DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bujii Solenza, De origine sau altele ?

einstein1984
post 9 Oct 2008, 09:32
Post #121


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Resetul de adaptivi dupa schimbarea de bujii se poate face in service cu clipul sau acasa scotand borna de la baterie (numai ca nu stiu cat timp trebuie lasata). Ce cred ca vrea sa zica ironik e ca nu e nevoie de reset, ca oricum motorul incepe dupa o vreme o serie de teste ca sa vada daca nu poate gasi niste parametri mai buni pentru functionarea motorului (avansul la scanteie si timpul de injectie imi vin in minte momentan).
El sigur stie la cat timp face motorul aceste teste, insa nu vrea sa ne spuna.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Oct 2008, 10:31
Post #122


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu vrea sa va spun pentru ca nu exista nici o resetare cu scoaterea bornei la ecu de Logan.

Referitor la resetarea in service, o metoda buna pentru niste bani in buzunarele mecanicilor. sad.gif

This post has been edited by IRONICK: 9 Oct 2008, 10:33


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Oct 2008, 13:19
Post #123


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Bine spus in legatura cu mecanici si cu resetarea biggrin.gif chiar cum se reseteaza singur UCH sau UCE daca scaoti borna minus de la baterie ?
Chiar am rmas masca biggrin.gif cu alte cuvinte intelegem ca toate datele stocate in memoria UCH se vor sterge ... Nici la motociclete nu am vazut asa ceva si am reparat destule module care controleaza toti parametri motorului. Sau poate s-a referit ca sterge toate infromatiile incorecte pe care UCH le memoreaza si il repune din nou in parametri.
Poate dr... ne mai deschide fruntile...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Oct 2008, 13:27
Post #124


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu se sterge nimic, ecu (sau uch) stie stie cand o eroare dispare. Sunt doua feluri de erori, active si memorate. Chiar daca problema s-a rezolvat, el o memoreaza.

This post has been edited by IRONICK: 9 Oct 2008, 13:36


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Oct 2008, 14:04
Post #125


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Despre sisteme cu bucla inchisa mai complexe decat cel al injectiei putem vorbi cat vrei. Sau de sisteme care lucreaza in bucla deschisa. Numai sa intram putin si la mine-n parohie tongue.gif
Un reset al ECU pe un motor care a functionat cu bujii vechi, filtre infundate, benzina proasta, etc se simte instantaneu. Probleme "funny" apar la Loganurile cu GPL din fabrica, care au un mers neregulat la ralanti pe benzina, care dispare brusc dupa un reset al ECU si reapare dupa ce se comuta pe GPL si inapoi pe benzina. Malfunctiune cauzata de un anumit modul de memorie. Problema cvasi-universala la motoarele alimentate cu GPL.
Acum daca revenim la bujii, conu einstein iti poate confirma calitatile bujiilor, consumurile obtinute (calculate personal de dumnealui) pe vreo 3500 km si regimul de mers care numai "eco" n-a fost, precum si intrarea in limitator la 6250 rpm in treapta a 4-a desi teoretic trebuia sa intre mai devreme. Tot el iti poate spune la ce regim termic am reusit sa aduc motorul sau franele si cum de totusi n-au patit nimic tongue.gif Tot el iti poate povesti despre cum merge un motor cu ulei esteric tongue.gif (recomandat de el)
NB: prin partea asta de tara oamenii si obiceiurile sunt altele, nu esti taxat in plus daca ceri un reset de ECU la revizie tongue.gif

PS > si da, imi permit sa-mi iau nasul la purtare pentru ca am una din cele mai bine intretinute masini de pe forumul asta (tehnic bulletproof iar optic 99% bulletproof), lucru pe care-l poate confirma, ghici cine biggrin.gif

This post has been edited by dr_mKe: 9 Oct 2008, 14:04


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Oct 2008, 15:08
Post #126


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Si ce legatura are uleiul esteric cu resetul de ecu? wacko.gif

Ce se intampla de fapt cu motorul ala cand resetezi tu ecu? Stiai ca sunt niste teste rutiere de facut dupa reset, ca ecu sa invete "ceva"?

PS1. Nu ma intereseaza cine si nici cum merge un motor cu uleiul ala minune Motul sau cum naiba ii zice. Aici discutam de ceva care tu recomanzi, dar nu stii ce se intampla in momentul ala in motor. Ai doar o parere, merge mai bine domne, merge mai bine ...
PS2. Ce zici, daca mi se arde un bec la faruri, dupa schimbarea lui sa dau un reset la ecu? Ma gandeam ca imi da peste cap bilantul electric si imi creste relantiul cu 150rot/min.
Ps3. Pana acum nu ai raspuns la nici o intrebare care sa iti sustina afirmatia, ai dat-o la intors, ai venit cu laude despre masina ta. Conteaza in discutia de fata?

This post has been edited by IRONICK: 9 Oct 2008, 15:22


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 9 Oct 2008, 15:28
Post #127


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




asta cu resetul ecu-lui am mai auzito pe la service pe la mecanici.aceasi problema ca cea de sus un logan gpl nu functiona bn pe benzina, cum se scotea o borna de la baterie gata mergea dar in scurt timp problema revenea, nu stiu cum au rezolvato ca am plecat si n-am mai apucat sa vad.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Oct 2008, 18:03
Post #128


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Cred ca forumul si topicurile sunt formate pentru probleme si discuti nu pentru as lauda fiecare masina in detrimentul celorlalti.
Oricum dr... te lasam sa aberezi cu sustinerea ca ai ce-a mai tare masina de pe forum.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Oct 2008, 18:44
Post #129


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dupa masinile tale, te rog frumos tongue.gif
Spune la ce interval isi reface baza de date ECU si te las in pace. Cat despre bujii mi-am sustinut afirmatiile. Vrei sa ma apuc acum sa caut buletinul de gaze de la ultimul ITP cand bujiile aveau deja 10k ? Sa vezi valorile care sunt mult sub limita admisa ? Sa le scot din chiulasa si sa le fac poza ? Chiar atat nu ma deranjez. Cand le schimb poate.
In schimb voi nu sustineti cu nimic concret ca marca X de bujie este mai buna decat Y. Cel putin eu am incercat mai multe marci, le-am pastrat pe toate, si am ramas la cele care s-au dovedit a fi superioare in aceiasi gama de pret.
Iar despre modulul de memorie si despre fitele pe care le poate face se pot povesti multe. Vezi ca ai de rezolvat o problema la Loganurile echipate cu GPL moncher tongue.gif legata de chestia asta. Daca ai sta mai putin pe forumuri poate ai avea succes tongue.gif Citeste putin in urma sa vezi argumentele pe care le-am adus, sub forma de sfat sau parere. Faptul ca voi doi le luati atat de personal denota anumite vicii in functionarea unor module din ECU personal biggrin.gif
Punct.

@djasu: atat berlinele (2 la numar, cumparate noi) cat si SN (second) sunt unele dintre cele mai bine intretinute masini de pe forumul asta, pastrate in stare cat mai apropiata de original, fara modificari estetice sau tehnice.



--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Oct 2008, 19:23
Post #130


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Cred ca ti s-a rosit limba in locul urechilor spalate la gura ca puti te dai rotund si te ascunzi dupa deget . In privinta mea brecul a fost loat cu bani jos in 99 dsn in 2002 la fel direct de la pitesti opelu e model 2008 tot la fel nou 0 km.
Nu vad sa-ti dam tie mai multe explicati.

This post has been edited by djasu82: 9 Oct 2008, 19:33


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 9 Oct 2008, 19:28
Post #131


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@djasu: atat berlinele (2 la numar, cumparate noi) cat si SN (second) sunt unele dintre cele mai bine intretinute masini de pe forumul asta, pastrate in stare cat mai apropiata de original, fara modificari estetice sau tehnice.
*

[/quote]


dr_mke - Inseamna ca tu ,cunosti toate masinile membrilor acestui forum ..... give me a break! Adevarul este ca daca modifici ceva la masina ,imediat apare rugina iar masina nu mai este bine intretinuta.

This post has been edited by Brambus: 9 Oct 2008, 19:35


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Oct 2008, 19:41
Post #132


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




E unii sunt disperati sa-si laude caruta doar ca sa fie creduli in cea ce spun. Auzi se reseteaza UCH biggrin.gif pana si cel mai slab mecanic pregatit ar rade mai rau dect gigi becali .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Oct 2008, 21:14
Post #133


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Exact, mentinute in starea originala fara modificari ieftine. A se-ntelege mereu curata si fara defectiuni de vre-un fel, consumabile de calitate buna, samd.

@djasu: gigi becali ramane gigi si in Maybach, sau dupa caz in Opel radmasa.gif

Sa revenim la bujii. Codul de NGK pe care l-ai utilizat la Nova fii bun si spune-l, sa verificam si noi daca-i corect tongue.gif Avem unele suspiciuni. In SN ai incercat NGK ? Denso cele entry level am inteles ca-ti dau un demaraj mult mai bun si ca poti rula la 40 kmh in a 5-a (la ce turatie excl.gif ) si sa mai si accelerezi (tare bine ii mai prinde motorului). Cati km ai rulat cu ele ?
Astea sunt lucruri concrete, nu povestile despre oi verzi pe pereti.

PS > cum sta treaba cu uleiul 10W-40 expertule radmasa.gif faceai gargara in acelasi stil, ca nu-i bun, ca-i prea subtire. Hai pa laugh.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Oct 2008, 00:40
Post #134


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 9 Oct 2008, 19:44)
Spune la ce interval isi reface baza de date ECU si te las in pace. [...]Iar despre modulul de memorie si despre fitele pe care le poate face se pot povesti multe. Vezi ca ai de rezolvat o problema la Loganurile echipate cu GPL moncher  tongue.gif  legata de chestia asta. Daca ai sta mai putin pe forumuri poate ai avea succes  tongue.gif Citeste putin in urma sa vezi argumentele pe care le-am adus, sub forma de sfat sau parere. Faptul ca voi doi le luati atat de personal denota anumite vicii in functionarea unor module din ECU personal  biggrin.gif
Punct.
Tu ma lasi pe mine in pace? radmasa.gif Pana acum nu ai raspuns la nici un raspuns tehnic. Te mai intreb inca o data: ce se intampla la un reset de ecu? Cand recomanzi ceva pe banii altora, fa-o cu responsabilitate. Nu cu explicatii subiective. Vezi tu, eu nu umblu dupa succese ... spre deosebire de altii care tin coada sus daca au bagat ulei esteric in motor. Probleme nu am de rezolvat, ca nu plateste Dacia sa ii rezolv problemele. Daca o face, o sa o fac.

PS. Referitor la textul de sub avatar, spune multe. Toata lumea este disperata sa isi puna texte cu prosti. Oare de ce ...

This post has been edited by IRONICK: 10 Oct 2008, 00:42


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Oct 2008, 08:29
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 9 Oct 2008, 13:19)
Bine spus in legatura cu mecanici si cu resetarea biggrin.gif chiar cum se reseteaza singur UCH sau UCE daca scaoti borna minus de la baterie ?
Chiar am rmas masca biggrin.gif cu alte cuvinte intelegem ca toate datele stocate in memoria UCH se vor sterge ... Nici la motociclete nu am vazut asa ceva si am reparat destule module care controleaza toti parametri motorului. Sau poate s-a referit ca sterge toate infromatiile incorecte pe care UCH le memoreaza si il repune din nou in parametri.
Poate dr... ne mai deschide fruntile...
*



QUOTE(IRONICK @ 9 Oct 2008, 13:27)
Nu se sterge nimic, ecu (sau uch) stie stie cand o eroare dispare. Sunt doua feluri de erori, active si memorate. Chiar daca problema s-a rezolvat, el o memoreaza.
*



Eu ma asteptam la mai multe de la voi , dar se pare ca m-am inselat !
Ce functie are UCE/UCH si ce functie are ECU ? Unde sunt situate , cu ce se ocupa , care se reseteaza si care are de-a face cu comanda injectiei ???
Vreti sa va aduc eu aminte ?
Doar cateva tips-uri : UCE/UCH este situat langa relee , in spatele sigurantelor si este cel in care intra apa si care a fost situat cu burta in sus de idiotii de la Dacia , iar ECU este unitatea electronica de comanda a injectiei si a tuturor parametrilor de functionare ai motorului , se afla langa baterie , la el se face flash-tuning , cip-tuning si alte prostioare !

Data viitoare poate va aud ca v-ati facut cip la UCE/UCH ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Oct 2008, 08:45
Post #136


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Domnu marius, UCE=Unitate de control electronic. In topicul de fata, acolo unde am folosit termenul ma refeream evident la uce INJECTIE (numit in engleza ECU sau engine control unit). Nu stiu de unde a venit referirea la UCH (poate de la djasu), care e alta mancare de peste.
Si trebuia mentionat ca dupa stergerea de adaptivi se face un test de drum cu rulare in toate regimurile inainte de returnarea masinii la client.
2 exemple de comportament al masinii dictat de parametri memorati in RAMul de adaptivi:
Logan de politie, se plimba zilnic in a 2-a la ralanti. Scos pe autostrada nu mai trecea de 90 km/h.
Peugeot 308 hdi, folosit des/exclusiv pe autostrada, la mersul in oras la 1700-2200 rpm se balbaia.

This post has been edited by einstein1984: 10 Oct 2008, 08:47


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Oct 2008, 08:58
Post #137


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 10 Oct 2008, 09:45)
Si trebuia mentionat ca dupa stergerea de adaptivi se face un test de drum cu rulare in toate regimurile inainte de returnarea masinii la client.
Da mai, printre altele si asta trebuia mentionat de userul de mai sus care tot recomanda resetarea. Degeaba am mentionat mai sus cu 10 posturi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Oct 2008, 09:00
Post #138


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 9 Oct 2008, 14:27)
Nu se sterge nimic, ecu (sau uch) stie stie cand o eroare dispare. Sunt doua feluri de erori, active si memorate. Chiar daca problema s-a rezolvat, el o memoreaza.
*


QUOTE(marius80_eugen @ 10 Oct 2008, 09:29)
Eu ma asteptam la mai multe de la voi , dar se pare ca m-am inselat !
Doar cateva tips-uri : UCE/UCH este situat langa relee , in spatele sigurantelor si este cel in care intra apa si care a fost situat cu burta in sus de idiotii de la Dacia , iar ECU este unitatea electronica de comanda a injectiei si a tuturor parametrilor de functionare ai motorului , se afla langa baterie , la el se face flash-tuning , cip-tuning si alte prostioare !

Data viitoare poate va aud ca v-ati facut cip la UCE/UCH ...
*


Eugen draga, unde zisesi matale ca Ironick face referire la UCE=UCH? Ca eu vad ca face referire le ECU, si chiar tu subliniezi ca ECU e de fapt UCE injectie.
Mai citilestele inca o data, de lamurire.
Exprimarea poate e defectuoasa cu conjunctia "sau" care trebuia sa fie "si", insa pentru informarea "cunoscatorilor" care bat campii cu gratie, atat ECU (ala de la motor, sa inteleaga toti ... romanii) cat si UCH (ala de habitaclu) retin erori (care au fost dar nu mai sunt) si afiseaza erorile active (care exista la momentul verificarii si se manifesta).
Gigaz.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 10 Oct 2008, 09:18
Post #139


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Practica ne omoara biggrin.gif Textul de sub avatar ? tongue.gif Am zis sa fac front comun cu bunul meu prieten tongue.gif Sfatul cu resetul de la el l-am primit si l-am aplicat cand am avut ocazia si s-a simtit o mica diferenta in bine. Uleiul tot el mi l-a recomandat, bujiile idem. Avand in vedere ca-s cat se poate de multumit le recomand si eu altora dupa ce le-am incercat pe pielea mea, spre deosebire de cei care recomanda chestii din folclorul automobilistic national.
Repet in final faptul c-am incercat toate marcile de bujii de care am vorbit.

Q.E.D.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Oct 2008, 09:20
Post #140


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 10 Oct 2008, 10:18)
spre deosebire de cei care recomanda chestii din folclorul automobilistic national[...]Q.E.D.
Doar atat poti? Chiar nici un amanunt tehnic?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Oct 2008, 09:49
Post #141


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Bun, si ce legatura are un DEF052 de exemplu cu discutia in cauza? Ca nu de defecte vrem sa scapam prin reset, ci de valorile meorate pentru avans la scanteie si timpi de injectie. Care ar trebui sa fie altele la folosirea unor bujii noi, care se comporta altfel decat cele vechi si obosite.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 10 Oct 2008, 09:55
Post #142


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Doar poze cu electrozii diverselor tipuri si marci de bujii. Tehnicalitatile le stiu altii mai bine.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Oct 2008, 10:02
Post #143


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parera mea umila, mai de necunoscator:
Dupa resetare ECU (na, sa fie lumea multumita sa nu se faca mai stiu eu ce confuzii) incarca niste valori pentru injectie "default". Iar aceste valori "default" trebuie sa mearga pe orice motor, cu orice benzina, cu orice stare a filtrelor/consumabilolor, cam cu orice stare cat de cat normala a injectoarelor etc (n.b. - in limitele recomandate de producator).
Asta inseamna ca valorile de injectie/avans sunt cele maxime, pentru a fi siguri ca masina va merge, ca nu se va opri motorul sau va merge neregulat.
Ulterior, ECU va incerca optimizarea acestor valori in 2 scopuri: reducerea consumului si incadrarea in normele de poluare. Acest lucru se face fie in timp, fie rapid prin procedee speciale (unul mentionat si de ironick la treaba cu autostrada la care multi vad putini pricep).
Si dupa o anumita perioada setarile de ECU vor intra pe valorile optime standard ale motorului respectiv (care pot diferi de la motor la motor, fie din cauza de galerie de admisie, de compresie in cilindrii, de nivel de infundare a injectoarelor etc).

Pe scurt: e normal ca dupa "resetare" sa traga motorul mai bine, ca merge pe valorile maximale de injectie (deci si consuma mai mult) insa in timp acelel valori sunt readuse in parametrii optimi de functionare, si masina va trage la fel ca inainte de "resetare", numai ca acum soferul e obisnuit incetul cu incetul cu "scaderea" performantelor motorului si nu-si mai da seama.

Parerea mea de 3,5 lei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Oct 2008, 10:08
Post #144


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Klaus, nuuuuuu .... mi-ai stricat jucaria, eu cu cine ma mai distrez acum ??
dr_mKe, daca tot ai spus ce te pricepi la module de memorii, spune in ce zona se afla calibrarea la un Sirius 32 si ce marime are.
einstein1984, nu ai putea sa spui la nivel de DINJE?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 10 Oct 2008, 10:19
Post #145


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dupa resetare s-a lasat motorul sa functioneze circa 10 minute la ralanti, apoi s-a iesit pe drum (masina era cu inginerul de rigoare la bord & clip) si s-a rulat dupa indicatiile lui, inclusiv in sarcina maxima.
Daca te rog sa-mi arati mana, ce-mi arati ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Oct 2008, 10:27
Post #146


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aha, deci de fapt lumea nu stia ce face "resetarea", cauzele manifestarii ei, dar o dadea sus si tare ca stie, ca e asa, ca pe dincolo.
Super tare, ce sa spun.
Keep up the good work, mr. dr.! up.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Oct 2008, 20:50
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Deci era vorba de bujii ?
De care folositi , ce marci , ce modele , aveti si ceva poze cu ele ?

Vad ca ultima pagina a fost scrisa NUMAI de persoane care NU au sau nu mai au Solenza si nu cred ca este vorba despre bujii .

Vad ca unii nu se mai deranjeaza nici macar sa treaca marca de masina pe care o detin pentru ca sunt atot-stiutori in toate mercile si modele , iar teoria ii da afara din casa si nu-i lasa sa doarma !

Pacat de cunostintele voastre si de timpul in care le-ati acumulat , pentru ca le folositi in ultima vreme numai pentru a face misto de altii care ori din greseala ori din nestiinta o comit !

This post has been edited by marius80_eugen: 15 Oct 2008, 20:54


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Oct 2008, 09:24
Post #148


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




marius80_eugen, tu te droghezi? Ca numai tampenii debitezi. Nimeni nu a facut misto pe topicul asta. Doar a fost atrasa atentia cuiva care recomanda reset de ecu, fara sa aiba nici o idee de procesul in sine. Aici nu o fost vorba de o greseala. Citeste din nou ultimele posturi, ca poate o sa intelegi. Voua va place sa credeti in niste mituri de service si cand va atrage cineva atentia, nu stiti cum sa il combateti fara sa aveti habar de ce se intampla.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Oct 2008, 10:27
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu cred in nici un mit de service pt ca urasc service-urile si prefer alte mijloace de reparatie mai putin ortodoxe , dar sanatoase buzunarului !
Am citit , nu ma droghez si nici nu am de gand , la aceeasi concluzie am ajuns : aici este vb de bujii si tot despre voi e vb cand spun ca nu aveti masinile trecute prin avatar , nu aveti Solenza si o dati in balarii cu reseturi , in loc sa vb despre bujii . Nu ma luati ca prin toba gadilati motorul ca e drum lung !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Oct 2008, 10:33
Post #150


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 5 Oct 2008, 20:25)
Daca ai unde merge in service fa-ti si un reset de ECU cu ocazia schimbului de bujii si consumabile. Vei simti diferenta
Repet, aici este vorba de o recomandare gresita facuta de cineva dupa schimbarea bujiilor. Ce nu intelegi din asta?
Referitor la avatar si semnatura, de cand este obligatoriu?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:28
Forum Renault