DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare Bluetooth built-in, Gestionare radio - telefon - aux

adrian_c
post 14 Sep 2010, 10:35
Post #1


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salutare,

Am o intrebare pentru cei care au bluetooth in masina din fabrica si folosesc GPS pe telefon.

Sursa problemei : Eu folosesc telefonul personal ca si GPS (Nokia N95 cu Tomtom/Garmin si Copilot). Cand telefonul este conectat cu casca bluetooth asociata sunetul (convorbiri + indicatiile GPS) se aude in casca si nu in difuzorul telefonului.

Vreau sa imi cumpar o masina cu bluetooth incorporat din fabrica si as vrea sa stiu cum este gestionata conexiunea telefonului cu masina.

Intrebari : In momentul in care suna cineva pe tel poti raspunde de la butonul de pe volan si sunetul se aude in boxele masinii, insa as dori sa stiu daca si :
- indicatiile GPS se vor transmite la fel (adica sa nu fie nevoie sa apesi pe vre-un buton de la masina);
- bluetooth-ul masinii stie sa gestioneze automat conexiunea cu GPS-ul, in sensul ca atunci cand tipa vorbeste radio sa se diminueze sau sa fie intrerupt si sa se aude vocea Oanei.

Multumesc anticipat !

This post has been edited by adrian_c: 14 Sep 2010, 10:52


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaB
post 18 Sep 2010, 21:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 14 November 09
From: T i m i s o a r a




Daca doua aparate se conecteaza bluetooth (in afara de modul telefon), vei auzi doar ce transmite unul catre celalalt.
Mai ecact, daca asculti muzica de pe telefon prin sistemul bluetooth integrat al masinii vei auzi doar muzica de pe telefon, la fel si in momentul in care folosesti navi de pe telefon, fie asculti doar indicatiile navi, fie asculti radio.
Acest lucru se intampla deoarece sistemul integrat foloseste conexiuni distincte pentru utilizarea telefonului ca atare si a unei alte surse prin conectivitate bluetooth (nu neaparat telefon, ci orice aparat care stie sa se conecteze prin aceasta tehnologie).


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dinamique - VANDUT!!!
Hyunday Tucson 2007 - De Vanzare 7900 Euro
BMW 3-er E90 2008 - Vandut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:03
Forum Renault