DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Capac vas de expansiune.

claude008
post 11 Jan 2004, 22:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




Salutari tuturor. Iata problema.
Aseara, 10.01.2004 inainte de a pleca cu masina, am verificat nivelul antigelului din vasul de expansiune. era sub minim. pun pana aproape de linia de max. si las capota. si plec. am pierdut ceva! capacul!!
am o dacia nova GTI din 2000. azi, duminica 11.01.2004 am fost la aproape toate magazinele "piese auto" din Calarasi, orashul meu.
Evident, nu am gasit. Am gasit de SuperNova, dar vanzatorul mi-a spus ca nu se potriveste. Alt gestionar "piese auto" m-a trecut pe lista si mi-a spus ca imi aduce el de la pitesti pe miercuri. pana atunci eu ce fac? apar probleme daca merg cu masina fara capac? Va rog, lamuritzi-ma! Multumesc anticipat. A, si inca ceva, avetzi idee cam cat costa un astfel de capac? sau daca nu se vinde separat. un vas de nova GTI ? eu nu am gasit, fiind cateva inchise. incerc si maine. poate poate..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Jan 2004, 22:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Capacul are niste supape care tin sub presiune controlata sistemul de racire.
Ideea este ca lichidul de racire are punctul de fierbere mai coborand (deci fierbe mai usor) daca nu este sub presiune.

Poti sa mergi cu masina, dar numai daca o folosesti pe distante scurte.
Acum, ca e iarna si frig, e mai putin periculos decat vara. Urmareste permanent indicatorul temperaturii lichidului de racire de la bord. Cand ajunge la nivelul normal, opreste motorul si lasa-l sa se mai raceasca. Daca il "scapi" si il supra-incalzesti, risti sa deteriorezi cuzinetii, garnitura de chiulasa, etc.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 11 Jan 2004, 23:16
Post #3


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Costa aprox 50k lei si la nova nu are nimic daca mergi fara.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 11 Jan 2004, 23:18
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




Mda.. se pare ca sunt 2 pareri diferite deja. eu ce fac pana la urma? capacul il iau. dar pana atunci? merge sa merg cu masina? :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 11 Jan 2004, 23:24
Post #5


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Poti sa mergi linistit cu masina. Eu am mers o perioada cu el desurubat (intentionat) ca sa nu se mai strice radiatorul din cauza presiunii. Pana la urma am gasit o solutie de mijloc si anume am slabit arcul supapei de eliberare a presiunii. Nici atunci cand am mers fara (desurubat) nu s-a supraincalzit masina vreodata.

La supernova e alta poveste deoarece motorul e proiectat sa functioneze la o temperatura mai mare (100 grade cred). La aceasta temperatura daca lichidul nu ar fi sub presiune ar fierbe.

Din cate am inteles tu ai nova deci nu ai de ce sa iti faci griji.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claude008
post 11 Jan 2004, 23:34
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 8 January 04
From: Calarași




Pai, in seara aia am mers ceva cu masina. nu s-a supraincalzit. adik indicatorul a stat orizontal. ceea ce e normal. mi-e cam frica smile.gif) ma "omoara tata" daca o "ard" smile.gif nova GTI am. motor batranesc, romanesc smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 15 Jan 2004, 09:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




Claude008 mergi asa cu masina pana iti iei?Ai alta solutie?smile.gif
Stiu ca sunt off-topic dar unde stai in Calarasi?Poate ne intalnim...


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu
post 16 Jan 2004, 09:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Aceeasi problema am avut-o si eu (break CLI). Capac pierdut in aceleasi conditii.
Se poate merge si fara, dar trebuie avut in vedere ca sistemul de racire este sub presiune (apa nu mai fierbe la 100 gr, fierbe la o temperatura mai ridicata - spre 110, 115) ceea ce face racirea mai eficienta, vaporii aparand la o temperatura mai ridicata.
Chiar daca temperatura lichidului de racire nu creste prea mult fata da conditiile de presurizare a sistemului (termocontactul de avertizare temperatura inchide circuitul becului la 115 gr.) trebuie sa ne gandim ce se intampla in zona cilindrilor unde temperatura este cea mai ridicata si bineinteles sansele de evaporare cele mai mari (daca mergi mai mult timp asa vei observa o scadere semnificativa a nivelului in vasul de expansiune).


--------------------
Dacia Break CLI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xix1319
post 2 Mar 2004, 23:07
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 25 February 04




mai da eu n-am vazut in viata mea presiune in vasul de expansiune al daciei si am avut si pe carburator,acum am pe injectie si capacul nu se infileteaza cum trebuie,dar merg asa de vreo 2 ani si iarna si vara si nu are nici pe dracu smile.gif mai completez din cand in cand ca de la gropi mai arunca antigelu pe afara da` in rest nimic deosebit


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:59
Forum Renault