DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AJUTOOOR, zgomote fata

naspet
post 28 Feb 2008, 00:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 February 08




Salutare !!!
Am o Solenza 1,4 la care am niste zgomote destul de ciudate:
1 In momentul cind suspensia fata are o destindere rapida aproape de cursa maxima pe stiinga se aude un zgomot destul de urit (...scirtiit....)
2 Pe drum drept nu e aproape nici o problema dar cind sunt denivelari scirtie toata
Mentionez ca am fost in service si am schimbat toate amortizoarele plus bucse bara stab plus corp bileleta stinga schimbarea am facut-o la 65.000
am facut vre800 de km si m-am intors la service a testat omul de la ei dar cica sa mai merg 2-3 zile apoi sa ma amai intorc
Ajutati-ma va rog frumos ca nu stiu ce ar trebui sa le spun oamenilo de la service (crdeam ca sunt mai competenti)........


--------------------
dacia solenza 5454545
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimaridum
post 28 Feb 2008, 18:33
Post #2


MEMBRU INDEPENDENT


Group: Members
Posts: 330
Joined: 25 September 07
From: Bucuresti




si eu am avut aceiasi problema si i-am schimbat amortizoarele cu tot cu flanse si bucsile si tampoanele de la motor iar acum nu se mai aude nimik


--------------------
Mercedes W123 1979/2400 D - .......??
EX:Opel Ascona 1985
EX:Ford Transit 1985
EX:Mercedes 190 E si 230 TE
EX:1300,1310,1400 Break,2X Solenza.

FAN DACIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 28 Feb 2008, 21:04
Post #3


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Scartaiala de care zici poate fi de la:

1.) Arcu` care freaca in flansa(a prins namol si face ca toate alea)

2.)Rulmentu de sus de la amortizoare.(se gaseste in targ)


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Feb 2008, 21:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Acel rulment nu are nici o treaba cu destinderea arcului si a amortizorului , ci numai cu virajele si troncanelile scurte !

Daca tot ce se intampla este acel scartait , poti incerca sa pui putin ulei in capetele amortizoarelor fata si te lasi de cate ori pe fiecare parte pana cand se absoarbe putin ulei . In cateva zile vei observa daca mai face sau nu acel scartait .

NU te sfatuiesc sa umbli la amortizoare daca nu esti sigur care ceva este defect . E o nebunie intreaga , cu o presa de arcuri , cu toate suruburile care in timp se duc filetele la ele ... mie personal mi-e scarba sa mai umblu la amortizoare .
Apoi ... de banii cu care rezolvi o perioada de timp acel scartait ( pentru ca in timp va reveni ! ) ... cumperi boxe mai puternice si o isonorizare mai buna ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 28 Oct 2008, 13:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Desi e cam demult, ai rezolvat problema?
Cam aceeasi problema o am si eu (scartzait pe destindere cand trec peste denivelari - nu toate, numai damburile alea de redus viteza de la treceri de pietoni). Pare asemanator cu problema dezbatuta in topicul asta, m-ar interesa daca sti concret cum ai eliminat-o. (Bucsi bara stabilizatoare noi, in cazul meu, fara jocuri in alte articulatii, cel putin asta a fost verdictul la ITP). Mai am un zgomot daca misc volanul stanga dreapta (cursa scurta) cu motorul oprit (sa fie efortul mai mare, am servo), se aude ca si cum ceva loveste undeva, parca se si simte un pic in podea, asta cred ca e de la caseta, zgomotul de impingator, dar nu cred ca are lgatura cu scartzaitul la trecerea peste damburi. In alte conditii (drum drept, gropi, macadam, curbe, viraje stranse, plecat sau oprit) nu se aude nici un zgomot (scartzait, troncanit...).


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:53
Forum Renault