DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pedalier 1310

Al Cap0nE
post 4 Mar 2004, 23:42
Post #1


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Aseara intorcandu-ma din oras, pe langa gara de N am ramas fara ambreiaj. Dar cum ? Sa rupt pur si simplu suportul cablului de sub bord. Am alergat toata ziua de azi prin nu stiu cate serviceuri (inchipuitiva cum e sa conduci in bucuresti fara sa ai ambreiaj, ca am omorat masina si la fel si nervii mei) si nicaieri nu am gasit pe cineva care sa binevoiasca sa mil sudeze. Pana la urma m-am apucat si am desfacut singurel tot ce e sub bord (policioare, torpedou etc) si am sudat (electric pt ca daca puneam autogenu topeam toata firaraia) cu un aparat al unui vecin. Am schimbat si cablu si acum merge fara probleme. Dar ce ziceti, o sa ma tina ? Sudura am si intarito punand inca o tabla deasupra rupturii. A mai patit cineva asa ceva ? Bine ca nu mi sa rupt frana.....


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 5 Mar 2004, 09:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




banui ca mai degraba ti s-a rupt suportul pedalei; teoretic , o sudura (bine executata)+o intaritura trebuie sa tina; problema este la tabla pedalierului; urmareste in timp pedalierul in zona intariturii; probabil ca e ruginit si, mai devreme sau mai tarziu, va ceda.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 5 Mar 2004, 15:39
Post #3


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




nu suportul pedalei ci suportul cablului. Pedala statea foarte frumos numai c nu mai era in tensiunea pe care io da cablul.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 5 Mar 2004, 15:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




Incerc sa-mi dau seama care-i suportul ala de cablu de sub bord de care vorbesti, dar nu-mi dau seama. Sorry, nu vreau sa te incurc cu vreo tampenie, cel putin pana nu ma luminez despre ce e vorba


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 10 Mar 2004, 18:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




se refera probabil la gaura prin care trece cablul.
daca s-a majorat, automat la apasarea ambreiajului intra si piedica aceea care e mai mare in diametru..
Al Cap0nE, teoretic sudura aia ar trebui sa tina.da cu grund acolo unde ai sudat ca imediat o sa apara rugina si iar vei avea probleme


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 06:50
Forum Renault