DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cu Dacia Duster prin tara si nu numai ..., povesti, povestiri, idei de weekend si vacanta

tavi_ro
post 30 Jul 2014, 09:36
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Drum bun spre casa, fara evenimente. Aveti grija de voi.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 30 Jul 2014, 09:55
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Na

6167 Neustift im Stubaital – Cluj-Napoca
There are 2 suggested routes

A1 E60
E71 E60
Costs
111.94 € with a Diesel vehicle
Toll 2.50 € | Petrol 84.55 € | Road tax 24.89 €

Time
13h50 with 07h20 on motorways
Distance
1159 km with 763 km on motorways...............pentru comparatie

Am uitat...4x4 folosesc rar, in special iarna cind ma duc la padure....in noroi nu m-a prea bag..ma simt mai sugur cu el cuplat in zone sa le zicem dificile....de concurat nu concurez cu nimeni...folosesc mai des AUTO cind merg tare pe drum umed, m-a si ajutat de citeva ori.
4x4 m-a scos de 2 ori cind am intrat cu fata in sant cu burta pe malul santului.
Odata am incercat un drum in padure cu noroi, degeaba 4x4 cu cauciucuri de oras.

Pour les conaisseurs...am venit cu Fiat Ducato diesel de la Bors pina in Huedin ( 100 km ) cu benzina, din greseala...acolo am golit rezervorul. De atunci am mai facut 175.000 km cu duba, nu are nici pe dracu'.



--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 6 Aug 2014, 09:40
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




3 august 2014 Dambu Morii - Cabana Piatra Mare - Varful Piatra Mare, traseu de 11 ore - 18km
Cel mai lung traseu de pana acum pentru 1 zi. Urcare continua 6 ore, portiuni abrupte, noroi, grohotis. Urcand prin padure am remarcat o multime de brazi marcati pentru taiere, cam 70%. Deja a inceput marea defrisare din zona Dambu Morii. Respectivii brazi s-au uscat...nu am inteles cum au reusit performanta....
Traseul are portiuni spectaculoase, peisajele sunt superbe. Brasovul se vede foarte bine, precum si Releul de pe Postavaru, Crucea de pe Caraiman si releul de pe Costila. Mancarea la cabana Piatra Mare buna, apa de izvor excelenta. Un peisaj de vis care nu poate fi reprodus in cuvinte . Traseul nu este foarte greu dar cam lung iar faptul ca urci continuu nu e prea placut. Dar cu un pic de antrenament e ok.
Drumul spre casa a fost marcat doar de o coada infinita de masini intre Predeal si Comarnic, un sinucigas care a intrat in depasirea coloanei si s-a bagat direct peste mine cand a vazut ca din fata venea doar un "mic" autocar.. Si in Ploiesti, unu cu gipan a considerat ca e sub demnitatea lui sa stea cuminte in spatele masinii oprite in fata lui, asa ca a intrat scurt in depasire. Din sens opus, la 15m, veneam eu, incet si cu grija. Am oprit...etc. Ce naiba are Dusterul asta de sunt din ce in ce mai multi care vor sa il faca piese de schimb ? Cand aveam passat-ul nu aveam asemenea "emotii" in trafic, si nimeni nu incerca sa "ii dea la radacina". Necesita Dusterul ceva "imbunatatiri" sa arate mai "fioros"? Bullbar ceva? Din cate stiu eu nu sunt omologate si nici nu cred ca se pot omologa la RAR....

Si ceva poze:

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157646163353172/

Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 6 Aug 2014, 09:44


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 4 Sep 2014, 13:00
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




18-24 August s-a concretizat intr-un miniconcediu in Retezat, cu cazare la pensiunea Retezat din Campul Lui Neag.
Pensiune dispune de un manej in care am "testat" un cal putere. Din pacate statea cam prost cu suspensiile asa ca ca in momentul in care isi lua viteza la galop deja ma gandeam cu jale cu ce am gresit de m-am urcat pe un asemenea instrument de tortura. Dar copii si adultii cu gabarit redus s-au distrat foarte bine.
Primul drum mai lung a constat in vizitarea Izbucului Cernei adica izvoarele Cernei. Din pacate DN 66A ( cum o fi ajuns drum national ?) s-a dovedit o incercare serioasa pentru amicul meu posesor de Logan. Pana la izvoare sunt cam 20km de drum forestier din care unele zone sunt chiar periculoase. La intoarcere, in urcare, loganul a derapat pe pietris si s-a oprit la 15 cm de o prapastie de 200m adancime. Si dusterul s-a scufundat in grohotis dar multumita integralei a reusit sa iasa, destul de greu, dupa ce s-a oprit si motorul o data. Peisajele sunt superbe, Cerna izvoaraste dintr-un versant de munte cu un debit destul de mare. Am continuat drumul pe minunatul "DN" Pana la Lacul "Valea lui Iovan" de unde ne-am intors la pensiune.
Traseele pe munte s-au rezumat la Cabana Buta - Taul Butii cam 5 ore pe jos. Am urcat pana "La Beciuri", cu dusterul, in apropiere de cabana Buta. Drumul forestier a inceput cu macadam si s-a terminat cu bolovani atat de mari incat am fost nevoit sa urc cu rotile pe ei ca sa nu sparg diferentialul spate. De data asta dustericiul a inceput sa protesteze, iar suspensia sa scartie destul de tare. A fost cel mai greu traseu de off-road de pana acum. Abia dupa parcurgerea lui mi-am dat seama de ce se uita cam ciudat la mine posesorul Patrolului de la pensiune (care facea excursii contra cost pe drumuri de acest fel). Inca un drum de 5 ore de data asta doar pe jos pana la Stana Scorota si o vizita in pestera numarul 4, pestera neamenajata, au incheiat drumetiile lungi in Retezat. Vizita in pestera a fost spectaculoasa si foarte riscanta, am fost la cativa cm de dezastru. Din cauza ca aveam doar 2 lanterne mici de tot si lampa de asistenta de la DSLR, un prieten a fost la un pas sa experimenteze o cadere de 22m intr-un put din pestera dupa ce a alunecat pana in marginea lui, intr-o bezna aproape completa.
Plimbari de seara pe diferite trasee in jurul pensiunii si o incercare de intoarcere la stadiul de primata prin copacii din Parcul Aventura au incheiat sejurul in Retezat. Ultima proba de traseu pe inele te solicita serios mai ales cand ai o varsta si o greutate ceva mai mare. Totusi e o experienta interesanta.
Drumul de intoarcere prin Valea Jiului a fost marcat de multe semafoare si o oprire scurta la manastirea Lainici.
Ceva poze si scurte clip-uri : https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157646730291260/
Drumuri faine tuturor.

5 Sep 2014
Cateva completari.
Unul din cele mai frumoase locuri din calatorie a fost Valea Marii, localizata langa Campul Lui Neag, cu 2 cascade superbe. Una de 35m numita si cascada Lazarului si una mai mica numita cascada Valea Marii. Drumul pana la cascade este nemarcat dar usor de gasit. De pe drumul forestier spre Cabana Buta se ramifica 2 drumuri pe care se ajunge destul de usor la cascade. Pana la bifurcatie se poate ajunge cu orice tip de masina.
Drumul spre satul Cerna pe celebrul DN66A din cate am inteles e intrerupt de o masiva alunecare de teren. Asa ca o vizita la Cheile Corcoaiei se pare ca se face dinspre Herculane. Eu din pacate nu am reusit sa ating si acest obiectiv.
In ciuda faptului ca nu am vazut vipere se pare ca sunt foarte multe in zona Retezatului, cel putin un cioban afirma ca a omorat 17 vipere anul acesta. Asa ca multa grija si nu parasiti potecile marcate. In Taul Butii, ziua la amiaza, 8 ursi au reusit sa distruga o turma de 250 mioare, intre jnepeni, dar si pe cioban. Mai nou, tot la afirmatia ciobanilor, se pare ca ursii vaneaza canii de la stana.
Despre Duster numai cuvinte de lauda, dar sigur mersul pe drumuri gen albii de rau nu este pentru el. Vad ca si-a mai revenit din scartaieli, eu cel putin o sa incerc sa evit drumurile de acest fel in viitor. Dar pentru amatorii de off-road, dotati cu agregate ceva mai aproape de realitate, zona Retezat este super.
O ultima recomandare, pentru amatorii de vizitat pesteri neamenajate neaparat lumina cat mai multa, bocanci, si eventual o coarda de asigurare/casca. Oricum senzatiile intr-o asemenea pestera sunt unice, nu se regasesc in pesterile amenajate.
Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 5 Sep 2014, 08:20


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 10 Sep 2014, 07:30
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




6 septembrie 2014. O tura faina pe Brana Caraimanului si releul de pe Costila. Traseul pe brana este relativ usor dar totusi necesita ceva atentie. Peisajele sunt de exceptie. In premiera am vazut si capre negre in mediul lor natural. Pentru o zi de week-end este un traseu foarte frumos. Merita din plin sa mai lasi Dustericiul si sa faci cate o plimbare mai lunga pe jos. Traseul total a fost de 8 ore.
Si ceva poze:

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157647413405175/

Drumuri faine tuturor.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 17 Sep 2014, 09:13
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




12-14 septembrie 2014 un week-end la mare. Spre bucuria mea lume putina, apa calda, vremea super. Am revazut delfinariul dupa 40 de ani, ma gandesc cu nostalgie cat de repede au trecut anii..
O plimbare cu telegondola a incheiat sejurul.
Cu ocazia aceasta dustericiul a ajuns la 30 de mii de km. Comportament ireprosabil pana acum. Doar zgomotul pe autostrada la viteze mari imi da dureri de cap. La 120 deja nu se mai intelege ce se vorbeste la radio.

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157647289985778/

Drumuri faine tuturor.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 26 Sep 2014, 20:52
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




20 septembrie 2014 Pasul Bratocea - Culmea Bratocea - Tigaile Mari . Dustericiul din dotare chiar nu are stare. Te imbie tot timpul la calatorii. Asa ca un traseu pentru o zi s-a concretizat intr-o plimbare usoara in Ciucas. Atmosfera in acesta perioada este o adevarata incantare, cerul de un albastru pur, splendid pentru a admira peisaje de exceptie. Pentru amatorii de ceva off-road drumul pana la releul de TV este bun, fara complicatii prea mari. De data asta am lasat dustericiul langa o stana nu prea departe de inceputul drumului forestier. Am ajuns relativ repede la releul TV dupa care cu un pic de efort am intrat in golul alpin. Cuvintele sunt prea sarace ca sa exprime frumusetea locurilor asa ca va indemn la o plimbare prin acele locuri.
Va las in compania catorva poze/clipuri.

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157647995214632/

PS: din pacate vad ca am ramas cam singur in acesta zona....dar sper ca cele scrise de mine sa fie un indemn spre calatorii pe drumuri montane, si nu numai.

Pot sa zic ca alegerea dusterului a fost o alegere excelenta, nu neaparat prin performantele, confortul, siguranta mai mult sau mai putin bune ale masinii ci prin deschiderea care a oferit-o, posibilitatea ajungerii pe drumuri forestiere, si de aici pe carari de munte pe jos. In cei 2 ani si jumatate, datorita acestei masini starea mea de sanatate a ajuns la cote ridicate. Dintr-un om destul de bonav, care statea mai mult in casa, am ajuns la drumuri lungi, pe jos, la un chef nou de viata. NU va zic ca astept acum cu nerabdare fiecare sfarsit de saptamana. Va recomand tuturor o masina de acest tip, nu neaparat duster.
Singura mea parere de rau a fost rautatea unora de pe forumuri, lipsa de intelegere, bun-simtul, calitatea indoielnica a unor persoane, educatia, lipsa celor 7 ani de acasa. "Calitati" pe care le intalnesc tot mai des si in viata reala. Dar trecem mai departe si ne bucuram de viata, de copii, de calatorii, de masinile din dotare.


Drumuri faine tuturor.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 29 Sep 2014, 17:41
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Iszy "io" inteleg ca virgula calatorii dar chiar asa smile.gif ? https://plus.google.com/photos/104607859853...CP71p_DA7PnOrQE

Deja https://plus.google.com/photos/104607859853...CP71p_DA7PnOrQE e prea mult pentru mine.

PS:, LE: , etc, sper sa o iei ca pe o gluma..........si o invitatie sa ne mai impartasesti ceva din drumetiile tale. Ca vad ca in urma diverselor "diferende de opinii" au fugit cam toti...... Oricum am vaga impresie ca e inutil dar mai stii de unde sare "iepurele" ?

This post has been edited by tavi_ro: 29 Sep 2014, 18:24


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 9 Oct 2014, 13:09
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




4-5 octombrie 2014 Ploiesti-Rupea-Viscri-Sighisoara. O plimbare de week-end pe care o recomand tuturor. Traseu total 500km.
Cetatea Rupea a fost renovata si arata excelent. La cerere ai si ghid audio. Deasemenea Biserica fortificata din Viscri arata foarte bine. Urcarea in turn se face pe propria raspundere, dar scarile sunt foarte bune.
De Sighisoara numai cuvinte de lauda. Singurul minus este mirosul greu de canalizare de pe unele strazi. Cazarea super.
O plimbare pe drumul forestier spre rezervatia Breite si o vizita la Manastirea Sighisoara a incheiat sejurul.
Comportament dusterici excelent. Am renuntat sa mai tin consumurile, concluzia finala fiind 9.3-9.4 consumul mediu dupa 30 de mii de km si 2 ani si jumatate.
Prima piesa cazuta, faza scurta de pe stanga. Schimbat becul, remediat problema.


https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157648069255807/

Drumuri faine tuturor.

9 Oct 2014, 17:59:
Revin cu ceva impresii despre dusterici. Acum 2 ore am facut plinul pentru urmatoarea iesire si surpriza, daca pana acum CB-ul arata undeva o marja de eroare de -0.5l la 100 de km, acum a sarit la -4.5l. Singura diferenta a fost ca in Sighisoara am alimentat de la Rompetrol unde CB-ul a aratat un consum de +2L fata de real ????. Acum in Ploiesti am alimentat de la Petrom unde CB-ul a aratat cu -4.5l mai putin decat trebuia. Plinurile au fost facute pana ce benzina a ajuns la iesirea din rezervor. Ciudat CB mai are dusterul....sau... Pompele au plecat de la 0 in ambele situatii.....



This post has been edited by tavi_ro: 9 Oct 2014, 17:59


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 10 Oct 2014, 12:24
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Poze frumoase.
Viscri m-ar interesa si pe mine. Nu stiu daca este de nivelul de ' cadere pe spate Charles ' dar poate merita, ce zici?

Ma intereseaza cum te-ai descurcat cu becul pe stinga, io m-am chinuit 4 ore sa-l inlocuiesc, inclusiv demontat ornament fata sa scot becul care, a cazut si s-a oprit sub radiator. Nici acum nu stiu daca l-am montat ca lumea, dar sta.
De cel de pe partea cu acumulatorul nici nu-mi imaginez cum s-ar putea inlocui.


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 10 Oct 2014, 18:40
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Viscri e un sat si cam atat. Despre Charles nu pot sa zic decat ca domeniul nu este vizitabil, casa lui este cea cu ziduri albastre, am vazut un grup de turisti care tocmai incerca sa ii darame poarta la propriu doar doar sa intre sa vada domeniul......trist....Peisajul e destul de comun pentru satele de deal/munte, deci... Biserica fortificata in schimb merita din plin o vizita. Multe camere cu tot felul de obiecte, la un moment data aparut si un ghid dar vorbea in germana. Sa te imbraci bine daca urci in turn ca eu si acum am probleme cu raceala pe care am achizitionat-o cu acesta ocazie.
Din pacate cu becul nu am cum sa te ajut, ca nu am fost de fata, a venit soferul care a luat masina, a cumparat becul, a dus masina la garaj la electricianul care a montat becul, dupa care mi-a adus masina, cam 1h cu totul. Dar sigur e o metoda rapida deoarece dureaza cel putin 30 min pana la magazinul cu becuri si retur, plus drumul pana la garaj si retur la mine...cred ca montajul a durat maxim 10-15 min sau mai putin.
PS: Multumesc pentru aprecieri. Apropo, distractie faina pe Strategica si aveti grija de voi si de masini smile.gif

This post has been edited by tavi_ro: 10 Oct 2014, 19:29


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Oct 2014, 19:45
Post #42


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Cel de pe partea stângă (a șoferului, cel cu acumulatorul în spate) l-am schimbat destul de ușor.
Cel de pe partea dreaptă…l-am schimbat, însă o idee mai greu și nu a reușit din prima manevra, ieșind destul de greu și nefixându-se la fel de ușor ca fratele său. L-am găsit după primul drum jucând în soclu, și a trebuit reintrodus mai apăsat. Din păcate, ceva a cedat și se aude ca și cum oglinda ar fi prins un joc, ceea ce mă face să cred că tocmai am „reglat” definitiv ajustarea iluminării în funcție de încărcătură. Ghinion de neglijență, căci un far este oricum, însă nu ieftin.

Făcut ceva drumuri în ținutul cu autonomia. Călătoria pe serpetinele Oituzului însă a redus faimoasa autonomie, având momentan un consum mediu în ultimele 4 luni conform TdB de 6,8l/100km, în care a văzut legumicultura bulgară și quasi-mirificul trafic bosforian.

This post has been edited by Squirrel: 10 Oct 2014, 19:47


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 10 Oct 2014, 20:14
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Squirrel, un consum mediu de 6.8l/100km inseamna o viteza intre 50-80~90km/h maxim , NUMAI extraurban sau pe autostrada. Consumul de 6.2-6.4 este atins doar pe drum drept la 50km/h constant. Deci eu conform CB sau TdB cum ii zici tu ajung la 9.3-9.4. Am un coleg care are media 10.4 dar circula preponderent in oras. Dupa alimentare, numai in oras, consumul meu sta vara intre 10 si 12%. E un mister pentru mine cum exploatezi tu acesta masina. Eu ma bucur de ea cat pot, nu ezit sa ajung la 5000-6000 de ture cand ma bag in depasiri si din cand in cand o bag in off-road ceva mai greu. E o masina excelenta, dar destul de limitata in multe privinte.
Daca ai descoperit o metoda noua de reducere a consumului te rog sa ne dai un sfat.
Dupa umila mea parere or ai o masina separata pentru mersul in oras, sau nu mergi deloc in oras iar dusterul il folosesti numai pe asfalt, la drumuri lungi fara off-road, in anumite plaje de turatie. Sau ai descoperit o metoda de a reduce consumul demna de un patent la OSIM. Sau varsta.....
Deci ? La cati km ai ajuns acum cu masina ?

This post has been edited by tavi_ro: 10 Oct 2014, 20:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Oct 2014, 21:11
Post #44


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Mers legal, căci nu-mi place să augmentez bugetul de stat.
La început am avut și 6,0l/100km, există pe undeva pe forum o captură a TdB de la acel moment…
În oraș nu-l folosesc decât ocazional, nu mi se pare potrivit din multe puncte de vedere, iar off-road-ul este doar fortuit de destinațiile câteodată greu accesibile, ceea ce nu este greu de găsit în România actuală. Sunt conștient că este doar un crossover cu ceva aptitudini, însă nu aș forța nota, deplasările uzuale și concediile fiind suficiente. Da, se poațe găuri betonul și cu o bormașină cu percuție, însă va dura mai mult și va fi mai obositor decât un rotopercutor - pentru off-road de plăcere aș căuta prin alte curți (un G-klasse)…
ba648e59dcc46ce2c94c0688f3394178.jpgTeaser-G-Fanpage.jpg

…sau un Unimog? Orice vehicul care vrea să fie bun la toate, sfârșește de cele mai multe ori lamentabil. Da, recunosc, încă din momentul achiziției nu m-am gândit la expediții, ci doar la a ajunge liniștit acolo unde cu un 2Ś4 (Stepway) aveam emoții (drumuri de țară cu șleauri care, odată plouate, fac dificilă deplasarea bipedă).
Regimul de turație este preponderent în zona de 2.500 rpm (mai puțin „în cădere”, mai mult în sarcină, rar 5.000 rpm), iar selectorul 2WD/Auto/4WD este folosit în funcție de suprafața de deplasare.
Da, sunt destul de calm atunci când conduc (drept dovadă viteza și regimul de turații), prefer să fie o activitate de plăcere și nu o goană, altfel căutam altceva (la momentul achiziției oscilam mai mult către Megané III Sport Tourer - în aproape aceeași bani).

This post has been edited by Squirrel: 10 Oct 2014, 21:20


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Oct 2014, 17:03
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Squirrel vad ca ai un chef mare de postari, de ce nu ne impartasesti ceva din calatoriile tale ? Eu unul ma bucur din plin de cate ori gasesc o recomandare sau un sfat pentru diverse locatii turistice ? Mai ales ca ai duster, masina care poate sa acceseze si locuri ceva mai dificile. Ma bucur mai mult sa vad cum "zboara" dusterul prin zone autohtone decat mertanul ala care l-ai mentionat....


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 19 Oct 2014, 18:51
Post #46


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




N-am talent și nici călătoriile realizate nu mi se par demne de o relatare în mod aparte.
În cazul meu, necesitatea achiziției a fost condiționată de tracțiunea integrală și o gardă la sol rezonabilă. Cum Stepway nu a avut așa ceva, am fost „împins” în gama Duster. Nu plângeam după unghiuri de atac și alte caracteristici specifice off-road, ci doar de cele menționate anterior.
Motivația a fost dată de faptul că am de parcurs finaluri de drumuri desfundate de câteva sute de metri până la cca. 3 kilometri, cu șleauri, în pantă/rampă, care pe ploaie sau ninsoare mi-au dat de cap cu tracțiune doar pe puntea față. Duster-ul merge legănat, însă ajunge acolo unde trebuie. Celelalte fie ajungeau cu greu, fie deloc, ceea ce implica o deplasare pedestră, cu bagaje pe același tronson.
În cazul meu off-road-ul se rezumă doar pe drumuri forestiere sau de pământ prin sate, deci nu este chiar spectaculos și nu cred că merită împărtășite.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 20 Oct 2014, 12:24
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Calatoriile au un farmec aparte, cel putin pentru mine.

11-14 octombrie 2014 Dunavatul de Jos. Am incarcat dustericiul la refuz, bagaje pana in tavan, 4 adulti in masina, si hai in delta pentru 4 zile. O mica oprire in Tulcea pentru o plimbare pe faleza si facut plinul. Consumul creste binisor cand masina e incarcata, undeva aproape de 9%.
La Dunavat cazare la Casa Lucia pentru 1mil/noapte, cazare superdecenta as putea spune. Patronii oameni de exceptie.
Masa excelenta, borsul de peste la cote superioare. O plimbare cu barca pe canale la un tarif de 1.8 mil/h, barca cu motor de 90Cp. Mai era disponibila si o barca cu 1.2 mil/h la 25Cp, sau una cu vasle care era gratuita. Pe canale am mers destul de mult, am intrat si in lacul Razelm alias Razim. Peisajele sunt de vis. In amintirea pescarului care am fost odata am luat barca cu vasle si am iesit intr-o seara, 2 ore, la pescuit de stiuca. Rezultatul se vede in poze. In rest o vizita la cetatea de la Halmyris, adica la ce a mai ramas din ea, si o plimbare pe digul de pamant de la Murighiol la Dunavat pentru a vedea bratul Sf. Gheorghe. M-am bucurat inca o data de garda inalta a dustericiului si de integrala.
La intoarcerea consumul a sarit la 9.2, nu pot sa merg cu 100 pe drumurile din Dobrogea, e imposibil pentru mine, mai ales ca e vorba de drumul spre casa.

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157648803717142/

Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 20 Oct 2014, 12:30


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 21 Oct 2014, 18:28
Post #48


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Nu mai rețin, ai ajuns cumva și la Chilia Veche?

Later Edit: Felicitări pentru relatări și pentru imaginile aferente, numai bune pentru stimularea dorinței de a ajunge în acele locuri.

This post has been edited by Squirrel: 21 Oct 2014, 18:34


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 21 Oct 2014, 18:55
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Nu-i mare off-road la Dunavat. Mai ales de cand au asfaltat drumul. Si nici macar la Chilia Veche. Doar ce m-am intors de acolo cu Loganul.
PS: pixurile alea sunt subdimensionate, se elibereaza tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 21 Oct 2014, 19:25
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Squirrel nu am ajuns la Chilia Veche. Anul trecut doar la Sulina. Multumesc pentru aprecieri. Merita din plin o plimbare.

@Steel Tormentor, pentru cine doreste ceva off-road mai serios poate sa astepte un pic de ploaie si sa se distreze pe digul de pamant de la Murighiol la Dunavat (nu pe sosea), pe langa bratul Sf-Gheorghe. Sau prin padurea inundata ca sigur nu mai iese de acolo. Din cate am inteles de la patronul pensiunii si tractoarele au probleme in zona respectiva. Eu unul am mers pe digul de pamant pana am gasit o bresa in padure pe unde am intrat sa vad bratul Sf. Gheorghe. Dar ne-au terminat atat de rapid tantarii ca nici macar o filmare mai serioasa nu am putut sa fac. Cateva poze si am luat-o rapid din loc.
"Pixurile" alea sunt suficiente pentru mine. Mai ales ca eu nu sunt pescar. Pana si lansetele cu lingurite erau de la patronul pensiunii. Si una din ele nu era prinsa de mine smile.gif. Iar un "pix" mai mititel a fost eliberat. De cand Dunarea e atat de crescuta nici peste nu mai gasesti la localnici. Poate la Chilia e mai bine si stiuca mai mare...dar la Dunavat a cam intrat la apa...
PS: dupa poza cu broscuta e digul de pamant. Daca era ud nu mai intram/ieseam de acolo.

This post has been edited by tavi_ro: 21 Oct 2014, 19:39


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 21 Oct 2014, 19:47
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Chiar iti recomand drumul spre Chilia. Si pentru off-road si pentru pescuit. Varianta de pamant, pe langa Canalul Sireasa pana-n canalul 36 si digul de pamant dintre Pardina si Chilia. Pe drumul de piatra nu ai ce cauta, faci praf directia la masina.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 21 Oct 2014, 19:58
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multumesc mult pentru recomandare. Am notat si poate reusesc la anul sa ajung. Nu ma pasioneaza off-road-ul. Merg pe drumuri neamenajate doar cand nu am incotro, in general le evit. Vad ca lumea e tare mica, am fost la un pas sa ajung la Pardina anul acesta. Daca stiu eu bine trebuie sa treci cu bacul la Tulcea, nu sunt sigur ? Transmisia la duster e destul de rezistenta, am mers pe drumuri forestiere grele si vad ca inca rezista. Dar nu prea ma indur sa imi bat joc de masina ca sigur nu e indestructibila.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 21 Oct 2014, 20:09
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Da. Se trece cu bacul, dar nu cel de pe faleza, ci cel din aval, de la monument, de pe varianta. Varianta fiind st., Orizontului. Daca cauti pe gps str. Bacului, te redirectioneaza chiar acolo.
Ideea e ca pe drumul pietruit ocolesti foarte mult, are portiuni multe cu gropi, iar pietrele sunt foarte mari, de-asta zic ca-ti rupi directia.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 22 Oct 2014, 06:55
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multam de lamuriri, sigur la anu o sa incerc sa ajung macar la Pardina, am un amic care il cunoaste pe patronul de la pensiunea Pardina. O sa am grija deasemenea sa nu intru pe drumul pietruit.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 23 Oct 2014, 10:31
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Si pentru ca am muncit prea mult de cand am venit din delta...

19 Octombrie 2014 Padina- Saua Strunga - Saua Strungulita -Vf. Tataru (1998m).
Plecat devreme de acasa, drumul clasic Ploiesti-Sinaia-Padina. Drumul asfaltat din jurul lacului Bolboci destul de greu de parcurs din cauza brumei care il acoperea, ABS-ul a intrat de multe ori. Cauciucurile all-seazon, uzate la jumatate in cei 32 mii km nu prea se impaca bine cu bruma. Iar ESP-ul e doar decorativ. Dupa zona cu asfalt am reusit sa "vopsesc" dustericiul cu ceva noroi sa nu zic ca nu am facut ceva off-road. Noroc ca in curand vine ploaia...
Vremea a fost excelenta, peisaje frumoase, drumul destul de usor.Doar 2 mici probleme, in saua Strungulita am avut probleme cu cainii comunitari, mai ales ca nu aveam decat betele de trakking pentru aparare. Trebuie neaparat sa imi imbunatatesc "arsenalul". De acolo alta problema a fost cu drumul pana in varful Tataru, nu avea marcaje. Noroc ca prin amabilitatea unor posesori de blog-uri cu tematici montane aveam un track aproximativ. Peisajele din varful Tataru sunt de exceptie. Merita din plin efortul de a urca pana acolo. In total drumul a fost de 6 ore cu pauze.
Intoarcerea spre casa a fost normala, fara evenimente.
Din cauza ca toba e tot timpul afumata am pus benzina de la Rompetrol sa mai curete un pic (cred eu) traseul pe evacuare. Consumul nu a mai scazut insa sub 8.4, la o viteza maxima de 100km/h.
Cand folosesc Petrom scade la 6.9-7.2 la acelas regim de viteza, acelas traseu.
Am 2 colegi cu dustere benzina, unul cu 4x4 toba afumata ca la mine, altul cu 2x4 toba curata fara pic de funingine. Care o fi explicatia nu stiu ca motoarele sunt la fel.

Si cateva poze/filmari https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157648901561552/

Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 23 Oct 2014, 10:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Nov 2014, 09:33
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




1 Noiembrie 2014 Cota 1400 - Cota 2000 . Un traseu frumos, scurt (cam 5 ore cu pauze cu tot), cu peisaje deosebite.
Temperatura in Sinaia la Cota 1400 era de 0 grade, ceata si urat.
Dupa 1km in urcare soare, cer senin, temperatura excelenta. Un traseu care il recomand tuturor, pe jos. La cota 2000 o pauza mai mare la terasa de la telecabina, o bere pentru refacere, ceva poze si filmari, admirat peisajul precum si pe "baieti" la off-road pe Baiului, dar din pacate distanta fiind atat de mare si eu neavand trepied filmarea a iesit un pic cam tremurata.
La intoarcere mi-am pierdut rabdarea si am luat-o pe traseul de sub telecabina, traseu nemarcat. Din pacate la un moment dat pantele au devenit atat de abrupte ca numai pe coarda mai puteai cobora. Asa ca am revenit la drumul principal nu inainte de a cobora o panta de ma dor genunchii si dupa 3 zile. Asa ca aviz amatorilor de trasee nemarcate.
Cand am coborat iar ceata, frig, iar 0 grade, noroc ca dustericiul se incalzeste foarte repede, o placere.

Si ceva poze/clipuri: https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157649116554771/

Drumuri faine tuturor.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 16 Dec 2014, 09:15
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




5-7decembrie 2014 Moieciu de sus - Pensiunea Varf de Munte.
Dupa 1 luna fara soare am ajuns la capatul rabdarii. Am strans rapid prietenii care erau disponibili si am rezervat Pensiunea Varf de Munte in Moieciu de Sus. Asa ca pe data de 5 ne-am urcat in masini si hop la munte. Am plecat pe o vreme super urata, frig, ploaie, ceata. Prin Sinia prima raza de speranta, a iesit SOARELE. Bucurie mare mai ales ca ma laudasem cu prognoza mea meteo care prevedea soare la munte in contradictie cu prognoza oficiala care declara ploaie/zapezi. Ajunsi in Bran, oprire la shoping-taraba pentru fete, iar eu am prins momentul pentru cateva cadre cu muntii in plin soare. Frigul totusi destul de patrunzator, plus apropierea noptii ne-au indemnat sa continuam calatoria. Ma gandeam ca Dustericiul meu o sa isi arate suprematia de masina cu integrala pe drumul spre Moieciu in fata prietenilor, unul cu Logan si altul cu Passat. Vezi sa nu, pe sosea nici pic de zapada pana la pensiune. Asa ca ramane pentru altadata...Mai ales ca am ramas dator de acum un an cand amicu cu Passatu a urcat pe cruise control panta plina de zapada pana sus la Paltinu fara nici un fel de emotii, iar Dustericiul dansa bine mersi cu toata integrala. De cauciucuri de iarna - El vs cauciucuri all-season Continental Eu. Avantaj la fileu - El.
Ajunsi la pensiune, ne-am cazat, pensiunea e super. O recomand tuturor. O pensiune rustica, un interior facut cu gust, incalzire centrala, dar si sobe. M-a surprins faptul ca patronul ne-a recomandat sa nu inchidem caloriferele ca se strica centrala. Asa ca in mijlocul noptii a trebuit sa deschidem geamurile ca nu mai era chip sa traiesti in caldura aceea. Pensiunea luna, nici un fir de praf, a trebuit sa cerem un pres pe care sa ne descaltam ca nu puteam sa intram cu noroiul in casa. Patronul ce sa zic, un domn in etate, cu un respect si o politete rara. Ne-a ajutat sa pornim pana si focul la gratar. E prima data cand vad asemenea tehnologie. Dintr-un borcan a scos o lingura cu un amestec de cenusa si motorina, era ca o pasta, a pus-o pe gratar, a aprins-o, si a inceput sa puna bete din ce in ce mai groase. S-a aprins imediat. Or eu eram echipat pana si cu lampa de gaz...aia cu care se lipesc tevile de cupru, ca de e buna la casa omului. O plimbare la lumina lunii, lustruit incaltarile si am asteptat Mosul cantand colinde. O atmosfera relaxanta pe care greu o uiti... A doua zi bucurie mare in tabara copiilor, o gramada de daruri in "mergatori". Si un soare puternic afara. Asa ca am facut o plimbare pe forestiera din capatul satului, pe jos, ca doar e rezervatie. O bataie ca in copilarie cu bulgari de zapada, dupa care am intrat pe un traseu marcat, in apropiere de pensiune care ducea undeva, peste dealuri spre Piatra Craiului.Peisajul vazut din varful dealului e superb. Bucegii, Piatra Craiului, sunt la loc de cinste. Incepea sa se insereze iar frigul intetit de vant incepea sa isi faca tot mai simtita prezenta. Asa ca am coborat,fara evenimente deosebite, pe o panta cam abrupta urmata de o albie de parau aproape inghetata.
Dimineata, vremea urata, burnita, frig si urat. Asa ca am strans repede si directia Ploiesti.

Si cateva poze.

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157649355552127/

This post has been edited by tavi_ro: 16 Dec 2014, 09:29


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 29 Dec 2014, 15:17
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




25 decembrie 2014 Cabana Susai, Cabana Poiana Secuilor.
Pentru prima parte a zilei am hotarat sa cautam ceva zapada la munte. Am plecat dimineata spre Predeal cu destinatia Cabana Susai. Drumul de la Cioplea la Susai a fost super, plin de adrenalina. Pe jos era doar gheata, cu mici exceptii in care au mai pus ceva pamant/nisip. Dustericiul a urcat greu, Cauciucurile Continental all-season cu care a venit din fabrica, tocite la jumatate , nu prea au facut fata. La Susai surpriza, drumul principal inchis, dar in dreapta se facea un alt drum care incepea cu o panta, spre cabana Susai. Am tot studiat panta, destul de mare si abrupta, gheata de pe jos, si cu mari indoieli am intrat pe panta. Dupa 2-3 m am pierdut complet controlul masinii. Prima data am pierdut ABS-ul care a devenit subit inutil. Am lasat-o doar in frana de motor, la fel de inutil. Masina a prins viteza din ce in ce mai mare, a fost doar un noroc chior ca am reusit sa o mai tin pe drum. Am trecut pe langa un tractoras care se facea ca pune ceva pamant peste gheata. Nu mai zic ca i-am urat ceva sanatos. Intr-un tarziu am reusit sa opresc masina. Am scos saniuta, copii si nevasta s-au bucurat de zapada multa. Acum se punea problema cum naiba mai ies de acolo. Asa ca am apelat in premiera la lanturi.M-am sucit, m-am invartit, pana la urma am nimerit cum sa le montez, mai ales ca aveam si instructiuni.Oricum mai studiasem si ceva tutoriale pe net, asa ca nu a fost dificil. Singura problema a fost cu cauciucul care fixeaza ultima veriga de la lant. Nu trageti de el prea tare ca se rupe imediat !! Asa ca primul lant l-am legat cu sfoara, al 2-lea l-am montat ok. Dupa montarea lanturilor am luat-o inapoi. Panta unde pierdusem controlul masinii era plina acum de pamant/nisip. Probabil ca omu cu tractorasul sughitase la greu de bombanelile mele. Drumul la intorcere a fost super-ok, fara nici un fel de emotii. Pe drum, intr-o panta, am gasit si o masina de teren intr-un sant, culcata pe o parte. Mi-a parut rau ca nu aveam cum sa il ajut, sa il scot de acolo. M-am uitat la cauciucuri erau AT-uri, bune. Din pacate nu au facut fata. Numai un tractor cred ca reusea sa il mai clinteasca de unde era.
O plimbare si la Cabana Poiana Secuilor au incheiat mica excursie. La 17 eram in Ploiesti la timp pentru petrecerea traditionala de Craciun cu nasii si prietenii.
Ca o concluzie, cauciucurile Continental sunt bunicele, dar e bine ca in momentul in care se abordeaza drumuri cu gheata sa se monteze lanturi. Mai ales la vale sunt de un real folos. Am folosit doar 4x4 Auto. Oricum daca stiam cum se monteaza lanturile sigur le puneam si la dus. Si e bine sa fie 2 perechi de lanturi...

https://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157649987006251/

Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 29 Dec 2014, 15:20


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 29 Dec 2014, 19:21
Post #59


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cauciucurile au fulgul pe ele? sunt m+s dar au fulgul? Ca daca nu, nu stiu daca esti in regula cu ele pe vremea asta!


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 29 Dec 2014, 19:40
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Ordonanta Guvernului 5 / 2011 spune asa:
1. La articolul 6, după punctul 6 se introduce un nou punct, punctul 61, cu următorul cuprins: „61. anvelope de iarnă — anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor și ale remorcilor acestora

Extras din Directiva 92/23/CEE din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor și ale remorcilor acestora, precum și montarea lor:
DEFINITII
2.2. „pneuri pentru zăpadă”: pneuri al căror desen al benzii de rulare și structură sunt proiectate înainte de toate pentru a asigura un comportament mai bun decât al pneurilor normale în noroi și în zăpadă proaspătă sau în curs de topire. Desenul benzii de rulare al pneurilor de zăpadă este în general caracterizat de elemente de crestătură și de matriță masive, mai distanțate unul de celălalt decât la pneurile normale;

3. CERINȚE PRIVIND INSCRIPȚIILE
3.1.5. literele „M + S” (sau „M.S.” sau „M & S”) dacă este vorba de pneuri pentru zăpadă


Deci nu zice nimic de "fulg"... Sunt de acord ca anvelopele de iarna dedicate sunt mai bune, dar e o cheltuiala destul de mare cu un set de cauciucuri plus un set de jante. Oricum spre surprinderea mea Continental-urile all-season s-au comportat bine, multe din zonele in urcare avand doar gheata pe ele. Combinate (la coborare) cu un set de lanturi doar pe fata au fost excelente, fapt demonstrat si de intamplarea cu masina de teren pe care am intalnit-o in sant, masina echipata de off-road cu snorkel si AT-uri bune dar fara lanturi.

Cauciucurile mele de pe Duster sau Logan nu au nici un fulg pe ele, doar M+S. Si nici nu am avut vreodata probleme la controale.

PS: daca ai doar fulgul si lipseste (articolul) "3.1.5. literele „M + S” (sau „M.S.” sau „M & S”) " esti pasibil de amenda .....

This post has been edited by tavi_ro: 29 Dec 2014, 20:09


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:41
Forum Renault