la rutiera si-a facut treaba sad.gif

In alta ordine de idei. In codul rutier la Articolul 103 aliniatul (8) este prevazuta si varianta cu predarea permisului in termen de 5 zile de la comunicare. E drept, pentru alta situatie, diferita de a mea.

Pe de alta parte, am citit un comentariu pe net al unui avocat (n-am salvat linkul) care zicea ceva de genul ca atunci cand a fost elaborat Codul rutier (2002) era in vigoare vechiul Cod de procedura civila care nu prevedea obligativitatea instantei de a comunica sentinta partilor implicate si din acest motiv in codul rutier este prevazut termenul de predare al permisului de 15 zile de la pronuntarea sentintei. In opinia respectivului, de vreme ce noul Cod de procedura civila prevede obligativitatea instantei de a comunica sentinta partilor implicate, ar fi normal ca si termenul de predare al permisului sa fie legat de data comunicarii sentintei si nu de data pronuntarii.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Oct 2018, 10:17
Post #97


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai da. Cele nepreschimbate, chiar daca nu au marcate in clar categoriile AM si celelalte, iti dau dreptul sa conduci si AM. Dar daca il ai suspendat, singura varianta sa conduci legal o tiripleasca de-aia e sa ai si un atestat ca altfel nu ai ce sa-i arati politaiului. Nu poti sa-i spui "stii, am permis dar e suspendat" pentru ca permisul e suspendat pentru toate categoriile pentru care e emis. Nu poti sa pierzi permisul A si B pentru trecut pe rosu cu masina si dupa ce-l predai sa conduci legal motocicleta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2018, 11:05
Post #98


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu crd ca atestatul ala nu valoreaza mai mult decat hartia pe care eprintata, daca exista categorie d epermis, trebuie permis.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Nov 2018, 15:36
Post #99


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Atestatele alea sunt pentru copii sub 18 ani și nu valorează nimic la ditamai handralaul cu permisul suspendat biggrin.gif

This post has been edited by argon: 1 Nov 2018, 15:36


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 1 Nov 2018, 16:07
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




QUOTE(radian @ 31 Oct 2018, 10:09)
Nici macar in viitor nu am de gand sa ma urc intr-o acutitoare ca aia...  biggrin.gif Nici nu cred ca as incapea.

Revenind la necazul meu. Ieri am fost la Targu JIu, in audienta la comandantul (seful sau ce functie o fi avand) politiei rutiere Gorj. Amabilitatea cu care m-a primit chiar m-a surprins in mod placut. I-am predat o petitie cu solicitarea mea. A ramas ca se consulta cu juristul sa vada ce solutii ar putea gasi si imi va trimite scrisoare acasa dar sa nu-mi fac prea mari sperante. Zice el ca lui putin ii pasa ca stau fara permis o luna sau patru, pentru el important a fost ca patrula de la rutiera si-a facut treaba  sad.gif 

In alta ordine de idei. In codul rutier la Articolul 103 aliniatul (8) este prevazuta si varianta cu predarea permisului in termen de 5 zile de la comunicare. E drept, pentru alta situatie, diferita de a mea.

Pe de alta parte, am citit un comentariu pe net al unui avocat (n-am salvat linkul) care zicea ceva de genul ca atunci cand a fost elaborat Codul rutier (2002) era in vigoare vechiul Cod de procedura civila care nu prevedea obligativitatea instantei de a comunica sentinta partilor implicate si din acest motiv in codul rutier este prevazut termenul de predare al permisului de 15 zile de la pronuntarea sentintei. In opinia respectivului, de vreme ce noul Cod de procedura civila prevede obligativitatea instantei de a comunica sentinta partilor implicate, ar fi normal ca si termenul de predare al permisului sa fie legat de data comunicarii sentintei si nu de data pronuntarii.
*



Si scrie in codul ala si cum se comunica si ce inseamna comunicarea? E cam trasa de par, da fie.

Cat despre audienta ta la sef, gandeste-te asa: Esti sefu politiei rutiere si vine unu la tine, stii sefu am si eu un necaz, eram cu un bmw si ii vroiam sa vad ce poate si intr-o localitate oamenii tai m-au prins nenorocitii din boscheti cu 103, ca nu mi-am dat seama la cat ajunsesem. Stiu ca aveam viteza aia, da tot am facut contestatie si apoi am stat sa vina comunicarea si iar m-ati ars ca am intarziat cu predarea permisului. Si am ajuns sa stau x luni acuma fara permis. Puteti sa ma iertati de vreo luna?

Cum pare? tu ce i-ai zice aluia? Eu te invitam "frumos" afara.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Nov 2018, 19:21
Post #101


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Eu nu înțeleg rostul contestației, adică e dovada negru pe alb că ai depășit viteza....dar faci contestație ca sa ce? Să pui politia să facă recursuri aiurea care oricum le câștigă...?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 1 Nov 2018, 19:36
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




A incercat omu o ghidusie dar a iesit fix pe dos biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Nov 2018, 21:01
Post #103


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Sandel, ai vreo problema cu BMWul? Nu e prima oara cand te iei de marca. Daca o comiteam cu masina personala, cea din semnatura, Loganul vechi de 13 ani cu aproape 200k km la bord era mai putin grav?

Argoane am precizat cred ca de 10 ori pana acuma. In prima instanta judecatorul a tinut cont de eraoarea de masurare a radarului mobil, adica +/- 4% la viteze de peste 100 km/h. Judecatoarea aia era nebuna cand a dat sentinta pe care a dat-o? Ghinionul meu ca intre timp a aparut Hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie care stipuleaza ca radarul la masuratorile in teren are eroare zeo. Hotarare care trebuie aplicata in toate instantele din RO.

Din punct de vedere tehnic este o aberatie sa decretezi ca un aparat de masura face masuratori riguros exacte, cu eroare de masurare zero.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piticot7000
post 1 Nov 2018, 21:12
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 7 August 18




Din punctul meu de vedere e o aberatie sa mergi cu aprox. 100 pe ora in localitate, sa contesti pedeapsa (chiar are importanta 4 la suta?!) si sa mai postezi pe forum chestia asta. Dar e punctul meu de vedere...


--------------------
Dacia Sandero 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Nov 2018, 21:19
Post #105


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Initiaza o petitie si strange semnaturi pentru sanctiuni mai dure la codul rutier. Cine depaseste limita de viteza cu peste 50 km/h sa faca macar vreo 10 ani de temnita grea.

Mai ce de lupi moralisti pe aici.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 1 Nov 2018, 21:58
Post #106


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




Pe mine m-a prins cu 108km/h. Mi-am pus mintea cu prostul care a accelerat in depasire. Politia a vazut toata faza, dar m-a oprit doar pe mine. Nu aveam neaparata nevoie de permis, asa ca nu am contestat nimic. I-am intrebat de ce m-au oprit doar pe mine si au zis ca m-au vazut ca depasesc, asa ca mi-au masurat viteza, iar daca ala a accelerat, trebuia sa-l las in pace, si atunci ar fi intrat el in vizorul radarului, avand viteza mai mare. Doar ca eu am terminat depasirea la 108, am fost fara dubii masina care a depasit limita de viteza in localitate. Daca vreau, pot sa fac contestatie. Am zis ca nu, oricum locuiam la 20 de minute de mers pe jos la serviciu, aia e, trec trei luni. Mi-au zis xa pot da testul sa mi se reduca suspendarea, din 3 a ramas una, dar daca as fi avut nevoie de permis, as fi folosit orice portita.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 00:10
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(radian @ 1 Nov 2018, 21:19)
Initiaza o petitie si strange semnaturi pentru sanctiuni mai dure la codul rutier. Cine depaseste limita de viteza cu peste 50 km/h sa faca macar vreo 10 ani de temnita grea.

*



Adica sa mai pui si contribuabilul la plata 10 ani?
Puscat si gata, ce atita vorba!
icon_mrgreen.gif


2 Nov 2018, 00:16:
QUOTE(radian @ 1 Nov 2018, 21:01)


Argoane am precizat cred ca de 10 ori pana acuma. In prima instanta judecatorul a tinut cont de eraoarea de masurare a radarului mobil, adica +/- 4% la viteze de peste 100 km/h. Judecatoarea aia era nebuna cand a dat sentinta pe care a dat-o? Ghinionul meu ca intre timp a aparut Hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie care stipuleaza ca radarul la masuratorile in teren are eroare zeo. Hotarare care trebuie aplicata in toate instantele din RO.

Din punct de vedere tehnic este o aberatie sa decretezi ca un aparat de masura face masuratori riguros exacte, cu eroare de masurare zero.
*



Eroarea de masura este data de clasa de precizie a aparatului.
Aia este data de fabricant, daca el o da 4% inseamna ca aia este eroarea de care se tine cont in masuratori. Aia este data pe tot intervalul de temperatura si presiune atmosferica la care functioneaza un aparat, e o lege in metrologie, daca fabicantul soune 4% tu chiar daca il masori in laborator si iasa 0,5% nu`l poti decreta de 0,5%, nici macar 1%.
In laborator il masori la 25C in conditii perfecte, in teren nu prea este asa.
Da, na, au decretat judecatorii o noua lege, asta e!

This post has been edited by Agrig: 2 Nov 2018, 00:16


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2018, 06:28
Post #108


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(marksman @ 1 Nov 2018, 22:58)
Pe mine m-a prins cu 108km/h...
*



Acuma fara suparare, la 108 chiar nu prea mai ce sa contesti.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 Nov 2018, 08:08
Post #109


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu, dar daca aveam nevoie de permis in perioada imediat urmatoare, fii sigur ca faceam contestatie, bagam textul cu "doua masini in cadru".
Politaiul mi-a zis "daca vreti, puteti face contestatie". I-am zis ca nu am de ce, dar ma simt nedreptatit ca m-a oprit doar pe mine, cand a fost clar ce s-a intamplat. Raspunsul lui, vezi mai sus: trebuia sa-l las pe ala sa accelereze, ma bagam la loc, ala ramanea singur in cadru, si discuta cu el, nu cu mine. "Mergeti legal, ca mai avem niste colegi la 20 de km mai incolo".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 2 Nov 2018, 08:41
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




QUOTE(radian @ 1 Nov 2018, 21:01)
Sandel, ai vreo problema cu BMWul? Nu e prima oara cand te iei de marca. Daca o comiteam cu masina personala, cea din semnatura, Loganul vechi de 13 ani cu aproape 200k km la bord era mai putin grav?

*



Hai radiane nu te supara asa, scriu de bmw ca e ...mai poetic asasi stii ce parere are lumea despre marca respectiva. Nu suna atat de bine daca era mertan, alfa, ford, cadillac etc. Acu intelegi ca n-am nimic cu marca?

Fapta si intentia mai ales erau aceleasi, deci raman la ce am zis mai devreme ca tot tu calci pe bec si cand vezi ca-i groasa pierzi timpul in audiente sa te ierte sefu ca n-ai stiut, nu vorbim de un caz de 70 km/h in localitate, lucru ce-l pot intelege. Am mers si eu inainte cand eram mai tanar cu 111 km/h in localitate, cand m-a prins, am contestat asa de dragul contestatiei, am scris ca de acum incolo nu mai incalc regimul vitezei si sa ma ierte etc etc iar aia de la Prahova (la Puchenii Mari a fost radarul)) au trimis la judecator cazierul meu rutier unde se mai vedeau vreo 4 abateri la viteza. Si aia a fost cred ca ultima contestatie, am mai avut dupa d-astea mici de 10-20 km/h peste si am platit pe loc.

Marksman, nu rezolvai nimic cu alea 2 cadre, am avut si eu o d-asta in depasire si poza ti-o face de apari doar tu in cadru, Era odata, demult ce zici tu, acu la radarele noi nu mai merge; identifica masina aia care merge mai repede si cand apare si nr ai belit-o. Acu cu daca si cu parca, ca faci depasirea fix in dreptul radarului ai avea o sansa, dar o depasire o faci totusi pe o distanta apreciabila, n-o faci pe 30 m.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2018, 08:45
Post #111


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mno, acuma ca nu te opreste politia la 10 peste limita e ok, dar cand te opreste, vrei sa scada si 4% din viteza sa fii sub limita de luat permisul?? Pai cum ar fi sa te prindza cu 98 si sa zica ca are toleranta 4% si deci poate era 101 real?
Nu poti trage spuza numai pe turta ta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 2 Nov 2018, 08:54
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




Ba chiar asa se face.

Contraventie radar = sfera penalului = in dubio pro reo = profita vitezomanu Gica

This post has been edited by SandelBS: 2 Nov 2018, 08:55


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 2 Nov 2018, 09:24
Post #113


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(SandelBS @ 2 Nov 2018, 08:54)
Ba chiar asa se face.

Contraventie radar = sfera penalului
*


wacko.gif
Sfera contraventionalului. Insusi cuvantul "contraventie" ti-o spune.
De altfel, definitia juridica a contraventiei:
QUOTE
Fapta de un pericol social mai redus decat infractiunea, savarsita cu vinovatie si prevazuta de legile speciale civile

Doar infractiunile sunt in sfera penalului.

This post has been edited by AR-18-MOS: 2 Nov 2018, 09:24


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2018, 09:37
Post #114


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2018, 09:45)
mno, acuma ca nu te opreste politia la 10 peste limita e ok, dar cand te opreste, vrei sa scada si 4% din viteza sa fii sub limita de luat permisul?? Pai cum ar fi sa te prindza cu 98 si sa zica ca are toleranta 4% si deci poate era 101 real?
  Nu poti trage spuza numai pe turta ta.
*



Nu pot trage spuza fiindca ICCJ a decis ca radarul are eroare de masurare zero. Azi, maine or sa decida ca 1 m = 876,13 mm...

Cand se stabileste o sanctiune mi se pare normal sa se ia in calcul situatia cea mai avantajoasa celui care urmeaza sa fie sanctionat. In mai multe tari europene la stabilirea sanctiunii pentru depasirea limitei de viteza se ia viteza masurata din care se scade limita de viteza si eroarea de masurare a aparatului si abia la ce ramane se stabileste sanctiunea.

Chiar nu inteleg aceasta atitudine la unii colegi. De ce sa nu profit de fiecare oportunitate care mi-o ofera legea? Ce vi se pare imoral in chestia asta?


QUOTE(SandelBS @ 2 Nov 2018, 09:54)
Ba chiar asa se face.

Contraventie radar = sfera penalului ...
*



Ori ii cotraventie ori e penala? biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 2 Nov 2018, 09:38
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




QUOTE(AR-18-MOS @ 2 Nov 2018, 09:24)
wacko.gif
Sfera contraventionalului. Insusi cuvantul "contraventie" ti-o spune.
De altfel, definitia juridica a contraventiei:

Doar infractiunile sunt in sfera penalului.
*



Confunzi niste lucruri, in primul rand in limba romana. Definitia aia nu stiu de pe unde ai luat-o, ca pare scrisa pe vreun forum de avocati falimentari.
Eu zic sa mai citesti, sa compari diverse chestii, sa citesti hotarari ale instantelor etc si apoi sa iti faci o idee corecta a definitiei.

Dar acum inteleg de ce se fac confuzii, se intepreteaza legi aiurea de catre cei fara pregatire juridica si apoi ajung in situatii "nu stiam".

2 Nov 2018, 09:50:
QUOTE(radian @ 2 Nov 2018, 09:37)

Ori ii cotraventie ori e penala?  biggrin.gif
*



Tie iti zic radmasa.gif

Daca mergem pe sfera civila, adica pe partea civila, adica conform codului respectiv (sau cel de procedura civila) cica cel care face o acuzatie in fata instantei, acela trebuie sa o si dovedeasca cu probe, demonstreze, argumenteze etc (definitia din lege e mai profesional formulata, eu zic de cum o stiu eu). Daca mergem pe sfera penala, atunci statul, prin institutiile sale trebuie sa dovedeasca fapta.

Dar daca ai o contraventie cum ai avut tu cu radar, cand ai contestat nu a trebuit sa demonstrezi ca aia de la rutiera nu au avut dreptate ci ei au trebuit sa dovedeasca cu poze, video, aparate omologate de masurare ca ai avut viteza respectiva, pentru ca nu ti-a masurat viteza cu ochiu ci cu un aparat. Aceeasi situatie si la alcool, da poate sa te miroasa dar proba ramane biletul scos de etilotest. Ori acest mod de a demonstra, cade in sarcina unei institutii a statului, adica politia rutiera, intra in sfera penalului, asa cum si o crima trebuie demonstrata de procurori, fara orice dubiu ca Ghita si-a omorat prietenul de pahar.

Daca ai o contraventie gen ai mers fara centura, si luand in calcul ca prin contraventie este necesar doar ochiu politistului, tu trebuie sa dovedesti ca politistul avea ochiu deformat, adica intri in sfera civila.

Asta asa pe scurt, nu intru in detalii cu Anghelus vs Romania, Mustafa vs Turcia, Hans vs RFG etc, acolo e mult de citit si de contemplat (cred ca Anghelus are vreo 60 de pagini).

This post has been edited by SandelBS: 2 Nov 2018, 09:50


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2018, 10:14
Post #116


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




tu poti s aprofiti de ce vi, dar sa nu te plangi pe aici cand nu-ti iese ca nu te compatimim.
In alte tari unde zici tu la limita de 50 la 53 te-a ars cu amenda. la noi te lasa vreo 1à in plus pana sa-ti dea amenda.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 10:15
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(SandelBS @ 2 Nov 2018, 09:38)

Dar acum inteleg de ce se fac confuzii, se intepreteaza legi aiurea de catre cei fara pregatire juridica si apoi ajung in situatii "nu stiam".


*



Domnule, nu ai inteles nimic, colegul chiar este "pe felie".


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 2 Nov 2018, 10:20
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




@SandelBS:
Nu înțeleg ce raționezi, m-ai pierdut în detalii, dar când spui "mergi", te referi la încadrarea juridică?
Dacă da, atunci nu prea ai cum "merge", pentru că încadrare o face instanța.
Aici vorbim strict de încălcări ale codului rutier, cum este și depășirea vitezei legale. Evident, contravenții, indiferent din ce unghi le privești.
Cât despre definiția dată de AR, nu știu dacă e cea "oficială", dar e corectă.

This post has been edited by GBX: 2 Nov 2018, 10:22


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 2 Nov 2018, 10:21
Post #119


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Agrig @ 2 Nov 2018, 10:15)
Domnule, nu ai inteles nimic, colegul chiar este "pe felie".
*


Eu renunț. Aici e treabă de psihiatru, n-am astfel de competențe în raport cu Sandilăul.

2 Nov 2018, 10:25:
QUOTE(SandelBS @ 18 Nov 2010, 21:10)
Klaus, "in dubio pro reo" eu stiu ca se invoca doar la cazurile penale. S-a extins si pe civil?
*


QUOTE(klaus @ 19 Nov 2010, 01:51)
Aici e vorba de contraventional.
Cineva mai sus se intreba daca nu se aplica prezumtia de nevinovatie (care e in penal), multi i-au dat-o inainte ca ce jegosi sunt, ca asa e, trebuia aplicata.
Din categoria pai ori suntem golani ori nu mai suntem!
Dupa ce isi clarifica fiecare ce parte din drept s-ar aplica la contraventional, apoi incep discutiile. Eu pana acum vad ca toata lumea o da cu penalul (ma rog, cei care se simt lezati, nu chiar toata lumea). O da cu penalu', citam din penal.
Si in civil exista niste art, de ex. 983 C.Civ. la interpretarea contractelor.
*


Să ne aducem aminte de vremurile când Sandilăul intra pe-aici și lua notițe. Acum a crescut mare, le știe pe toate. Dacă am puțin timp astazi, iar o să întrebați de ce stă Săndel în spatele clasei, îi e rușine cu el și e roșu la cur.

This post has been edited by AR-18-MOS: 2 Nov 2018, 10:25


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 2 Nov 2018, 10:30
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 5 December 09




Nu stiam ca am fani pe forum ce-mi urmaresc posturile d-acu 8 ani radmasa.gif

<span class='edit'>2 Nov 2018, 10:32:</span>
QUOTE(GBX @ 2 Nov 2018, 10:20)
@SandelBS:

Cât despre definiția dată de AR, nu știu d-astea, dacă e cea "oficială", dar e gresită.
*



Cred ca asta vroiai sa zici

This post has been edited by SandelBS: 2 Nov 2018, 10:32


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:18
Forum Renault