DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9763 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6386
3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Credit auto - dobanda majorata, Este legal ?

SwatKat
post 10 Oct 2008, 08:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Daca nu ma insel, in contractele astea scrie mic de tot pe undeva ca daca se modifica conditiile de piata bla bla au dreptul sa faca magarii de astea... acum, nu stiu ce se intelege prin conditii de piata, dar asta nu inseamna sa nu te duci peste ei..

Du-te din nou si cere sa vorbesti cu cineva mai calificat, eventual directoras... Du-te inarmat si cu o scrisoare in care explici nedumerirea ta, prin care le ceri lamuriri, scisoare pe care musai sa o inregistrezi la ei... ca sa ai un act... Daca nu vei fi multumit de explicatiile verbale, le spui ca te duci la ANPC. Si in cazul asta e bine ca ai un act scris..


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 10 Oct 2008, 08:32
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Kr3atorU:este foarte neplacut ce ti s-a intamplat dar dupa cum bine cred ca stii o banca este un business si nu isi va permite sa piarda daca are mijloacele sa o faca,in ultimele zile dobanzile interbancare au crescut destul de mult ceea ce a dus la ajustari ale dobanzilor finale,chiar pot sa spun ca esti fericit ca s-a modificat doar cu 0.5%.
Iar ca la orice serviciu CONTRACTUL trebuie CITIT nu semnat doar ca te abureste frumos omul de vanzari.Toate contractele la toate bancile prevad ca dobanda se poate revizui la dispozitia banci.
Ideea este va vor veni vremuri grele pt toti iar cei care nu au resursele necesare sa-si faca o casa sau sa-si cumpere una( eu fiind aici sad.gif ) si nici nu vor mai putea obtine imprumuturi usor de la banci.
Oricum eu sunt foarte crizat pe americani si pe lispa crasa de reponsabilitate de care au dat dovada lasand deoparte si ultimele masuri de prudenta.

This post has been edited by sadi: 10 Oct 2008, 09:29


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 10 Oct 2008, 08:44
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




QUOTE(Havoc @ 10 Oct 2008, 09:32)
.........
Iar ca la orice serviciu CONTRACTUL trebuie CITIT nu semnat doar ca te abureste frumos omul de vanzari.........
*



Dar stim cu totii cum e. Ajungi in fata reprezentantului bancii, si incepe: trebuie sa semnati aici, aici, aici,.... (dupa 20')... si aici, si aici wacko.gif mai ai timp sa citesti? mai ales ca iti pune in fata peste 20 coli, si sincer daca nu esti de specialitate, nu intelegi toti termenii, si ce vrea sa zica. Iar interpretarile din contracte "sunt la ele acasa".
Oricum nu am de gand sa tac. mad.gif


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 10 Oct 2008, 08:46
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Kr3atorU:Nu zice nimeni sa taci,dar poti lua o copie dupa contract sa o citesti acasa dupa care vii cu ea semnata,sa fim sinceri faptul ca nu citim nu inseamna ca banca este singura vinovata in astfel de cazuri.

This post has been edited by sadi: 10 Oct 2008, 09:29


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yanyu
post 10 Oct 2008, 09:26
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 April 08
From: Galati




[Kr3atorU:Nu zice nimeni sa taci,dar poti lua o copie dupa contract sa o citesti acasa dupa care vii cu ea semnata,sa fim sinceri faptul ca nu citim nu inseamna ca banca este singura vinovata in astfel de cazuri.
*

[/quote]

glumesti,nu!

10 Oct 2008, 10:30:
Kr3atorU - se pare ca au voie sa modifice!citeste in contract la conditii generale la dobanda fixa!
stiu sa se acopere,stai linistit.


This post has been edited by yanyu: 10 Oct 2008, 09:30


--------------------
renault megane 2 2007 1.6-16v - xx.xx.xxx
Invata de la toate ca totu-i trecator.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 10 Oct 2008, 09:30
Post #36


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Inainte sa semnezi ii poti cere ofiterului sa iti lase 15- 30 min sa citesti contractul. E mai greu sa iti lase copia contractului acasa dar nu imposibil daca insisti.

@Kr3atorU: pana la urma ce scrie EXACT in contract la articolul privind rata de dobanda? De asemenea e important ce scrie in contract in legatura cu modificarea acestuia si modalitatea de instiintare a clientului.
Stii, e lipsit de relevanta ca ti-au spus cand ai semnat ca rata e fixa, dobanda e fixa daca tu ai semnat un contract care poate contine altceva decat ti-au spus.

Mie faza cu acord tacit la un act aditional mi se pare numai buna de trimis la ANPC. Asa in general nu doar in cazul tau.

Mai sunt unele banci care si-au luat-o de la ANPC pe faptul ca s-au apucat sa comisioneze eliberarea de adeverinta pentru refinantarea unor credite la ei dar acest comision nu era trecut in contract.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Oct 2008, 09:33
Post #37


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




tot ce nu are legatura cu problema intiatorului topicului a fost sters/modificat.

urmatoarele offtopicuri se vor lasa cu "amenzi"


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Oct 2008, 09:35
Post #38


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Chiar credeti ca juristii bancii sunt handicapati? Vhiar credeti ca nu si-au lasat ei portita de scapare in contractul semnat de kr3atoru prin care sa modifice dobanda in caz de nu stiu ce? Da-mi place ca ai plecat de la banca fara sa citesti ce scria acolo, dar tot pe a ta o tii.
NU EXISTA DOBANDA FIXA! Decat in marketing sau la oameni care ruleaza milioane de euro prin banca aia.

This post has been edited by einstein1984: 10 Oct 2008, 09:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 10 Oct 2008, 09:36
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Era vorba sa se elaboreze o lege de protectie a clientilor bancilor (link).
Nu stiu daca s-a aprobat pana la urma. Daca nu, poti sa le faci reclamatie la ANPC, banca ia o amenda iar tu platesti dobanda majorata. Daca da, atunci ai optiunea a plati anticipat sau de a face refinantare.

This post has been edited by Como: 10 Oct 2008, 09:37


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 10 Oct 2008, 09:51
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Yanyu:Nu glumes!Atunci semneaza pe loc fara sa citesti si sa nu te plangi dupa aceea ca nu stiai!
Ar fi stupid sa existe dobanda fixa de exemplu pe 20 de ani cand nimeni nu stie care vor fi conditiile de atunci,in mod normal aceasta ar trebui sa aiba "double-effect" daca cresc dobanzile interbancare este normal sa creasca si cea a creditului daca scad ar trebui sa se intample acelasi lucru si cu dobanda creditului.

This post has been edited by Havoc: 10 Oct 2008, 09:55


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EdyB
post 10 Oct 2008, 09:57
Post #41


Reno-watt!


Group: Members
Posts: 462
Joined: 21 February 07
From: Bucuresti




Kr3atorU - daca ti-au acordat credit cu dobanda fixa, aceasta este sigur destul de mare, tocmai pentru a acoperi intr-o anumita masura fluctuatiile unor indici cum ar fi EURIBOR (este dobanda practicata intre banci pentru depozitele la termen in euro)...dar cel mai probabil este variabila, fixa cel mult pentru 6 luni - 1 an...cel mai bine spune-ne tu sau scaneaza partea din contract unde se detaliaza.

Concluzia, dupa parerea mea, este ca daca isi rezerva dreptul de a modifica dobanda (si asa este cel mai probabil) nu poti face nimic. Daca nu este asa, atunci intr-adevar e ceva putred pentru ca NU exista asa ceva numit ACORD TACIT, mai ales cand implica un angajament financiar din partea ta. Un astfel de act (chiar si cel aditional) trebuie sa fie tipizat si sa fie semnat de tine personal.

Multa bafta!


--------------------
Renault Clio Symbol 2 2000 Expression 1.4 8V 75CP - 50 000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 10 Oct 2008, 10:47
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Am citit tot ce s-a postat. Multam de sfaturi.
Dar trecand peste tratarea cu superficialitate a semnarii hartiilor, sunt contrariat si nedumerit de comportamentul tipei de la banca.
Oricum nu ma opresc aici (luni o sa continui epopeea), ptr ca nu am primit nicio explicatie, dar sunt convins ca pana la urma trebuie sa platesc tot.

@EdyB
Din ce tin eu minte mi-au zis dobanda fixa pe 2 ani, si intradevar am dobanda mai mere decat la cea variabila. Dar ramane sa citesc totul cu atentie, pentru ca, recunosc nu prea sunt tipicar la cititul cu mare atentie la chestii ce depasesc un A4.

ps: scuze de incoerenta


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EdyB
post 10 Oct 2008, 10:57
Post #43


Reno-watt!


Group: Members
Posts: 462
Joined: 21 February 07
From: Bucuresti




Ti-au zis dobanda fixa pe 2 ani, dar creditul pe ce perioada este?


--------------------
Renault Clio Symbol 2 2000 Expression 1.4 8V 75CP - 50 000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 10 Oct 2008, 11:12
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




pe 10 ani
imbatranesc...


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 10 Oct 2008, 14:57
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




10 ani credit pe Symbolul din semnatura ta?
Pe ideea sa scapi de el repede vad ca nu se pune problema... Dar...totusi intreb si eu...Cum ai ales un credit ptr o tabla? Cat ai de gand sa tii masina?

Care e legatura cu sectorul financiar? Pai ar trebui ca acest caz sa fie un exemplu ca "asa nu" se face...
Daca vreti sa faceti credit, macar platiti la el atata timp cat beneficiati de acel produs!
Sau daca nu dispui de cash dar in maxim 1 an faci banu', atunci merge pe perioada maxima sa nu-ti bati capul...Altfel nu.

Ptr. initiator..Nu pot decat sa-ti doresc 2 lucruri... Fie sa scapi urgent de credit, fie sa fii sanatos cu el si cu rata marita, ptr. ca n-ai gandit cand ai luat cu camata de la banca! Imi pare rau sa-ti spun dar ti-o meriti. Puteai sa alegi alta masina (Logan de ex. ca e mai ieftin) dar banuiesc ca n-ai vrut dacie din "mandrie" si te-ai rupt la credit pe jdemii de ani ptr. o mandrie prosteasca. Totusi iti doresc din tot sufletul sa iti lichidezi creditul urgent ptr. ca vei plati mult....

Plus de asta, dupa cei 2 ani dobanda va deveni variabila dupa cum vrea muschiul lor....si sa te tii!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Oct 2008, 15:20
Post #46


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




daca in contractul tau scrie ca ai dobanda fixa in primii 2 ani si apoi variabila, e de apreciat ca banca ti-a trimis o notificare cu majorarea de dobanda..
in acest caz nu mai ai ce face, trebuie sa te supui, sau da faci tot posibilul sa achiti cat mai repede creditul.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 10 Oct 2008, 20:50
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(sadi @ 10 Oct 2008, 16:20)
e de apreciat ca banca ti-a trimis o notificare cu majorarea de dobanda..
*


Hai ca-i tare asta! sad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Oct 2008, 20:59
Post #48


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sunt banci care nu trimit notificari cu majorarea dobanzii decat la anumite credite, de-asta am specificat..
stiu ca nu "viitorul nu suna bine", dar asta e realitatea dry.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Oct 2008, 21:09
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Nu mai stiu cine a spus pe-aici pe daciaclub, ca nu mai exista credite cu dobanda fixa incepand cu 1 ianuarie 2007. Din cate am mai cercetat inclin sa-i dau dreptate. Tot ceea ce se numeste credit cu dobanda "fixa" este de fapt o chichita de marketing. De fapt scrie undeva in contract cu litere mici ca dobanda este in corelatie cu buborul.

Ce inseamna asta ? Ca bancile se protejeaza de riscuri pe seama populatiei.

This post has been edited by bendix: 10 Oct 2008, 21:16


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 10 Oct 2008, 23:00
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





Fa-ti o refinantare de la alta banca si ai terminat povestea.... Mare Atentie insa de data asta tongue.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 11 Oct 2008, 07:10
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu am o rugaminte celor care au probleme cu bancile ! Scanati contractul si
puneti-l aici sa-l vedem si noi. In acest fel poate va putem ajuta cumva.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 Oct 2008, 16:03
Post #52


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si eu am un credit (mic ce-i drept) la transilvania si fix o data la 6 luni se modifica dobanda (aia fixa), singura diferenta e ca pe mine nu se oboseste nimeni sa ma anunte. Prin urmare cred ca ei nu sunt acoperiti sa-i modifice lui kreatoru dobanda si d'aia incearca sa-l prosteasca sa mai semneze nustiuce hartie. Repet, la mine nu s-a obosit nimeni niciodata si n-am semnat pana acum nici un "act" aditional.




--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 14 Oct 2008, 06:57
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Ieri am fost la banca, si dupa discutii indelungate, prima data cu tipa de la relatii credite, apoi cu o tipa de "rang inalt", mi s-a "demonstrat" ca nu am dreptate, si ca banca are totul.
Intr-adevar, pe undeva prin contract, scrie cu caractere de 6, ca pot face "ce vrea muschii lor". Prin urmare sunt bun de plata, dar nu asa cum intelesesem eu, ci cu o suma mai mica. Nu se mareste rata cu 18 lei ci cu 6 lei, si nu de luna asta ci din luna noiembrie - wacko.gif deci m-am scos

@bendix si cei care au cerut copii, contratul meu are 13 A4, vrei sa umplu forumul cu poze? si oricum, tot ca ei ramane 243.gif si se bazeaza pe chestia ca aproape nimeni nu se ia cu ei in gura

off: @dantes - promit ca la urmatorul contract pe care o sa-l semnez, o sa te chem pe post de constiinta (daca nu poti sa ajuti un om, lasa-l in durerea lui, ca poate nu toti sunt asa meseriasi ca tine)


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Oct 2008, 07:57
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




@Kreatoru...Sa fii sanatos cu masina luata in credit pe 10 ani. Eu te-am sfatuit sa scapi de credit prin refinantare sau ceva, ptr. ca se pare ca ai contractat un credit mai dezavantajos si am punctat faptul ca te-ai incantat la o tabla non-dacia si nu te-ai mai gandit la consecintele creditului luat. Si nu sunt "meserias" ci chiar sunt la al 11-lea credit luat, din care 10 sunt stinse si mai am doar 1 activ si la toate m-am benoclat cat se poate de bine si nu m-am incantat la un produs la care as avea acces, iar sfatul meu catre toti care doresc sa ia un credit e sa se benocleze foarte bine si sa nu se incante la produsul dorit...

In momentul in care anpc va pune in practica gargara actuala cu inghetarea comisioanelor, citirea contractului, etc, voi fi primul care va analiza ofertele tuturor bancilor sa imi refinantez creditul, astfel incat sa "prind" reglementarea wink.gif...recomandabil tuturor...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billbobdoe
post 16 Oct 2008, 14:56
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 June 08




QUOTE(bendix @ 10 Oct 2008, 21:09)
Nu mai stiu cine a spus pe-aici pe daciaclub, ca nu mai exista credite cu dobanda fixa incepand cu 1 ianuarie 2007. Din cate am mai cercetat inclin sa-i dau dreptate. Tot ceea ce se numeste credit cu dobanda "fixa" este de fapt o chichita de marketing. De fapt scrie undeva in contract cu litere mici ca dobanda este in corelatie cu buborul.

Ce inseamna asta ? Ca bancile se protejeaza de riscuri pe seama populatiei.
*




La Raiffeisen, creditul "Masina Ta" in RON cu dobanda fixa, chiar pare sa fie cu dobanda fixa. Scrie in contract bolduit "Dobanda este fixa si nerevizuibila pe toata durata creditului". De asemenea, nu exista nici un comision de administrare/gestiune lunar, existand doar un comision flat, la inceput (nici nu scrie cu litere mici ca banca poate revizui dobanda, oricare ar fi conditiile).


--------------------
Dacia Sandero Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 16 Oct 2008, 18:06
Post #56


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Poate sunt usor off topic, dar, se poate mari in acest fel si rata la leasing?


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billbobdoe
post 16 Oct 2008, 18:54
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 June 08




Daca leasingul are dobanda variabila, da (cum majoritea leasing-urilor sunt in euro, nu stiu daca o sa gasesti unul cu dobanda fixa (pe toata perioada de creditare)).


--------------------
Dacia Sandero Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 Oct 2008, 09:36
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




billbobdoe
QUOTE
La Raiffeisen, creditul "Masina Ta" in RON cu dobanda fixa, chiar pare sa fie cu dobanda fixa. Scrie in contract bolduit "Dobanda este fixa si nerevizuibila pe toata durata creditului". De asemenea, nu exista nici un comision de administrare/gestiune lunar, existand doar un comision flat, la inceput (nici nu scrie cu litere mici ca banca poate revizui dobanda, oricare ar fi conditiile).


Esti sigur ca nu te referi la creditul "masina ta" de dinainte de 2007 ?

Caci uite mai jos ce zic cei de la finzoom (citeste randul cu tipul dobanzii) :

http://www.finzoom.ro/credit/auto-leasing/...43-6f213b2018c6

This post has been edited by bendix: 17 Oct 2008, 09:40


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billbobdoe
post 17 Oct 2008, 10:49
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 June 08




Da, sunt sigur. Eu am creditul de care zic, luat acum 1 luna.
Fa o simulare pe finzoom si o sa-ti apara "Raiffeisen Bank - Masina Ta cu dobanda fixa - RON".


--------------------
Dacia Sandero Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 Oct 2008, 11:39
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am facut simulare si am ajuns aici:

http://www.finzoom.ro/Credits/AutoLoans/Au...PBdyRThQkP8mRL4

Uita-te mai bine, dobanda este variabila.

Acum, ca sa nu mai lungim vorba, eu spun ca se intampla urmatoarea treaba: Eu am dat simularea pentru 5 ani. Probabil ca este un credit cu dobanda fixa doar pe primii 2 ani. Si probabil ca tu nu ai depasit aceasta perioada, de aceea zici ca ai dobanda fixa.



--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:40
Forum Renault