DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9737 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6664
2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme credit ipotecar BCR

Andy_ACS
post 10 Sep 2009, 15:03
Post #31


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am inteles cum sta treaba, merci mult pt explicatie. Oricum situatia se putea evita. Macar la casierie cand am platit ratele de 233 putea sa imi spuna cineva, daca inainte nu au fost in stare.
E bine ca am rezolvat, m-am enervat eu dar am invatat ca cu astia trebuie sa fii FOARTE atent. Cand o sa am ceva bani in plus o sa pun 1-2 rate in avans, dupa care platesc normal.
Abia au asteptat sa umble la dobanda. Puteau sa ma anunte la telefon (cum au facut) ca era clar ca e o neintelegere.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 10 Sep 2009, 15:41
Post #32


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Avani @ 10 Sep 2009, 08:24)
@kaspersky: CRB si BC sunt doua baze diferite. Prima tine de BNR iar a doua este un S.A. Modul de raportare in aceste doua baze de date este diferit. Ceea ce ziceai tu, este intradevar pentru BC.
*



eu chiar is curios cum e pina la urma

am gasit la BNR asta:

QUOTE
8. Ce informații există despre persoanele fizice la Centrala Riscurilor Bancare?
La CRB există următoarele informații de risc bancar:

datele de identificare ale debitorilor persoane fizice: nume, prenume, cod numeric personal/ codul țării care a emis pașaportul precum și seria acestuia, județul de domiciliu și țara;

creditele acordate debitorilor și angajamentele asumate în numele lor în lei sau în valută de către fiecare persoană declarantă pentru debitorii a căror datorie individuală față de instituția respectivă este mai mare sau egală cu 20 000 lei - RON (200 000 000 lei - ROL);

restanțele mai mari de 30 de zile înregistrate față de instituțiile de credit de către persoanele fizice în restituirea creditelor mai mici de 20 000 lei - RON (200 000 000 lei - ROL), pentru perioada august 2004 - martie 2007;

informații referitoare la componența grupului de persoane fizice și/sau juridice care reprezintă un singur debitor, grup evidențiat de fiecare persoană declarantă;
fraudele cu carduri produse de posesori.

http://www.bnr.ro/Intrebari-si-raspunsuri--(CRB)-3084.aspx

sa inteleg ca daca ai credit mai mic de 20.000 RON poti sa ai ce intirziere vrei ca nu te mai raporteaza (asta dupa martie 2007)


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 10 Sep 2009, 15:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




La CRB da biggrin.gif , la Biroul de Credit nu.

@Andy_ACS: sa inteleg ca nu le-ai mai pus intreabari cu vreo raportare la CRB, nu ?

Sa memorezi aceasta situatie... pentru ca atunci cand vei mai solicita vreun credit s-ar putea ca respectiva banca care sa ti-l acorde, sa scoata un raport CRB in care sa vezi ca ai fost inregistrat cu intarzieri la plata.

daniel_p ti-a explicat corect de ce acel comision nu apare pe graficul de rambursare. Tu ai doua produse la BCR, un cont curent si un credit ipotecar. Nu ti se poate scoate un grafic de rambursare pentru un produs ce contine comisioanele ambelor conturi.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 10 Sep 2009, 16:02
Post #34


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




@kaspersky:
Dupa martie 2007 nu s-au mai raportat in CRB intarzierile peste 30 zile ale persoanelor fizice la credite sub 20.000 ron sau echivalent valuta.

Daca ai credit sub 20.000 ron si intarziere peste 30 zile dupa martie 2007, nu esti in CRB dar esti in BC.

Se poate observa ca CRB s-a infiintat si functioneaza in baza unor reglementari legale.

BC este o firma infiintata la initiativa sistemului bancar pentru a stoca niste informatii, atat negative dar si pozitive referitoare la persoane fizice ce au contractat credite, si a permite celor interesati o mai buna gestionare a riscurilor.

This post has been edited by daniel_p: 10 Sep 2009, 16:05


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Sep 2009, 16:06
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Imi permit sa dau niste citate din OG 21/1992 actualizata inclusiv prin OUG 174/2008:
QUOTE(OG21/1992)
Art. 9^1. - (1) In cazul serviciilor financiare, consumatorul are dreptul de a fi informat in mod corect, inca din faza precontractuala, asupra tuturor conditiilor contractuale
:
Art.  9^3. - In cadrul contractelor incheiate cu consumatorii, furnizorii de servicii financiare sunt obligati sa respecte urmatoarele reguli:
:
b ) dobanzile, precum si toate comisioanele, taxele, tarifele, spezele bancare sau orice alte costuri aferente acordarii si derularii contractului, respectiv aferente unor servicii in privinta carora consumatorul nu dispune de libertate de alegere vor fi mentionate in contract, fara a se face trimiteri la conditii generale de afaceri ale furnizorului de servicii financiare, lista de tarife si comisioane sau orice alt inscris;
:
d) in contractul de credit/depozit se vor mentiona si costurile de administrare, de retragere numerar si/sau de depunere numerar aferente contului curent, care cad in sarcina consumatorului, daca furnizorul de servicii financiare percepe astfel de comisioane. Costurilor aferente contului  curent mentionate mai sus nu le sunt aplicabile prevederile lit. e);


In cazul in care comisionul ala nu apare pecontract e nul de drept.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Sep 2009, 16:14
Post #36


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(Avani @ 10 Sep 2009, 16:55)
@Andy_ACS: sa inteleg ca nu le-ai mai pus intreabari cu vreo raportare la CRB, nu ?
*



Pai ce sens avea daca in hartia de la ei scrie:
"in cazul in care inregistrati un serviciu al datoriei cuprins intre 8 si 30 de zile, dobanda se majoreaza cu 1 punct procentual [...] va invitam sa achitati cat mai repede suma restanta, deoarece la un serviciu al datoriei mai mare de 30 de zile dobanda se va majora cu 2 puncte procentuale, existand deasemenea si posibilitatea raportarii intarzierii la Biroul de Credit "

Deci nu au raportat.

Pe mine nu m-a deranjat comisionul ala in sine, ci situatia creata. Chiar daca ar fi normal sa platesc acest comision nu am stiut ca trebuie platit, am crezut ca trebuie platita numai rata. Acum stiu si o sa achit.
Din punctul meu de vedere problema e rezolvata, clarificata, am dat 10 euro aiurea (consider ca vina e impartita intre mine si ei, dar costul l-am suportat doar eu).

Singura problema e sa nu ramana dobanda majorata si lunile urmatoare, dar m-a asigurat tipa de la credite ca nu e cazul, numai luna asta ca am avut restanta. De acum nu o sa mai am.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 10 Sep 2009, 16:17
Post #37


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




@klaus: am auzit de ceva (ceva mai multe) reclamatii la ANPC exact pe treaba asta cu acel comision de administrare cont. smile.gif

This post has been edited by daniel_p: 10 Sep 2009, 16:18


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 10 Sep 2009, 16:31
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Avani @ 9 Sep 2009, 10:25)
Mare atentie insa, faptul ca ai inregistrat intarzieri fie doar si cu 0.16 EUR si detii o expunere de peste 20.000 RON (echivalent valuta) este un bun motiv sa fi inregistrat in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) cu un anumit grad de intarziere (1-15, 16-30, 31-60, 61-90 zile restanta).
*




QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 17:14)
Pai ce sens avea daca in hartia de la ei scrie:
"in cazul in care inregistrati un serviciu al datoriei cuprins intre 8 si 30 de zile, dobanda se majoreaza cu 1 punct procentual [...] va invitam sa achitati cat mai repede suma restanta, deoarece la un serviciu al datoriei mai mare de 30 de zile dobanda se va majora cu 2 puncte procentuale, existand deasemenea si posibilitatea raportarii intarzierii la[B] Biroul de Credit[/b] "

Deci nu au raportat.

*



Nu ai fost atent. Biroul de Credit este o chestie, CRB-ul este alta chestie. La CRB daca expunere de peste 20.000 RON (sau echivalent valuta) se raporteaza din prima zi de restanta !!! Raportarea la CRB se face la sf lunii (ultima zi lucratoare din luna).
Daca tu stii ca sf lunii te-a prins cu un rest de 0.16 EUR centi, acea suma a fost raportata la CRB.

Este treaba ta daca nu verifici acum... dar mai tarziu sa nu intrebi de unde ?!?


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Sep 2009, 16:40
Post #39


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Si cum m-ar afecta negativ faza asta (raportarea)?
Si daca as verifica si intr-adevar au raportat ce as putea face?

Oricum credit nu vreau mai iau prea curand smile.gif In cat timp s-ar curata 'cazierul' asta de 0.16E la CRB?

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Sep 2009, 17:20
Post #40


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




ceea ce zice klaus e foarte corect, clientul trebuie sa fie informat despre toate costurile unui credit, chiar si cele care implica un cont curent. de aceea, la semnarea contractului de credit trebuia sa fi semnat si o cerere de deschidere de cont in care sa se faca referiri la conditiile generale de afaceri (care fac referire la randul lor la diferitele comisioane ce se aplica conturilor curente pe care le ai la ei). atentie, daca ai creditu in eur, e posibil sa ai 2 conturi deschise la ei: in lei si in eur si platesti comision de administrare pentru fiecare cont in parte.

raportarea la crb ramane in istoricul tau, nu se "sterge" singura asa cum e raportarea la biroul de credit, care dupa 4-5 ani dispare.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Sep 2009, 19:27
Post #41


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Asta e acum, daca peste ani o sa mai fac vreun credit (desi sper sa nu mai fie cazul) si pentru o restanta de 0.16E timp de 26 de zile, (in conditiile in care nu stiam de comisionul respectiv) vreo banca nu o sa imi acorde creditul o sa fie pacatul lor si o sa piarda un client serios, nu tepar smile.gif

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 10 Sep 2009, 20:52
Post #42


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Te-ai gandit ca poate chiar din aceasta cauza patesti asta? Intotdeauna, daca esti corect si "moale" se va gasi cineva sa profite de asta, si, vorba reclamei, "stiu cum e"...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 11 Sep 2009, 07:32
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 17:40)
1. Si cum m-ar afecta negativ faza asta (raportarea)?
2. Si daca as verifica si intr-adevar au raportat ce as putea face?

3. Oricum credit nu vreau mai iau prea curand smile.gif  In cat timp s-ar curata 'cazierul' asta de 0.16E la CRB?

Bafta!
*



1. Exista banci care nu accepta pentru o anumita valoare creditata intarzieri de niciun fel.
2. Le soliciti printr-o sesizare depusa intr-una din unitatile BCR, o verificare la CRB, tinand cont ca tu ai inregistrat intarzieri la sf lunii, existand posibilitatea de a fi raportat in aceasta baza de date.
3. 7 ani

Oricum, tinand cont ca Banca te-a instiintat de aceste comisioane (reciteste contractul) nu cred ca te-ar putea sterge din CRB, astfel s-ar putea sa primesti un raspuns nefavorabil....

Succes !


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 14 Sep 2009, 23:45
Post #44


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 15:39)
Well.... asta am intrebat si eu, DE CE NU E IN DESFASURATOR? Si raspunsul lor a fost ca cica asa e sistemul, nu e vina lor smile.gif



La noi in tara se sufera prea mult pe tema : nu e vina mea, e vina sistemului. Nu exista asa ceva, sistemul nu este al celui de sus, sistemul este tot al lor.


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 15 Sep 2009, 09:20
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




QUOTE(Avani @ 9 Sep 2009, 09:25)
De exemplu pentru un credit card desi suma restanta sa spunem ca este 10 ron, taxa de penalizare este unica de 20 ron.

*


Daca e vorba de BCR, te inseli amarnic.
Eu mi-am inchis cardul de credit la BCR pe motiv ca am modificat abuziv contractul. In speta, am avut o intarziere la ei la o suma de vreo 20 RON, motiv pt. care m-au taxat scurt cu 35RON. Asta in conditiile in care conform cu contractul de credit penalizarea trebuia sa fie 5% flat la suma datorata. Sesizari, OPC, bla, bla, bla, rezultatul final a fost ca "banca v-a informat despre modificare prin extrasul de cont lunar", "trebuia sa faceti reclamatie in 15 zile", desi prin contract cazusem de acord sa ma informeze prin extrasul de cont in doar in cazul modificarii dobanzii. Oricum, suma mica si nesimtirea prea mare [si as adauga si incompetenta angajatilor BCR] m-au facut sa renunt definitiv la toate serviciile lor.
A, si ca ultima observatie in privinta lor, mi-au comisionat transferul de bani intre conturi BCR excl.gif


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Sep 2009, 10:16
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




De exemplu .. este o situatie mai mult sau mai putin fictiva.. si nu, nu este la BCR. Dand acel "exemplu" am vrut sa subliniez o idee.. nu sa dau cifre exacte wink.gif , idee care s-a inteles perfect de catre initiator.

Persoane nemultumite exista peste tot, nu doar la banci. Consider ca este OK ca ai de unde alege o banca, un serviciu...etc.

Poate ca exista mai multi nemultumiti la BCR... se poate intelege oarecum, au cea mai mare cota de piata totusi.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 15 Sep 2009, 15:33
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Am inteles exemplul, eu am dat o "plusat" si am oferit ceva date concrete si situatia reala si verificabila in care acel comision fix se poate transforma dupa cum vrea muschiu' lu banca...si sper sa nu se intample si pe la alte banci


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Sep 2009, 15:49
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Din pacate ai sanse destul de mari sa gasesti un comportament similar celor de la BCR si la alte banci. Cum spuneam ceva mai sus, bine ca macar putem alege raul cel mai mic.

Metode de a lupta cu bancile exista, si nu sunt deloc putine cazurile in care clientii au avut castig de cauza. Deobicei in aceasta lupta se pierde mult timp... lucru care ii descurajeaza pe cei care se simt neindreptatiti.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Sep 2009, 11:24
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




andy... ce tip de credit ai????

ma intereseaza si pe mine sa fac unul cu BCR...nu pot decat la BCR...si vreau sa stiu ce sa ii intreb pe aia....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 24 Sep 2009, 11:40
Post #50


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am credit ipotecar in euro cu dobanda fixa pe toata perioada creditului. Eu am facut pe 10 ani, iar aici dobanda e de 9.5%. Daca faci pe mai multi ani e mai mare. La dobanda asta se mai adauga diverse comisioane, ajungand la un DAE de aproape 11% pe an.
Alte costuri:
- comision studiere dosar 600ron (in care e inclusa si expertiza apartamentului si evaluarea lui)
- comison de acordare 2.5% din suma
- comision lunar de administrare cont pana intr-un euro pe luna (ala de care nu stiam eu si de unde a aparut problema).

Daca esti inregistrat cu datorie oricat de mica, dobanda creste cu 1% pentru datorii de pana la 30 de zile si cu 2% peste 30 de zile.

Din experienta personala iti spun sa fii atent la evaluarea apartamentului. Ei spun ca vor 25% avans minim, apoi iti evalueaza apartamentul (cat mai ieftin posibil) iar din suma evaluata scad 15% - marje de risc.
Per total ca sa iei creditul trebuie sa ai aproape jumatate din bani stransi.
Nu uita de alte taxe cum ar fi cele de la notar - precontract, contract, trecerea in acte la primarie, impozit, comisioane agentie, asigurare apartament (obligatorie), etc. Astea la mine au fost cam 3000E.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 24 Sep 2009, 11:41


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Sep 2009, 11:56
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sa fie.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:24
Forum Renault