DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce sigurante sa pun la tabloul electric de casa, monopolare sau bipolare

DragosP
post 27 Jan 2011, 07:58
Post #121


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(klaus @ 26 Jan 2011, 19:30)
M-ar fi interesat alte tipuri de argumente decat cel cu "asa se face", unele mai justificate, totusi.
*


Vrei argumente.
Păi... Siguranțele bipolare uzuale au circuitul protejat în stânga, cum te uiți la ea. Celălalt circuit care este întrerupt este doar un contact solidar din punct de vedere mecanic cu cel protejat: declanșează ăla, se deconectează și ăsta. E logic ca faza să fie prin circuitul protejat, pe motiv că dacă treci nulul pe acolo și faza prin cel "chior", în caz de punere la pământ, nu ai nici o protecție la supracurent. Doar cablurile și siguranțele de la Bicaz te mai protejează.
Culori de fire: e standard, nu te apuci acum să le desenezi cum vrea mușchiul tău.
Sens de cablare: dacă toate elementele de circuit sunt marcate ca borne cu intrarea sus și ieșirea jos, nu ți se pare normal să respecți? Logica trebuie să exceadă realitatea din teren, acolo lucrurile trebuie să simple și clare, că din păcate își bagă nasul mulți în instalațiile electrice, mulți care nu prea le au cu logica.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 27 Jan 2011, 10:06
Post #122


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Sudsemnatu @ 26 Jan 2011, 10:26)
Pe Hol era ok. Siguranta pentru sonerie care vine direct in tablou...nu am gasit inca. Mai caut
*


De ce nu pui una de aia cum pui la lumini.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 27 Jan 2011, 11:24
Post #123


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Pai cred ca din aia o sa pun pana la urma...dar stiu ca erau unele speciale. nu?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 27 Jan 2011, 11:37
Post #124


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Ideea e sa sa fie cat mai mica, adica sa coste cat mai putin. Poti sa nu-i mai pui siguranta, nu-i obligatoriu, eu i-am pus ca sa pot sa opresc soneria, ca altfel nu prea aveam cum s-o opresc.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 27 Jan 2011, 21:15
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(DragosP @ 27 Jan 2011, 07:58)
Vrei argumente.
Păi... Siguranțele bipolare uzuale au circuitul protejat în stânga, cum te uiți la ea. Celălalt circuit care este întrerupt este doar un contact solidar din punct de vedere mecanic cu cel protejat: declanșează ăla, se deconectează și ăsta. E logic ca faza să fie prin circuitul protejat, pe motiv că dacă treci nulul pe acolo și faza prin cel "chior", în caz de punere la pământ, nu ai nici o protecție la supracurent. Doar cablurile și siguranțele de la Bicaz te mai protejează.
Culori de fire: e standard, nu te apuci acum să le desenezi cum vrea mușchiul tău.
Sens de cablare: dacă toate elementele de circuit sunt marcate ca borne cu intrarea sus și ieșirea jos, nu ți se pare normal să respecți? Logica trebuie să exceadă realitatea din teren, acolo lucrurile trebuie să simple și clare, că din păcate își bagă nasul mulți în instalațiile electrice, mulți care nu prea le au cu logica.
*


Asa cum am spus mai sus,nu este o regula cu"faza in stanga,nulul in dreapta",nu toti producatorii de sigurante au ales aceiasi varianta constructiva!Deci mare atentie la montarea lor,respectati polaritatea impusa de constructorul respectiv!Atentie si la inlocuirea unei sigurante a unui producator cu alta fabricata de alt producator,sa aiba borna de nul in aceiasi pozitie!De asemenea atentie cand se fac interventii la reteaua electrica in amonte de tablou(inlocuirea contorului de ex.).Am montat la cineva o siguranta cu diferential si am constatat ca faza era conectata la borna de nul a tuturor sigurantelor;explicatia:s-a inlocuit contorul si s-au conectat firele la iesire invers.

Attached thumbnail(s)
sig1.jpg ( Size: 23.38k ) Number of downloads: 1051
sig2.jpg ( Size: 32.44k ) Number of downloads: 1101
sig3.jpg ( Size: 13.23k ) Number of downloads: 1102
sig4.jpg ( Size: 3.99k ) Number of downloads: 1087
sig5.jpg ( Size: 22.11k ) Number of downloads: 1058


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdnick
post 4 Sep 2011, 08:42
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 27 March 08
From: Galati




Salut

QUOTE(crick @ 27 Jan 2011, 21:15)
De asemenea atentie cand se fac interventii la reteaua electrica in amonte de tablou(inlocuirea contorului de ex.).Am montat la cineva  o siguranta cu diferential si am constatat ca faza era conectata la borna de nul a  tuturor sigurantelor;explicatia:s-a inlocuit  contorul si s-au conectat firele la iesire invers.
*



Cam de asta sunt bune bipolarele...


--------------------
Renault Megane III Grandtour 1.9 dci 130cp FAP KZ1S F9Q870 2010
Cu respect,
Dorin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 4 Sep 2011, 08:59
Post #127


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Scuze de offtopic, a folosit cineva așa ceva: http://www.e-piese.ro/shop/intrerupator_cu...e_prezenta.html ?
ms


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitatorul
post 4 Sep 2011, 10:09
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 10 May 09




este un senzor de "prezenta' montat in doza de aparat(intrerupator)-are aceleasi legaturi si functii(e) cu unul montat in tavan sau pe perete...deci daca vrei sa-l folosesti in locul intrerupatorului tre sa modifici ceva legaturi in doza...(sper sa am dreptate)


--------------------
Dacia 1310 L 1998 - B453SCU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 4 Sep 2011, 10:11
Post #129


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Da, tocmai asta vreau - să înlocuiesc comutatorul cu ăsta cu senzor. Eram curios dacă are cineva așa ceva și sunt ”practice”. Ms


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 4 Sep 2011, 10:48
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




adica vrei sa dai din maini ca disperatul la intervale prestabilite ca sa beneficiezi de lumina ???


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Sep 2011, 15:27
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




radmasa.gif asta cam asa e

in doza trebuie sa ai banuiesc o faza si nul si firul de bec , cred ca trebuie facute ceva modificari pe la instalatie , nu am vazut asa ceva pina acum si nu stiu cum se monteaza ( adica daca se pune direct in locul intrerupatorului fara modificari)

This post has been edited by bygy007: 4 Sep 2011, 15:30


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 4 Sep 2011, 16:48
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




tu vrei la bula ????


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 4 Sep 2011, 21:29
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Probabil ca incaperea unde doreste sa-l monteze este un hol de trecere si nu este nevoie de lumina permanent.Ceva asemanator am eu montat dar nu in doza de aparat(in locul intrerupatorului),ci langa doza de legaturi (deasupra intrerupatorului la 2m de sol) de unde am luat si cel de al treilea fir (nul)pentru alimentare.
Avantaje:lumina se aprinde la apropiere (util in special pentru persoanele in varsta),nu se uita aprinsa,nu trebuie sa o stingi si apoi sa parcurgi holul pe intuneric spre directia opusa,la nevoie intrerupatorul se poate apasa si lumina ramane in permanenta aprinsa.
Dezavantaje:daca lumina zilei nu este prea puternica dar suficienta pentru parcurgerea holului,senzorul de lumina din interior nu este prea sensibil pentru a bloca functionarea senzorului de miscare, deci becul se aprinde si ziua(daca holul nu are o fereastra directa spre afara) .O varianta mai simpla este inlocuirea plafonierei cu una care are inclusa in ea senzor de 360 grade,caz in care intrerupatorul va ramane permanent conectat.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 4 Sep 2011, 21:36
Post #134


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Senzorul are reglaj pentru sensibilitatea la lumina. Nu ii nimeresti pozitia din prima, dar se poate ajusta corespunzator. Spun asta pentru ca am fost la cineva care avea senzori pe scara blocului si ziua lumina nu se aprindea oricat te plimbai. L-am intrebat daca sta cineva sa inchida/deschida circuitul dimineata/seara si mi-a zis ca nu.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 4 Sep 2011, 22:31
Post #135


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Asa am si eu in bloc, pe palier se aprind mereu becurile fiind intuneric, insa la intrarea in bloc se aprinde numai dupa ce se intuneca afara.

This post has been edited by Neagu Ionut: 4 Sep 2011, 22:32


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Sep 2011, 23:12
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




da au 2 reglaje timp si lumina intuneric


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:17
Forum Renault