DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster cu Aez Excite Dark?

daniel.vaduva
post 12 Aug 2010, 19:16
Post #1


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




Salut!

Momentan nu am decat o serie de caroserie si un termen de livrare. Si ca tot am timp sa visez ma tot gandesc ce imbunatatiri sa ii aduc.
Asa ca primul lucru pe care o sa-l fac, dupa ce primesc masina, este sa-i schimb jantele.

Problema e ca nu am cunostinte de mecanica, iar internetul nu ma prea ajuta sa imi clarific anumite nelamuriri asa ca va rog pe voi sa ma ajutati.

Jantele pe care intentionez sa le achizitionez sunt Aez Excite Dark, iar dimensiunea ar fii 8x18.

Spuneti-mi, va rog ce cauciucuri trebuie sa pun pe ele ca sa aiba aceeasi dimensiune ca jantele normale de 16 cu cauciucuri originale.

Multumesc anticipat! aez_duster.jpg ( Size: 83.34k ) Number of downloads: 2186


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Aug 2010, 11:52
Post #2


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




215/55/18 sau 225/50/18


Ca posesor de Duster 4x4 si de Logan tunarit cujante de 17" de curse, te intreb: ce mama dracului iti trebuie 18" pe Duster?

Dupa mine, cele mai bune jante pentru o masina de teren sunt astea : http://www.evocorse.com/dakar16_eng.htm

"Nut fixing: steel insert

Colour: silver (different colours on requested)

Coupled spokes design in order to emphasize the strength without compromize the weight and allow an easier job for mechanics during wheel substitutions.

Strong spokes for heavy off-road use. Air valve protected from mud and stones.designed even for heaviest off-road use: ideal for desert and technical track "



Daca ai rabdare sa citesti, vei observa ca astea au scaune de suruburi montate prin presare, la cald, exact ca la masinile de curse, ca sa nu se deformeze gaurile cand strange Gheorghe suruburile la refuz la vulcanizare.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel.vaduva
post 16 Aug 2010, 15:17
Post #3


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 16 Aug 2010, 11:52)
215/55/18 sau 225/50/18
Ca posesor de Duster 4x4 si de Logan tunarit cujante de 17" de curse, te intreb: ce mama dracului iti trebuie 18" pe Duster?

Dupa mine, cele mai bune jante pentru o masina de teren sunt astea : http://www.evocorse.com/dakar16_eng.htm

"Nut fixing: steel insert

Colour: silver  (different colours on requested)

Coupled spokes design in order to emphasize the strength without compromize the weight and allow an easier job for mechanics during wheel substitutions. 

Strong spokes for heavy off-road use. Air valve protected from mud and stones.designed even for heaviest off-road use: ideal for desert and technical track "
Daca ai rabdare sa citesti, vei observa ca astea au scaune de suruburi montate prin presare, la cald, exact ca la masinile de curse, ca sa nu se deformeze gaurile cand strange Gheorghe suruburile la refuz la vulcanizare.
*



@Dsign am citit forumul si am vazut cat de mult i-ai ajutat pe colegii nostrii, de asemenea nu am putut trece cu vederea modificarile de la masina ta (+ specificatia din Certificatul de inmatriculare cu privire la jante). Felicitari!

Multumesc pentru indicatii, dar nu vreau sa-i folosesc caracteristicile 4x4 pe maidan, ci in drumetii, excursii si in caz de nevoie.

Apreciez ajutorul tau, dar te voi aprecia si mai tare daca imi vei raspunde sau daca ma vei putea ajuta la subiect.

Multumesc,

Daniel


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 16 Aug 2010, 17:12
Post #4


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03





QUOTE(daniel.vaduva @ 16 Aug 2010, 16:17)

Apreciez ajutorul tau, dar te voi aprecia si mai tare daca imi vei raspunde sau daca ma vei putea ajuta la subiect.

Multumesc,

Daniel
*



QUOTE(Dsign @ 16 Aug 2010, 12:52)
215/55/18 sau 225/50/18
*



Asta ce a fost? blink.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel.vaduva
post 16 Aug 2010, 19:26
Post #5


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(Jack Daniel's @ 16 Aug 2010, 17:12)
Asta ce a fost? blink.gif
*



Rusine mie! sad.gif

In ordine cronologica:
1. multumesc Dsign (te bucuri de toata aprecierea mea), scuze ca am omis ce era mai important.
2. multumesc Jack Daniel's pentru iluminare!

@Dsign te mai rog un lucru. Pe care dintre cele 2 dimensiuni mi-o recomanzi si de unde as putea gasi niste anvelope decente?

Inc-o data multumesc!

This post has been edited by daniel.vaduva: 16 Aug 2010, 19:43


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Aug 2010, 22:41
Post #6


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Nu recomand nici una, pentru ca vor fi mult prea grele. Comportamentull masinii se va inrautati. Cand montezi roti mai grele, cu inertie mai mare, trebuie sa le compensezi cu o suspensie capabila sa le tina pe sosea, sa nu apara efectul de topaiala.

Pentru show si fite de sambata seara, merge sa pui si 19" cu anvelope 225/45 sau 235/40, insa cu conditia sa nu depasesti 60km/h si sa nu dai in gropi.

Desi ma mananca si pe mine grav sa iau jante mai mari, pe masina lui taica-miu voi pune ce ti-am recomandat mai sus cu anvelope specifice de teren si cu amortizoare intarite. E totusi o masina de teren si as vrea sa profit de calitatile ei, nu sa feresc jantele, sa nu le zgarii.

Oricum, eu as cauta jante specifice pentru masini de teren. AEZ-urile alea sunt de turism, nu prea se pupa


Desigur, as recomanda anvelopele cu latime mai mare, pentru aderenta sporita. Daca te hotarasti, imi poti da un PM cu dimensiunile si tipul anvelopei si eu iti caut cea mai ieftina si buna solutie.



Franceza stii? http://www.turbo.fr/actualite-automobile/3...duster-elia-ag/ biggrin.gif

This post has been edited by Dsign: 16 Aug 2010, 22:48


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 20 Aug 2010, 10:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Daniel masina o vei folosi si in afara asfaltului?.Nu o sa-ti fie mila de jentile alea.Plus de asta niste roti mai grele este posibil sa-i ''dauneze'' Dusterului.Inca nu stim exact cat de ''tare'' este transmisia asta noua 4x4.De frumos sunt frumoase eu unul ma voi rezuma la cele de tabla cu niste cauciucuri adecvate AT-uri ,macadam ....
@Dsing ti-am vazut masina parcata prin Floreasca.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel.vaduva
post 20 Aug 2010, 21:50
Post #8


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(caphonne @ 20 Aug 2010, 10:21)
Daniel masina o vei folosi si in afara asfaltului?.Nu o sa-ti fie mila de jentile alea.Plus de asta niste roti mai grele este posibil sa-i ''dauneze'' Dusterului.Inca nu stim exact cat de ''tare'' este transmisia asta noua 4x4.De frumos sunt frumoase eu unul ma voi rezuma la cele de tabla cu niste cauciucuri adecvate AT-uri ,macadam ....
@Dsing ti-am vazut masina parcata prin Floreasca.
*



@caphonne o s-o folosesc si in afara asfaltului, dar nu in mod excesiv. Numai in excursii. Marea parte a timpului si-o va petrece pe DN1, E81, E79 si prin Bucuresti.
Renunt la 8x18. Aceleasi jante 7,5x17 cu ce anvelope le incalt?

Multumesc mult!


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 20 Aug 2010, 21:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Daca nu o folosesti mult in afara asfaltului anvelopele cu care vine echipata par ok.O combinatie buna intre asfalt si alte drumuri non asfapt sunt AT-urile.Vezi ca s-a mai vorbit citeste celelalte tolpicuri.
http://www.daciaclub.ro/ANVELOPE-t180393.html

This post has been edited by caphonne: 20 Aug 2010, 21:56


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel.vaduva
post 20 Aug 2010, 22:28
Post #10


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(caphonne @ 20 Aug 2010, 21:55)
Daca nu o folosesti mult in afara asfaltului anvelopele cu care vine echipata par ok.O combinatie buna intre asfalt si alte drumuri non asfapt sunt AT-urile.Vezi ca s-a mai vorbit citeste celelalte tolpicuri.
http://www.daciaclub.ro/ANVELOPE-t180393.html
*



tongue.gif Sunt convins ca sunt bune anvelopele, insa nu partea asta ma intereseaza, ci ce adaptez la niste jante de 7,5x17 astfel incat dimensiunile sa fie identice cu ale rotilor echipate din fabrica.


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 20 Aug 2010, 23:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Ah gata am inteles.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 21 Aug 2010, 01:16
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

This post has been edited by Serje: 21 Aug 2010, 01:16


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel.vaduva
post 22 Aug 2010, 20:04
Post #13


Fericit posesor Dacia Duster!


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 May 08
From: Bucuresti




QUOTE(Serje @ 21 Aug 2010, 01:16)



Multumesc mult @Serje!


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate - Numere de Gorj
"Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca." O. Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 18 Jan 2018, 15:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Stiu ca nu s-a scris de o vesnicie pe topicul asta, intreb aici ca sa nu mai deschid altul:
-dintre cei care au montaj jante aftermarket, ma poate ajuta cineva cu niste indicatii? Ma intereseaza cat de mult pot iesi jantele in afara(comparat cu cele oem) fara sa arunce anvelopele pietricele&stuff pe buza aripii.
Eventual cu exemple: am jante cu latime 7, et 40 si sunt ok....etc
Multumesc


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 19 Jan 2018, 07:21
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Pe aici nu prea mai sunt multi cu duster, iar cei care sunt nu cred ca au facut schimbarea asta, majoritatea pastrand jantele originale sau alegand ceva similar (latime 6,5' si ET40-50). Unul singur stiu pe forumul dedicat care a montat jante cu ET mai mic (gen 13), iar altul si-a montat distantiere.

This post has been edited by cristic1982: 19 Jan 2018, 07:22


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 19 Jan 2018, 10:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Eu am primit masina echipata cu jantele de tabla stilizate, pe care am montat anvelopele de iarna. Vreau sa iau un set de aliaj, pe care sa pun anvelopele de vara. Jantele OEM nu stiu daca merita banii la care se gasesc, iar pe aftermarket ce am gasit sa imi placa au majoritatea offset 40-max 45 si latime 7. Stiu sa calculez cu cat imi va iesi roata in afara in functie de latime si offset, dar nu stiu unde e limita, ca sa nu iasa prea in afara....
De aici intrebarea de mai sus.


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:45
Forum Renault