DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 12 13 14 15 16 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PROBLEME DIRECTIE, PROBLEME DIRECTIE

mig
post 24 Nov 2004, 01:45
Post #391


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




In INSTRUCTIUNILE DE UTILIZARE ale masinii, la pag. 2.09 este scris:
DIRECTIE ASISTATA
Nu mentineti directia bracata la maxim in timpul stationarii (risc de deteriorare a pompei de directie asistata)


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 24 Nov 2004, 09:05
Post #392


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Pentru kml,

Stai asa putin, nu te aprinde, ca doar toti suntem de aceeasi parte. Ai semnat si tu petitia cu pricina, vrei la fel ca si noi toti sa afli ce s-a intamplat, etc.

Forumul nu este exclusivist are loc oricine.

Neintelegerea ta (desi ai citit toate cele 13 pagini), dupa parerea mea este urmatoare: Nu este vorba ca domnul Virgil a spus ca i s-a blocat directia. Nu este o simpla parere de client mai priceput sau mai nepriceput in ale sofatului. Este vorba ca pe cosnstatarea din service scrie mare si lat - BLOCAREA DIRECTIEI. Asadar nu inseamna ca directia mergea mai greu sau ca scartaia sau ca mergea mai mult sau mai putin asistata. Inseamna exact ceea ce scrie acolo pe romaneste - pur si simplu s-a blocat.

In speranta ca nu imi iei in nume de rau ca am facut aceasta subliniere, iti doresc sa auzim numai de bine !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 24 Nov 2004, 09:19
Post #393


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




kml, nu am vrut sa te jignesc si am vazut ca ai spus ca ti-ai pierdut weekendul. am presupus ca nu ai inteles exact despre ce e vorba.
eu ca posesor de Logan, am urmarit acest subiect inca de la inceput ba chiar am sustinut fiecare actiune, am trimis mailuri la VC, am primit amenintari de la VC (citeste mai sus) .

nu e o problema asa grava sa ramai fara servodirectie. aia este floare la ureche pe linga ce i s-a intimplat lui Virgil. Tu chiar ai incredere in ce spun cei ce lucreaza in reteaua Dacia? Eu nu mai am chiar daca vine Fourmont sau chiar Schweitzer, ca dupa cite mi s-au intimplat... daca ai timp, imi iei o bere si iti povestesc.

Pina una alta, tre sa-ti iau eu o bere sa te imbunez ca n-am vrut sa te jignesc, si ma straduiesc sa respect regulamentul forumului (sunt printre putinii care au citit acel regulament, zic io). Problema noastra nu mai este acum blocarea directiei in sine, ci nesimtirea astora de la fabrica.

apropo, domnul virgil nu mai are nimic de zis? sau poate l-au imbunat astia cu ceva?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kml
post 24 Nov 2004, 09:40
Post #394


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




ok,

multumesc tuturor celor care mi-au trimis mesaje frumoase (si in private), chiar si lui Dsign ...

imi pare rau ca m-am "aprins" ... dar ma deranjat cuvantul in sine mai mult decat faptul ca puteam sa fi gresit sau sa vb tampenii

repet: eu am relatat doar ce am primit pe mail de la acel dealer ...

uite pt cine e interesat, dupa acordul lui redau mesajul:

<<Am fost plecat vreo cateva zile,nu am mai citit e-mail-urile,s-au adunat cateva,o sa incerc acum sa iti raspund la intrebari,in primul rand,nu am stiut de cazul de la IPSO,am citit si eu,am intrebat azi,pentru ca nu imi venea sa cred,intr-adevar este asa,dar nu "asa",in fine clientul a avut dreptate in mare parte,servo directia s-a blocat,defect de fabrica(pe bune),oricum el odata s-a speriat foarte tare,a tras puternic de volan,directia nu mai era servo asistata,dar era mecanica,retine era ca si o directie normala,poate putin mai grea.AICI pot sa iti argumentez,servo directia este pusa pe toate modelele RENAULT,inclusiv pe utilitare( MASTER,TRAFIC),stii tu un singur caz poate sa fie,dar nu gen amortizoare A- CLASE(MERCEDES),adica foarte multe,este de regretat,asta e,dar un caz izolat o sa fie!
Daca renunti la servo,iti decaleaza termenul !
Daca renunti,e foarte greu,dar se poate,oricum eu nu iti recomand,am facut ceva KM cu masina asta si iti spun ca merita,raportul calitate -pret-dotari este mai mult decat bun,asta vorbind de o masina noua ! >>

acum fiecare intelege ce vrea ... poate tipul nu stie exact toate detaliile sau poate stie ?! ... se poate interpreta din ce povesteste el ca: l-a lasat servodirectia la un moment dat, atunci el s-a speriat, si abia dupa aceea i s-a blocat directia bruscand-o ... ! ... nu stiu, spune-ti voi ce ati inteles

in rest, chiar ma intreb si eu ce s-a intamplat cu virgil ... asteptam toti, cred, vesti


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 24 Nov 2004, 10:25
Post #395


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




este un mail de om de vanzari si atat. Motive:
1 daca partea hidraulica te lasa partea mecanica suplineste rolul de directie dar cu un efort mai mare. Atentie: orice bruscare nu cred ca poate bloca partea mecanica pentru ca atunci rolul de directie este anulat lucru interzis de normativele de siguranta. asa ca presupunerea cu speriatul cade.
2. pentru a putea defecta pompa de presiune la servo iti trebuiesc indeplinite muuuulte conditii (cel putin 3 - poate ma ajuta cineva cu ce scrie in cartea de garantie) si chiar si in acest caz posibilitatea de a crapa este de 5% si nici nu se poate demonstra cauza adevarata. (orice pompa de servo are din fabricatie supape si circuite de rezerva pentru suprapresiune)
3. el incearca sa-ti vinda masina si o eventula pierdere a ta de client il afecteaza si in plan personal(comision) si in plan profesional (target). Nici un om de vanzari Dacia nu o sa-l vezi ca spune ceva rau de Logan sau Solenza pentru ca el trebuie sa vanda. In cel mai rau caz el alege calea cea mai putin rea atunci cand trebuie sa dea un raspuns asa cum l-ai cerut tu... mizeaza pe mai putina cunoastere a problemei precizata de tine sau a mecanismului servo

Atentie:
servodirectia este indicata indiferent de situatie pentru ca te ajuta nesperat de mult de la parcari pana la un necaz de genul explozie pe fata sau altele de gen (Doamne fereste) deci eu sunt pentru masini cu servo.


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirjohn
post 24 Nov 2004, 10:45
Post #396


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 October 03
From: Bucuresti




Salut,

Urmaresc si eu topicul asta de multa vreme...
Intreabarea mea, ca a multor co-forumisti, este: ce s-a intamplat cu Virgil? Initatorul discutiei? Nu a mai postat... de prin pagina 7... Macar sa ne spuna cum s-a rezolvat problema din punctul lui de vedere.

Ma gandesc la mai multe posibilitati:
1. nu-l mai intereseaza discutia (putin probabil)
2. cei de la Dacia l-au, sa zicem, motivat corespunzator... (destul de probabil) cu conditia sa nu mai scrie pe aici...

Mi se pare putin ciudat, toata lumea se agita pe aici si el nimic...

Toate bune!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kml
post 24 Nov 2004, 11:45
Post #397


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




QUOTE(Cib @ 24 Nov 2004, 10:25)
este un mail de om de vanzari si atat.
[...]
3. el incearca sa-ti vinda masina si o eventula pierdere a ta de client il afecteaza si in plan personal(comision) si in plan profesional (target). Nici un om de vanzari Dacia nu o sa-l vezi ca spune ceva rau de Logan sau Solenza pentru ca el trebuie sa vanda. In cel mai rau caz el alege calea cea mai putin rea atunci cand trebuie sa dea un raspuns asa cum l-ai cerut tu... mizeaza pe mai putina cunoastere a problemei precizata de tine sau a mecanismului servo
*



ai dreptate! instinctul lui este sa apere cauza ...

This post has been edited by kml: 24 Nov 2004, 11:45


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 24 Nov 2004, 12:21
Post #398


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE
Daca renunti la servo,iti decaleaza termenul !


Am extras o propozitie din raspunsul dealer-ului.

Voi intelegeti ce a vrut sa zica, adica cum iti decaleaza termenul ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VIRGILSTANCIU
post 24 Nov 2004, 12:24
Post #399


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 3 November 04




Salut,
Nu am uitat sa scriu da eu nu sunt conectat mereu la net(poate intelegeti lucru asta).Eu citesc mesajele doar la cateva zile.Nu am renuntat, dar astept sa vedem ce raspunsuri o sa primim de la VC.


--------------------
dacia logan dacia logan - ph-75-vir
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Chamade
post 24 Nov 2004, 13:56
Post #400


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(VIRGILSTANCIU @ 24 Nov 2004, 13:24)
dar astept sa vedem ce raspunsuri o sa primim de la VC.
*





Ciuciucaa!!

Asta e raspunsul VC. Pai s-a raspuns deja.Vezi mai sus!
"Caz izolat si ne preocupa.." Pa si pusi...Ciuciucaaaa!



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kml
post 24 Nov 2004, 14:55
Post #401


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




QUOTE(bendix @ 24 Nov 2004, 12:21)
Am extras o propozitie din raspunsul dealer-ului.

Voi intelegeti ce a vrut sa zica, adica cum iti decaleaza termenul ?
*



e vorba de comanda mea care e in asteptare ... daca renunt la servo (eu am comandat Ambiance + servo cu banii jos) imi decaleaza termenul de livrare

virgil, bine macar ca ai dat un semn .... smile.gif
nu ne-ai raspuns daca esti de acord sa folosesti arma presei !!?!??!


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck
post 24 Nov 2004, 16:20
Post #402


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 November 04
From: Buc. --> Rahova ...




Si eu astept raspunsu' VC ca m-a cam pus pe ganduri in privinta achizitionari unui Golan

E bun si cel primit de ceilalti in urma atator sesizari da' tie ce-ti vor zice Virgil ??? biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - B-xx-LCN.
traieste clipa ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 25 Nov 2004, 00:53
Post #403


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




i-au zis deja ce ne-au zis si noua. cred ca nici macar atit.

huoooooooooo, magarii


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 25 Nov 2004, 10:20
Post #404


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




QUOTE(kml @ 24 Nov 2004, 13:45)
ai dreptate! instinctul lui este sa apere cauza ...
*



mai mult sau mai putin. depinde cat de sincer e.
Eu am vb cu cineva de la marketing DACIA acum vreo 2 luni ... avusese un drive test..si mi-a spus ca "nu si-ar cumara LGN".
DAR era o parere personala care nu se baza pe " importantii pasii inainte" facuti de Dacia - pe care i-a recunoscut dealtfel...

Nu cred ca trebuie renuntat la directia asistata ca optional ptr Ambiance!

This post has been edited by naturall: 25 Nov 2004, 10:22


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kml
post 25 Nov 2004, 10:47
Post #405


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




mersi de sfat naturall,

nu cred ca as fi renuntat nici eu totusi ... m-am saturat sa trag k de tractor de volanul de la dacia mea break veche smile.gif

mai rar intalnesti pe un angajat cum ai zis tu pentru ca vrand ne vrand se "indoctrineaza", in subconstient macar ...


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 26 Nov 2004, 10:58
Post #406


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




QUOTE(naturall @ 25 Nov 2004, 11:20)
mai mult sau mai putin. depinde cat de sincer e.
Eu am vb cu cineva de la marketing DACIA acum vreo 2 luni ... avusese un drive test..si mi-a spus ca "nu si-ar cumara LGN".
DAR era o parere personala care nu se baza pe " importantii pasii inainte" facuti de Dacia - pe care i-a recunoscut dealtfel...

Nu cred ca trebuie renuntat la directia asistata ca optional ptr Ambiance!
*


orice sales man bun isi construieste discutia cu un potential client dupa imprejurari si dupa cum il simte pe cel din fata lui. In cazul tau probabil a simtit ca daca iti spune altceva probabil i-ai spune ca te prosteste pe fata... in plus tu in momentul acela nu erai pe cale sa renunti la o masina pentru care platisei un avans, adca sa iti dea bani inapoi....

in plus repet: servodirectia este din punctul meu de vedere un plus de siguranta pe care eu nu mi-as permite luxul sa-l pierd...


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Chamade
post 26 Nov 2004, 15:35
Post #407


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Servodirectia- element de siguranta?

Daca ar fi o servodirectie cu asistare variabila as intelege ca are ceva cu siguranta masinii dar o servodirectie simpla pe cremaliera cum e la Dacia nu e decat un element de confort.

Si da, merita cumparata!!! 300 Euro nu e mult (daca directia e intr-adevar buna 100%)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Nov 2004, 13:15
Post #408


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Sunt si alte firme mai serioase la care se blocheaza servodirectia. Unui prieten care are un Golf II i s-a blocat de trei ori. Prima oara era la o manevra de parcare si nu a patit nimic, dar de urmatoarele dati i s-a blocat pe drum national, a intrat pe contrasens si s-a oprit in sant. Apoi a renuntat la servo.
Toate astea s-au intamplat la o masina care e renumita pentru fiabilitate.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 28 Nov 2004, 13:54
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Si care este rostul postului tau? Ce vrei sa spui? Sa se renunte la servo? Si la Golf 2 au fost probleme cu servo? Nu mai are rost sa se agite cei cu LGN ca si la Golf 2 se intampla? E ceva normal? Eu nu pricep si pace...


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Nov 2004, 14:04
Post #410


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Vreau sa spun ca nu este asa o tragedie care se intampla numai la Dacia. Si pentru asta nu trebuie sa te simti asa ofensat. cool.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 28 Nov 2004, 14:09
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Omule, nu sunt ofensat deloc. Pur si simplu nu vad legatura topicului cu exemplul tau (nu numai al tau, e drept). Ce ce ii incalzeste pe posesorii de LGN ca s-a intamplat si la un Golf 2 aceeasi chestie? Cu ce te incalzeste ca nu se intampla numai Dacia asta?
P.S. De ce crezi ca m-am simtit ofensat? Ca am tot Golf? He he he


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Nov 2004, 14:16
Post #412


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu vreau sa initiem un flame. S-a facut mult tam-tam pe acest topic ca aceasta tragedie se intampla numai la Dacia, iar oamenii de acolo nu isi respecta clientii. S-a mai spus ca daca se intampla asta in occident, atunci se lasa cu procese. Ceea ce am vrut sa zic: probleme de genul asta apar si la constructori mult mai mari cu renume in ceea ce priveste fiabilitatea, iar lucrurile merg mai departe exact ca la Dacia.
Cu asta am incheiat subiectul!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 28 Nov 2004, 14:46
Post #413


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Ok. Nici eu nu doresc un flame, mai ales ca este plin forumul de astfel de discutii. Da-mi voie, totusi, sa-ti raspund. Sunt de acord cu tine, este posibil sa fii aparut aceasta problema si la alte marci de un renume mult mai mare decat al Daciei.
Am sa dau ca exmplu o marca pe care o stimez foarte mult: BMW. Nu stiu daca a fost amintita aceasta intamplare pe acest forum, daca da imi cer scuze ca o repet. In cursul acestei primaverii BMW a avut probleme mari cu un lot de masini. In anumite conditii necunoscute mie, motorul se orea brusc. Asta nu pare f. grav la prima vedere, dar sa nu uitam ca la seria 5 si 7 directia si franele sunt full electric. Va dati seama care ar fii consecintele. Dupa cate stiu problema a fost identificata inainte de a se intampla ceva tragic. Contructorul merita totusi nota 10 deoarece acasta informatie am luat-o de pe situl lor. Dacia e departe de o astfel de abordare. Spuneam ca nu are rost exemplul tau in contextul atitudinii Daciei post-eveniment.
P.S. Pana la urma am facut exact ceea ce ai facut tu, am deraiat de la subiect wub.gif


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Chamade
post 29 Nov 2004, 09:47
Post #414


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca







Asa-i ca n-ati mai primit nici un raspuns?

Acum nici la presa nu mai puteti merge pt ca problema e expirata...!



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 29 Nov 2004, 09:59
Post #415


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(GolfIII @ 28 Nov 2004, 15:46)
Ok. Nici eu nu doresc un flame, mai ales ca este plin forumul de astfel de discutii. Da-mi voie, totusi, sa-ti raspund. Sunt de acord cu tine, este posibil sa fii aparut aceasta problema si la alte marci de un renume mult mai mare decat al Daciei.
Am sa dau ca exmplu o marca pe care o stimez foarte mult: BMW. Nu stiu daca a fost amintita aceasta intamplare pe acest forum, daca da imi cer scuze ca o repet. In cursul acestei primaverii BMW a avut probleme mari cu un lot de masini. In anumite conditii necunoscute mie, motorul se orea brusc. Asta nu pare f. grav la prima vedere, dar sa nu uitam ca la seria 5 si 7 directia si franele sunt full electric. Va dati seama care ar fii consecintele. Dupa cate stiu problema a fost identificata inainte de a se intampla ceva tragic. Contructorul merita totusi nota 10 deoarece acasta informatie am luat-o de pe situl lor. Dacia e departe de o astfel de abordare. Spuneam ca nu are rost exemplul tau in contextul atitudinii Daciei post-eveniment.
P.S. Pana la urma am facut exact ceea ce ai facut tu, am deraiat de la subiect wub.gif
*



La BMW era vorba de un lot de masini. La Dacia e vorba de una. Nu are de ce constructorul sa dea un comunicat de presa sau as-si puna pe site asta, pt. o masina. Problema este cum l-au tratat pe Virgil, si asta s-a discutat asa mult incat nu are rost sa reluam


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 Nov 2004, 10:25
Post #416


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




gaston, din punctul meu de vedere problema nu e "cum l-au tratat pe Virgil". Eu vreau sa fiu sigur ca Dacia/Reno nu "ingroapa" povestea asta. Imi vine destul de greu sa cred ca au ingropat-o (= ca nu s-a auzit la "Reno", ca a ramas un caz de care stiu numai prietenii de la Dacia). In conditiile astea, sper ca investigheaza defectul si incearca sa-l evite pe viitor. De fapt asta e tot ce mai vreau de la ei: sa nu zica "procedam la fel ca toti marii constructori in astfel de cazuri" ci (cel putin) sa zica explicit "am facut o expertiza tehnica si luam toate masurile necesare ca acest lucru sa nu se mai intample". Ideal, mi-ar place chiar sa zica "a fost o problema singulara la o piesa/un lot de piese (eu cred ca e posibil asta) si am luat toate masurile ca pe viitor astfel de piese sa nu mai treaca de QA".
De fapt problema e ca Dacia nu ne-a raspuns la intrebare decat pe jumatate (si BTW la petitie nu au raspuns!! mad.gif ).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 29 Nov 2004, 10:47
Post #417


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




QUOTE(Chamade @ 26 Nov 2004, 16:35)
Servodirectia- element de siguranta?

Daca ar fi o servodirectie cu asistare variabila as intelege ca are ceva cu siguranta masinii dar o servodirectie simpla pe cremaliera cum e la Dacia nu e decat un element de confort.

Si da, merita cumparata!!! 300 Euro nu e mult (daca directia e intr-adevar buna 100%)
*


element de siguranta in caz de necesitate
Ex: explozie de cauciuc pe fata cu servo reusesti mult mai bine sa tii masina pe drum fata de directie mecanica deoarece ai nevoie de un efort mult diminuat.


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 29 Nov 2004, 10:53
Post #418


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




QUOTE(Sony_ @ 28 Nov 2004, 14:15)
Sunt si alte firme mai serioase la care se blocheaza servodirectia. Unui prieten care are un Golf II i s-a blocat de trei ori. Prima oara era la o manevra de parcare si nu a patit nimic, dar de urmatoarele dati i s-a blocat pe drum national, a intrat pe contrasens si s-a oprit in sant. Apoi a renuntat la servo.
Toate astea s-au intamplat la o masina care e renumita pentru fiabilitate.
*


dry.gif
de cati ani este golful?? nu crezi ca aici vorbim de 2 lucruri diferite? adica de o masina noua si de o masina uzata la care probabil s-a umblat in caseta si care a trecut prin mana a n mecanici si "mecanici"??? cred ca aceasta comparatie nu-si are rostul din start.... orice caseta de directie daca isi baga nasul cei care nu au nici o treaba cu reglajele ei sau care are o uzura avansata, ulei necorespunzator, etc se blocheaza, dar aici vorbim de o blocare a unei casete de directie care a venit din fabrica reglata si montata de niste "profesionisti" sau de unii care au facut asta de sute de ori pana acum si a crapat intr-un interval extrem de scurt fara sa fi suferit nici o interventie...


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 29 Nov 2004, 16:15
Post #419


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




QUOTE(Cib @ 29 Nov 2004, 11:53)
dry.gif
de cati ani este golful??


Fiind vorda de Golf 2 trebuie sa aiba cel putin 10 ani.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 29 Nov 2004, 16:20
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Are chiar 16, dar in caseta de directie nu si-a bagat nasul nici-un "mester". Deci a fost o eroare de proiectare.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 12 13 14 15 16 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:46
Forum Renault