DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 20 21 22 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anvelope iarna, recomandari marci, pareri

cnada
post 26 Jan 2014, 18:07
Post #631


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Am pe masina anvelope iarna Tigar, marca low-cost, si isi fac datoria daca stii sa mergi prudent. Eu sincer sa fiu le folosesc si vara si nu am avut probleme. Stiu ca sunt multe polemici pe acest subiect dar totusi raman la convingerea ca daca conduci regulamentar si mai ales daca faci sub 5000 pe an este o optiune ok, repet este doar parerea mea!

This post has been edited by cnada: 26 Jan 2014, 18:15


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Jan 2014, 18:14
Post #632


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Tigar all season da... tigar winter in timpul verii, nu este ok, pentru ca tocesti repede profilul si nu ai nici aderenta.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 26 Jan 2014, 18:20
Post #633


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Stiu ca se tocesc mai repede dar daca tin patru ani eu cred ca este bine, si ai dreptate cu cele all season dar le-am luat pe acestea de mai sus la super-oferta cat despre aderenta, eu unul nu am avut probleme la acest capitol dar si merg regulamentar biggrin.gif !


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Jan 2014, 18:58
Post #634


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Intr-o situatie critica se simte diferenta dintre cele all season si cele dedicate iernii.

numai bine


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 27 Jan 2014, 13:44
Post #635


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




La fel cum se simte diferenta si intre diferite tipuri de cauciucuri de iarna...
Ma intreb cum ar fi fost traficul in conditiile actuale de zapada, in cazul in care nu ar fi aparut obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna/ all season?


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 27 Jan 2014, 14:06
Post #636


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Ca pe vremuri tare se mai mergea cu cauciucuri de iarna! Parintii nostri au circulat fara probleme iarna de iarna, eu cel putin am nenumarate amintiri de cand mergeam la munte iarna cu masina cu ai mei!! Nu spun ca nu ar fi si ceva bun in asta, dar trebuie sa recunoastem si partea cu marketingul! wink.gif

This post has been edited by cnada: 27 Jan 2014, 14:07


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 27 Jan 2014, 15:37
Post #637


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




nu e chiar asa...exista o diferenta majora intre gumele de iarna, all seazon si vara...

anvelopele de iarna raman elastice la temperaturi mult mai mici, in timp ce anvelopele de vara devin dure (din cauciuc se transforma in plastic)...asta are un impact foarte mare asupra comportamentului la temperaturi scazute

in plus, anvelopele de iarna au aderenta mult mai bune si indeparteaza mult mai bine apa de pe drum, iar iarna, in 90% din timp drumul e ud, din cauza zapezii topite...

iar in cazurile rare (la noi in tara tot mai dese) cand este zapada pe drum, o sa simti cea mai mare diferenta...

toate astea le spun din experienta unui om (eu) care a ramas 3 zile blocat la 400km de casa, in singura zi din viata cand a condus iarna o masina fara cauciucuri de iarna....e foarte trist sa ramai in zapada de 2 degete in timp ce altii trec pe langa tine ca si cum drumul e uscat...asadar am prins iarna cu cauciucuri allseazon, iarna si vara...si diferenta este majora...

cat despre pret si eu sunt de parere ca daca circuli sub 10.000km/h si majoritar in oras, se merita sa iei ceva mai low-cost...diferentele intre firme nu sunt chiar asa mari si in general in oras se curata zapada mai bine ca pe dj, dn


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 27 Jan 2014, 21:42
Post #638


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




mai conteza si soferul sau masina

din experienta spun ca niste cauciucuri de vara de firma buna fac treaba mai bine decat unele oarecare de iarna pe urcare abrupta gea 1a, testat de mine pe zapada de min. 5 cm proaspata de n ori - poate conteaza ca masina cu cauciucuri de vara are acceleratie electronica fara cablu si poti forta motorul cum vrei dar ambele sunt benzinare


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 27 Jan 2014, 22:19
Post #639


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Eu am condus masini echipate si cu anvelope de iarna, vara cat si all season in sezonul de iarna iar comportamentul lor variaza foarte mult, cele de iarna binenteles sunt foarte bune, insa e o investitie si spatiu ocupat in plus (vb in cazul celor care stau la apartament), cele all sesons sunt cele mai rentabile din toate privintele insa timpul de utilizare scade la jumatate fata de unele de vara pe care le folosesti doar vara si unele de iarna care binenteles le vei folosi doar iarna, insa repet sunt cele mai avantajoase. Cei care raman blocati iarna si au cauciucuri de vara ies foarte usor din situatie daca scot din aerul din anvelope, astfel, cauciucul devine mai maleabil iar aderenta creste. Eu de ex folosesc Debica all sesons si vreau sa zic ca sunt foarte multumit de ele mai ales pe zapada, cu acvaplanarea este mai urat ptr ca nu sunt atat de bune pe timp de ploaie, necesitand reducerea vitezei. Zilele astea m-au scos foarte bine din nametii din Chiajna.., facandu-le cu mana la masini cu staif care au ramas impotmolite in zapada, insa cred ca multi sunt soferi de week-end. Un pont ptr cei care raman impotmoliti si sunt singuri, bagat in viteza, ridicati usor picioul de pe ambreiaj iar rotile se vor invartii cu viteza foarte mica, in timpul asta va puteti da jos din masina si sa va duceti in spatele ei sa o impingeti de unul singur prin balans, masina va iesi din zapada foarte usor. Atentie sa aveti loc de manevra, ptr ca trebuie sa va intoarceti repede la volan dupa ce ati reusit deblocarea masinii din zapada + ca nu trebuie sa aveti masini in jurul vostru ca sa le acrosati din greseala.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Jan 2014, 22:27
Post #640


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(lirutza @ 27 Jan 2014, 13:44)
La fel cum se simte diferenta si intre diferite tipuri de cauciucuri de iarna...
Ma intreb cum ar fi fost traficul in conditiile actuale de zapada, in cazul in care nu ar fi aparut obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna/ all season?
*


S-ar fi circulat cum s-a circulat atatia ani de zile cand 90% aveau gume de vara.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 28 Jan 2014, 17:41
Post #641


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Am luat in aceasta iarna cauciucuri returnate Rigdon germane si pot spune ca sunt de departe cele mai bune decat ce am avut pana acum.Se infig in nameti de nu-mi vine sa cred.Am iesit din zapada tocata pana la bara,de ziceai ca am dubla tractiune. yupy.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 28 Jan 2014, 19:48
Post #642


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Alles gute! Deutsche Produkte sind die besten!


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 28 Jan 2014, 21:53
Post #643


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Inseamna ca nu ati condus destul.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uponten
post 30 May 2016, 13:58
Post #644


Arhanghel M


Group: Members
Posts: 56
Joined: 14 April 16




Ia uite cum se ,,fabrica ,, anvelope noi !!
http://ics.videomix.ro/priveste-cum-fac-ac...entie-86450.htm


--------------------
Dacia 1300 1976 - 1-SB-4116
„De la orice om ai întotdeauna de învățat, chiar și când tace.“ De la tine ce invat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 May 2016, 18:46
Post #645


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca vrea careva set roti iarna 165-70-13, pm me.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 30 May 2016, 20:57
Post #646


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Idem si eu set complet 4buc. 165/70/14 cu jante cu tot, ieftin...pe PM


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 20 21 22
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:51
Forum Renault