DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

257 Pages « < 142 143 144 145 146 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Primarul meu, de oras, de sector, de municipiu

einstein1984
post 2 Jul 2020, 09:05
Post #4291


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bgdrenault @ 2 Jul 2020, 09:41)
Functie de metoda de produucere a lor, ele mai permit si rectificari, unele sunt monobloc, alte au bandaje aplicate.
Nu stiu cum or fi la tramvaie
*


la tramvaie obada e separata de butuc prin niste tampoane elastice. se poate strunji daca are grosime suficienta, cand e la capat se poate schimba doar obada.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jul 2020, 10:12
Post #4292


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




La obada banuiesc ca te referi la bandaj?

Nu imi dau seama la ce tampoane elastice te referi, de regula bandajul acela se fabrica separat si se aplica apoi pe corpul rotii pe principiul dilatarii, prin racire se strange.
De asta, la unele roti de locomotive veti vedea niste dungi albe cu vopsea, sunt pentru a depista daca in urma patinarii si incalzirii, bandajul nu se roteste pe corpul rotii.

Acum totusi se incearca utilizarea rotilor monobloc, mai fiabile, permit niste rectificari, dar la o anumita cota de uzura se arunca.

Ai o documentatie ceva cu acele tampoane elastice? Chiar sunt curios

This post has been edited by bgdrenault: 2 Jul 2020, 10:13


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Jul 2020, 10:15
Post #4293


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ai google? Bandajul e partea de uzura din otel, se pune peste roata de fonta boghiului de vagon (monobloc la cale ferata sau split la tramvaie). Eu iti zic ca janta e separata de butuc prin tampoane elastice, la V3A se vede ca are un capac prins cu surburi care acopera tampoanele. SI ICEul german avea asa ceva, a provocat un accident.

This post has been edited by einstein1984: 2 Jul 2020, 10:18


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jul 2020, 10:20
Post #4294


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Eu intrebam ce intelegi tu prin obada, ca eu o vad ca partea circulara a rotii, deci bandajul, poate inteleg eu gresit

Notiunea de janta si butuc nu cred ca isi au rostul aici, osia montata are al principiu
Ma rog


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Jul 2020, 10:39
Post #4295


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




faptul ca nu stapanesti tu sensul cuvintelor nu e vina mea, si vad ca nici un dictionar nu cauti
https://www.ghh-bonatrans.com/en/products-a...oise-absorbers/

OBÁDĂ, obezi, s. f. 1. Partea periferică a unei roți de vehicul, peste care se montează șina (la roțile de lemn) sau cauciucul (la roțile autovehiculelor); jantă, coroană; fiecare dintre bucățile de lemn încovoiat care, împreunate, alcătuiesc această parte a unei roți de lemn.
JÁNTĂ s.f. Partea exterioară a unei roți, pe care se fixează bandajul de rulare sau pneul; obadă. bandajul NU e janta! Si janta si butuc au sens ca alea fac o roata, indiferent de ce tip este.

This post has been edited by einstein1984: 2 Jul 2020, 10:41


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jul 2020, 11:31
Post #4296


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




transpunerea acestor cuvinte in roata de material rulant da cu virgula, desi daca o desfacem ajunge tot ca o roata de caruta.
De asta am tot intrebat, ca nu intelegeam ce vrei tu sa spui.
Eu le stiu de bandaj, buza bandajului, corpul rotii, osie, fus de osie, cutie de unsoare, amortizoare, cuzinet, rulment, legatura elastica, etc.

Important e ca aceste bandaje se pot schimba la nevoie , adica sa aduca ei tramvaie moderne pe calea de rulare existenta. Si cand s-or strica, le vor inlocui la costuri decente sa zicem
desi am certitudinea ca pana la inlocuirea bandajelor la un tramvai din acesta modern, mai curge ceva apa pe Dambovita


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Jul 2020, 12:34
Post #4297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(RDK @ 2 Jul 2020, 07:42)
Oh deja greaua moștenire


Stai linisit ca pana la "greaua moștenire" sunt interesele celor care-l sustin pe Nicu Shordan si pe cei care candideaza pentru consiliul local.
Personal nu mai cred de mult timp in basme conforma carora intra vreunul in politica (de la consilier local din cea mai mica comuna pana la presedintele republicii) doar ca nu are ce face pe acasa. Sau mai pompos spus "manat de interesul public".

Apoi, orice primar ar veni, are nevoie de minim 3 mandate pentru a repara Bucurestiul. Sunt lucrari de infrastructura mare, cum ar fi inlocuirea retelei de termoficare, care nu se realieaza peste noapte in niciun oras din lume.

Asa ca, asteptarile mele nu sunt prea mari. Dar cel mai important este sa scapam de "lumina blonda". Cred ca si un scaun gol ar lua decizii mult mai bune.


QUOTE(bgdrenault @ 2 Jul 2020, 10:33)
Sa le ai pe amandoua deodata, tramvaie noi si cale de rulare noua e ideal, dar va fi vreodata?


Cel putin la nivel declarativ (nu stiu situatia exacta de azi) pare ca se poate. Bineinteles nu in Bucuresti, ci la Resita.

23.01.2019
"Vorbim de două proiecte de 20 de milioane. Suma totală de 40 de milioane înseamnă să reabilităm linia de tramvai, calea de rulare de la Kaufland la Muncitoresc, 18 km pe dublu sens, 9 kilometri pe sens.

Lucru care cuprinde inclusiv modernizarea infrastructurii stardale, șoșeaua, cele două benzi de circulație, piste de biciclete, trotuare. Mai cuprinde cele două stații de redresare, depoul cu șase linii de garare cu spălătorie, întreținere, vopsitorie, tot ceea ce presupune un proiect funcțional de tramvaie într-un oraș civiliazat
", spune Ioan Popa - primarul Reșitei"
Sursa si mai multe detalii: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/res...tramvai-1069752

Nu vreau sa discut despre ce buget are Resita si ce buget are Bucurestiul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jul 2020, 12:44
Post #4298


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pai degeaba repari 9 km si i pui la punct, linie noua, tramvai nou, daca restul ramane vechi. ca banuiesc ca au retea mai mare de 9 km. Si de pe cale noua vor trece pe veche.

dar nu i bai, sa aduca ei tramvaie, ca vor circula si pe vechi. Mai incet, dar se poate.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Jul 2020, 13:24
Post #4299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@bgdrenault

Pare ca in acest moment exista o singura linie de tramvai in oras, adica cea despre care vorbea primarul.

"A fost semnat un contract de finanțare pentru modernizarea liniei, și a fost lansata licitatia pentru 13 tramvaie bidirectionale de 18m pentru noua retea de tramvai din Resita pentru Linia 1- unica rută de tramvai din oraș."
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Tramvaiul_din_Re%C8%99i%C8%9Ba



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 3 Jul 2020, 04:57
Post #4300


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București






--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Jul 2020, 09:06
Post #4301


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Mutarea autobuzelor pe linia de tramvai este o idee buna.
Lasa ca gasesc ei un mastic mai durabil


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Jul 2020, 09:20
Post #4302


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Firea e de vină.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Jul 2020, 09:24
Post #4303


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nicușor Dan ar avea aproape nouă procente peste Gabriela Firea la alegerile pentru Primăria Capitalei, în ipoteza în care ar fi susținut de PNL, USR PLUS și PMP, Firea ar avea susținerea PSD, Pro România și ALDE și ar fi doar ei doi în cursa electorală, relevă rezultatele unui sondaj realizat de INSCOP, la comanda PNL. Sondajul ia în calcul opțiunile electoratului care își declară prezența la vot cu un grad foarte ridicat de probabilitate. (News.ro)

hai hai ca ajungeti cu primarele
sa nu uitati sa va plangeti imediat de greaua mostenire, ca va trebuie minim 3 mandate sa reparati ce a stricat firea,
si imediat sa luati 100 de tramvaie de la Arad, care vor merge prefect pe liniile din Bucuresti.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jul 2020, 09:48
Post #4304


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




As vota ND doar daca nu am alta optiune credibila in afara de firea; de ani de zile tot vrea ceva nenea asta dar nu avd nici un plan de dezvolatre, doar de salvat cladiri vechi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jul 2020, 10:26
Post #4305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(DragosP @ 3 Jul 2020, 11:20)
Firea e de vină.


STB-ul in subordinea cui este? Cumva a PMB care, intamplator, este condusa de "lumina blonda"?


QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 11:24)
sa nu uitati sa va plangeti imediat de greaua mostenire, ca va trebuie minim 3 mandate sa reparati ce a stricat firea,


Hai sa vedem de a facut "lumina blonda" in cei 4 ani de mandat.

Uite, incep eu:
- garduri pe unele linii de tramvai, ceea ce a dus la imbunatatirea substantiala a mersului tramvaielor (probat personal, nu din auzite);
- extinderea STB-ul in Ilfov, conectarea Bucurestiului cu toate localitatile din judet (aici nu stiu exact cine plateste acele curse, dar trecem peste)

Din pacate, altceva nu stiu sa spun ca ar fi facut in 4 ani de mandat. Si vorbim despre o capitala din UE, anul 2020.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 3 Jul 2020, 11:01
Post #4306


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Cu plouarea se pare că a rezolvat, nimeni nu se mai plânge că se înroșesc senzorii Airly.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jul 2020, 11:21
Post #4307


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pentru extinderea Stb in ilfov sa o voteze aia de stau in ilfov si au buletin de bucuresti, ca pe mine nu ma ajuta, in pantelimon tot cu masina merg.
@gibonu, autobuzele albastre nu i le creditezi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jul 2020, 12:27
Post #4308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Pe mine ma ajuta extinderea STB-ului in Ilfov.
Am prieteni care stau in Ilfov, vin cu autobuzul la spritz, apoi pleaca cu Uber-ul. Oricum, acele autobuze sunt la ani lumina fata de unele microbuze care faceau curse catre Ilfov.

Odata am luat un microbuz d-ala de la Casa Presei pana in Otopeni si m-am inchinat cu doua maini ca am ajuns teafar la destinatie. Troznea din toate inchieturile, in habitaclu te gazai putin de la esapament, iar bordul era ca pomul de Craciun, absolut toate becurile erau aprinse.

Cat despre Otokar ce sa creditez? Regresul?
Ca turcii stiu sa faca autobuze mai bune ca nemtii crede doar "lumina blonda", eu in niciun caz nu cred asta.
Si ca parere personala: Otokar-ul nou imi pare mai zgomotos ca Citaro de (aprox) 10 ani vechime.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Jul 2020, 12:38
Post #4309


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pe langa ce zice Gibonu' :
Eu pun cele 400 de autobuze noi (sau cate or fi ) la realizari. (DA, erau mai bune Mercedes dar #csf #ncsf) Mi se pare amuzant ca unii posesori sau fosti posesori de Megane si Clio Made in Turkey critica autobuzele Otokar Made in Turkey. In acelasi timp uita strategic ca si Mercedes face autobuze in Turcia. https://media.daimler.com/marsMediaSite/en/...tml?oid=9904574

Pun si zonele pietonale de weekend la realizari.
Pun si accesul autobuzelor pe linia de tramvai ( e foarte de curand si nu e rezolvata dar se poate rezolva)
Pun si finalizarea Pasajului Piata Sudului ( FINALIZAREA , nu realizarea , ca aia incepuse de mult)
Pun si voucherul de biciclete - a mai biciclizat lumea:
Pun si completarea pistelor de bicicleta - poti ajunge de la cheiul Dambovitei - Calea Victoriei - Piata Victoriei - Ambasada Chinei - Pipera.

This post has been edited by dizzy: 3 Jul 2020, 13:30


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 3 Jul 2020, 12:39
Post #4310


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Iar te faci că uiți că oferta Otokar a respectat specificațiile autorității contractante, iar oferta Mercedes nu, fapt probat în instanțe.
Justiție, da?

This post has been edited by RDK: 3 Jul 2020, 12:39


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jul 2020, 13:06
Post #4311


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 3 Jul 2020, 13:27)
Si ca parere personala: Otokar-ul nou imi pare mai zgomotos ca Citaro de (aprox) 10 ani vechime.
*


mie nu, si face si mai racoare.... Apoi sa mai zic ca Mercedes fabrica autocare si autobuze in turcia?

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 13:38)
Pun si accesul autobuzelor pe linia de tramvai ( e foarte de curand si nu e rezolvata dar se poate rezolva)

*


apropo de asta https://www.g4media.ro/digi24-dezastru-dupa...SjoCbyF0JghqneM radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by einstein1984: 3 Jul 2020, 13:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jul 2020, 14:46
Post #4312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Eu pun cele 400 de autobuze noi (sau cate or fi ) la realizari.  In acelasi timp uita strategic ca si Mercedes face autobuze in Turcia.


Si Audi are o uzina la Gyor. Asta insemana ca ungurii pot produce siguri un Audi?

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Pun si zonele pietonale de weekend la realizari.


Aici, fara sa te superi pe mine, pare ca faci partea din echipa de PR a "luminii blonde".
Asta-i realizare, dupa 4 ani de mandat?
Salut acesta initiativa, insa in niciun caz nu o pot considera realizare. Pana la urma, ce-a facut, in afara ca a pus la munca Politia locala in week-end?

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Pun si accesul autobuzelor pe linia de tramvai ( e foarte de curand si nu e rezolvata dar se poate rezolva)

Incerc sa fiu obiectiv. Este ceva nou, deocamdata nu comentez (desi ar fi multe comentarii de facut)

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Pun si finalizarea Pasajului Piata Sudului ( FINALIZAREA , nu realizarea , ca aia incepuse de mult)

Tare. Asta in 4 ani. Plus ca acel pasaj, nici nu realizeze cand incepe si se termina.
Comparatic cu asta, pasajul Unirii este tunelul de sub Mont Blanc.

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Pun si voucherul de biciclete - a mai biciclizat lumea:

Adica pomana la toata lumea, din bani publici.
Ca sa nu fiu inteles gresit, cei care nu aveua posibilitati financiare era ok sa fie ajutati, insa nu toata lumea pe principiul primul venit - primul servit.

La fel, ca sa fiu obiectiv, macar acest program a fost clar si s-a adresa doar catre biciclete de adulti si trotinete electrice.
Plus ca decontarile la magazinele de biciclete s-au facut in 2 saptamani, desi acele magazine au luat in calcul minim 6 luni pentru asta (sunt prieten cu proprietarii unui dintre magazinele importante de biciclete din Bucuresti, de la ei stiu).

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 14:38)
Pun si completarea pistelor de bicicleta - poti ajunge de la cheiul Dambovitei - Calea Victoriei - Piata Victoriei - Ambasada Chinei - Pipera.


Ti se pare ok in 4 ani?
Adica 550 m prelungire pe Calea Victoriei?
Sper sa ajung pe pista ambasada Chinei - Pipera si sa revin cu impresii.

In rest, despre companiile municipale nu se spui nimic?
Cu traficul din Bucuresti cum ramane?
Despre faptul ca o orice ploaie mai sanatosa se inunda anumite zone din oras, nu ne spui nimic?
La fel, cu reteau de termoficare ce s-a intamplat in acesti 4 ani minunati de "lumina blonda"?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Jul 2020, 15:49
Post #4313


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




As vrea eu sa lucrez la PR in primarie. Dar nici nu-mi sta bine in fusta scurta, nici alte avantaje nu am.

Scopul unor zone pietonale este de a reda anumite spatii "orasului " si a nu le mai tine "exclusiv auto".
Te inveti sa petreci timp pe acolo, incepe sa iti placa, se generalizeaza zona pietonala.

Referitor la critici, am spus de fiecare data cand am considerat ca e ceva de spus.
Daca eu consider ca o masura este buna, o spun. La fel si daca eu cred ca este proasta.
Nu esti de acord cu mine?! Foarte bine, atata timp cat te exprimi civilizat;

Traficul in Bucuresti este aglomerat si va fi in continuare aglomerat atata timp cat nu se intelege de la cel cu barba sura pana la cel cu tata'n gura ca nu poti da faci sosele pentru fiecare masina. Faci mai multe sosele, generezi mai mult trafic cu autoturismele, nu mai putin.
De aceea raman adeptul unui transport in comun civilizat: Metrou, tramvai, autobuz, troleibuz chiar si maxi-taxi pentru mass transit, nu masina personala.
De aceea o sa ma bucur cand vad 400 de autobuze noi in trafic, Chiar si Otokar- Otosan -Mentosan, etc. De oriunde le luam, nu sunt romanesti deci aruncam cu banii la unii sau altii.
Daca voi face cu autobuzul, in conditii civilizate, cam tot atat cat fac si cu masina, sunt multe sanse sa o las acasa. Acum nu se poate.
De aceea m-as fi bucurat sa vad 100 de tramvaie noi in trafic - ceainize, turkish, chiar si 100 de V3A-uri noi ar fi bune; dar daca esti cu picioarele pe pamant, realizezi ca nu poti face 100 de tramvaie la URAC, poate 4-5 pe an. Vreti romanesti, ok, luati romanesti, fabricate la Arad, numai sa luati. Asa avem 100 de ... nimic ca sa le adaugam celorlalte 265 de vechituri de prin parcul STB .
Cand o sa dea drumul la Magistrala de Metrou Drumul Taberei o sa mai scada din traficul auto.
O sa ma bucure cand va fi gata trenuletul muzical de ne va duce la Aeroportul Otopeni. Se cuca pe ei de peste 10 ani sa faca un trenulet cu linia de tren aflata la 1200m. Deci daca ar fi facut 1m pe zi ar fi fost gata in 4 ani maxim.

Am fost in ultimele saptamani de cateva ori pe traseul : Stefan cel Mare - Piata Victoriei - pista de biciclete Parcul Herastrau, retur pe Kiseleff
Stefan cel Mare- Piata Victoriei - pista de biciclete- Parcul Tineretului -Unirii - pista de biciclete -retur
Stefan cel Mare- Piata Victoriei - pista de biciclete-Bdul Timisoara (aici am fost miercuri 01-07)
Nu mai ma tine ca pe vremuri sa pedalez dar este evident ca e mai sigur si mai simplu pe pista de biciclete decat prin trafic (Duhh, ce dejtept sunt)
Ai ramane surprins cati se opun pistelor de biciclete pe idea ca sunt o prostie si ca sa se mearga cu masina si sa fie parcari multe si sa fie gratis;

Despre companiile municipale sunt multe de zis; Paza parcurilor a fost la inceput mai bine facuta de catre Compania de paza, acum vad ca au revenit bosorogii sictiriti in uniforma ce-si plimba besinile prin parc. De principiu idea nu e neaparat rea, realizarea e tipic romaneasca, de rahat.

Despre termoficare vezi ca m-am tot certat cu nea Repartitor de pe aici pe tema masurilor luate; Cred ca au facut bine sa anvelopeze blocurile reducand astfel pierderile; despre tevarie nu ma pricep dar pot sa imi dau cu parerea ca e un sistem vechi, obosit, neperformant, genul groapa fara fund.

Poate nu tii minte, cum se inunda orasul acu vreo 20 de ani la prima ploaie mai serioasa, acum e zdravan mai bine.
Zona Colentina era piscina, pasajele se inundau cam toate, etc. Apanaova a curatat cat de cat canalele de colectare.
La fel si asta e un sistem vechi, subdimensionat si rudimentar.

This post has been edited by dizzy: 3 Jul 2020, 16:37


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Jul 2020, 21:55
Post #4314


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 3 Jul 2020, 10:26)
STB-ul in subordinea cui este? Cumva a PMB care, intamplator, este condusa de "lumina blonda"?
Hai sa vedem de a facut "lumina blonda" in cei 4 ani de mandat.

Uite, incep eu:
- garduri pe unele linii de tramvai, ceea ce a dus la imbunatatirea substantiala a mersului tramvaielor (probat personal, nu din auzite);
- extinderea STB-ul in Ilfov, conectarea Bucurestiului cu toate localitatile din judet (aici nu stiu exact cine plateste acele curse, dar trecem peste)

*



1. Esti sigur ca nu erau din proiectele incepute inainte sa se inscauneze primar?
2. Vrei sa spui ca a inceput din nou sa aiba STB ce a avut si sub forma de ITB, si sub forma de RATB: linii preorasenesti. Io-s curios sub ce primar au fost scoase. Daca au fost scoase.

QUOTE(dizzy @ 3 Jul 2020, 15:49)
Cred ca au facut bine sa anvelopeze blocurile reducand astfel pierderile;
*



E posibil sa gresesc, dar din cate stiu eu anveloparea e facuta de primariile de sector. Adica alea imprumuta asociatia de proprietari.

This post has been edited by tatabobu: 3 Jul 2020, 21:56


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 4 Jul 2020, 07:44
Post #4315


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Da, anveloparea e făcută de primăria de sector.
Desființarea liniilor preorasenesti era acu vreo 10 ani când era Oprescu.
Probabil pe motiv de lipsa autobuze plus magarii

https://m.ziare.com/stiri/doua-linii-ratb-d...fonduri-1066580
Activitatea de transport public pe liniile preorasenesti dintre Municipiul Bucuresti si localitatile din Judetul Ilfov poate fi asigurata numai la solicitarea primariilor care incheie contract cu Regia Autonoma de Transport Bucuresti, prin care isi asuma responsabilitatea sustinerii serviciilor prestate de Regie pentru locuitorii comunei si onorarii obligatiilor de plata revenite prin contract", precizeaza sursa citata.

This post has been edited by dizzy: 4 Jul 2020, 09:38


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jul 2020, 07:14
Post #4316


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un coleg mi-a povestit cum prin anii 90 Autobaza titan a vrut sa scoata linia de autobuz care mergea in Glina, ca nema incasari desi autobuzul nu era gol; A venit bulibasa la negocieri sa vada cat e nr minim de abonamente care trebuie platit ca sa mentina astia linia.

6 Jul 2020, 08:35:
Apa nova a schimbat toata reteaua de apa potabila pana la blocuri, in unele cazuri si in blocuri. Dar asta nu e treaba primariei

This post has been edited by einstein1984: 6 Jul 2020, 07:35


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Jul 2020, 11:30
Post #4317


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




hai sa vedm si prin alte urbi

PNL îl ia de la PSD pe primarul condamnat la 3 ani și care a pus pe clădirea primăriei un banner: “F*ck UE, f*ck NATO”!
Citește întreaga știre: PNL îl ia de la PSD pe primarul condamnat la 3 ani și care a pus pe clădirea primăriei un banner: “F*ck UE, f*ck NATO”!

Jipa a făcut carieră din traseismul politic, trecând pe la PDL, PNL, PSD și, acum, înapoi la PNL
Citește întreaga știre: PNL îl ia de la PSD pe primarul condamnat la 3 ani și care a pus pe clădirea primăriei un banner: “F*ck UE, f*ck NATO”!

https://www.libertatea.ro/stiri/pnl-psd-pri...K_xObwRYJJ2d_s4



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jul 2020, 16:33
Post #4318


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Pana una alta, luati de aici niste vrajeala de la "lumina blonda" cu autobuze DAF si Ikarus:

https://www.libertatea.ro/stiri/gabriela-fi...=tolo-page-post



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 6 Jul 2020, 17:59
Post #4319


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Departe nu e, oricum Bucureștiul a fost fief PSD-ist, mai puțin mandatele PD-L în care s-au furat exemplar, dovadă anii de ocnă.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 7 Jul 2020, 10:23
Post #4320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.307
Joined: 3 January 05




să nu uităm la realizări:
-parangheliile
- târgurile
- cel mai mare mic și cel mai lung cârnat


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
257 Pages « < 142 143 144 145 146 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:06
Forum Renault