DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Solenza... Se poate monta 1.4, 16 valve? Dar 1.6?

Adrian_Solenza
post 24 Sep 2004, 19:06
Post #1


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Am si eu o mica curiozitate... Am inteles ca se poate monta motor de 1.4 16 valve pe Solenza! Adica trebuie doar sa se modifice chiulasa (16 valve) , practic pistoanele raman acolo, se schimba electromotoru si computeru :!: Si toata afacerea asta sunt curios cat ar costa :?: Daca teoretic se poate, la cutie nu ar trebui umblat ? Adica sa i se schimbe rapoartele cumva, sa fie mai sprintena? Eventual si o toba de inox, care sa mai ia 5 cai... Sa zic ca daca afacerea ar urca pe la 1500 - 2000 euro ar merita... Asta ar insemna vreo 90-100 cai pe o Dacie, nu? Acceleratia ar fi undeva pe la 10 sec, vit... Viteza nu ma interseaza, caci fizic masina nu cred ca rezista peste 180 km/k, cat imi arata acu acum :!:

Poate si cu niste modificari la amortizoare, pneuri mai late.. etc.. Eu chiar am in minte sa fac lucrul asta, dar dupa ce iese din garantie... Si probabil cand va aparea Logan 1.4 16 valve, sa fie motoru mai ieftin wink.gif si sa se gaseasca in reteaua Dacia ...
Am in vedere faptul ca decat sa investesc imi iau MASINA, dar mie imi place fata indivizilor cu Cielo care mor de ciuda ca ii fac... Va dati seama cum ar fi sa ma dau la 1.6, 16 valve :?:

Tin sa mentionez ca vreau sa o modific pt ca Loganu nu ma atrage! (masina de familie, si cum eu nu vreau asa ceva decat peste 7-8 ani...)

Si era sa uit... Discutia pt 1.6 16 valve exista pt Solenza :?: Am impresia ca totul ar fi exagerat de scump, si masina nu ar face fata la 120 de cai si acc sub 10 sec, mai ales ca are sub o tona... Teoretic motoru de 1.6 se pupa cu preaminunata cutie de 'laguna 2' :?: Daca as avea destui bani (caci minte bolnava am destula laugh.gif laugh.gif laugh.gif ) pot pune chiar si 1.6 pe Solenza :?:

PS - va rog sa nu luati topicu la misto, cu posturi de genu : se rupe de la jumate masina, crapa parbrizu de la acceleratie biggrin.gif ... vreau raspunsuri serioase, eventuali preturi/piese necesare...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 24 Sep 2004, 22:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




E o idee interesanta.Si eu ma gandeam la acelasi lucru in legatura cu motorul.Ca in rest i le-am facut pe toate(chip,tobe inox,filtru sport,etc).Sunt multumit de cum merge acum nu zic.....dar totusi parca as vrea mai mult.Fara sa imi iau alta masina.Mie imi place SLZ !!!
Eu zic sa incerci sa cauti pe la dezmembrari.Pe la Brasov si pe la Buzau am inteles ca ar fi cei mai dotati.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 25 Sep 2004, 09:36
Post #3


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




QUOTE
Zzero ti-am vazut ieri masina parcata parca la Pizzeria Maria. Pe B-dul Mamaia aproape de Delfinariu. Ce pisici aveai pe capota ca era murdara rau si parca ai fi avut actibild pe ea si doar ce il deslipisei. Arata misto, mai ales tobele de inox. Ambele functioneaza? Ca parca aia din dreapta era curata.


Referitorul la postul tau de sus laufery6 condisera deja ca ai un al doilea avertisment de la mine. Macar puteai pune in "OFFTOPIC" in fata si nu iti faceam nimic. Asa.. iti sterg postul si te premiez cu un avertisment.
Acum reefritor la topic Adrian vezi ca se pusese un topic de GeorgeB parca cu motoare noi de renault
http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=413 ( aici e linkul de pe forumul de la reno ) si http://www.argus-pieces-auto.com/modele_25...gorie_G100.html ( aici ai linkul cu motoare direct). - Aici ai motoare de megane
http://www.argus-pieces-auto.com/modele_24...gorie_G100.html
( aici ai motoare pentru renault clio)
Sfatul meu daca tot vrei sa faci modificari iei unu motor de acolo ( stii ca e nou si speri sa nu ai probleme cu el) il pui pe ala si din vanzarea astuia iti mai recuperezi o parte din investitie.
Oricum dpdv al meu este mult mai practic asa.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Sep 2004, 10:15
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Motoarele respective nu sunt noi, sunt sh-uri din dezmembrari. (cel putin atit am inteles eu cu franceza mea de balta)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 25 Sep 2004, 10:36
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




si pentru a raspunde intrebarii tale : nu se poate monta chiulasa de 1.4 16v.

ce poti face la motor usor si rapid:
filtru direct
injectoare de 1.6
chip

asta da.

traseu complet inox - vezi www.borla.ro


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 25 Sep 2004, 15:11
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




e si ce e asha rau ca sunt Sh!
GeorgeB si motoru cu tot nu poti sa il schimbi?
frumos at fi sa pui un motor de clio williams ... problema e daca incape si daca nu ai prb. la RAR! si daca te tin franele smile.gif


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 25 Sep 2004, 15:26
Post #7


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




asta e si nedumerirea mea... oricum tot ce am in cap fac dupa ce dispare garantia... Cat despre RAR, nu stiu ce sa zic! Franele vin dupaia, caci este un traseu logic, nu intai iti pui frane si dupaia motor.. Mai intai s-a inventat avionu si dupaia parasuta :!:

George B : cat costa ce ai enumerat tu mai sus si cat castig eu la operatiunea asta :?: Ma refer la putere/ nr.cai :!:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 25 Sep 2004, 16:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




eu ma indoiesc ca ajuta sa pui injectoarele de pe 1.6 fara sa maresti debitul de aer.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 25 Sep 2004, 22:14
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Adrian_Solenza, cred in momentu cand itzi ui un motor de 1,8 de clio (132 hp) sau unu de clio williams (2000cc - 183 hp) tre sa te gandesti foarte bine si la frane sa te gandesti daca pot asigura o franare eficienta ... daca tin franele vechi daca trebuie unele noi daca itzi trebuie abs .. daca se potriveste cat costa ....... in momentu in care itzi pui un motor asa puternic tre sa faci si o mica inspectie a caroseriei sa vezi daca exista partia care pot crea probleme pot sa zdrangane ... sa vezi daca te tin lonjeroanele daca incape motoru etc etc ........... intelegi tu avionu nu a fost proiectata fara aripi sau fara tren de aterizare! daca tot ai timp pana cand iese din garantie intereseaza-te ... eu zik sa nu itzi pui motor de 1,6 ka nu merita efortu adika aia 20 de cai sau 25 cati sunt ei nu merita asha mare efort bine daca itzi pui 1,6 cu 16v e ceva mi bun dar oricum..... nu e un motor super bine facut e un motor slabut! ceea ce nu e valabil pt 1,8 de 135hp si pt williams care sunt motoare bune!
si faza cu raru e destul de groasa ca daca nu itzi omologeaza aia ai rupt-o in fericire!


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 26 Sep 2004, 10:57
Post #10


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Da mai am notat ce ai zis tu... Dar nu trebuie sa ai imi montez frane decat daca o sa fug super tare cu ea... La mers linistit nu cred sa apara probleme :!: Franele dew pe Solenza nu fac fata nici macar la mers sportiv cu motorul ei, d'apoi cu 1.4 16valve... O sa ma mai intersez si de cum se potrivesc motoarele, cum e cu raru, etc :!: Sper ca o sa apara logan 16 valve, atunci o sa fiu mult convins sa imi montez altceva... Sau cine stie, imi iau un Logan 16 valve si am terminat toata tevatura...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Sep 2004, 11:04
Post #11


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Mirelush, tocmai ti-ai luat un avertisment pentru folosirea un limbaj tip mirc . macar daca ar fi fost folosit pe intregimea intregului post !!!

te rog sa iti modifici postul sau acesta dispare !

si invata sa folosesti si matale tasta ENTER !


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 26 Sep 2004, 11:18
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




:!: Offtopic :!: GeorgeB, imi cer scuze daca a cazut pamantu ca am scris eu trei K in loc de C! Cred ca era vb de masini si nu cred ca deranjaza asa mult un K in fine (sa sti ca si mircu a avut tot scopu de forum .. era conecput ca un fel de forum real time , daca acuma e folosit aberant asta e altceva .....) Cat despre entre acolo imi cer scuze serios ca am tastatura cam stricata (enteru si spaceu si inca cateva butoane se apasa urat)
Adrian_Solenza, intereseaza-te de motoare daca se potrivesc , ca si eu sunt curios! :mrgreen:


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 26 Sep 2004, 11:22
Post #13


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




OFF--Iti fac eu cadou o tastatura
On. Nu se pot pune pe SlZ, nu e loc


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Sep 2004, 11:22
Post #14


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




conform regulamentului , articolul 2 punctul g)
QUOTE

g) Forum-ul nu este chat. Drept urmare nu se recomanda folosirea in exces a pictogramelor emotive si a scrierii cu sh, tz,


acest punct este acolo tocmai pentru a nu degenera in altceva decat ce este acum forumul .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirelush
post 26 Sep 2004, 11:33
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Offtopic : sper sa imi iau si eu tastatura zilele astea (am avut multa treaba saptamna
trecuta si nu am avut timp si de asta) .. ca vreau sa imi iau neagra smile.gif ca si asta veche e neagra!
nu cred ca am flosit prea multe pictograme , si am corectata msgu in mare!
On : mai e ciudata ca nu se potrivesc ... williams e mare deci iese din dicutie .... dar ale de 1,6 si 1,8 si ale sunt prea mari? ...... din moment ce a intrat dieselu ala de 1,9 nu vad dc nu se poate pune un motor de 1,6 benzina sau 1,8 !!
Dar te cred pe cuvant ca nu merg, pt. ca nu stiu date exacte.


--------------------
Mirel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 3 Oct 2004, 23:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Prin intermediul unui prieten care se ocupa de curse de masini aici in Cta, am luat legatura cu un tip de la Pitesti(Uzina Dacia) care se ocupa de preparat Dacii pt. raliu.L-am intrebat cam ce modificari -ar putea face la motorul de SLZ.Stiti ce mi-a spus....
Ca doar ce a terminat de preparat un astfel de motor si ca acum este in teste cu el.A spus ca daca o sa tina si nu o sa apara probleme va fi ceva super misto.Nu a vrut sa imi dea mai multe detalii.A zis sa il sun peste 2 saptamani ca sa imi spuna cum au decurs testele si cat m-ar costa sa il modific.A zis ca deocamdata nu a facut calculul la cat a costat toata distractia.Tipul a fost foarte secretos.A zis ca mai intai vrea sa fie sigur ca a iesit cum trebuie si dupa aia vorbim.
Va dati seama ca deja am inceput sa tai zilele din calendar.Sper sa ajung cat mai repede la Pitesti.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanB
post 19 Oct 2004, 03:19
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 September 04
From: Bucuresti




ei? ne spui si noua?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 19 Oct 2004, 19:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Ce pot sa va zic este ca am vorbit cu baiatul si ca saptamana viitoare ma duc la el sa ne apucam de treaba.Ma p*s pe ea de garantie.Fac eu rost de alt motor daca asta crapa.Ca aia din fabrica la fura pe banda rulanta.Daca vreau imi iau motor cu totul.
O sa dureze, a zis el, cel putin 4 zile si se va interveni fizic asupra motorului.
Mai multe dupa ce il fac.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 20 Oct 2004, 09:38
Post #19


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian_Solenza @ 25 Sep 2004, 17:26)
...............
Mai intai s-a inventat avionu si dupaia parasuta :!:
...................
*



off topic
cica pe parasuta a inventat-o da vinci cu vre-o 500 de ani inainte de aparitia avionului.
daca vorbim de "parasuta" - aia e de cand lumea, nu cred ca a trebuit sa fie inventata



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 20 Oct 2004, 20:09
Post #20


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




off topic again: Oamenii mureau pt ca nu puteau parasi avionul in zbor.. Am vazut un documentar pe Discovery, foarte frapant de altfel... Oameni care mureau odata cu prabusirea avionului din diverse motive: lipsa combustibil, defectiune tehnica sad.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_RedRiver_x
post 9 Nov 2004, 20:04
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 November 04




QUOTE(Adrian_Solenza @ 24 Sep 2004, 19:06)
Am si eu o mica curiozitate... Am inteles ca se poate monta motor de 1.4 16 valve pe Solenza! Adica trebuie doar sa se modifice chiulasa (16 valve) , practic pistoanele raman acolo, se schimba electromotoru si computeru :!: Si toata afacerea asta sunt curios cat ar costa :?: Daca teoretic se poate, la cutie nu ar trebui umblat ? Adica sa i se schimbe rapoartele cumva, sa fie mai sprintena? Eventual si o toba de inox, care sa mai ia 5 cai... Sa zic ca daca afacerea ar urca pe la 1500 - 2000 euro ar merita... Asta ar insemna vreo 90-100 cai pe o Dacie, nu? Acceleratia ar fi undeva pe la 10 sec, vit... Viteza nu ma interseaza, caci fizic masina nu cred ca rezista peste 180 km/k, cat imi arata acu acum :!:
Poate si cu niste modificari la amortizoare, pneuri mai late.. etc.. Eu chiar am in minte sa fac lucrul asta, dar dupa ce iese din garantie... Si probabil cand va aparea Logan 1.4 16 valve, sa fie motoru mai ieftin wink.gif si sa se gaseasca in reteaua Dacia ... 
Am in vedere faptul ca decat sa investesc imi iau MASINA, dar mie imi place fata indivizilor cu Cielo care mor de ciuda ca ii fac... Va dati seama cum ar fi sa ma dau la 1.6, 16 valve :?:
Tin sa mentionez ca vreau sa o modific pt ca Loganu nu ma atrage! (masina de familie, si cum eu nu vreau asa ceva decat peste 7-8 ani...)
Si era sa uit... Discutia pt 1.6 16 valve exista pt Solenza :?: Am impresia ca totul ar fi exagerat de scump, si masina nu ar face fata la 120 de cai si acc sub 10 sec, mai ales ca are sub o tona... Teoretic motoru de 1.6 se pupa cu preaminunata cutie de 'laguna 2' :?: Daca as avea destui bani (caci minte bolnava am destula  laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif  ) pot pune chiar si 1.6 pe Solenza :?:
PS - va rog sa nu luati topicu la misto, cu posturi de genu : se rupe de la jumate masina, crapa parbrizu de la acceleratie biggrin.gif ... vreau raspunsuri serioase, eventuali preturi/piese necesare...
*



16 valve nu inseamna 2 axe cu came? Eu asa stiu, da nu's expert, nu saritzi smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - IS 77 KAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Nov 2004, 20:05
Post #22


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




NU MAI DA QUOTE LA TOT MESAJUL . vezi ca ai si un buton : fastreply !!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLK
post 15 Dec 2004, 14:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(zzero @ 19 Oct 2004, 19:34)
Ce pot sa va zic este ca am vorbit cu baiatul si ca saptamana viitoare ma duc la el sa ne apucam de treaba.Ma p*s pe ea de garantie.Fac eu rost de alt motor daca asta crapa.Ca aia din fabrica la fura pe banda rulanta.Daca vreau imi iau motor cu totul.
O sa dureze, a zis el, cel putin 4 zile si se va interveni fizic asupra motorului.
Mai multe dupa ce il fac.
*



nu ai mai rezolvat nimic? suntem multi curiosi pe aici biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 - B-52-VYK
Dacia Alpine 54CP - OARE?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 15 Dec 2004, 17:25
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta






--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 15 Dec 2004, 18:01
Post #25


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Avand in vedere ca ce era de discutat pe tema acestui topic s-a facut si ca exista inca unu aproximativ identic asta va fi inchis si va dispare


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:03
Forum Renault